vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

98 επισκέπτες, 9 χρήστες
myiorgos, grag, athanasiosm, Jorge, Milarepa, tibolaso, vasim, Buliwyf, manoslykos

Twitter

Το τέλος των...atomizers?

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Το τέλος των...atomizers?
« στις: Ιουνίου 20, 2010, 16:15 »
http://www.youtube.com/watch?v=DV6_1uwGo70&feature=player_embedded

To είδα και μου έκανε εντύπωση αλλά κατάλαβα ότι τα Η. Πούρα VR4 δουλεύουν έτσι.
Το φυτιλάκι και το συρματάκι με το οποίο το τυλίγει έχουν κάποιες προδιαγραφές ή είναι απλά υλικά που τα βρίσκουμε οπουδήποτε (νάυλον σπάγκος και κοινό σύρμα)?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2010, 16:32 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 20, 2010, 16:36 »
Τι άλλο θα δούμε !!! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 20, 2010, 16:39 »
http://www.youtube.com/watch?v=DV6_1uwGo70&feature=player_embedded

To είδα και μου έκανε εντύπωση αλλά κατάλαβα ότι τα Η. Πούρα VR4 δουλεύουν έτσι.
Το φυτιλάκι και το συρματάκι με το οποίο το τυλίγει έχουν κάποιες προδιαγραφές ή είναι απλά υλικά που τα βρίσκουμε οπουδήποτε (νάυλον σπάγκος και κοινό σύρμα)?
Πολύ καλό και απλό στην κατασκευή :thumpup:

Το σκέφτομαι συνδυασμένο με ΑFS... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 20, 2010, 16:44 »

Το σκέφτομαι συνδυασμένο με ΑFS... :hmmm:

Μοιάζει από μόνο του με AFS. Δεν του βάζει όμως πέρα από μερικές σταγόνες. Γιατί? Μήπως και πλημμυρίσει?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 20, 2010, 16:46 »
Το φυτιλάκι και το συρματάκι με το οποίο το τυλίγει έχουν κάποιες προδιαγραφές ή είναι απλά υλικά που τα βρίσκουμε οπουδήποτε (νάυλον σπάγκος και κοινό σύρμα)?
Φυσικά έχουν προδιαγραφές.
Σκέψου να αναπνέεις νάυλον...

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 20, 2010, 16:48 »
Μοιάζει από μόνο του με AFS. Δεν του βάζει όμως πέρα από μερικές σταγόνες. Γιατί? Μήπως και πλημμυρίσει?
Μοιάζει αλλά το AFS τροφοδοτεί λίγο λίγο τον ατμοποιητή διαφορετικά πλημμυρίζει και δεν ατμοποιεί με τίποτα. Αν γεμίσει υγρό το tank έτσι όπως το έχει κάνει, θα είναι ίδιο με πλημμυρισμένο ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 20, 2010, 17:01 »
@ zoobi
Ναι έτσι όπως το λες το σκέφτηκα κι εγώ.
Πως νομίζεις ότι αυτό μπορεί να συνδυαστεί με το AFS λοιπόν?

@ Kostas
Και ο πολυστέρας νάυλον είναι στην ουσία (ή ένα είδος αυτού τεσπα), όπως και τα φίλτρα ενυδρείου κ.λ.π Αυτά γιατί δεν μας πειράζει όταν τα ατμίζουμε? Προφανώς γιατί δεν προλαβαίνουν να καούν και η θερμότητα όλη ατμοποιεί το υγρό.
Αν τελειώσει το 1μ "σπάγκος" και το 1μ "σύρμα" που σου παρέχονται με το Α1, τι κάνεις?
Εσύ Κώστα προφανώς έχεις δοκιμάσει VR4. Τι λέει? Αξίζει δηλαδή να πάρεις το Α1 (που μάλλον σε τεράστιο cartomizer φέρνει)?

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 20, 2010, 17:07 »
@ zoobi
Ναι έτσι όπως το λες το σκέφτηκα κι εγώ.
Πως νομίζεις ότι αυτό μπορεί να συνδυαστεί με το AFS λοιπόν?
Στη χρήση σκέφτομαι πως σε συνδυασμό με το AFS θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση επειδή θα είναι απροβλημάτιστο και οικονομικό (κάηκε; αλλάζεις συρματάκι και φυτίλι και έγινε καινούργιο). Άσε που ανάλογα το μήκος του σύρματος μπορεί να έχει και "ρυθμιζόμενο" χτύπημα.

Πρακτικά, είναι ένας ατμοποιητής, αν τον δώσεις στον Θανάση θα βρει τρόπο να το κάνει να δουλεύει με το AFS :))

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 20, 2010, 17:17 »
Βλέπω ότι έχει ήδη γίνει παρεμφερή αναφορά στο θέμα
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,573.0.html

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 20, 2010, 20:28 »
@ Kostas
Και ο πολυστέρας νάυλον είναι στην ουσία (ή ένα είδος αυτού τεσπα), όπως και τα φίλτρα ενυδρείου κ.λ.π Αυτά γιατί δεν μας πειράζει όταν τα ατμίζουμε? Προφανώς γιατί δεν προλαβαίνουν να καούν και η θερμότητα όλη ατμοποιεί το υγρό.
Με αυτή τη λογική όλα πλαστικά είναι.
Απλώς ακριβολόγησα λίγο παραπάνω με το νάυλον.
Νομίζω ότι η θερμοκρασία που καίγεται ο πολυεστέρας είναι πολύ πιο μεγάλη από την θερμοκρασία που αναπτύσσεται στον ατμοποιητή. Έχει φυσικά και το υγρό επάνω...

Αν τελειώσει το 1μ "σπάγκος" και το 1μ "σύρμα" που σου παρέχονται με το Α1, τι κάνεις?
Εσύ Κώστα προφανώς έχεις δοκιμάσει VR4. Τι λέει? Αξίζει δηλαδή να πάρεις το Α1 (που μάλλον σε τεράστιο cartomizer φέρνει)?
Προφανώς αγοράζεις καινούργια. Ακόμη και εάν δεν σου πουλήσουν αυτοί, μπορείς τα υλικά να τα προμηθευτείς και από αλλού.
Το Α1 είναι ο ατμοποιητής που θα ήθελα να αγοράσω...
Στο γερμανικό φόρουμ είναι όλοι πολύ ευχαριστημένοι και άκουσα μόνο πολύ καλά λόγια.
Για τρεις λόγους δεν το έκανα ακόμη:
1. Έχω πολλούς ατμοποιητές που θα πάνε χαμένοι, εάν τελικά είναι τόσο καλός..  :))
2. Το κόστος κάπως με ενόχλησε, αλλά εάν το δει κανείς πραγματικά βγαίνει πιο φθηνά γιατί αλλάζεις μόνος σου το εσωτερικό.
3. Κυκλοφορώ με τουλάχιστον 2 mods (συνήθως 3). Θα ήθελα λοιπόν 3 Α1.

Τον VR4 δεν τον έχω δοκιμάσει. Τον έχω εδώ αλλά ποτέ δεν αξιώθηκα να τον βάλω στο ρεύμα...

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 20, 2010, 21:39 »
Προφανώς αγοράζεις καινούργια. Ακόμη και εάν δεν σου πουλήσουν αυτοί, μπορείς τα υλικά να τα προμηθευτείς και από αλλού.
Το Α1 είναι ο ατμοποιητής που θα ήθελα να αγοράσω...
Στο γερμανικό φόρουμ είναι όλοι πολύ ευχαριστημένοι και άκουσα μόνο πολύ καλά λόγια.
Για τρεις λόγους δεν το έκανα ακόμη:
1. Έχω πολλούς ατμοποιητές που θα πάνε χαμένοι, εάν τελικά είναι τόσο καλός..  :))
2. Το κόστος κάπως με ενόχλησε, αλλά εάν το δει κανείς πραγματικά βγαίνει πιο φθηνά γιατί αλλάζεις μόνος σου το εσωτερικό.
3. Κυκλοφορώ με τουλάχιστον 2 mods (συνήθως 3). Θα ήθελα λοιπόν 3 Α1.

Τον VR4 δεν τον έχω δοκιμάσει. Τον έχω εδώ αλλά ποτέ δεν αξιώθηκα να τον βάλω στο ρεύμα...

Από που μπορείς να αγοράσεις τα υλικά (φιτίλι και σύρμα) αφού όπως λες έχουν και ειδικές προδιαγραφές?
Ο Α1 δεν είναι ίδιος με τον ατμο του VR4 (ή σχεδόν ίδιος)? Εγώ έτσι κατάλαβα τουλάχιστον.
Η αυτονομία του Α1 είναι όσο κι ένα κοινό cart υποθέτω που σημαίνει οτι θα θέλει συχνά γέμισμα. Έτσι είναι?

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 20, 2010, 23:07 »
http://www.youtube.com/watch?v=DV6_1uwGo70&feature=player_embedded

To είδα και μου έκανε εντύπωση αλλά κατάλαβα ότι τα Η. Πούρα VR4 δουλεύουν έτσι.
Το φυτιλάκι και το συρματάκι με το οποίο το τυλίγει έχουν κάποιες προδιαγραφές ή είναι απλά υλικά που τα βρίσκουμε οπουδήποτε (νάυλον σπάγκος και κοινό σύρμα)?

Τα ατομαιζερ παιδια ειναι τοσο φτηνα πλεον που δεν συμφερει να μπει κανεις σε αυτη την διαδικασια. Τα cartomizer κοστιζουν πλεον 0,8 ευρω και κρατανε 1 εβδομαδα

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 20, 2010, 23:09 »
Μοιάζει από μόνο του με AFS. Δεν του βάζει όμως πέρα από μερικές σταγόνες. Γιατί? Μήπως και πλημμυρίσει?

Ακριβως mar, θα πλημμυρίσει. Το ιδιο μπορεις να κανεις και με το collector tank του GG αλλα θα συμβει ακριβως το ιδιο. Χρειαζεσαι 2 δεξαμενες οπως εχει το GG

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 20, 2010, 23:13 »
Στη χρήση σκέφτομαι πως σε συνδυασμό με το AFS θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση επειδή θα είναι απροβλημάτιστο και οικονομικό (κάηκε; αλλάζεις συρματάκι και φυτίλι και έγινε καινούργιο). Άσε που ανάλογα το μήκος του σύρματος μπορεί να έχει και "ρυθμιζόμενο" χτύπημα.

Πρακτικά, είναι ένας ατμοποιητής, αν τον δώσεις στον Θανάση θα βρει τρόπο να το κάνει να δουλεύει με το AFS :))

Ειναι στην ουσια ακριβως αυτο που σκεφτομουμα και εγω, δηλ. να κανω το collector tank ατμοποιητη. Αλλα δεν αξιζει απο οικονομικης αποψεως. Αν τα cartomizer κοστιζουν 0,8 ευρω ποιος θα καθισει να φτιαξει συρμα? Και μαλιστα με καποιο κοστος σιγουρα εκτος της δουλειας που χρειαζεται

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το τέλος των...atomizers?
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 20, 2010, 23:15 »
Tώρα είδα το video , είμουν μόνο με τηλ σύνδεση το Σαββατοκύριακο και δεν μπορούσα να το δω
Εχω να πω ότι ειναι
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και με μέλλον  :thumpup:
Αλλά θα πρέπει κάποιος να ατμίσει, σίγουρα θα έχει διαφορές στο άτμισμα από τα συνιθισμένα ατομαιζερς
Προσωπικά το cart δεν το βολεύτηκα ποτέ, για άγνωστο λόγο δεν μου κάθεται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix