vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, geotron, Lazy Dog, antiklitos140, zamploutos, giorgos1999

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #210 στις: Απριλίου 14, 2011, 18:06 »
Λοιπόν επειδή και εγώ προβληματίζομαι με το θέμα φιτίλι ρωτάω και ας γελάσουν μερικοί....ξέρει κανείς τι υλικό είναι αυτό που δεν καίγεται όταν είναι ποτισμένο με νερό και καθαρίζει την μύτη από κολλητήρι που ανεβάζει 200 βαθμούς κελσιου και πάνω?
http://www.dealextreme.com/p/temperature-tolerant-solder-tip-cleaning-pads-10-pack-4683
Και ένα μέτρο προφύλαξης και από μένα μέχρι να βρούμε κάτι κατάλληλο.


Και κάτι άλλο.Ο θανασης δεν ετοιμάζει ατμο στυλ Α2?Δεν μπορούμε να μάθουμε από τον θαναση τι φιτίλι θα χρησιμοποιήσει και από που θα το προμηθευτεί και τι υλικό είναι για σίγουρα πράγματα?

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #211 στις: Απριλίου 14, 2011, 19:34 »
Παιδιά θέλει πολύ προσοχή το φιτίλι απο υαλόπανο, υαλόκορδονο κλπ. απο αυτά τα είδη που ξεφτάν δηλαδή.
Ο φίλος που κάπου ανέφερε για τις ίνες που πιθανά να αναπνέουμε έχει απόλυτο δίκιο.
Μετά απο χρήση 2-3 μηνών του ιδίου επιστομίου (με ταυτόχρονη χρήση νήματος απο το υαλόπανο)  ανακάλυψα ότι είχαν συσσωρευτεί ίνες μεταξύ του άσπρου τμήματος και του μαύρου. Ένα μπαλάκι σε μέγεθος μεγάλου κόκκου φακής. Ποιός ξέρει πόση ακόμα ποσότητα πέρασε σταδιακά μέσα στα πνευμόνια μου!!
Τώρα έβαλα ένα κομμάτι σφουγγαράκι (απο αυτό το σπογγοειδές φίλτρο ενυδρείου) στο επίμαχο σημείο για να συγκρατεί τις αποσπόμενες ίνες.
Κάτι ξέρει ο Τούρκος που το φιτίλι που προσφέρει είναι ενιαίος-λείος σπάγκος που προφανώς δεν ξεφτάει. Επείγει να βρούμε αντίστοιχο στην ελληνική αγορά.


Τι νόημα έχει να ψάχνετε για φθηνό υαλόνημα ?

Αγόρασα 10μ από τον Cetin και υπολογίζω οτι θα με φτάσει για 8 χρόνια.

Αλλάζω κάθε 15 ημέρες.

Ποιό το όφελος?  5€ στα 8 χρόνια?

(5cm * 2=10cm το μήνα, *12 =1,2μ το έτος *8 = 9,6 μ)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2011, 19:44 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #212 στις: Απριλίου 14, 2011, 19:40 »
Το φυτίλι από τον Cetin ειναι οκ???

Αν ξέρεις, το φυτίλι που παράγγειλα μαζί με το Α2 είναι οκ???

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #213 στις: Απριλίου 14, 2011, 19:42 »
Το φυτίλι από τον Cetin ειναι οκ???

Αν ξέρεις, το φυτίλι που παράγγειλα μαζί με το Α2 είναι οκ???

Κανένα πρόβλημα.

Καλό είναι να κάνεις dry burning όταν είναι καινούργιο και όλα οκ.

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #214 στις: Απριλίου 14, 2011, 19:47 »
Κανένα πρόβλημα.

Καλό είναι να κάνεις dry burning όταν είναι καινούργιο και όλα οκ.

dry burning εννοείς ξηρώ κάψιμο??
Δηλαδή?? πως??
Σε ευχαριστώ.!!!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #215 στις: Απριλίου 14, 2011, 19:53 »
dry burning εννοείς ξηρώ κάψιμο??
Δηλαδή?? πως??
Σε ευχαριστώ.!!!

Μόλις φτιάξεις αντίσταση-φυτίλι και χωρίς υγρό, το βιδώνεις στη μπαταρία και πατάς το κουμπάκι 5-10 φορές από 5sec τη φορά για να καθαρίσει-καεί φυτίλι-αντίσταση.
Μετά βάζεις υγρό στο φυτίλι και κουμπώνεις.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #216 στις: Απριλίου 14, 2011, 20:05 »

Τι νόημα έχει να ψάχνετε για φθηνό υαλόνημα ?

Αγόρασα 10μ από τον Cetin και υπολογίζω οτι θα με φτάσει για 8 χρόνια.

Αλλάζω κάθε 15 ημέρες.

Ποιό το όφελος?  5€ στα 8 χρόνια?

(5cm * 2=10cm το μήνα, *12 =1,2μ το έτος *8 = 9,6 μ)
Εγώ πήρα 5 μ'ετρα και έχω φάει ήδη το 1 σε πειραματισμούς...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #217 στις: Απριλίου 14, 2011, 20:19 »

Τι νόημα έχει να ψάχνετε για φθηνό υαλόνημα ?


To θέμα είναι ότι του cetin είναι υαλονημα?
Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με μια δοκιμασία που έκανα.
Άναψα τον αναπτήρα στο φιτίλι του cetin για αρκετή ώρα και διαπίστωσα ότι όχι μόνο δεν καίγεται αλλά μετά από λίγη ώρα κάτι μέσα μοιάζει να πυρακτώνεται.
Το υαλονημα το βρήκαμε,την συμπεριφορά του στην φλόγα την είδαμε, και οι περισσότεροι εδώ καταλήξαμε ότι του cetin δεν έχει  την συμπεριφορά του υαλονηματος.
Και μια ερώτηση φίλε kkostas xωρις αυτό να σημαίνει οτι διαφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά δεν αναρωτιέσε γιατι το 1 μετρο του cetin κανει 1,99 e και του ortmann τα 40 μετρα 5 e ?
To oτι ψαχνουμε αλλες λυσεις προσωπικα για μενα δεν ειναι μονο θεμα οικονομικο :yes:   

Αποσυνδεδεμένος Tolis

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #218 στις: Απριλίου 14, 2011, 21:20 »
Όπως καταλαβαίνεις επιβαλεται να βάλεις φωτογραφίες για να δούμε πως το έχεις κάνει! :hmmm:
δε θυμαμε πως βαζω φοτο εδω,αλλα ειναι πολυ απλο, πρωτα βρισκεις τη ταπα,
εμενα μου την εδωσε ο κωστας και ουτε ξερω απο που την εβγαλε.
κοβεις 3 φιτιλακια μανατα 6-8 χιλιοστα και στη κορυφη βαζεις 3χ6 χιλιοστα συρματινο πλεγμα
το πλαθεις καλα και σφικτα με τα δακτυλα, και ειναι ετοιμο μ αυτα τα χιλιοστα που ειπα,
να μπει στη τρυπα της ταπας, αυτο εκανα και ολα δουλευουν σωστα.
μπορει κανεις να βοηθησει πως θα ανοιξουμε τη ταπα χωρις καρφιτσα :dontknow:
 

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #219 στις: Απριλίου 14, 2011, 22:03 »
δε θυμαμε πως βαζω φοτο εδω,αλλα ειναι πολυ απλο, πρωτα βρισκεις τη ταπα,
εμενα μου την εδωσε ο κωστας και ουτε ξερω απο που την εβγαλε.
κοβεις 3 φιτιλακια μανατα 6-8 χιλιοστα και στη κορυφη βαζεις 3χ6 χιλιοστα συρματινο πλεγμα
το πλαθεις καλα και σφικτα με τα δακτυλα, και ειναι ετοιμο μ αυτα τα χιλιοστα που ειπα,
να μπει στη τρυπα της ταπας, αυτο εκανα και ολα δουλευουν σωστα.
μπορει κανεις να βοηθησει πως θα ανοιξουμε τη ταπα χωρις καρφιτσα :dontknow:
 

To μανατα τι είναι????

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #220 στις: Απριλίου 14, 2011, 23:07 »
To θέμα είναι ότι του cetin είναι υαλονημα?
Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με μια δοκιμασία που έκανα.
Άναψα τον αναπτήρα στο φιτίλι του cetin για αρκετή ώρα και διαπίστωσα ότι όχι μόνο δεν καίγεται αλλά μετά από λίγη ώρα κάτι μέσα μοιάζει να πυρακτώνεται.
Το υαλονημα το βρήκαμε,την συμπεριφορά του στην φλόγα την είδαμε, και οι περισσότεροι εδώ καταλήξαμε ότι του cetin δεν έχει  την συμπεριφορά του υαλονηματος.
Και μια ερώτηση φίλε kkostas xωρις αυτό να σημαίνει οτι διαφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά δεν αναρωτιέσε γιατι το 1 μετρο του cetin κανει 1,99 e και του ortmann τα 40 μετρα 5 e ?
To oτι ψαχνουμε αλλες λυσεις προσωπικα για μενα δεν ειναι μονο θεμα οικονομικο :yes:

1) Μήπως είναι πιο ποιοτικό?
2) Για να καταλάβω κι εγώ γιατί ψάχνουμε : που είναι το πρόβλημα με το φυτίλι του Cetin αν όχι το οικονομικό?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #221 στις: Απριλίου 14, 2011, 23:35 »
1) Μήπως είναι πιο ποιοτικό?
2) Για να καταλάβω κι εγώ γιατί ψάχνουμε : που είναι το πρόβλημα με το φυτίλι του Cetin αν όχι το οικονομικό?
Για να πω την αλήθεια είχα κάποιες ανησυχίες περί των υλικών και  αυξήθηκαν με το πέρασμα μια φωτοβολιδας από το παρόν θέμα.Στην διαδικασία αναζήτησης των υλικών(cetin-ortmann) είδαμε παρόμοια υλικά με ανησυχητικό περιεχόμενο και προσπαθούμε να εντοπίσουμε το υλικό του φιτιλιού απο τον cetin γιατί ούτε καν θέλω να σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχει και η παραμικρή πιθανότητα να είναι αμίαντου.
Και μιας και το συζηταμε ας στειλω και ενα e-mail στον cetin με το ερώτημα αυτό.Και καλό θα ήταν να στείλουμε όλοι. 

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #222 στις: Απριλίου 14, 2011, 23:59 »
Για να πω την αλήθεια είχα κάποιες ανησυχίες περί των υλικών και  αυξήθηκαν με το πέρασμα μια φωτοβολιδας από το παρόν θέμα.Στην διαδικασία αναζήτησης των υλικών(cetin-ortmann) είδαμε παρόμοια υλικά με ανησυχητικό περιεχόμενο και προσπαθούμε να εντοπίσουμε το υλικό του φιτιλιού απο τον cetin γιατί ούτε καν θέλω να σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχει και η παραμικρή πιθανότητα να είναι αμίαντου.
Και μιας και το συζηταμε ας στειλω και ενα e-mail στον cetin με το ερώτημα αυτό.Και καλό θα ήταν να στείλουμε όλοι.

Θα περιμένω κι εγώ την απάντηση του Cetin.

Πάντως δεν πιστεύω το 2011 να έχει αμίαντο.

1) Γιατί πουλιέται στην Ευρώπη και Αμερική από τη Γερμανία και ο Cetin θα ήταν ήδη φυλακή (στη Γερμανία η πώληση αμιάντου είναι απαγορευμένη ενώ στη Κίνα πιθανώς όχι).

2) Χρησιμοποιούμε ατμοποιητές με φυτίλι από Κίνα και δεν έχουμε αναρωτηθεί για αμίαντο σε αυτούς.

Εγώ πάντως δεν ανησυχώ.

Θα ανεβάσω και φώτο από το καλύτερο φυτίλι -σύρμα που φτιάχνω τώρα πιά με βοήθεια μεγενθυντικού φακού με φως.

Μιλάμε για φοβερό άτμισμα.

Χάλασα 2μ φυτίλι στην αρχή για πειραμματισμούς αλλά τώρα πιά έγινε ρουτίνα.

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #223 στις: Απριλίου 15, 2011, 00:01 »
καλησπερα ατμιζω εδω και κατι μηνες διαφορα η.τ
μεχρι και σημερα σκεφτομουνα να παρω το Α2
με αυτα που βλεπω στα μηνυματα σας, :) περι αμιαντου και οι διαφοροι προβληματισμοι σας που διαβαζω σημερα μου περναει απο το μυαλο να ξαναρχισω το τσιγαρο :)

Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #224 στις: Απριλίου 15, 2011, 00:05 »
Για να πω την αλήθεια είχα κάποιες ανησυχίες περί των υλικών και  αυξήθηκαν με το πέρασμα μια φωτοβολιδας από το παρόν θέμα.Στην διαδικασία αναζήτησης των υλικών(cetin-ortmann) είδαμε παρόμοια υλικά με ανησυχητικό περιεχόμενο και προσπαθούμε να εντοπίσουμε το υλικό του φιτιλιού απο τον cetin γιατί ούτε καν θέλω να σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχει και η παραμικρή πιθανότητα να είναι αμίαντου.
Και μιας και το συζηταμε ας στειλω και ενα e-mail στον cetin με το ερώτημα αυτό.Και καλό θα ήταν να στείλουμε όλοι.
Καλά μην περιμένουμε να μας πει ότι είναι απο αμίαντο!τουλάχιστον αν του στείλετε e mail ας του πείτε να μας πει απο τι υλικό είναι φτιαγμένο!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42461 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos