vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης The Alchemists Cupboard

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Υγρά αναπλήρωσης The Alchemists Cupboard
« στις: Ιουνίου 25, 2014, 13:21 »

Γειά σας!

Τί θα σας δείξω σήμερα...5 υγρά αναπλήρωσης απο την εταιρεία The Alchemists Cupboard (Το ντουλάπι των αλχημιστών) εδώ στην Αγγλία, σειρά Drinks Ices & Beverages  λόγω καλοκαιριού να δροσιστούμε.





Συγκεκριμένα θα δούμε τα Bonking on the Beach, Totally Tropical, Pina Colada, Lychee Raspberry Sorbet & Vodka Lime...καλοκαιρινά υγρά απο μια εταιρεία με αρκετά χρόνια στο χώρο των υγρών αναπλήρωσης.

Θα την πώ την αλήθεια μου πάλι...έχω θέματα και αρκετά προβλήματα με τα συγκεκριμένα υγρά που αφορούν και τις πληροφορίες που παρέχονται και τα συστατικά και τη γεύση. Είπαμε όμως, δε γίνεται μας αρέσουν τα πάντα. Για την ακρίβεια αν μπορούσα να βάλω ένα γενικό τίτλο για τα συγκεκριμένα υγρά θα ήταν ''μαύρα χάλια'' αλλά είχα δύο ευχάριστες εκπλήξεις και κάπως θα μετριαστεί λίγο ο καυστικός σχολιασμός μου στη παρουσίαση. Η εταιρεία σαν εταιρεία πέρα απο τις πολλές έτοιμες γεύσεις υγρών που έχει καπνικές, γλυκές, μεντοειδή κλπ, διαθέτει εξοπλισμό και αρώματα capella για ιδιοπαρασκευές υγρών. Σύμφωνα με τον παρασκευαστή τα υγρά (κάποια) ήθελαν ωρίμανση, ακολούθησα τις οδηγίες που δίνονται και πλέον είναι έτοιμα για την τελική δοκιμή και παρουσίαση.

Αρχικά να πώ ότι αγόρασα τα δείγματα με μηδενική νικοτίνη, γιατί φλερτάρω με την ιδέα να κατεβώ σε νικοτίνη σιγά σιγά και ήθελα να δώ τί αίσθηση έχουν τα υγρά με μηδενική, οπότε μη περιμένετε να πώ για χτύπημα αυτή τη φορά. Επίσης όταν μου ήρθαν τα υγρά, μου φάνηκαν έντονα τα χρώματα τους, σαν φλούο μαρκαδόροι. Αφού έκανα μια πρώτη δοκιμή στα υγρά και είδα ότι κάτι δε πάει καλά..έστειλα ενα email στον υπεύθυνο της εταιρείας και τον ρώτησα αν α) χρησημοποιούν χρωστικές ουσίες για τα υγρά και β) αν χρησιμοποιούν τα αρώματα capella στα υγρά τους, δλδ αυτά που πουλάνε έτσι και αλλιώς. Η απάντηση που πήρα ήταν πως ναι χρησιμοποιούν χρωστικές ουσίες σε κάποια υγρά οι οποίες ουσίες είναι PG-based, και ότι ναι σε κάποια υγρά χρησιμοποιούν τα capella αρώματα αλλά τα περισσότερα τα φτιάχνουν με δικά τους αρώματα που τα παρασκευάζουν στο εργαστήριο τους. Αυτά προς γενική ενημέρωση και δική μου και δική σας.





  • Γενικά τα υγρά έρχονται σε 10ml, 30ml και 50ml πλαστικά μπουκαλάκια σε δυνάμεις νικοτίνης είναι 0mg, 6mg, 12mg, 18mg, 24mg. Υπάρχουν και 5ml δείγματα με μηδενική νικοτίνη. Τα δικά μου είναι όλα 5ml στα 0mg νικοτίνης.
  • Δεν έχουν καπάκι ασφαλείας αλλά μόνο προστασίας (child proof), διαθέτουν επιστόμιο σταγονόμετρο για ευκολία. Στα μηδενικά δείγματα δεν έχουν προειδοποιητικές σημάνσεις (στα υγρά με νικοτίνη έχουν μόνο). Αναφέρονται η δύναμη νικοτίνης, η ημερομηνία λήξης και τα συστατικά. Δεν αναγράφεται ο αριθμός παρτίδας.
  • Οι περιεκτικότητες είναι διαφορετικές σχεδόν σε όλα τα υγρά, αυτά που έχω στα χέρια μου περιέχουν τα εξής: Bonking on the Beach 50%PG/50%VG, Totally Tropical 50%PG/50%VG, Pina Colada 70%PG/30%VG, Lychee Raspberry Sorbet 50%PG/50%VG, Vodka Lime 60%PG/40%VG

Όλες οι δοκιμές έγιναν στον Igo-s ατμοποιητή, πάνω στο iTaste MVP v2.0, microcoil με οργανικό βαμβάκι (που αλλάζει σε κάθε υγρό), αντίσταση στα 2.0ohm, στα 8.5W.


Bonking on the Beach, The Alchemists Cupboard
Bonking on the Beach στα Αγγλικά, ή αλλιώς το γνωστό cocktail Sex on the Beach στα Αμερικάνικα, δλδ κουτούπωμα στην παραλία στα Ελληνικά. Τί είναι λοιπόν αυτό το υγράκι..σύμφωνα με την επίσημη περιγραφή είναι ένα φρουτένιο cocktail που περιέχει ροδάκινο, cranberry (είδος μούρου), πορτοκάλι και ''πραγματική'' vodka...και μέσα σε όλα αυτά μας ενημερώνει η εταιρεία ότι το υγρό διαθέτει και ένα 4% πραγματικό αλκοόλ. Το χρώμα του υγρού είναι έντονο πορτοκαλί, ανοίγοντας το μπουκαλάκι η μυρωδιά είναι αρκετά καλή, φρουτένια και έντονη...θα έλεγα με περισσότερη έμφαση στο πορτοκάλι. Στη γεύση μπορώ να το χαρακτηρίσω απο αδιάφορο έως και αηδία. Ξεθυμασμένη γεύση φρούτων χωρίς να διακρίνεται κάτι ιδιαίτερο παρά μόνο κάτι αλκοολούχο στο βάθος, με άρωμα ουρητήριου κατά την εκπνοή και απο το στόμα και απο τη μύτη και καθόλου επίγευση (ευτυχώς σε αυτή τη περίπτωση δλδ). Να πώ πως δε βελτιώθηκε καθόλου το υγρό με την ωρίμανση, παρέμεινε το ίδιο. Το άρωμα που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι απροσδιόριστο αλλά όχι δυσάρεστο. Χτύπημα φυσικά ανύπαρκτο με μηδενική νικοτίνη και ατμός ελάχιστος.

Totally Tropical, The Alchemists Cupboard
Totally tropical...δλδ απόλυτα τροπικό, και η επίσημη περιγραφή του υγρού μας μιλάει για ένα μείγμα πορτοκαλιού, μάνγκο, λεμονιού, λάϊμ, ανανά και μπανάνας. Μανάβικο ολόκληρο δλδ σε ένα μικρό μπουκαλάκι. Το χρώμα του υγρού είναι κάτι ανάμεσα σε ροζ και πορτοκαλί...και η μυρωδιά είναι ανύπαρκτη. Στη γεύση πάλι έχουμε ξεθυμασμένα αρώματα φρούτων με περισσότερη βάση στο λαϊμ και στο λεμόνι, πέρα απο μια αψάδα δε αντιλαμβάνομαι κάνενα άλλο φρούτο. Δεν είναι τόσο δυσάρεστο όσο το προηγούμενο αλλά και πάλι δεν είναι υγρό που ατμίζεται ευχάριστα γιατί αφήνει μια πικρή επίγευση στο στόμα. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι πάλι απροσδιόριστη αλλά όχι δυσάρεστη. Το περίεργο είναι ότι υπάρχει μια ιδέα απο χτύπημα στο λαιμό σε αυτό το υγρό και η παραγωγή ατμού είναι λίγο καλύτερη απο το προηγούμενο υγρό.

Pina Colada, The Alchemists Cupboard
Ένα επίσης γνωστό γνωστότατο (αγαπημένο μου) cocktail, που σύμφωνα με τη μαμα εταιρεία περιέχει ανανά, καρύδα και ρούμι..ότι και το cocktail δλδ. Το χρώμα του συγκριμένου υγρού είναι ανοιχτό κίτρινο..και η μυρωδιά απο το μπουκαλάκι είναι...βούτυρο...όχι ανανάς, όχι καρύδα, ούτε κατά διάνοια ρούμι...η μυρωδιά είναι καθαρά βούτυρο βιτάμ (σορρυ για την διαφήμιση). Στη γεύση τώρα...αν το πουλούσανε για βούτυρο, ειλικρινά θα έπεφταν μέσα 100%...μιλάμε για πιστή αντιγραφή βούτυρου..σε σημείο που το δοκιμάζω και σκέφτομαι ότι μου λείπει ψωμί και μαρμελάδα. Ίσως το παράκαναν με την κρεμώδη υφή που μάλλον θέλανε να προσδώσουν στο υγρό...και έχει επισκιάσει τα πάντα. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα είναι βουτυράτη και αυτή. Απο μόνο του δεν ατμίζεται με τίποτα και ούτε και βελτιώθηκε με την ωρίμανση. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα φέρνει ελαφρά σε βούτυρο. Χτύπημα ανύπαρκτο με μηδενική, παραγωγή ατμού κάπως καλύτερη και απο τα δύο προηγούμενα υγρά.

Lychee & Raspberry Sorbet, The Alchemists Cupboard
Σορμπέ απο Raspberry και Lychee είναι το επόμενο υγρό...και η επίσημη περιγραφή είναι αυτή ακριβώς, φρουτένιο με μια δόση δροσιάς (μέντας). Ανοιχτό ροζάκι είναι το χρώμα του υγρού και η μυρωδιά απο το μπουκάλι μου έφερε στο μυαλό λουκουμάκι τριαντάφυλλο, γλυκό και λουλουδάτο. Η μεγάλη πλάκα με αυτό το υγρό είναι η εξής...είναι το μόνο υγρό απο αυτά που αγόρασα που η επίσημη περιγραφή αναφέρει ότι χρειάζεται ωρίμανση 7 μέρες πρίν τη χρήση...ε λοιπόν, είναι το μόνο υγρό που δε χρειάστηκε καθόλου ωρίμανση, ήταν έτοιμο για άτμισμα απο τη πρώτη μέρα και η ωρίμαση που του έκανα μαζί με τα υπόλοιπα δεν άλλαξε καθόλου την γεύση του. Η δεύτερη πλάκα είναι πως δοκιμάζοντας το υγρό είναι σαν να μιλάμε για άλλη εταιρεία...είναι ένα αρκετά καλό υγράκι..στην εισπνοή και στην εκπνοή αντιλαμβάνομαι καθαρά το raspberry μαζί με μια μικρή δόση μέντας για δροσιά...εκεί που διαφωνώ στην περιγραφή αφορά το lychee...έχω πεί και σε άλλες παρουσιάσεις υγρών που έχουν βάση το lychee ότι το συγκεκριμένο φρούτο έχει τη δική του γεύση που την αναγνωρίζεις αν το έχεις δοκιμάσει. Σε αυτό υγρό δεν υπάρχει το lychee, αυτό που εντοπίζω είναι ότι η ελαφρυά γλυκάδα και η επίγευση που αφήνει στο στόμα παραπέμπει σε λουκουμάκι τριαντάφυλλο. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι αρκετά φρουτώδης και ευχάριστη. Είναι λίγο λουλουδάτο και παρφουμάτο σαν υγρό...αλλά όχι τόσο που να μπουκώνει ή να ενοχλεί γιατί το ισορροπεί αρκετά καλά η προσθήκη μέντας, οπότε χαλάρα κάνει για όλη μέρα. Ευχάριστη έκπληξη για μένα είναι και το σχετικό χτύπημα που έχει, πάλι εξαιτίας της μέντας στο υγρό, αλλά και η παραγωγή ατμού που είναι αρκετά ικανοποιητική.

Vodka & Lime, The Alchemists Cupboard
Πάμε να δούμε και το τελευταίο υγράκι αποκάλυψη για μένα...χαλαρό ποτάκι vodka και λάϊμ μας λέει η περιγραφή και μάλιστα περιέχει 5% αληθινή vodka. Ανοιχτό φλούο πράσινο το χρώμα σε αυτό το υγρό και ανοίγοντας το μπουκαλάκι η μυρωδιά είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει...τα παγάκια λείπουν για να το πιείς δλδ! Εξαιρετική και φυσική η γεύση του λάϊμ στη δοκιμή...ίσως το καλύτερο λαϊμ που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα..και στην εισπνοή και στην εκπνοή αντιλαμβάνομαι την αλκοολούχα vodka και τη δροσιά του λαϊμ χωρίς να έχει κάποια υπερβολική αψάδα στη γλώσσα ή στον λαιμό. Γενικά δεν είναι πικρό σαν υγρό αλλά η επίγευση που αφήνει ώρες ώρες είναι σαν να έχεις δαγκώσει τη φλούδα απο το λάϊμ..δροσερό και ελάχιστα στυφό. Η ωρίμανση δεν επηρρέασε καθόλου το υγρό που ήταν αρκετά καλό απο την αρχή. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα μου έχουν πεί ότι θυμίζει και mojito..αρκετά ευχάριστο και ευωδιαστό. Για μένα είναι ένα καταπληκτικό υγρό ειδικά για τώρα το καλοκαίρι που θέλουμε πιο ανάλαφρες γεύσεις, όχι για όλη την ημέρα φυσικά γιατί μυρίζει αλκοόλ, μη μας περάσουν και για μπέκρες..αλλά για βραδυνές ώρες είναι ότι πρέπει. Το χτύπημα του ανύπαρκτο με μηδενική αλλά είναι τόσο νόστιμο υγρό που ατμίζεις και ξεχνάς ότι θέλεις να νιώθεις και χτύπημα στο λαιμό. Φαντάζομαι με νικοτίνη θα ήταν ακόμη πιο φοβερό. Τέλος η παραγωγή ατμού είναι αρκετά ικανοποιητική.

2 στα 5 αυτή τη φορά με τα υγρά, ελπίζω να μη σας κούρασα..αλλά ίσως να σας διασκέδασα λίγο με αυτά που μου έτυχαν στις δοκιμές. Τα συμπεράσματα δικά σας!



Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα υγρά και άλλα επισκεφτείτε το blog μου
[/size]http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/2014/06/5-alchemists-cupboard-drinks-ices-beverages.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix