vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, Tazz, Jorge, ThioVag, manoslykos, Amcm

Twitter

Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 15:22 »
δοκιμασε τοτε περισσοτερο φυτιλι που τυλιγεις την αντισταση.. καπου θα βρεις την ισορροπια.

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 15:51 »
Θα ψαχτω και σε ξενα φορουμ οταν βρω χρονο να δω σεταρισματα και αποτελεσματα, προς το παρον μεγαλη υποθεση που μου ειπες οτι τα καις τα φυτιλια, τουλαχιστον γλιτωνεις τη φυτιλιλα της αρχης...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 15:55 »
Και κοβονται και πιο ευκολα.

Εγω δεν εχω καταφερει κατι. 4 διαμετρος ειναι αυτη που λειτουργει καλυτερα, μεχρι να κατεβει το υγρο στα 0,8μλ περιπου, μετα εχει διαρροες, πιο παχυ φυτιλι εχεις υποτροφοδοσια εξ αρχης.  Δεν θα τον παλεψω άλλο.

(Ειδα κι εναν εργοστασιακο που ειχε μεινει, επιβεβαιωνω οτι ειναι κολλημενο με συρμα χωρις αντισταση).

Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 19:54 »
Εγώ στην αντίσταση βάζω διπλό 2χιλ φυτίλι και καθόλου από επάνω και είμαι οκ (όταν δεν βραχυκυκλώνει, εκεί θέλει λίγη προσοχή να πέσει κεντρικά η αντίσταση).

Αποσυνδεδεμένος marioboni

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 02, 2013, 21:19 »
υπάρχει κάποιο tip στο να μην έχω διαρροές και μπουρμπουλήθρες?
Γιατί τρέχει υγρό συχνά πυκνά στο επιστόμιο(δεν το γυρίζω ανάποδα)

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 04, 2013, 13:22 »
@marioboni καποιο tip περα του φυσιματος απο το επιστομιο προς τον πολο της μπαταριας πανω σε λιγο χαρτι δεν υπαρχει.


Τωρα ας περασω στα δικα μου. Οι ερωτησεις δεν εχουν να κανουν τοσο με τον Τ3 αλλα μιας και ειμαστε εδω ας τις κανω. Τα συρματακια αν τα βαλουμε και αυτα για λιγο στο ματι του γκαζιου κερδιζουμε τιποτα?
Την καλυτερη δουλεια μου εκανε ενα στησιμο με 1 δυαρι την αντισταση και 1 δυαρι απο επανω και μολις βραχηκε αφαιρεσα 2 φυλα απο το δευτερο δυαρι και ετσι ατμιζω πρωτη φορα 3 μερες σερι χωρις υποψια καμμενου. Εσεις που εχετε δοκιμασει σκετη φυτιλοαντισταση δηλαδη χωρις εξτρα φυτιλι απο επανω με την προυποθεση οτι δε βραχυκυκλώνει είστε ευχαριστημένοι απο την χρηση του σε διαρκεια χρονου? π.χ τυλιγμα της αντιστασης κεντρικα με 2πλο δυαρι που ανεφερε το παιδι παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 04, 2013, 13:45 »
υπάρχει κάποιο tip στο να μην έχω διαρροές και μπουρμπουλήθρες?
Γιατί τρέχει υγρό συχνά πυκνά στο επιστόμιο(δεν το γυρίζω ανάποδα)

  μόλις  ξεκινήσει τα γουργουρητά  τίναγμα σαν θερμόμετρο με το επιστόμιο προς τα κάτω


@marioboni καποιο tip περα του φυσιματος απο το επιστομιο προς τον πολο της μπαταριας πανω σε λιγο χαρτι δεν υπαρχει.


Τωρα ας περασω στα δικα μου. Οι ερωτησεις δεν εχουν να κανουν τοσο με τον Τ3 αλλα μιας και ειμαστε εδω ας τις κανω. Τα συρματακια αν τα βαλουμε και αυτα για λιγο στο ματι του γκαζιου κερδιζουμε τιποτα?
Την καλυτερη δουλεια μου εκανε ενα στησιμο με 1 δυαρι την αντισταση και 1 δυαρι απο επανω και μολις βραχηκε αφαιρεσα 2 φυλα απο το δευτερο δυαρι και ετσι ατμιζω πρωτη φορα 3 μερες σερι χωρις υποψια καμμενου. Εσεις που εχετε δοκιμασει σκετη φυτιλοαντισταση δηλαδη χωρις εξτρα φυτιλι απο επανω με την προυποθεση οτι δε βραχυκυκλώνει είστε ευχαριστημένοι απο την χρηση του σε διαρκεια χρονου? π.χ τυλιγμα της αντιστασης κεντρικα με 2πλο δυαρι που ανεφερε το παιδι παραπανω.

 με λίγο κάψιμο του σύρματος ή και σκούπισμα με χαρτοπετσέτα με οινόπνευμα σου φεύγει η ιδέα τουλάχιστον ότι αποβάλεις υπολείμματα εργοστασίου κτλ
 
τώρα για τα φυτίλια το κακό είναι ότι δυάρι από δυάρι δύστυχος διαφέρουν ανάλογα τον προμηθευτή και το εργοστάσιο
 
εγώ έχω στην κατοχή μου δυο εναμισάρια διαφορετικά  σε διάμετρο
και ένα δυομισάρι που είναι ίδιο με ένα τριάρι
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2013, 14:00 από STYLIANOS »

Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 20:07 »
Με την μέχρι τώρα χρήση του Τ3 , (περίπου 20 μέρες) , έχω διαπιστώσει τα εξής τρία προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν :
  • υποτροφοδοσία-καμμένο
  • υπετροφοδοσία-υγρά στο επιστόμιο και στον πόλο,μπουρμπουλήθρες
  • βραχυκύκλωμα
Το 3. μπορεί να εμφανιστεί όταν δεν χρησιμοποιούμε φυτίλι πάνω από την αντίσταση .
Τα 1. και 2. μου παρουσιάστηκαν σε όσα σεταρίσματα δοκίμασα - διπλό 2άρι φυτίλι χωρις φυτίλι πάνω από την αντίσταση , 2άρι φυτίλι μονό στην αντίσταση και 2άρι μονό πάνω από την αντίσταση ,αλλά και στο μανίσιο .

Η μπαταρία που χρησιμοποιώ είναι ego twist και το συμπέρασμα που έβγαλα , είναι οτι όταν ειναι γεμάτο υγρό στα 3ml και μέχρι περίπου τα 2,6 ml παρουσιάζεται υποτροφοδοσία και για να μην πάρω καμμένο δουλεύω την μπαταρία στα 3,6 volt , ενώ όταν έχει κάτω από 0,8 ml παρουσιάζει υπερτροφοδοσία . Από 2,6 έως 0,8 δουλεύει άριστα ακόμα και στα 4,6 volt .

Η αφαίρεση του φυτιλιού από πάνω και η μεταφορά του μέσα στην αντίσταση δίνει σε μένα καλύτερη γεύση και χτύπημα , χωρίς κάποια διαφορά στην τροφοδοσία .
Σε διάρκεια , επειδή ο χρόνος που χρησιμοποιώ τον Τ3 είναι σχετικά μικρός δεν μπορώ να πω απόλυτα , πάντως μέχρι τώρα με καθάρισμα των φυτιλιών και dry burn κάθε τρείς τέσσερεις μέρες , σε όλα τα σεταρίσματα δουλεύει καλά .

Το συμπέρασμά μου είναι οτι για τα όποια προβλήμα εμφανίζονται , πρέπει να φταίει ο όγκος των 3ml , για λόγους που έχουν προαναφερθεί και μέχρι τώρα δεν μπορώ οτι τα έχω αντιμετωπίσει με επιτυχία με κάποιο σετάρισμα .

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 20:53 »
Σημερα πηρα το μηχανακι του Diver και εκανα και την πρωτη μου αντισταση με non στις ακρες και εχει μεγαλη διαφορα στη γευση και γενικα σε ολα δουλευει πολυ καλυτερα. Προς το παρον το καλυτερο σεταρισμα για να μειωνεται η υποτροφοδοσια-υπερτροφοδοσια που εχω κανει ειναι μονο δυαρι για την αντισταση και 4 απο τα 6 φυλαρακια απο επανω με την προυποθεση να ειναι ισια και οχι στρυμμένα, για καλυτερη τροφοδοσια. Ουσιαστικα αφαιρω 2-3 κομματακια απο το φυτιλι που εχω πανω απο την αντισταση οταν ειναι βρεγμενο και ειναι πιο ευκολο ετσι. Εχω μόνο 2mm φυτιλι οποτε πειραματιζομαι με αυτο  :)) Χρησιμοποιησα .20 και .17 συρμα με καλυτερα αποτελεσματα στο .17 nichrome.
Μεχρι τωρα και εγω δεν εχω βρει το τελειο σεταρισμα αλλα τουλαχιστον ετσι πως ειμαι τωρα ατμιζω παραπανω απο ικανοποιητικα.  :)
Επειδη εχω κανει μεγαλη καβατζα (βλεπετε ο ενθουσιασμος) θα ασχολουμαι με τον συγκεκριμενο για καιρο μαλλον  ;D

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 18:44 »
Τι πρέπει να προσέχουμε για να βγαίνει αεράτη τζούρα;
Παρουσιάζω αυξημένη αντίσταση στους αεραγωγούς που θα έλεγε η λεγάμενη - κοινώς μου βγαίνει αρκετά σφιχτή.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 18:46 »
να μην στριμωξεις πολυ φυτιλι στον χωρο που τοποθετεις την φυτιλοαντισταση σου και φραζει η ροη του αερα...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 18:49 »
Και με μια καρφιτσουλα να περνας που και που τις τρυπες αερισμου, καμμια φορα φραζουν απο ...διάφορα...

Αλλαξες φυτιλοαντισταση και σου εσφιξε η τζουρα?

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 18:53 »
Τελευταία έκανα το εξής, την έστριψα πατώντας σε δύο βελόνες αντί για μία ώστε να βγει στενόμακρη αντί για στρογγυλή και την κάθισα όρθια αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά.


Χρησιμοποιώ διπλό δυάρι με απλωμένους κλώνους, Δοκίμασα αφαιρόντας δύο, πάλι no go. Θα δοκιμάσω -2 ακόμα.


@Πολυκράτης ναι για την αλλαγή. Αυτό το κάνω, κοιτάω να περνάει μία από την μία μία από την άλλη μεριά.
Ιδέα: Να δοκιμάσω να την περάσω και από μέσα;


edit
Παίζει ρόλο ότι είναι πάνω σε αντάπττορα; Μήπως κόβει αέρα με κάποιο τρόπο.


edit2
Η απόσταση από την βάση μήπως χρειάζεται να είναι πιο μεγάλη; Την πάω σύριζα με την εγκοπή, η βελόνα κάτω και το φυτίλι από πάνω. Μήπως πριν τη βελόνα να έβαζα μια οδοντογλυφίδα πχ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2013, 19:04 από zilberto »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 19:09 »
Ισως παιζει ρολο, δοκιμασε το χωρις ανταπτορα σε μια εγκο να δεις αν ξεσφιξει η τζουρα.

Ιδέα: Να δοκιμάσω να την περάσω και από μέσα;
Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα?

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 19:11 »
Εννοώ να διασχίσει η βελόνα και την φυτιλοαντίσταση ώστε να την αραιώσει/μαλακώσει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix