vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 6 χρήστες
Olga68, Tem, bloodlessz, camber, Jorge, manoslykos

Twitter

η σφαγη μιας μπαταριας....

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
η σφαγη μιας μπαταριας....
« στις: Ιουνίου 13, 2009, 00:16 »
Οπως ανεφερα σε αλλο θεμα δοκιμαζα ενα η.τ. μιας χρησης.
Ο λογος που το κανει μιας χρησης ειναι οτι δεν φορτιζει.
Ετσι λοιπον αφου λιαν συντομως η μπαταρια του απεδήμησεν,ειπα να την στειλω για τα καλα και να της κανω μια μικρη εγχειρηση.

Καταρχην για να την ανοιξεις ειναι δυσκολο.η γνωστη μπαταρια που βλεπουμε ειναι απο αρκετα σκληρη λαμαρινα.προσωπικα το εκανα με πενσα και χοντρο κοφτη.τελικα με αρκετη δυσκολια το καταφερα.
το παραδοξο ειναι οτι παρα την καταπονηση που δεχτηκε δουλευε ακομα.
τι εχει μεσα?
ενα πολυ λεπτο στοιχειο το οποιο εχει επανω ενα σηριαλ ναμπερ(μαλλον).σε αναζητηση που εκανα αυτο το νουμερο δεν βγαζει τιποτα στο google.
στην μια ακρη υπαρχει ενα μικρο πλακετακι με το λαμπακι και στην αλλη ενα αλλο πλακετακι με ενα ολοκληρωμενο στην απο κατω μερια του και καποια λιγα ακομη εξαρτηματα επιφανιακης στηριξης.λογικα ο διακοπτης ειναι στο κεντρο ωστοσο αναβε οταν χαιδευα μια επαφη στο πλαι...
τωρα εμεινε μονιμα αναμενο.ο λογος?οι 2 πλακετες ενωνονται με 2 καλωδια.καποια στιγμη το μαυρο κοπηκε.ε πλεον το φωτακι μενει μονιμα αναμενο και φανταζομαι συντομα θα εξαντλησει εντελως την μπαταρια.ναι μετρωντας την εχω μονιμα ταση πλεον στο φωτακι.
βλεποντας πλεον με τα ματια μου τι εχει μεσα σκεφτομαι οτι σχετικα με την ποιοτητα και αποδοση μιας μπαταριας παιζουν ρολο:

το στοιχειο(προελευση και ποιοτητα)
η ποιοτητα του διακοπτη(ποιοτητα,αντοχη,ευκολια χρησης)
η ποιοτητα και προγραμματισμος του ολοκληρωμενου
η ποιοτητα του ακροδεκτη συνδεσης με το ατμ.
η ποιοτητα και αντοχη των συνδεσεων μεταξυ τους.

καπως ετσι ειναι(το καπως αναφερεται στο οτι  εχω ανοιξει λιγο το πως ηταν αρχικα τυλιγμένη)


αριστερα η πλακετα του μικροδιακοπτη,δεξια το πλεον μονιμα αναμενο φωτακι που δειχνει ασπρο στην φωτογραφια στην πραγματικοτητα ομως ειναι πορτοκαλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2009, 00:32 από GIORGOS1969 »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: η σφαγη μιας μπαταριας....
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 13, 2009, 01:19 »
Καλή η εγχείριση, Γιώργο. Αν και ο ασθενής απεβίωσε,  :P τουλάχιστον δεν πήγαν χαμένα τα μαθήματα ανατομίας. Έχω κι εγώ σκοπό να κάνω κάποιες τέτοιες επεμβάσεις, ιδίως σε κάτι ατομάιζερ μόνο να καταφέρω τα τα "ξεκοιλιάσω" για να δω τι υπάρχει μέσα και πώς είναι φτιαγμένα.

Γι' αυτές τις φωτογραφίες όμως χρειάζεται καλύτερη κάμερα, το scanner δυσκολεύεται όπως βλέπεις. Ευτυχώς έχω μία, απλά πρέπει να την πάρω πίσω από την κόρη μου που την έχει οικειοποιηθεί για τα καλά εδώ και καιρό και φοβάμαι ότι έχει αποκτήσει δικαιώματα χρησικτησίας.  :))

----

Αχ αυτός ο διακόπτης!
 Αυτός την πατάει πάντα πρώτος κι αυτός είναι που μου βγάζει την πίστη στο τράβηγμα. Να ήταν ρυθμιζόμενος τι καλά που θα 'τανε! ::)
 
 Το EVO με έχει κουράσει τελευταία στους μύες του λαιμού. Φταίει βέβαια και η πολλή δουλειά μπροστά στον υπολογιστή αλλά αυτές οι σφιχτές τζούρες επιδεινώνουν την κατάσταση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix