vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, vasim, bokostas, maprix, manoslykos, I.P, Milarepa

Twitter

Γιατί τα φιλτράκια τελειώνουν τόσο γρήγορα

Γιατί τα φιλτράκια τελειώνουν τόσο γρήγορα
« στις: Νοεμβρίου 14, 2009, 21:26 »
Καλησπέρα

Πρώτο μου post στο forum αν και το παρακολουθώ εδώ και καιρό.
Εξάλλου διαβάζοντας τις δικές σας εμπειρίες αποφάσισα ποιο e-cig να διαλέξω.
Μετά από έξι μήνες συμβίωσης με το evo με όλα τα καλά αλλά και τα διάφορα προβληματάκια,δύο ψόφιους ατμοποιητές βασικά και δύο φορτιστές,εδώ και τρεις μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Τα φιλτράκια τελειώνουν το πολύ σε είκοσι τζούρες.Σημειωτέον άτμιζα με fresh high και το άλλαξα σε menthol high αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα μιας και γέμισα ξανά με fresh που είχε απομείνει και πάλι τα ίδια.
Ο ατμοποιητής είναι σχετικά καινούργιος,τον καθαρίζω τακτικά και μόνο με φύσημα και αυτό γιατί τον ένα που βούτηξα σε οινόπνευμα πνίγηκε κανονικά και απεβίωσε ενώ τον άλλο που τον έβαλα ανάποδα δεν ξαναλειτούργησε ποτέ.
Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Γιατί τα φιλτράκια τελειώνουν τόσο γρήγορα
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 14, 2009, 21:42 »
στην ερώτηση, εγώ απαντάω όχι σε όλα.
μπορεί να αποφάσισα να αγοράσω νέους ατομ αυτόν τον μήνα, αλλά το έκανα γιά λόγους... υγιεινής!!

οί παλιοί, είναι ακόμη εκεί καί λειτουργούν.
υπόψιν πως μετά από αναποδογύρισμα ή πλύσιμο, ειδικά με οινόπνευμα, χρειάζονται κάποιες φορές πολλές προσπάθειες καί σταξίματα απευθείας επάνω τους γιά να πάρουν μπρός.

όσο γιά τις τζούρες, αν καθαρίζεις καί τον πολυεστέρα ή ακόμη καλύτερα τον αλλάζεις με φίλτρο ενυδρείου (γιά να μην μας δείρει ο asala καί ο abet) ή με φίλτρο αποροφητήρα από το AB πού παίρνω εγώ, καί φροντίζεις να είναι καθαρό καί το πλαστικό τού φίλτρου εσωτερικά, δεν έχω απάντηση.
(το φύσημα το κάνω καθημερινά καί ίσως καί κάμποσες φορές).

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Γιατί τα φιλτράκια τελειώνουν τόσο γρήγορα
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 01:01 »
Δεν δερνουμε κανενα , ειμαστε απολυτως προσαρμοσμενοι σ' αυτο που το λετε "πολιτισμο" ( συγνωμη asala που χρησιμοποιω πληθυντικο)
οσο για τον αποροφητηρα ...αλλο η αναπνοη των ψαριων  που με την παρουσια τους κοσμουν τον ομορφο αυτο κοσμο , και αλλο ο αποροφητηρας που μαζευει χονδροειδως τις τσικνες και τα λιπη της κουζινας.
Επι του 8εματος τωρα , καλως ηρ8ες Αντωνη
Αν την βγαζεις 6 μηνες  με τα ιδια φιλτρα και solo evo με 2 ατμοποιητες και παραπονιεσαι κι ολας οτι δεν δουλευουν σωστα...τοτε εισαι μοναδικος και 8ελουμε καταγραφη εμπειριων !
20 τζουρες με φιλτρακια νεα ?  ξαναγεμισμενα ?  πλυμενα ?  δεν μας το διευκρινιζεις ...
Παρομοιο με οινοπνευμα εχω 1 ατμ  που αναβει ( βλεπω φως)  αλλα δεν ατμιζει (ατμος 0 )

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Γιατί τα φιλτράκια τελειώνουν τόσο γρήγορα
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 11:18 »
Sorry αλλά εγώ κατάλαβα ότι κατέστρεψε 2 ατομ,ετσι δεν είναι αντώνη?
Αυτή τη στιγμή είσαι ατον τρίτο ατόμ και σου κάνει αυτή τη σκηνή ,εξαφανίζεται το υγρό.
Αν δεν το δούμε από κοντά δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά αλλά να διακινδυνέψω και να πω μήπως τώρα δουλεύει σωστά ο ατόμ??
Γιατί εξαρτάται και πόσο ατμίζεις,αν ατμίζεις πολύ χωρίς να θέλω να υπερβάλω τότε αυτή είναι η κανονική ποσότητα σε έναν καινουριο ατομ.
Τουλάχιστον με το evo και μένα κάπως έτσι μου έρχοταν,με το bl λιγότερο δλδ 10 τζούρες και ξαναγέμισμα.
Και καλά είναι για λόγους υγειινής που λέει και ο alfisti να μην κρατάμε ατόμ πάνω από μήνα άντε 40 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Γιατί τα φιλτράκια τελειώνουν τόσο γρήγορα
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 15:16 »
Παιδιά το έχω πει κι άλλες φορές και το ξαναλέω.
Διαπίστωσα ότι ο πολυεστέρας μέσα στα φιλτράκι πρέπει να είναι ΠΟΛΥ αραιός για να επιτρέπει την σχεδόν ελεύθερη ροή του υγρού. Οπότε αραιώστε τους πολυεστέρες σας τουλάχιστον στο μισό ή όταν βάζετε πολυστέρα από φιλτρα ενυδρίου ή αποροφητήρα να είναι ΑΡΑΙΑ, ίσα-ίσα να συγκρατείται το υγρό. Αυτό βέβαια περισσότερο ισχύει για μεγάλης χωρητικότητας φίτρα. Τώρα του ΕVO την κουτσουλιά όσο και να την αραιώσεις πόσο ύγρο θα χωρέσει?



Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Γιατί τα φιλτράκια τελειώνουν τόσο γρήγορα
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 16:09 »
διαφωνώ ριζικά -καί το ξέρετε  ;)

με καθαρό, ΠΟΛΥ αραιό πολυεστέρα -συμφωνω με τον marbass-, το φίλτρο τού evo (εξαιρείται το στρογγυλό φυσίγγιο βέβαια πού ευτυχώς μας άφησε χρόνους), είναι ικανό να χωρέσει 15-20 σταγόνες οί οποίες με πάνε καμιά ώρα (πάνω από 50 τζούρες).

όποιος δεν πιστεύει, ραντεβού σε καφετέρια  :)) :)) :))

τούς ατομ δεν τούς αλλάζω κάθε μήνα, αλλά κι εγώ σαν τον abet. 3-4 ατομ παίζουν εναλάξ γιά μήνες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix