vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

400 επισκέπτες, 10 χρήστες
hellfire, manoslykos, dkostas, gigelis78, Doubt, redvw74, takoulas, Parolos, Alexis7, Xxristos

Twitter

Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;

Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #90 στις: Ιουνίου 06, 2016, 04:43 »
Απο την εποχη που καπνιζα χρονια πριν ερθει το ηλεκτρονικο τσιγαρο - ποσο μαλλον στην σημερινη εξελιγμενη μορφη του που ικανοποιει, φανταζομουνα εναν "μαγικο" τροπο που θα σου επετρεπε να "καπνιζεις χωρις να παθαινεις τιποτα". Γιατι ανεκαθεν μου αρεσε γουσταρα το καπνισμα - αυτο που δεν γουσταρα-ω ειναι οι συνέπειες του. Ετσι τωρα με το ηλεκτρονικο εναν σαφως πιο "υγιεινό" τροπο ας πουμε οτι ο μαγικος αυτος τροπος βρεθηκε. Οποτε ΟΧΙ δεν θελω να απαλαγω απο τον ατμο. Ειναι ωραια η "πρεζα" αρκει να μη σε σκοτωσει και με μετρο παντα. :thumpup: :thumpup: ;D :))

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #91 στις: Αυγούστου 08, 2016, 18:48 »
Αν κ πολυ νεος ατμιστης , το μονο που με ενδιαφερει ειναι να μηδενισω σταδιακα τη νικοτινη.
Αν το κρατησω μετα για χομπυ μου ειναι αδιαφορο. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #92 στις: Αυγούστου 08, 2016, 19:05 »
Γιατι παρακαλω να απαλλαγουμε???
Καλα δε περναμε ? :)):dance2:

Αποσυνδεδεμένος kkiriakos

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
    • truckbody
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #93 στις: Αυγούστου 08, 2016, 19:39 »
Ναι το σκέφτομαι σοβαρά αφού κόψω καμιά δεκαριά κακές συνήθειες πρώτα μετά οπωσδήποτε 
:laugh1:

Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #94 στις: Αυγούστου 08, 2016, 20:17 »
Οχι, δεν το σκεφτομαι καθολου...τουλαχιστον για το κοντινο μελλον. Ισως να πεσω στη μηδενικη νοκοτινη...αλλα δεν θελω να το κοψω, το απολαμβανω πραγματικα.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #95 στις: Αυγούστου 08, 2016, 21:23 »
Υπάρχουν πολύ πιο επικίνδυνα για την υγειά εκει εξω που μπροστά τους το η.Τ έιναι απλά κωμικό...

Αέρας ,τροφές, έγκλημά εκει που δε το περιμενεις , νερο κ.α 

Ζούμε σε σκοτεινούς καιρούς με το κίνδυνο να πέφτει επάνω μας σα πέπλο απ'όλες τις πλευρές και δε ξέρεις τη σου ξημερώνει

Οπότε ατμιστε χωρις στόχους, ειδικά τώρα  το μέλλον δε το ξέρει κανεις

Αποσυνδεδεμένος Chriskos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Enjoy the Silence ....
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #96 στις: Αυγούστου 08, 2016, 21:32 »
Προς το παρόν όχι, αλλά στόχος μου είναι να φτάσω στην μηδενικη.

Αποσυνδεδεμένος nipapa

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #97 στις: Αυγούστου 08, 2016, 22:03 »
Και εγώ προς το παρόν όχι, μου αρέσει το ντουμάνι και όλη η διαδικασία. Αν κάποια στιγμή αργότερα μειώσω τη νικοτίνη, έχει καλώς...

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #98 στις: Αυγούστου 08, 2016, 22:10 »
το θεμα μου ηταν να κοψω το τσιγαρο που ευτυχως το εχω καταφερει τους τελευταιους 6 μηνες και δεν θελω να σταματησω να ατμιζω τουλαχιστον προς το παρον  :angel:

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #99 στις: Αυγούστου 09, 2016, 00:34 »
Έχοντας κόψει το κανονικό τσιγάρο ενδιάμεσα για 3 χρόνια, ξέρω ότι μπορώ να κόψω και το άτμισμα αύριο το πρωί. Σίγουρα θα υπάρχει στο βάθος του μυαλού μου πάντως. Κάποια πράγματα έχουν αποτυπωθεί στο dna μας πλέον και ο θεός βοηθός. 
Τη δεδομένη στιγμή δεν θέλω να κόψω το άτμισμα. Θα έλεγα ότι το απολαμβάνω μάλιστα. Για να μην πω ότι έχει γίνει χόμπυ!! Αναπολώ πάντως τις πρώτες εβμδομάδες, με το 1 και μόνο υγρό, τον 1 και μόνο ατμοποιητή, που ήταν καθαρά συνοδεία στις πραγματικές μου δραστηριότητες. Έβλεπα ταινία, έβλεπα κάνα ματσάκι, άκουγα ή έπαιζα μουσική, διάβαζα και το άτμισμα ήταν συνοδευτικό!! 
Τώρα πλέον ψάχνω ασχολία να συνοδέψει το άτμισμα μου. Ναι, έτσι ακριβώς. Άρα μιλάμε για εθισμό τελικά. Αφιερώνω ώρες ατελειώτες για νέες κυκλοφορίες, για υγρά, για στησίματα για περιποίηση του εξοπλισμού. 
Αφήστε τα λεφτά που έχω δώσει και ας μην κρυβόμαστε, είναι πολύ πιο δαπανηρό από το απλό κάπνισμα. Οκ, γενικεύω λίγο αλλά νομίζω ότι για τους περισσότερους αυτό ισχύει... Με αυτά τα λεφτά μέσα σε 5 μήνες που ατμίζω, αγόραζα άνετα  
μια Gibson Les Paul για παράδειγμα, που αν με ρώταγες όταν ξεκινούσα, το ποσό έμοιαζε απλησίαστο... (δεν έχω παράπονο, έχω και Les Paul :yes:)
Για να κλείσω, θα είμαι ικανοποιημένος όταν βρω μια ισορροπία στο άτμισμα μέσα στην καθημερινότητά μου. Να αγκαλιάζω το παιδί μου δίχως ατμοποιητή στο χέρι, να μην έχω γεμάτους 6 - 7 ατμοποιητές ταυτόχρονα και να εναλλάσω μεταξύ τους τις τζούρες κλπ κλπ. 
Sorry για το σεντόνι αλλά βγάζουμε και λίγο τα εσώψυχά μας..

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #100 στις: Αυγούστου 09, 2016, 11:17 »
Ναι. Παρ'ολα αυτα ειμαι fun της εξελικτικα σταθερης στρατιγικης και αυτα ειναι τα μεχρι τωρα μου σταδια:

  • Ελλατωσα καπνισμα, αρχισα/αυξησα ατμισμα. Αυτο εγινε σε περιοδο 2-3 μηνων, ενα χρονο μετα την πρωτη αποποιρα που απετυχε.
  • Κοβω καπνισμα, ατμιζω μονο. Σε αυτο το σημειο βρισκομαι τωρα 1-2 μηνες μονο, το καπνισμα ομως με απωθει λογω μυρωδιας και γευσης, αρα ειμαι αρκετα αισιοδοξος.

Επομενα βηματα:

  • Ελλατωση νικοτινης απο 6 σε 3 (σε αερατο ατμο)
  • Μηδενικη νικοτινη
  • Ελλατωση ατμισματος
  • Κοψιμο

Το βημα για το κοψιμο του τσιγαρου ολοκληρωθηκε ασυναισθητα, απλα μια μερα καταλαβα πως δεν ειχα καπνισει καμια βδομαδα. Η δευτερη αποποιρα του 1ου βηματος εγινε με πιο δυνατο ατμοποιητη και περισσοτερη νικοτινη που υπερκαλυπταν τις αναγκες μου. Το σημειο κλειδι ηταν οτι δεν μπορουσα να καπνισω παρα την επιθυμεια μου λογω δυνατου ατμου.

Δεν εχω χρονοδιαγραμμα για τα βηματα, απλα ξερω συνιδητα ποια ειναι και θελω να οδευω προς τα εκει με φυσικο ρυθμο. Ηδη μπαινω στο επομενο βημα στην επομενη αγορα υγρου. Αναμενω η μεταβαση σε μηδενικη νικοτινη και το κοψιμο ατμισματος να ειναι πιο δυσκολα κι απο το κοψιμο του τσιγαρου. Η δυσκολια αναμενεται κυριως λογω ελλειψης υποκαταστατου σε αυτα τα 2 σημεια. Ισως εχει γινει και μεγαλοποιηση σε αυτην την αναμονη απο μενα, το αποτελεσμα θα δειξει.

Επισης η δυσκολια στο κοψιμο αναμενεται θεωριτικα να μεγαλωνει για 2 λογους:

1. Λογω της συνηθειας φουμαρισματος, και γενικα να καπνιζεις/ατμιζεις κατι που ειναι τρομερα μεγαλη συνηθεια.
2. Εχει γινει χομπυ και απασχολια το ατμισμα. Προσωπικα εχω επενδυσει αρκετο χρονο και χρημα και θα επενδυσω ακομη παραπανω.

Γνωριζωντας αυτα και με αυτο το "συστημα" θελω να πορευτω λοιπον προς το κοψιμο και του ατμισματος σταδιακα στο μελλον. Σημαντικο για μενα ειναι να μην μενουν επιθυμιες που μενουν με τον τροπο μαχαιρι κοψιμο, διοτι αν υπαρξουν ξερω πως θα παω βημα/βηματα πισω. Να αναφερω πως εαν θελησω να καπνισω το κανω και αν ελλατωσω την νικοτηνη θα εχω κι ενα μπουκαλακι με παραπανω. Αποφευγω γενικοτερα τις στερησεις χωρις να το παρακανω και δεν εχω απωθημενα.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #101 στις: Αυγούστου 09, 2016, 12:59 »
Όταν ο οργανισμός μου μου δώσει σήμα διακοπής του ατμίσματος (όπως πριν 1,5 χρόνο με το κανονικό τσιγάρο) θα το προσπαθήσω.
Προς το παρόν συνεχίζω χωρίς στόχους και άγχη.
Κακά τα ψέμματα, γυρίσαμε στο άτμισμα επειδή καταλάβαμε λίγο πολύ ότι με το κ.τ. δεν πάει άλλο, μας χαλάει.
Όταν θελήσουμε να απαλλαγούμε και από το η.τ., θα λάβουμε τα αντίστοιχα μηνύματα από τον οργανισμό μας και θα γίνει και αυτό εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #102 στις: Αυγούστου 09, 2016, 13:19 »
Προς το παρόν όχι, και μακάρι να είναι αρκετά ακίνδυνο ωστε να ατμίζω για όσο καιρό θελω.

Δεν με ενοχλεί η εξάρτηση απο τη νικοτίνη, με ενοχλεί που την εκμεταλλέυεται το κράτος.

Αποσυνδεδεμένος Deppie

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #103 στις: Αυγούστου 09, 2016, 13:41 »
και φυσικά θέλω κάποια στιγμή.
Προτεραιότητα όμως αυτή τη στιγμή είναι να μην ξαναρχίσω το τσιγάρο . Οι περισσότεροι είμασταν βαριοί καπνιστές για χρόνια , δε χρειάζεται "ξαφνικά" στα 1-2 χρόνια να αγχωνόμαστε για τη διακοπή και του ατμίσματος διότι το άτιμο το τσιγάρο δε ξεχνιέται εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος dmw

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #104 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 15:18 »
Όχι, θα ήθελα να κατέβω στην 0νική νικοτίνη, αλλά τον ατμό εφόσον τα υγρά που παίρνω είναι ελεγμένα και έχουν ακριβώς αυτά που λένε μέσα ότι έχουν, δεν βλέπω λόγο (προς το παρόν) να τον κόψω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279325 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias