vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #180 στις: Απριλίου 12, 2011, 18:56 »
Επειδή άρχισα να βλέπω φιτίλια οπού και να κοιτάξω ας αναλάβει καποιος ξεκούραστος
http://www.glassfiber-fabric.cn/Silica_sewing_thread-14777.htm
http://www.alibaba.com/showroom/high-silica-yarn.html
http://www.diytrade.com/china/4/products/6318214/High_Silica_Fiber_Thread.html
http://www.hellotrade.com/cheshire-ribbon-manufacturing-company/braided-e-glass-sleeving.html

http://www.shield-sealing.com/Silica-Fiber-205.html
http://www.firesleeveandtape.com/high-temperature-heat-flame-fire-resistant-insilmax-silica-round-twisted-square-braid-dry-packing-rope.html


Ενδιαφέροντα φαίνονται, αλλά το πρόβλημα είναι ότι αν δεν βρούμε 1 μέτρο τέτοιο νημα απο κάπου να δοκιμάσουμε πιθανόν να την πατήσουμε άσχημα και να φορτωθούμε μια άχρηστη 10-κιλη μπομπίνα. (να κάνει για χαρταετό άραγε?)


Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:53
Και μια που λέμε για υαλονήματα προσοχή στις αγορές.
Το παρακάτω είναι ίνες αμίαντου, άκρως καρκινογόνες.
Οπως βλέπετε οπτικά μοιάζουν με υαλόνημα...
Αλλά η όψη τους πx φαίνεται πιο "μαλακή" και γιαλιστερή απο το υαλόνημα του Ortmann για παράδειγμα.
Ισως δεν είναι τόσο κακό τελικά που καίγεται.. Τουλάχιστον δεν είναι αμίαντος (αφου έρχεται απο Ευρωπη, αυτό είναι 100% σίγουρο)




(πηγή http://en.wikipedia.org/wiki/Asbestos)


Ελπίζω μόνο να μην μας κάνουν καμμιά "πλάκα" οι κινέζοι χωρίς να το ξέρουμε. (Στην Κίνα ο αμίαντος ΔΕΝ απαγορεύεται, αντίθετα η Κίνα είναι ο μεγαλύτερος καταναλωτής αμιάντου σήμερα)


Αραγε τα εντελώς άκαυστα φιτίλια τι να είναι? Ελπίζω σιλικόνη


Πληροφορίακά ο αμίαντος αντέχει σε θερμοκρασία 1200-1500 βαθμούς ανάλογα με την προέλευση...


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:53 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος wsavvaris

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Take it easy, and if she's easy take her twice!!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #181 στις: Απριλίου 13, 2011, 00:16 »
SEB: wsavvaris καλώς ήρθες στην λέσχη του Α2.
Οπως ακριβώς τον περιγράφεις φανταστικος αν και δεν καταλαβα αυτο το 7,4 που ειπες?


Αυτό που εννούσα είναι οτι ο ατμόπηιτης μου τρέχει στα 7.4 βολτ επειδή έχει δύο μπαταρίες τον 3.6 βολτ κι δούλεψε κανονικά απο τη μάνα του (στο αρχικό σετάπ που μου ήρθε). Μου ήρθε με 5-6 στροφές στο νήμα όπως εξηγεί ο djakisnikolaidis πιο πριν. Η βλακεία ειναι πως δεν παρήγγειλα έξτρα νήμα κι φιτίλι γιατί νόμιζα πως έχετε βρει την άκρη άπο Ελλάδα μια κι ζητάει αρκετά χρήματα για λίγα μέτρα, όμως τώρα που το έχω στο χέρι μου θα παραγγείλω κι άλλο ενα Α2 κι καμιά δεκαριά αμπούλες για τις πολλές γέυσεις που έχω, κι πολυ νημα (αν κι δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα εξτρα νημα απο το 1 μετρο που μου εστειλε ος στανταρ στη παραγγελια). Πραγματικά ειμαι άφωνος!!! Ήρθε στην ώρα του πάνω που νόμιζα ότι ήμουν κοροϊδο με τα 10 νΗν 901 που μου καήκαν με χαμηλή χρήση σε λιγότερο άπο εβδομάδα!!!!!!!! ΖΗΤΩ στον εφευρέτη που μου έφτιαξε την διάθεση.  :thumpup: :respect: :D :) 8) :tongue_smilie: ::) :laugh1: :yes:
:bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #182 στις: Απριλίου 13, 2011, 09:24 »
Και μια που λέμε για υαλονήματα προσοχή στις αγορές.
Το παρακάτω είναι ίνες αμίαντου, άκρως καρκινογόνες.
Οπως βλέπετε οπτικά μοιάζουν με υαλόνημα...
Αλλά η όψη τους πx φαίνεται πιο "μαλακή" και γιαλιστερή απο το υαλόνημα του Ortmann για παράδειγμα.
Ισως δεν είναι τόσο κακό τελικά που καίγεται.. Τουλάχιστον δεν είναι αμίαντος (αφου έρχεται απο Ευρωπη, αυτό είναι 100% σίγουρο)

(Image removed from quote.)


(πηγή http://en.wikipedia.org/wiki/Asbestos)


Ελπίζω μόνο να μην μας κάνουν καμμιά "πλάκα" οι κινέζοι χωρίς να το ξέρουμε. (Στην Κίνα ο αμίαντος ΔΕΝ απαγορεύεται, αντίθετα η Κίνα είναι ο μεγαλύτερος καταναλωτής αμιάντου σήμερα)





Πληροφορίακά ο αμίαντος αντέχει σε θερμοκρασία 1200-1500 βαθμούς ανάλογα με την προέλευση...

Η φώτο σου Πάνο είναι ίδια με τις ίνες του υαλόπανου που χρησιμοποιώ!!!! και με φόβισε πολύ.
Όσοι έχουν πάρει τέτοιο (Craven, SEB κλπ) τι νομίζουν? Ενδέχεται το υποτιθέμενο υαλόπανο να είναι απο αμίαντο τελικά?


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #183 στις: Απριλίου 13, 2011, 09:28 »
Δέν ήταν στο σημερινό πρόγραμμα, αλλά έτυχε διαδρομή εκεί κοντά οπότε πήγα.   Μίλησα με ενα παληκάρι, το οποίο ήταν αρκετά εξυπηρετικό και με ξενάγησε σε 2 ορόφους τίγκα στο φιτίλι..
Μου δάνεισε και τον αναπτήρα του, και άρχισα τις δοκιμές.  Το καλύτερο που βρήκα, ήταν σαν αυτό toυ Abet που συζητάμε.

Αλλά όχι σε κορδόνι μονό, αλλά σε πλεξούδα. 
Μου έδειξε επίσης και ένα κεραμικό με σύρμα μέσα, αλλά απο ότι μου είπε ο τεχνικός, οι προδιαφραφές του δεν είναι για ατμισμα, και γενικά τείνουν να το καταργήσουν σιγά σιγά..

θά πάω εκ' νέου με δείγμα απο clearomizer, γιατί έχον δυνατότητα να βρούν απο ότι μου είπαν..     Αυτά τα ολίγα.
Μπράβο ρε Craven. Περιμένουμε ανυπόμονα νεότερα.
Δεν τους ρωτάς και σχετικά με το υαλόπανο (αν είναι γυαλί ή αμίαντος)? Αυτοί κάτι παραπάνω θα ξέρουν. 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #184 στις: Απριλίου 13, 2011, 11:11 »
Αν το υαλόπανο καίγεται (με την έννοια ότι λιώνει και κόβεται, όχι ότι παίρνει φωτιά τότε θα ηταν πλαστικό)  με αναπτήρα (ένα που πήρα για δοκιμή καίγεται όπως και ένα υαλοκόρδονο που πηρα) τότε δεν είναι αμίαντος αλλά λογικά υαλόπανο το οποίο έχει μεγιστη θερμοκρασία χρήσης τους 550 βαθμούς (ενώ ο αμίαντος σχεδόν το τριπλάσιο)
Αν δεν καίγεται μπορεί να είναι απο σιλικόνη.


Επίσης κατά 99.99999% οτιδήποτε μπορεί να αγοράσει κανείς στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι αμίαντος αφού απαγορεύεται αυστηρά η εισαγωγή/εμπορία/χρήση/κατασκευή λόγω των κανονισμών Ε.Ε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2011, 11:25 από panos »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #185 στις: Απριλίου 13, 2011, 11:26 »
Αν το υαλόπανο καίγεται με αναπτήρα (ένα που πήρα για δοκιμή καίγεται όπως και ένα υαλοκόρδονο που πηρα) τότε δεν είναι αμίαντος.


Επίσης κατά 99.99999% οτιδήποτε μπορεί να αγοράσει κανείς στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι αμίαντος αφού απαγορεύεται αυστηρά η εισαγωγή/εμπορία/χρήση/κατασκευή λόγω των κανονισμών Ε.Ε.
Καλά το ότι απαγορεύεται ο αμίαντος δε μου λέει και πολλά. Μπορεί να είναι καμιά παραεισαγωγή απο Κίνα κλπ

Με καθησυχάζεις λίγο γιατί καίγεται. Και όταν λέω καίγεται δεν απανθρακώνεται αλλά λιώνει και συρρικνώνεται πολύ και μένει ένα μικρό σκληρό σβολαράκι. Αυτό εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #186 στις: Απριλίου 13, 2011, 11:30 »
Με καθησυχάζεις λίγο γιατί καίγεται. Και όταν λέω καίγεται δεν απανθρακώνεται αλλά λιώνει και συρρικνώνεται πολύ και μένει ένα μικρό σκληρό σβολαράκι. Αυτό εννοείς?

Ναι το ίδιο κάνει και το δικό μου. ο αμίαντος με απλό αναπτήρα δεν λιώνει θέλει 1500 βαθμούς...

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #187 στις: Απριλίου 13, 2011, 11:46 »
Ναι το ίδιο κάνει και το δικό μου. ο αμίαντος με απλό αναπτήρα δεν λιώνει θέλει 1500 βαθμούς...
Eυχαριστώ Πάνο αλλά πως είσαι σίγουρος ότι και το δικό σου είναι απο γυαλί και όχι απο αμίαντο?  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #188 στις: Απριλίου 13, 2011, 11:52 »
Eυχαριστώ Πάνο αλλά πως είσαι σίγουρος ότι και το δικό σου είναι απο γυαλί και όχι απο αμίαντο?  :tongue_smilie:
Μα και το δικό μου υαλόπανο/υαλοκόρδονο λιώνει!
Το μοναδικό άκαυστο άλιωτο κτλ που έχω είναι το φιτίλι του ce2r4 το οποίο ελπίζω να είναι από σιλικόνη...

Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #189 στις: Απριλίου 13, 2011, 14:58 »
παιδια τον Α2 τον εχεται παρει σε αλουμινιο η σε ατσαλι?
τι παιζει με το αλουμινιο?
δεν το λεω για τα χρηματα αλλα το αλουμινιο μου φενεται πιο ομορφο και ποιο καλο στην αφη! :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #190 στις: Απριλίου 13, 2011, 15:01 »
Αλουμίνιο έχω πάρει, πρέπει να είναι πιο ελαφρύ απο το ατσάλι, αλλά έχουν εκφραστεί φόβοι από μέλη ότι με τον καιρό στο αλουμίνιο
μπορεί να κλοτσήσουν οι βόλτες του βιδώματος.
Προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #191 στις: Απριλίου 13, 2011, 15:09 »
Αλουμίνιο έχω πάρει, πρέπει να είναι πιο ελαφρύ απο το ατσάλι, αλλά έχουν εκφραστεί φόβοι από μέλη ότι με τον καιρό στο αλουμίνιο
μπορεί να κλοτσήσουν οι βόλτες του βιδώματος.
Προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα...
ωπα αυτο που λες ειναι σημαντικο,ποσο καιρο τον χρησιμοποιεις?

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #192 στις: Απριλίου 13, 2011, 15:13 »
παιδια τον Α2 τον εχεται παρει σε αλουμινιο η σε ατσαλι?
τι παιζει με το αλουμινιο?
δεν το λεω για τα χρηματα αλλα το αλουμινιο μου φενεται πιο ομορφο και ποιο καλο στην αφη! :dontknow:

Τον έχω και στις 2 εκδόσεις.

Καταπληκτικό και στις δύο!!

Προτιμώ το ανοξείδωτο γιατί το αλουμίνιο σχετίζεται με Αλτσχάιμερ από το οποίο έχω πολύ.
 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #193 στις: Απριλίου 13, 2011, 15:24 »
ωπα αυτο που λες ειναι σημαντικο,ποσο καιρο τον χρησιμοποιεις?
Οχι πολύ καιρό 15 ημέρες ή κάτι τέτοιο...
Δεν έχω δεί πάντως κάποιο πρόβλημα αλλά ούτως ή άλλως είμαι προσεκτικός στο βίδωμα...

Αποσυνδεδεμένος wsavvaris

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Take it easy, and if she's easy take her twice!!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #194 στις: Απριλίου 13, 2011, 16:18 »
Εγω παλια ειχα αγορασει το Bulli Extreme σε αλουμινιο,... δεν θα ξαναπερνα αλουμινιο επειδη μαυριζει με τον καιρο. Το ατσαλι μενει ακριβως το ιδιο οπως καινουργιο για παντα!!! Για αυτο πηρα το Α2 σε ατσαλι κι εχω κι χειροπιητη ατσαλενια βαση οποτε δεν θα αλλαξουν ποτε σε ομορφια,... φοτο εδω,...  :thumpup:
 :bye: :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538464 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12