vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

57 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, bloodlessz, tony1976, infernity, manoslykos

Twitter

V.I.R. (προεπισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #135 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 22:25 »

Αφού δώσω συγχαρητήρια για την προσπάθεια, ας συνεισφέρω τις ακόλουθες σκέψεις:
 
Όπως αναφέρθηκε, ενα θερμοζεύγος μέσα στο φυτίλι είναι φυσιολογικό να καθυστερεί να δείξει την τιμή ισοροπίας της θερμοκρασίας καθώς πρώτα θα πρέπει να θερμανθεί και όλη η ποσότητα του υγρού που περιέχεται στο φυτίλι. Στις συγκεκριμένες συνθήκες, πράγματι η θερμοκρασία στο εσωτερικό του φυτιλιού θα είναι πρακτικά η ίδια με την επιφανειακή του θερμοκρασία.  Σε πραγματικές συνθήκες τροφοδοσία όμως, όπου θα έρχεται κρύο υγρό στο φυτίλι, είναι πιθανό η θερμοκρασία στον αισθητήρα να είναι κάπως χαμηλότερη από την επιφανειακή θερμοκρασία του φυτιλιού. Σε κάθε περίπτωση, η θερμοκρασία στο coil είναι υψηλότερη καθώς επιτυγχάνει τον βρασμό και της γλυκερίνης που βράζει σε θερμοκρασίες υψηλότερες της ρύθμισης σε κάποιες περιπτώσεις.
Σε κάθε περίπτωση, η θερμοκρασία του coil εκτός από την προσφερόμενη ισχύ εξαρτάται (κυρίως) από το πόσο καλά τροφοδοτείται. Αν το coil τροφοδοτείται επαρκώς, υπάρχει ένα εύρος τιμών ισχύος που θα επιφέρει μικρές αλλαγές στην πραγματική θερμοκρασία του coil. Παλιά είχαν και ειδικό όνομα για την θερμότητα που προσφέρεις χωρίς να ανεβάζεις τη θερμοκρασία κατά τον βρασμό, την έλεγαν "λανθάνουσα θερμότητα".   :)


Η τελική υλοποίηση θα είναι με αισθητήρα ή θα συνάγεται η θερμοκρασία του coil από την αλλαγή της αντίστασής του?


Ξέρω ότι δεν μου πέφτει λόγος ( :D ) αλλά προσωπικά θα χρησιμοποιούσα ένα υπέρυθρο θερμόμετρο για να ξέρω την πραγματική θερμοκρασία του coil (λινκ για παράδειγμα οικονομικού, έχει και πολύ καλύτερα) δηλαδή την θερμοκρασία στην οποία "τηγανίζεται" το υγρό μου.


Ρισκάρω την πρόβλεψη ότι αν βγαίνει ατμός, η θερμοκρασία θα είναι κοντά στη θερμοκρασία βρασμού του υγρού.  :)









Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #136 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 22:53 »
η θερμοκρασια του ατμου ειναι αυτη που αναφερεις
αλλα το υγρο ερχεται σε επαφη με την υπερθερμη αντισταση κι εκει συμβαινουν τα οποια φαινομενα


να ρωτησω κι εγω ...η ακρολεινη κλπ ποτε παραγονται ? στου 200 βαθμους πχ η η σ οποια θερμοκρασια κι αν καταφερουμε να βρασουμε την γλυκερινη ?


κι αλλη μια σ ολους εσας που σεταρετε ...εχει δοκιμασει κανεις υγρο 50% πχ σε νερο? (ξερω ατμος παπαλα αλλα...) εχει σχεση με την προηγουμενη ερωτηση

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #137 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 23:08 »
Να σημειώσω πως εμείς κάνουμε τις μετρήσεις με εξωτερικό θερμόμετρο. Αυτό δεν σημαίνει ότι και ο τρόπος λειτουργίας των συσκευών είναι με εξωτερικό θερμόμετρο!! Το ξεκαθαρίζω.


Το υπέρυθρο θερμόμετρο που αναφέρθηκε πιο πάνω (με συνοδό λινκ) είναι τελείως άχρηστο. Αυτό που χρειάζεται οπωσδήποτε είναι υπέρυθρη ΚΑΜΕΡΑ.


Τα διάφορα μίγματα έχουν διαφορετικό σημείο βρασμού. Δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν μπορείς να το υπολογίσεις, μόνο με μετρήσεις γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #138 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 23:18 »
Ευχαριστούμε για τη διευκρίνιση σχετικά με την απουσία εξωτερικού αισθητήρα στο προϊόν.


Σε σχέση με το υπέρυθρο θερμόμετρο, να επισημάνω ότι δεν είναι "παντελώς άχρηστο", απλά χρειάζεται τοποθέτηση σε βάση και σε μικρή απόσταση από το προς μέτρηση αντικείμενο. (Ασφαλώς και δεν γίνεται να σημαδεύεις με το χέρι, γιατί αντί για το coil θα μετράς είτε παραδίπλα είτε μια μεγαλύτερη περιοχή  και θα βλέπεις μια μέση τιμή).
Υπό τέτοιες συνθήκες, (σταθερή βάση, κοντινή απόσταση) έχω καταφέρει με ένα τέτοιου τύπου θερμόμετρο να μετρήσω από μια περιοχή μικρότερη από 3Χ3 mm.


Ασφαλώς μια κάμερα θα ήταν καταλληλότερη αλλά είναι αρκετά πιο ακριβές.

Αποσυνδεδεμένος vouvouria

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #139 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 23:58 »
σχετικα με την παραγωγη ακρολεΐνη που ρωτησε ο jimkaldi


 
 Η ονομασία του ακρυλαμιδίου προέρχεται από την κοινή ονομασία του αντίστοιχου οξέος, δηλ. του προπενικού οξέος, το οποίου η κοινή ονομασία είναι ακρυλικό οξύ (CH2=CHCOOH). Η ονομασία του ακρυλικού οξέος προέρχεται από την κοινή ονομασία της προπενάλης, που είναι ακρολεΐνη (CH2=CHCHO). Η ακρολεΐνη είναι η απλούστερη ακόρεστη αλδεΰδη και αποτελεί προϊόν θερμικής (στους 280ºC) αφυδάτωσης της γλυκερίνης (διευκολύνεται παρουσία όξινων αλάτων, όπως το KHSO4), σύμφωνα με την αντίδραση:


Η ακρολεΐνη είναι άχρωμο πτητικό υγρό (σ.ζ. 56ºC) δριμύτατης οσμής, δακρυγόνο και καυστικό για το δέρμα. Είναι σχετικά ασταθής ένωση και κατά την παραμονή της υφίσταται σταδιακό πολυμερισμό, κιτρινίζει και τελικά μετατρέπεται σε σκουρόχρωμο ρητινώδες υλικό. Κατά τον 1ο Παγκόσμιο Πόλεμο είχε χρησιμοποιηθεί από τους Γάλλους ως "πολεμικό αέριο" (δακρυγόνο), αλλά λόγω της αστάθειάς της η χρήση της υπήρξε περιορισμένη.

Ακρολεΐνη παράγεται κατά τη θέρμανση σε υψηλές θερμοκρασίες ζωικών ή φυτικών λιπαρών υλών και στην ουσία αυτή οφείλεται κυρίως η δυσάρεστη χαρακτηριστική οσμή του καμένου λαδιού. Η ακρολεΐνη είχε παρασκευαστεί με θερμική διάσπαση λιπαρών υλών από τον Γερμανό αλχημιστή Johann Rudolf Glauber (1604-1670). Η ονομασία ακρολεΐνη προέρχεται από τις λατινικές λέξεις acer (οξύς, δριμύς) και olere (οσφρίζομαι) [Αναφ. 3].

Η ομάδα CH2=CH-CO- (κατά IUPAC: προπ-2-εν-ύλιο) είναι κοινά γνωστή ως ακρυλοΰλιο (acryloyl), ωστόσο συχνά (εσφαλμένα όμως) αναφέρεται και ως ακρυλύλιο ή ακρύλιο. Οι ενώσεις και προϊόντα με το θέμα ακρυλ- είναι πολλά και τα πλέον γνωστά είναι τα: ακρυλικό οξύ, μεθακρυλικό οξύ, ακρυλονιτρίλιο, πολυακρυλικά ή ακρυλικά πολυμερή.

Υ.Γ .Δανειζομενο αποσπασμα απο το http://www.chem.uoa.gr
Ολοκληρη η σεληδα http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_acrylamide.htm
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2014, 00:04 από vouvouria »

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #140 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 00:00 »
Συγνώμη, αλλά εγώ θα επιμείνω. Αν δεν ξέρουμε το σημείο βρασμού τότε με τι κριτήριο θα επιλέξω σε ποια θερμοκρασία θα ατμίζω? Σύμφωνα με Imeo στο βίντεο με βάση την προσωπική μου ευχαρίστηση. Αυτό το κάνω όμως και τώρα !!. Πως θα ξέρω ότι στην τάδε θερμοκρασία δεν έχω τα ανεπιθύμητα φαινόμενα που λέει ο γιατρός? Και αν το υγρό μου έχει ένα σημείο βρασμού στους π.χ. 180o από ποιους βαθμούς και πάνω αρχίζει το κακό ?


Πρέπει δηλαδή να πάρω το (πανάκριβο) υγρό μου, να το βάλω σε μπρίκι με θερμόμετρο για να βρω το σημείο βρασμού πριν αρχίσουν να μου επιτίθενται στον ύπνο μου ακρολεϊνοτέρατα και πριν το υπνοδωμάτιο γεμίσει μέχρι το ταβάνι με φορμαλδεΰδη που θα χύνεται από τον Eviva που έχω στην βιβλιοθήκη δίπλα μου?  :helpsmilie:

ΥΓ. Ξέρω ότι η φορμαλδευδη είναι αέριο αλλά στον υπνο μου..





Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #141 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 00:15 »
Την απορία σου μάλλον θα πρέπει να την απευθύνεις στο κατασκευαστή του (πανάκριβου) υγρού σου. Διαφορετικής σύστασης υγρά θα απελευθερώνουν ακρολεϊνη σε διαφορετικές θερμοκρασίες.

Το VIR είναι το μέσο για να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία. Ποια θα επιλέξεις εσύ δεν είναι θέμα του VIR.

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #142 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 00:47 »
εγω με μια ψιλογρηγορη  ματια που εριξα το τι κανει και τι προστατευει το VIR
αυτο που καταλαβα σαν αγραματιστος υδραυλικος ειναι οτι αν δεν το εχουμε.. πρεπει να κοψουμε το ατμισμα και να τα πεταξουμε ολα..
καταλαβα λαθος ?  ??? για βοηθατε με λιγο παιδες  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #143 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 00:59 »
Συγνώμη, αλλά εγώ θα επιμείνω. Αν δεν ξέρουμε το σημείο βρασμού τότε με τι κριτήριο θα επιλέξω σε ποια θερμοκρασία θα ατμίζω? Σύμφωνα με Imeo στο βίντεο με βάση την προσωπική μου ευχαρίστηση. Αυτό το κάνω όμως και τώρα !!. Πως θα ξέρω ότι στην τάδε θερμοκρασία δεν έχω τα ανεπιθύμητα φαινόμενα που λέει ο γιατρός? Και αν το υγρό μου έχει ένα σημείο βρασμού στους π.χ. 180o από ποιους βαθμούς και πάνω αρχίζει το κακό ?


Πρέπει δηλαδή να πάρω το (πανάκριβο) υγρό μου, να το βάλω σε μπρίκι με θερμόμετρο για να βρω το σημείο βρασμού πριν αρχίσουν να μου επιτίθενται στον ύπνο μου ακρολεϊνοτέρατα και πριν το υπνοδωμάτιο γεμίσει μέχρι το ταβάνι με φορμαλδεΰδη που θα χύνεται από τον Eviva που έχω στην βιβλιοθήκη δίπλα μου?  :helpsmilie:

ΥΓ. Ξέρω ότι η φορμαλδευδη είναι αέριο αλλά στον υπνο μου..


Κάτω από το σημείο βρασμού δεν θα έχεις παραγωγή ατμού. Οπότε, ξεκινάς από χαμηλά και σιγα σιγα ανεβαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #144 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 01:00 »

@agialas, Η αλήθεια είναι ότι το καλύτερο απ όλα είναι να εισπνέεις μόνο καθαρό αέρα της εξοχής.  :) Αν σου αρέσει να εισπνέεις νικοτίνη τότε το ητ φαίνεται να είναι μακράν πιο ασφαλής μέθοδος από την καύση του καπνού.
Αυτό που κάνουν με το VIR είναι πολύ σημαντικό και (κατά τη γνώμη μου) η λογική πορεία προς ένα πιο ασφαλές και ελεγχόμενο ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #145 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 01:01 »
Παραπέμπει σε παλιό νήμα μεν, αλλά ίσως φανεί χρήσιμο, ξανά:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22702.msg754564.html#msg754564

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #146 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 09:58 »
Καλημερα,εγω απο την πλευρα μου θα ηθελα να ρωτησω τον γιατρο μας γιατι προσπαθω να καταλαβω οσα γραφονται,στην περιπτωση ατμοποιητη με κεραμικο,τα πραγματα οσο αφορα την θερμοκρασια,το σημειο βρασμου και εκλυση ουσιων μεταβαλλεται σε σχεση με εναν ατμοποιητη χωρις κεραμικο;
Και αν ναι προς το καλυτερο η το χειροτερο;

Ερευνες ακομα δεν υπαρχουν αλλα με την εμπειρια του και οσα εχει βρει μεχρι τωρα τι πιστευει;


Aς μην ξεχναμε οτι υπαρχουν εκει εξω και πολλοι που χρησιμοποιουν τετοιου ειδους ατμοποιητες.
Ευχαριστω πολυ.




Edit: συγγνωμη για το ολιγον off topic

Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2014, 10:26 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #147 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 11:47 »

Μου φαίνεται ότι κάποιοι δεν ξέρετε τα βασικά και τρομάζετε χωρίς λόγο.

  • Από τη στιγμή και μετά που αρκετή ποσότητα του υγρού ακουμπάει το σύρμα, η θερμοκρασία του σύρματος δεν πρόκειται να ξεπεράσει τη θερμοκρασία βρασμού του υγρού και άρα το μηχανάκι δεν πρόκειται να το κόψει.
  • Η θερμοκρασία δεν έχει σχέση με τη θερμότητα. Θα μπορούσε θεωρητικά να παρέχεται άπειρη θερμότητα στο σύρμα και αυτό (επιφανειακά, που μας ενδιαφέρει) να μην ξεπερνάει τους 100 βαθμούς κελσίου, αρκεί να ήταν μέσα σε νερό.
  • Το Η/Τ δεν είναι αέρας του βουνού, άρα τα πνευμόνια σου δεν έχουν σχεδιαστεί γι'αυτό, άρα καλύτερα να το κόψεις. Αν κόβοντας το Η/Τ αρχίσεις πάλι το τσιγάρο, καλύτερα συνέχισε το Η/Τ, καθώς σίγουρα είναι καλύτερο.


Ναι μεν είναι τρομερό που υπάρχει τέτοιο σύστημα, παραμένει όμως το θέμα του ότι δεν έχουμε βρει το τέλειο φιτίλι και άρα η παροχή δεν είναι ανά πάσα στιγμή άπειρη, που είναι το ιδανικό (και άπιαστο  :))  ).  Μέχρι τότε, αν κάνεις φυσιολογικό στήσιμο περιορίζεις τους κινδύνους στο ελάχιστο, κάτι που διευκολύνει πολύ αυτό το μηχάνημα. Για τους υπόλοιπους που παίζουν σαν τον μουσάτο του youtube :dontknow:

Το σημαντικότερο είναι να συνεχιστεί η έρευνα ώστε να δούμε τι συμβαίνει πραγματικά και όχι θεωρητικα.

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #148 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 16:52 »
Εγω ρε παιδια δε μπορω να το κραξω ή να το αποθεωσω μιας και δε το εχουμε δει. Αυτο που με πειραξε προσωπικα ειναι η λεξη "ακρολείνη¨ στο πρωτο ποστ. Δηλαδη τοσο καιρο γιατι δε την ειχα ακουσει αυτη τη λεξη; Δε λεω οτι ξεψυριζω καθε ιατρικη μελετη αλλα πιστευα οτι θα το ειχα ακουσει μια φορα.

Εγω σημερα εμαθα οτι ατμιζω και ακρολείνη και θα χρειαστω το VIR και το καθε VIR για να σωθω.

Δεν ειναι προσωπικη επιθεση αλλα λιγο το τιτανιο ο ενας, λιγο το nichrome ο αλλος καταλαβαινουμε προς τα που πηγαινει το πραγμα.

Αποσυνδεδεμένος vouvouria

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #149 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 17:37 »
   πιστευω ότι το 99,99 των ατμιστων δεν γνωριζαν  για την ακρολείνη     .Το θεμα είναι ότι και πριν την μαθουμε αυτή προϋπηρχε  .Καποιοι  κατασκευαστες θελησαν να συμορφωσουν και αυτην την παραμετρο  ,προσωπικα δεν το βλεπω με κακο ματι ,βεβαια στο χορο της αγορας υπαρχει και αυτό που λεμε << Το τερπνόν μετά του οφελίμου>>
Καλο είναι να υπαρχει προοδος  με γνωμονα τον πιο υγιεινονο τροπο ατμισματος οσο και ας ακουγεται καπως αυτό(αφου το καλυτερο είναι η πληρης αποχη από ατμησμα ,καπνισμα)
Δεν εχουμε παρα να περιμενουμε και να τα δουμε πια και στην πραξη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix