vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Buliwyf, Ηρακλης, trabaman

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2085 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 12:39 »
2 βασικά με πλακέτα μας απασχολούνε...Hot cig RSQ στα 70-75 γιούρια και VTinbox στα 95-100 γιούρια

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2086 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 12:40 »
τους κεραταδες

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2087 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 12:41 »
Και άμα έχεις γιούρια βάλε και το Therion στην συνάρτηση. 

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2088 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 12:49 »
εγω εκει γυρω στο εικοσαρικο ψαχνω :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2089 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 12:50 »
Pico Squeeze ;) Δεν έχει πλακέτα, αλλά είναι pico και δεν είναι και ακριβώς μηχανικό. Έχει τις προστασίες του.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2090 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 13:05 »
μια χαρά πλακέτα έχει μέσα το picaki μπαλωμάτη...  :laugh1:
...απλά είναι για συγκεκριμένα στησίματα
Εγώ έχω τον papillon μονιμα πάνω του και κάνω καπνικά σε αυτό

ΥΓ.Το therion είναι πάνω απο όλα αλλά και η τιμή του...αουτς

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2091 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 13:10 »
Και τι σύρμα βάζεις στον παπιγιόν βρε σύ; 2 άβουτζού;

Έχεις δίκιο για την πλακέτα. Το "δεν έχει" το εννοούσα με την έννοια που δίνουμε λέγοντας "επιλέγεις watt" κλπ. To squeeze νομίζω έχει πλακέτα βαλμένη στο bypass αν δεν κάνω λάθος.

Εγώ είμαι της λογικής να καθυστερώ μια αγορά, προκειμένου να πάρω αυτό που θέλω. Γι' αυτό πήρα το Therion. Μπήκα σε κάποια φάση στο δίλημμα με VT Inbox, αλλά με κέρδισε η ευκολία της 75c

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2092 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 13:34 »
40αρι ni80
Σταθερό ρεύμα  δίνει,το bypass ειναι σαν μηχανικό με την μόνη διαφορά οτι το ρεύμα ανάλογα την πλακέτα έχει κάποιον παλμό έτσι οπως το δίνουν.
Το άμεσο ρεύμα που θα δώσει ένα μηχανικό δεν συγκρίνεται  :nope:

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2093 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 13:48 »
 Μόλις ξεκολλήσε το ενα μαγνητακι απο το καπάκι  του 2 ημερων hotcig rsq. Νομίζω το καπάκι είναι αλουμίνιο. Logo κόλλα κολλάει μαγνητη σε αλλουμινιο? Κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2094 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 13:49 »
40αρι ni80
Σταθερό ρεύμα  δίνει,το bypass ειναι σαν μηχανικό με την μόνη διαφορά οτι το ρεύμα ανάλογα την πλακέτα έχει κάποιον παλμό έτσι οπως το δίνουν.
Το άμεσο ρεύμα που θα δώσει ένα μηχανικό δεν συγκρίνεται  :nope:
Πρόσεχε πουλάκι μου, με αυτά που κάνεις θα σου σηκωθούν οι τρίχες όρθιες. Λαστιχένια παπουτσάκια να φοράς!

Υ.Γ. [member=12347]nickgr[/member] https://www.toolstore.gr/epoksiki-kolla-atsalostokos-abro-fast-steel-sidiroplastelini-p-59.html#.Wkd9-lVl_IU εδώ είσαι

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2095 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 14:13 »
logo στιγμής και καθάρισες

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2096 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 16:42 »
Πήγα πήρα και το HUGO VAPOR BF SQUEEZER για να μπει καλά η χρονιά

http://www.osmoshop.gr/product/hugo-vapor-bf-squeezer/
Βασικά, refilling bottle έψαχνα, γιατί με το γέμισμα τα έκανα όλα λούτσα, αλλά για στην τιμή που κάνουν 2 refilling bottles  στην αγορά (11 με 16 euros) παίρνεις το mod, 2 μπουκάλια σιλικόνης 10 μλ και ένα refilling bottle 30 μλ. Δεν το λες και άσχημα ;)

Αν και οι αντιστάσεις που είχα στο hadaly και στο pulse δεν ήταν μελετημένες για μηχανικό, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές.
Σε μετρήσεις  που έκανα χθες σε bypass mode στο RSQ, υπολόγισα το ωφέλιμο της μπαταρίας περίπου στο 35 με 40% πριν πέσουν τα WATT εκτός των ορίων αποδεκτού. ΟΚ, μπαταρίες υπάρχουν.

Είδα και από κοντά το hcigar VT inbox, σε κόκκινο, αν είχε μαύρο θα το χτυπούσα. Φαίνονταν πολύ ωραίο και στιβαρό. Μάλλον από εκεί θα έπρεπε να αρχίσω ( και να τελειώσω ? ) την ζουλιχτική αναζήτηση, αλλά ποτέ δεν είναι αργά

ΥΓ
Οσο το ατμίζω, το SQUEEZER μου φαίνεται καλύτερο ή έστω προτιμότερο από το RSQ, πάω καλά?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2097 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 18:35 »
Αλλη αίσθηση το μηχανικό και θετικά (sqeezer) και άλλη αίσθηση και θετικά το mod με πλακέτα (VTinbox)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2098 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 19:26 »
...νομίζω ότι το δικό μου squeezer είναι προβληματικό για κάποιο λόγο. :dontknow:
Πότε βαράει καλά, πότε κάνει missfire, πότε δίνει άτονο ρεύμα, ότι να 'ναι με λίγα λόγια.
Μετά τη συζήτηση με τον Σταύρο, σήμερα ξύπνησα αποφασισμένος να πάρω δραστικά μέτρα. Έλυσα πόλο και λάμες και πήγα σε γνωστό μου χρυσοχόο να μου φτιάξει τις ίδιες από ασήμι. Είπαμε πολλά και διάφορα σχετικά, ενώ παρόμοια συζήτηση ακολούθησε και με άλλους δύο, τυχαίους που βρήκα στη διαδρομή. Όλοι μου είπαν ότι οι λάμες του squeezer είναι μπρούτζινες επαργυρωμένες και ότι έχουν βγει από πρέσα, εξού και τα δύο "νεύρα" που έχει η μια κατά μήκος της και ότι αυτά δεν μπορούν να μου τα φτιάξουν.

Μου είπαν επίσης ότι αν βάλω πιο καθαρό ασήμι από 925, θα είναι πολύ μαλακό και δεν θα έχει επαναφορά μετά τα 3-4 πρώτα πατήματα, ενώ με διαβεβαίωσαν ότι το arcing είναι εξασφαλισμένο με το ασήμι και πως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσω χαλκό, επειδή λένε έχει καλύτερη αγωγιμότητα από το ασήμι, αλλά όταν τους ανέφερα ότι ο χαλκός μαυρίζει και θέλει καθάρισμα, η απάντηση ήταν "έτσι είναι, δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα" και πως "το μειονέκτημα του ενός υλικού είναι το πλεονέκτημα του άλλου".

Και οι τρεις προθυμοποιήθηκαν πάντως να με εξυπηρετήσουν, αλλά μετά τις γιορτές, οπότε τους ρώτησα που θα μπορούσα να βρω φύλλα χαλκού και ασημιού ώστε να κάνω μόνος μου μια προσπάθεια μέχρι τότε. Με έστειλαν χαμηλά στην Ερμού, σε μαγαζιά που σου κόβουν στα μέτρα σου αυτό που θες, αλλά δυστυχώς δεν τα πρόλαβα ανοιχτά. Στο μεταξύ, μιας και κατέβηκα κέντρο, χτύπησα και μια Ijoy 21700 από το γνωστό μαγαζί και επέστρεψα για να ξαναδέσω το squeezer. Φαίνεται ότι κάτι συνέβαινε με τον πόλο τελικά γιατί μετά το δέσιμο η συμπεριφορά του άλλαξε θεαματικά και πλέον παίζει όπως θα έπρεπε εξαρχής. Παρ' όλα αυτά η αναζήτηση θα συνεχιστεί από βδομάδα και βλέπουμε.

Κάθε γνώμη στις παραπάνω παρατηρήσεις θα εκτιμηθεί.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2099 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 19:32 »
καλά βρε Γιώργο, έχουμε δίπλα μας τον Γελαδάκη και έτρεχες στην Αθήνα?
τις προάλλες πέρασα από εκεί να βρω λίγο χαλκό 0.6mm για τις λάμες των ιδιοκατασκευών μου.
μου έκοψε στην πρέσσα από ρετάλι 4 κομμάτια περίπου μισό μέτρο μήκος και μισό εκατοστό πλάτος όπως του ζήτησα, με χαιρέτησε, τον ευχαρίστησα και έφυγα. Τα παιδιά εκεί σκίζουν από εξυπηρέτηση. Θα μπορούσαν να μου πάρουν ένα τάληρο και θα τους το έδινα ευχαρίστως, αλλά δεν κάνουν τέτοια.
Αν σου κάνει αυτή η διάσταση, έλα να σου δώσω, το φτιάχνουμε και στο υπόγειο μου αν θες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2017, 19:38 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias