vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, Doubt, Jorge, paiktaras

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #105 στις: Μαρτίου 31, 2011, 15:31 »
Τελικά έλυσα το μυστήριο.


Τα υαλονήματα που δεν "λιώνουν" έχουν πολύ σφικτή πλέξη στις ίνες τους.
Αν αραιώσει αυτή η πλέξη και φανούν οι πολύ λεπτές ίνες τότε αυτές λιώνουν.
Το έκανα πριν από λίγο το πείραμα με ένα φιτίλι από ce2r4 το οποίο δεν λιώνει κανονικά και τώρα "έλιωνε"
Αυτό που πήρα έχει αραιή πλέξη και λιώνει σχετικά εύκολα.


Γιάννη, αυτό  που περιγράφεις ακούγεται ιδανικό.
Δεν ξέρω βέβαια αν έχει ίδια συμπεριφορά στο υγρό με το υαλόνημα αλλά αν κάποιος μπορεί και το δοκιμάσει ας μα πει εντυπώσεις.


Αλήθεια, έχει κανείς καμιά ιδέα για την αντίσταση του ατμ αν υπάρχει κάτι στην Ελλάδα που να κάνει γι αυτό το σκοπό?
Σίγουρα αυτό το υλικό δεν βγήκε ειδικά για ατμοποιητές. και κάπου αλλού θα χρησιμοποιείται. Καμιά ιδέα?
Αν βρεθεί και αυτό τότε ο Α2 είναι πλέον ανεξάρτητος απο το εξωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #106 στις: Μαρτίου 31, 2011, 15:42 »
Μηπως καποιος οντως μπορει να προμηθευτει SIL-TEX απο :
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΛΛΕΡΗΣ  οδος Αιτωλικού 29 Πειραιά και να κανει τη δοκιμη μιας και πεφτουμε ολιγον μακρια ;


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #107 στις: Μαρτίου 31, 2011, 17:09 »
Μηπως καποιος οντως μπορει να προμηθευτει SIL-TEX απο :
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΛΛΕΡΗΣ  οδος Αιτωλικού 29 Πειραιά και να κανει τη δοκιμη μιας και πεφτουμε ολιγον μακρια ;
Αυτό είναι μια πολλή καλή ιδέα.
Κανένας που να μένει κοντά ?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #108 στις: Μαρτίου 31, 2011, 17:13 »
panos διάβασα προσεχτικά το σκεπτικό σου και τα ερωτήματα που έθεσες.
Η γνωμη μου είναι ότι η αντίσταση δεν υπάρχει περίπτωσή να ανεβάσει θερμοκρασίες τέτοιου επιπέδου (φλόγιστρου-αναπτήρα) με ποτισμένο φιτίλι γιατί τοτε θα ειχαμε και πυρόλυση  των υγρών...πράγμα που θα το καταλαβαίναμε για τα καλά από ότι τουλάχιστον έχω διαβάσει στο ecf .
Σε λίγη ώρα θα είμαι ο πρώτος δοκιμαστής του  συγκεκριμένου  σχοινιού και ελπίζω να έχω θετικές εντυπώσεις.Πάντως αν δείτε και αργώ τότε μην το δοκιμάσετε   :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #109 στις: Μαρτίου 31, 2011, 18:06 »
panos διάβασα προσεχτικά το σκεπτικό σου και τα ερωτήματα που έθεσες.
Η γνωμη μου είναι ότι η αντίσταση δεν υπάρχει περίπτωσή να ανεβάσει θερμοκρασίες τέτοιου επιπέδου (φλόγιστρου-αναπτήρα) με ποτισμένο φιτίλι γιατί τοτε θα ειχαμε και πυρόλυση  των υγρών...πράγμα που θα το καταλαβαίναμε για τα καλά από ότι τουλάχιστον έχω διαβάσει στο ecf .
Σε λίγη ώρα θα είμαι ο πρώτος δοκιμαστής του  συγκεκριμένου  σχοινιού και ελπίζω να έχω θετικές εντυπώσεις.Πάντως αν δείτε και αργώ τότε μην το δοκιμάσετε   :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες.
Ο φόβος μου ήταν μήπως αυτό που πήρα δεν ήταν υαλόνημα και μου δώσαν κάτι άσχετο (και ίσως επικίνδυνο), από ότι φαίνεται όμως ήταν υαλόνημα οπότε πάμε μια χαρά.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να σκεφτώ μια πατέντα γιατί όταν διαλύσω τη μεγάλη πλεξούδα στις μικρές που την σχηματίζουν, παίρνω νήματα τα οποία με κάποιο τρόπο πρέπει να τα συγκρατήσω μαζί ίσως με κόμπους στην άκρη, θα δούμε...

Αυτό που λέω ότι κάποια καίγονται, υπολογίζω ότι απο τη συνεχή θέρμανση χάνει σιγά σιγά την ελαστικότητα του και κόβεται...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #110 στις: Μαρτίου 31, 2011, 19:00 »
Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες.
Ο φόβος μου ήταν μήπως αυτό που πήρα δεν ήταν υαλόνημα και μου δώσαν κάτι άσχετο (και ίσως επικίνδυνο), από ότι φαίνεται όμως ήταν υαλόνημα οπότε πάμε μια χαρά.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να σκεφτώ μια πατέντα γιατί όταν διαλύσω τη μεγάλη πλεξούδα στις μικρές που την σχηματίζουν, παίρνω νήματα τα οποία με κάποιο τρόπο πρέπει να τα συγκρατήσω μαζί ίσως με κόμπους στην άκρη, θα δούμε...

Αυτό που λέω ότι κάποια καίγονται, υπολογίζω ότι απο τη συνεχή θέρμανση χάνει σιγά σιγά την ελαστικότητα του και κόβεται...
Προσπερνώ τα  σχόλια των κοινών θνητών που ασχολούνται ακόμα με ατμοποιητες της παλαιολιθικής εποχής :)) και κάνω παράθεση αναγκαστικά για να απαντήσω στους ανθρώπους του μέλλοντος.
Φίλοι Α2ιοτες το σχοινί δούλεψε...αλλά.....μετά από πολλές δοκιμές και αυτό για να πετύχω την κατάλληλη ποσότητα φιτιλιού.
Η αλήθεια είναι ότι θέλει παίδεμα αλλά αν βρεις το ακριβές μήκος....όπως το βρήκα....τότε  :thumpup:   
Μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρήσει διάφορα στην γεύση η στην ροή του υγρού σε σχέση με το φιτίλι του ενός mm .Ίσως να έχει και περισσότερη ποσότητα ατμού αλλά μπορεί και να είναι η ιδέα μου γιατί και η αντίσταση όσο να είναι παιζει τον ρόλο της που είναι καινούργια.Αυτά προς το παρών....οι δοκιμές συνεχίζονται :yes:     

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 07, 2011, 15:05 »
τον α2 τον παρελαβα εδω και 3 ωρες οι εντυπωσεις μου................δεν εχω λογια να περιγραψω   το θεμα atomaizer  για μενα εληξε  τωρα μονο φυτιλι και συρμα για να φτιαχνεις το atomaizer οπως εσυ θελεις , δοκιμασα και το ayto drip  με περισοτερο φυτιλι για να μην μπαινει μεσα οταν το βιδωνεις και επιασε ...

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #112 στις: Απριλίου 07, 2011, 15:26 »
Μεγιά και απο μένα φίλε djakisnikolaidis.

@edit@
Μέ την ευκαιρία.....  μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος τις διαστάσεις του Α2 χωρίς το επιστόμιο kai χωρίς το σπείρωμα.   Φάρδος και ύψος

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #113 στις: Απριλίου 07, 2011, 16:12 »
Γιάννη το ύψος είναι 3,7 cm και η διάμετρος 1,3 cm.
djakis σου τα λεγα παρ τον δεν θα χάσεις  :thumpup: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #114 στις: Απριλίου 07, 2011, 16:30 »
Καλοάτμιστο και απο εμένα!

Εφόσον ο Α2 είναι τόσο καλός (και οι δικές μου εντυπώσεις στο ίδιο μήκος κύματος είναι) αναρρωτιέμαι πως θα είναι ο Α1 που έχει ακόμη καλύτερες κριτικές...

Κάποτε είχε δεί ένα ηλ. πουρο που έπαιρνε cartomizers με σύνδεση τύπου Α1.
Αραγε να ταιριάζει σε αυτά ο Α1?


αλήθεια, υπάρχει κάποιος εύκολος (να γίνεται απίτι και όχι σε βιομηχανική εγκατάσταση) τρόπος να κάνω τον Α2 από "αλουμίνί" σε μαύρο χρώμα?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #115 στις: Απριλίου 07, 2011, 16:36 »
Panos έχω τον Α1 και μπόρεσα να κάνω σύγκριση με τον Α2.
Ο Α1 μπήκε στο συρτάρι και με την πρώτη ευκαιρία χτυπάω έναν ακόμα Α2  ;)
μαζί με τον κώνο του.Ελπίζω να κατάλαβες.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #116 στις: Απριλίου 07, 2011, 16:41 »
Panos έχω τον Α1 και μπόρεσα να κάνω σύγκριση με τον Α2.
Ο Α1 μπήκε στο συρτάρι και με την πρώτη ευκαιρία χτυπάω έναν ακόμα Α2  ;)
μαζί με τον κώνο του.Ελπίζω να κατάλαβες.

Καλά που το'πες, γιατί όλο και με έτρωγε....
Αν είχε ο Α1 σύνδεση 510 θα τον είχα πάρει αντί για τον Α2, αλλά δεν είχα (και δεν ήθελα) να δώσω τα επιπλέον για το Bulli, ουτε και μπορούσα να κάνω μόνος μου  modding...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #117 στις: Απριλίου 07, 2011, 16:54 »
panos για μένα ο Α2 είναι αυτήν την στιγμή και για οποίον πιάνουν τα χέρια του η καλύτερη λύση και μόνιμη απαλλαγή από τους προβληματικούς και μπελαλίδικους ατμο που κυκλοφορούν.Δίνεις μια φόρα εκατό ευρώ για ατμο και φιτίλι και αντίσταση και για μια ζωή είσαι καλυμμένος.
Μονό που δεν εχω υγρο στο στομα,γευση καμμενου αλλά και πιο υγιεινό ατμο  το βλέπω χλωμο να επιστρεφω σε παλιοκαταστασεις  :yes:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 12, 2011, 02:06
Γνωριζει καποιος αν το παρακατω ειναι ιδιο με αυτο που στελνει ο cetin με τον Α1-Α2?
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280559037837&fromMakeTrack=true&ssPageName=VIP:watchlink:top:en
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2011, 02:06 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #118 στις: Απριλίου 09, 2011, 00:42 »
Μετατροπή Α2 σε eGo-T
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kguDd9Two1A[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #119 στις: Απριλίου 09, 2011, 00:55 »
τον α2 τον παρελαβα εδω και 3 ωρες οι εντυπωσεις μου................δεν εχω λογια να περιγραψω   το θεμα atomaizer  για μενα εληξε  τωρα μονο φυτιλι και συρμα για να φτιαχνεις το atomaizer οπως εσυ θελεις , δοκιμασα και το ayto drip  με περισοτερο φυτιλι για να μην μπαινει μεσα οταν το βιδωνεις και επιασε ...

Πριζώθηκαααα djakisnikolaidis.......
από εδώ http://bulli-smoker.de/verdampfer-atomizer/bulli-smoker-a2.html το πήρες...?
Αν ναι.... είδα ότι έχει σε αλουμίνιο και με 5 ευρώ παραπάνω σε χάλυβα.
Αν δεν κάνω λάθος ο χάλυβας είναι πιο σκούρο το χρώμα του σε σχεση με το αλουμίνιο...???
Όποια άλλη πληροφορία για το Α2 δεκτή από όσους το εχουν.
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2011, 01:00 από fotis67 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 199 42411 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:02
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238806 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos