vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

406 επισκέπτες, 8 χρήστες
anetost, Blackwolf, dkostas, kourlis, manoslykos, gfilip, lagoudakis, lounik

Twitter

Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« στις: Ιουνίου 06, 2018, 11:53 »
Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα


[justify]Θα μπω άμεσα στο θέμα: Πόσες φορές είπαμε, και εξακολουθούμε να λέμε, ψέματα, γενικά; Πολλές, και λέω αλήθεια. Πόσες φορές την πατήσαμε γιατί είτε δεν ξέραμε είτε δεν είδαμε είτε δεν προλάβαμε ως μόνιμα βιαστικοί; επίσης πολλές. Ένα μικρό παράδειγμα οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές, όπου όσο το κόστος ανεβαίνει άλλο τόσο ανεβαίνει (συνήθως) και η επιτακτική μας ανάγκη να χαρακτηριστεί οπωσδήποτε ως άριστη η αγορά τους, ή αντίθετα, να κομπάσω πως πάντα κάνω έξυπνες φθηνές αγορές που δεν μειονεκτούν πουθενά. Δεν πρέπει να βρεθεί σοβαρό, ή και καθόλου, ελάττωμα ή κουσούρι/μειονέκτημα, πουθενά όμως. Δεν μπορεί π.χ. ένας ακριβός κι επώνυμος επισκευάσιμος να έχει θεματάκια, δεν ήταν αυτό που περίμενα, δεν πρέπει, χάνω σβήνω λιώνω. Βέβαια, οι μεγάλες αλήθειες δεν ξεσκεπάζουν τα μικρά μας ψέματα χωρίς λόγο, αυτή είναι η δουλειά τους, ούτε ντε και καλά τα μικρά μας ψέματα θέλουν να μεγαλώσουν γιατί υπάρχει σκοπιμότητα ή το οτιδήποτε ύποπτο, μπορεί απλώς να μην θέλουμε να γίνουμε ρόμπα, να μην εκτεθούμε στον φίλο, στο φόρουμ, στην όποια ομάδα, στον στριμμένο ξερόλα γείτονα. Προσωπικά, έχω αμέτρητα παραδείγματα, αμέτρητα τα μικρά μου ψέματα, χωρίς καμία όμως σκοπιμότητα, και λέω αλήθεια. Όμως, έχω και πολλές προσωπικές αλήθειες, πολλές οι περιπτώσεις όπου ήταν ξεκάθαρα δεκάρια για μένα, όλες τους, πώς να υποστήριζα το αντίθετο, μόνο και μόνο για να ενισχύσω την ακεραιότητά μου ως ψυχρός εκτελεστής που δεν χαρίζεται πουθενά και σε κανέναν και που πάντα ξεσκεπάζει μικρά ψέματα, και που οι άλλοι δεν τολμούν; Μπέρδεμα.

Ένα πρώτο μου απλούστατο αθώο παράδειγμα και χωρίς να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο κλασικός Ναυτίλος, ήταν ισάξιος ή και καλύτερος από αρκετά ακριβότερες επιλογές μου. Ένα δεύτερο γενικό παράδειγμα, κάποιες φορές με ξεγέλασαν στα χαρακτηριστικά, κι εγώ με τη σειρά μου δεν το είπα, που ίσως να γλίτωνε κάποιον άλλο. Έκρυψα διαρροές, μεγάλωσα γεύσεις, αποθέωσα υλικά και σχεδιασμούς που ίσως δεν άξιζαν το άριστα. Εξάντλησα αυστηρότητα επάνω σε εξαιρετικές κατασκευές μόνο και μόνο για να κρύψω την άγνοιά μου, δυσκολεύτηκα να παραδεχτώ πως, όντως, έκρυβα πεισματικά το γεγονός πως μπορεί ένας κλώνος να είναι εξαιρετική και ως επιλογή, και πολλά πολλά ακόμα.

Το ξέρω, θα πάμε κόντρα στη φύση μας αν τολμήσουμε τις μεγάλες μας προσωπικές αλήθειες, ή μπορεί εύκολα να δημιουργήσει κόντρες και έχθρες από το πουθενά, και δεν πρέπει. Και από την άλλη, αρκετές φορές είναι καλύτερο το ψέμα από την αλήθεια. Αν γίνουμε πιο συγκεκριμένοι, με στοιχεία, με σταθερά παραδείγματα, ή και με την όποια αντικειμενικότητά μας, δεν μπορεί ή δεν γίνεται να οδηγεί οπωσδήποτε κάπου καλύτερα, παρ’ όλα αυτά, αν ποτέ πρέπει να μπει μια κάποια αργοπορημένη μας μεγάλη ατμιστική αλήθεια, έστω ως εκφραστική ανάγκη, ε, ας το σημειώσουμε, έτσι, και χωρίς λόγο. [δεν ξέρω πού είπα αλήθεια και πού ψέματα, έγραψα στο περίπου].

[Σημ. Πολλές φορές έρχονται υπέρλαμπρες βαθυστόχαστες απόψεις, εδώ στο φόρουμ αλλά και παντού, που κατακεραυνώνουν το κάθε hype ή και τις αγορές εντός συνόρων, καθόλα νόμιμες και που όμως πάντα βρίσκονται στο στόχαστρο του “μα, πώς το πήρε; άσε που έχει και απαράδεκτη τιμή”, “θύματα, ακουμπάτε χρήμα για βλακείες”, “α, έχει ‘γνωστό’ από μέσα, και πήρε από τους πρώτους το χι προϊόν και τώρα πουλάει εκδούλευση”, “του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ, κορόιδα”, “πάντα έτσι γίνεται στο ελλάντα, οι λίγοι παίζουν μπάλα κι εμείς υποφέρουμε”, κ.λπ. κ.λπ. χαριτωμένα και πιασάρικα. / Και στο τέλος, κάθε φορά, έρχεται η ατάκα “δεν δέχομαι τους απαράδεκτους νόμους. Θα πράξω ανάλογα, θα σώσω τσέπη και χαρακτήρα”, όπου σαν υπέροχα όμορφοι ως άνθρωποι απάνθρωποι, εμείς οι από κάτω, συμφωνούμε με όλα τα παραπάνω. Λέω ψέματα;].

 
[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 06, 2018, 12:17 »
Αγαπητέ, [member=16029]JoeBarTeam[/member]:

Αυτό που περιγράφεις υφίσταται πραγματικά και ουδείς νομίζω μπορεί να το αμφισβητήσει. Είναι ανθρώπινο και θα σου δώσω και μία επιπλέον διάσταση που υπονοείς (νομίζω), αλλά δεν την κατονομάζεις.

Μοιραία, οι άνθρωποι συμπαθούμε κάποιους ανθρώπους περισσότερο από κάποιους άλλους. Χωρίς απαραίτητα να υπάρχει λόγος. Αυτούς τους ανθρώπους τους νομίζουμε ψηλότερους ενώ δεν είναι. Αυτών των ανθρώπων οι ατμοποιητές είναι γευστικότεροι, με λιγότερες διαρροές, αν με πιάνεις. Ανθρώπινο είναι, δεν το καταδικάζω. Μάλιστα, γίνεται ασυναίσθητα και άρα δεν το κατατάσσω στο ψέμα.

Όμως, υπάρχει και κάτι άλλο που ευτυχώς δεν αγγίζει το φόρουμ μας ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ. Είμαι λοιπόν, εγώ ριβγιούερ κάπου. Παρουσιάζω υγρά, μοντάκια, ατμοποιητές συγκεκριμένου καταστήματος και λέω μπαρούφες. Μέχρι και ΝΕΤ υγρά ότι δεν έχουν κατάλοιπα λέω. Και κάθε βδομάδα ποζάρω με διαφορετικό μοντάκι 500€. Ε, είτε είμαι εφοπλιστής, είτε κονομάω στις πλάτες των αφελών. Αυτό το καταδικάζω απερίφραστα, εκτός κι αν είναι εφοπλιστής, οπότε ας μου δώσει και μένα μία τράτα να πάω για ψάρεμα, σε πλήρη αρμονία με την γνωστή παροιμία, "αφου δεν... πάνε για ψάρεμα".

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 06, 2018, 12:27 »
Όχι,δεν λες ψέμματα ούτε υπερβολές.Είναι κατστάσεις που συμβαίνουν.Έχει να κάνει νομίζω,με τον χαρακτήρα του καθενός μας και κατά πόσο προβάλουμε και κρατάμε αρχές και αξίες απέναντι στον οδοστρωτήρα του καταναλωτισμού.Είναι δύσκολο, αλλά απαραίτητο σε κάθε ενέργεια μας ως άνθρωποι.Μεγάλη κουβέντα άνοιξες!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 06, 2018, 13:03 »
Joe... ειμαι που ειμαι..παει θα το καπσω εντελως λεμε. :fight_hammered2:  (μου αρεσει η γραφιδα σου.. ;) )

Μοιραία, οι άνθρωποι συμπαθούμε κάποιους ανθρώπους περισσότερο από κάποιους άλλους. Χωρίς απαραίτητα να υπάρχει λόγος. Αυτούς τους ανθρώπους τους νομίζουμε ψηλότερους ενώ δεν είναι. Αυτών των ανθρώπων οι ατμοποιητές είναι γευστικότεροι, με λιγότερες διαρροές, αν με πιάνεις. 
...ναι ρε... οι δικοι μου σκαΥδες ειναι γεφστικοτεροι. τι θες?  :angry_orange:
εν τω μεταξυ με ειπες χοντρο, η ετσι μου φανηκε?  :o

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 06, 2018, 13:03 »
Ενα ειναι το ψεμα στο ατμισμα, οτι ειναι φθηνοτερο απο το καπνισμα.  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 06, 2018, 13:13 »
Αν μπορούσαμε να είμαστε μεταξύ μας πιο αληθινοί θα ζούσαμε σίγουρα σε έναν ομορφότερο κόσμο. Το συγκεκριμένο θέμα δεν ακουμπάει μόνο στα ατμιστικά αλλά και στην κοινωνία που ζούμε ευρύτερα.

Θα είμαστε πιο σοφοί.


Επανέρχομαι στα ατμιστικά. Απο'κει και πέρα, ρόλο παίζει πόσο και πως φιλτράρουμε αυτά που βλέπουμε από reviews κ.τ.λ.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 06, 2018, 13:40 »
Ολα θα ηταν καλυτερα αν ειμασταν ειλικρινεις και κριτικοι απεναντι στις αγορες μας.
Βγαινει κατι καινουριο και αμεσως ειναι το next best thing επειδη το ειπε ο Μαηκ, ο Τοντ, ο Μπαμπης, η Σουζετ κλπ.
Βαλε και την αδυναμια των περισσοτερων να μην μπορουν να παραδεχτουν οτι εφαγαν παπα κι οτι -ε τι να κανουμε-, μαπα ηταν το καρπουζι τελικα.

Συνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 06, 2018, 14:03 »
Όσοι μας έχετε πει ψέματα, θα καείτε στην κόλαση μέσα σε μεγάλα καζάνια από pg ενώ ατμίζετε full vg.  :laugh1:

Εξαιρούνται αυτοί που τους έχει προδώσει το perception και όσοι είναι πολύ λίγο καιρό στο άτμισμα για να έχουν επαρκή εμπειρία για να μπορούν να κάνουν ασφαλείς συγκρίσεις.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 06, 2018, 14:14 »
Όσοι μας έχετε πει ψέματα, θα καείτε στην κόλαση μέσα σε μεγάλα καζάνια από pg ενώ ατμίζετε full vg.  :laugh1:
[member=13885]cpbaroque[/member] , αριπσεφταρε, ετοιμασου..
:lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 06, 2018, 14:14 »
Δεν λέω ψέματα.

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 06, 2018, 14:35 »
Εδώ αυτο-αποκαλούμαστε ατμιστές, ενω είμαστε εξατμιστές 8)

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 06, 2018, 15:05 »
Στράτο  :respect_hat: :respect_hat: :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 06, 2018, 16:25 »

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Μεγάλες Αλήθειες στα μικρά μας ψέματα
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 06, 2018, 16:28 »
Κυνηγος, ψαρας κ ατμιστης ΜΗ ψευτης δεν υπαρχει.  . . .Αληθεια σας λεω . . .  8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279384 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias