vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« στις: Αυγούστου 27, 2014, 19:13 »
Λοιπόν, στη διεθνή κοινότητα των ατμιστών υπάρχουν πολλά υγρά που τυγχάνουν μεγάλης δημοσιότητας.
Τυγχάνει όπως και εσείς πιστεύω  να δοκιμάζουμε κάποια από αυτά χωρίς να μας αφήνουν τις καλύτερες εντυπώσεις .
Ένα από αυτά τα υγρά όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το radiator pluid



Σήμερα έφτασε στα χέρια μου το πολυαναμενόμενο πράσινο best seller του Mad Murdock
Περιμένοντας τον ταχυδρόμο να κτυπήσει το κουδούνι είχα έτοιμο ενα δυνατό μοντάκι του Gus καθώς και φρεσκοκαθαρισμένο τον kyafun στον οποίο φόρεσα επίτηδες το quartz tank μόνο και μόνο για να δω αν επαληθευθεί η προειδοποίηση του κατασκευαστή οτι αυτό το υγρό μπορεί να ραγίσει πλαστικά ακρυλικά τανκς και ντριπ τιπς .

Ανοιξα το δεματάκι και αρχικά θαύμασα το εξαιρετικό σε χρώμα glow in the dark πράσινο υγρό το οποίο εκ πρώτης όψεως θυμίζει πράσινο svelto για τα πιάτα !
Η μυρωδιά του δυνατή θυμίζει αρχικά γλυκάνισο και κάτι άλλο σχεδόν απροσδιόριστο που μου δημιούργησε την επιθυμία να ετοιμάσω κι έναν dripper μπας και καταλάβω κάτι ακόμη περισσότερο ..



Αφού γέμισα και έσταξα τράβηξα τη πρώτη τζούρα απο τον kayfun και τη δεύτερη απο τον magma
Για μια στιγμή βγάζοντας τον ατμό από τη δεύτερη ρουφηξιά έπαθα αυτό που λένε "ντεζα βου" με θύμηση απ τη δεκαετία του 80  σε ενα στενό σοκάκι της Ιου παρέα με μια φίλη Γαλλίδα τουρίστρια που πίναμε ούζο12 περπατώντας ξέγνοιαστοι κι ανέμελοι γράφοντας στα παλιά μας τα παπούτσια για το τι συμβαίνει γύρω και δίπλα μας , ήταν ένα πρώτο  .... ΣΟΚ .....

Στη συνέχεια προσπαθώντας να καταλάβω κάτι υπόλοιπο στη γεύση νομίζω πως ανίχνευσα την πράσινη νεράιδα των αλχημιστών (αψέντι) εξ ου και το χρώμα του καθώς και κάποιο ίχνος εσπεριδοειδούς  , κίτρο η πορτοκάλι και δε ξέρω τι άλλο ακόμη που το κάνει αρκετά ως πολύ περίπλοκο.

Θέλω ειλικρινά να γράψω πολλά ακόμη όπως ότι ήμουν διστακτικός με όσα είχα διαβάσει η οτι περίμενα να είναι μια ακόμη φούσκα αλλά όλα αυτα τα αρνητικά που είχα στο μυαλό μου εξανεμίστηκαν απο τη πρώτη τζούρα .

Πρόκειται για ενα καρακαταhype υγρό που δε μπορεί να αφήσει κανένα ατμιστή αδιάφορο

Eν κατακλείδι πρόκειται για μια ιδιοφυή δημιουργία του τρελού επιστήμονα Murdock με εναν απο τους πιο ισχυρούς και περίπλοκους αρωματισμούς που μπορείτε να βρείτε σε υγρά του εμπορίου αφου μπορεί να αναμιχθεί μέχρι και σε ποσοστό 50% με βάση PG/VG και να μη χάσει ίχνος από το άρωμα και τη γεύση του.



το προμηθεύτηκα απο εδω : http://www.vaporium.eu/mad-murdock/364-pluid.html

έναντι 24 ευρω τα 30 ml με 7 ευρω μεταφορικά (συμφέρει να παραγγείλετε άνω του ενός μπουκάλια γιατί σίγουρα θα θέλετε και δεύτερο)
Σε e- σοπς της Αμερικής μπορείτε να βρείτε καλύτερη τιμή αλλα δυστυχώς κανένα απ όσα έψαξα δε στέλνει στην Ελλάδα ..

Αν και το θεωρώ υγρό για μετά το μεσημέρι (τουλάχιστον αν δεν είσαι διακοπές σε κάποιο νησί) ο βαθμός που θα του έβαζα είναι 10/10

Ελπίζω να το έχει δοκιμάσει και κάποιος άλλος συνατμιστής ώστε να μας πει τη γνώμη του

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2014, 19:39 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 28, 2014, 18:01 »
Ανασκόπηση της επόμενης ημέρας



Τελικά ο Mad Murdock εχει δικιο αφου το υγρο pluid καταστρεφει τα πλαστικα εξαρτηματα των ατμοποιητων
οπως φαινεται στην παραπανω φωτο το πλαστικο μερος εχει λιωσει εσωτερικα αφηνοντας υπολλειματα πλαστικου στο υγρο

Στη κατω φωτο μπορειτε να διακρινετε ενα απο τα 7 καθετα ραγισματα που υπεστει το πλαστικο μερος του τανκ μετα απο 24 ωρες



Η γευση παραμενει δυνατη οπως και το αρωμα ισως αργοτερα προσπαθησω να αραιωσω ενα μερος του με βαση για να δουμε το αποτελεσμα

Τελικα το υγρο μπορει να συνοδευσει αψογα θαλασσινα οπως χταποδια καλαμαρακια και οστρακα το δοκιμασα προ ολιγου στο μικρολιμανο  :thumpup:

Υγ : Μετα το περας του ατμισματος απλο καθάρισμα στον ατμοποιητη δε φτανει χρειαζεται βρασιμο με γαλατακι για να καθαρισει εντελως ..
 

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 28, 2014, 18:06 »
Δλδ σε κάθε γέμισμα του ατμοποιητη θα πρέπει να έχουμε και από ένα σετ πλαστικά όπου ακουμπάει το υγρό για να αλλάζουμε ? :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 28, 2014, 18:09 »
Οχι ακριβως ..
απλα με αυτο το υγρο θα πρεπει να χρησιμοποιεις αποκλειστικα ατμοποιητες με ατσαλινο η γυαλινο τανκ  :D
το ιδιο ισχυει και για τα επιστομια ..
 

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 28, 2014, 18:12 »
αυτό λύνετε δεν είναι πρόβλημα, αλλά αν είναι τόσο δυνατό ώστε να χαλάει τα πλαστικά μέρη του ατμοποιητη μήπως να προσέξουμε λίγο γιατί τα πνευμόνια μπορεί να τα αχρηστεύει για πλάκα ? λέω τώρα , δε ξέρω
  :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 28, 2014, 18:21 »
Αυτο ειναι κατι που σκεφτηκα και γω πριν το παραγγειλω
αλλα σε ολα τα σοβαρα reviews που διαβασα το υγρο παιρνει απο 9.5 εως 11 αστερια
με μια προχειρη ερευνα στον ιστο ειδα οτι τα υγρα και τα αρωματα που κανουν ζημια στα πλαστικα δεν ειναι και λιγα

Παρολα ταυτα νομιζω οτι δε προκειται για ενα υγρο για μεγαλη διαρκεια η all day vaping οπως λεμε αφου η δυνατη γευση και το αρωμα του ισως κουρασει καποιους
Αξιζει ομως να το εχεις στη καβα σου για ειδικες περιστασεις ατμιζοντας μισο τανκ η εστω ενα ολοκληρο αν εισαι θεριακλης
Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση της αραιωσης του την οποια δεν εχω δοκιμασει ακομη ...

Σε γυάλινο τανκ παντως λόγω του χρώματος του προκαλεί εντύπωση ιδιως σε χαμηλο φωτισμο  :))

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 28, 2014, 18:24 »
Μακάρι , ελπίζω μόνο τα 9,5 αστέρια να μη τα μοιράσουνε σε κάποιους για να ανέβουνε επάνω … φτου φτου μακριά από όλους μας :D :D

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 28, 2014, 19:26 »
βρε παιδια πως το ατμιζεται αυτο το πραγμα πριν πολυ καιρο το δοκιμασα απο αλλον και νομιζα οτι ειχε βαλει υγρα μπαταριας μεσα στον ατμο....
επισης και αυτος ειχε θεμα με το clear της ιθακης εγινε κομματια.....

προσωπικα πιστευω οσο και ωραια γευση να εχει ενα υγρο αν καιει το πλαστικο φαντασου τι κανει στα πνευμονια

αλλα μπορειται να βαλεται και γυαλινα πνευμονια..... ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 28, 2014, 19:44 »
Ωραία η παρουσίασή σου.

Θέλω να κοιτάξεις δύο πραγματάκια όμως, μιας που από ότι βλέπω το δοκίμασες σε Kayfun:
1) το insulator του πόλου, είναι άθικτο?
2) τα o rings τι έχουν να πουν για όλα αυτά?

Παρόλο που τα υγρά που έχουν γεύση αψέντι ή γλυκάνισο δεν με ενθουσιάζουν (είναι ταμάμ φυσικά για ποικιλία θαλασσινών όπως είπες), θα ήθελα να το δοκιμάσω. Αν είναι όμως να πάρω καινούριο ατμοποιητή μετά και έχει λιώσει τα πάντα, δεν το κόβω. Διατηρώ ανοικτό μυαλό στα περισσότερα προβλήματα που έχω παρατηρήσει να αποκτούν οι ατμοποιητές μας από διάφορα υγρά, αλλά τέτοιο πράγμα όπως στις φωτό, δεν έχω ξαναδεί! Και πρέπει να παραδεχτώ ότι με τρομάζει κάπως...

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 28, 2014, 20:13 »
Αν η περιγραφή είχε σταματήσει στην γαλλίδα τουρίστρια στην  Ίο θα το χτύπαγα δεν υπάρχει περίπτωση. Αλλά μάλλον είναι  “ très risqué “ όπως και το παράδειγμα άλλωστε.
Πολύ καλή παρουσίαση. :respect_hat:
 

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 28, 2014, 20:43 »
Ωραία η παρουσίασή σου.

Θέλω να κοιτάξεις δύο πραγματάκια όμως, μιας που από ότι βλέπω το δοκίμασες σε Kayfun:
1) το insulator του πόλου, είναι άθικτο?
2) τα o rings τι έχουν να πουν για όλα αυτά?

τα o rings του τανκ δεν εχουν παρουσιασει αλλιωση ισως επειδη εχουν μικρη επιφανεια εκτεθειμενη αφου καλυπτονται απο τις σπειρες των ατσαλινων δακτυλιδιων το ιδιο και το o ring στο καπακι
στο insulator δε προσεξα καποια βλαβη αν και δε κοιταξα επισταμενα , επειδη τον γεμισα με αλλο υγρο οταν αδειασει θα το τσεκαρω καλυτερα

Βεβαια επειδη ημουν διαβασμενος και σιγουρος για τη ζημια εκανα κρας τσεκ νωρις το μεσημερι και για αυτο ισως να προλαβα καποιες επι πλεον ζημιες

προσεξτε τον τυπο ποσο μπερδεμενος ειναι οσο προσπαθει να περιγραψει τη γευση  ;D

//[youtube]VU-OzhR4Pj8[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 28, 2014, 20:52 »
Ρώτησα μόνο και μόνο γιατί αν το μόνο πρόβλημα είναι το πλαστικό τανκ, αυτό λύνεται είτε με full SS είτε με quartz/pyrex. Αλλά και πάλι, όσο εντυπωσιακό και αν είναι το χρώμα, κρυπτονίτης και έτσι(!), το τανκ σου που έλιωσε μου θυμίζει το λάθος που είχα κάνει μια φορά να φτιάξω καραμέλα στο τηγάνι και να ανακατέψω με πλαστική σπάτουλα!!!

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 28, 2014, 20:59 »
O γλυκανισος εμενα μου αρεσει στα υγρα. Αν ειναι, τον κανουμε και περιστασιακα totaly steel τον kayfun.
 Αυτο το φωσφοριζε χρωμα ομως  μου θυμιζει την εικονα που εχουμε για τα πυρηνικα αποβλητα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mad Murdock's E liquids
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 28, 2014, 21:02 »
Απ οτι διαβαζω στον ιστο ΙΣΩΣ οι βλαβες στα πλαστικα μερη να οφειλονται στο κιτρικο οξυ που ΙΣΩΣ περιεχει μιας και οπως προανεφερα στη γευση μπορει να ανιχνευσει κανεις στα αρωματα κιτρο η καποιο παραπλησιο εσπερειδοειδες

Το κιτρικό οξύ χρησιμοποιείται ως αρωματικό και συντηρητικό στις τροφές και τα ποτά, κυρίως τα μη αλκοολούχα (π.χ. λεμονάδες). Ως πρόσθετο τροφίμων επισημαίνεται με τον κωδικό Ε330.

περισσοτερα για το κιτρικο οξυ εδω : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BF%CE%BE%CF%8D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 34 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 90 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix