vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

57 επισκέπτες, 4 χρήστες
bloodlessz, manoslykos, ZoeM, camber

Twitter

Kayfun V5 by Svoemesto

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #210 στις: Μαΐου 23, 2016, 17:06 »
Γιατί πάντα αποφεύγουμε το ενδεχόμενο το υγρό να εισέρχεται κάτω από το τετράγωνο insulator του θετικού πόλου (πάνω στο deck δηλαδή ) και "γλύφοντας" εξωτερικά τον σωλήνα που τροφοδοτεί με αέρα την αντίσταση, να καταλήγει στο τέλος στις τρύπες του αέρα και στην βίδα εσωτερικά πια του deck;
Λύση, βγάλτε το κάτω "καπάκι" του ατμοποιητή και σφίξτε λίγο παραπάνω (πάντα με προσοχή μη σπάσει ) τον σωλήνα αέρα που σταθεροποιεί τον θετικό πόλο στο deck.

Με επιφύλαξη το παραπάνω αλλά πρέπει να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα.. ;)

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #211 στις: Μαΐου 23, 2016, 17:12 »
 ρε μπας και υπαρχουν παρτιδες που δεν ελενχονται καλα δε μπορει να υπαρχουν τοοοσοο μεγαλες διαφορες στην λειτουργια του καποιοι εντελως στεγνοι και απροβληματιστοι και καποιοι να εχουν προβληματα και διαροες μιλαμε εχω πραγματικα προβληματιστει ασχημα.
Εντωμεταξει ξεχασα να πω οτι (προσωπικη αποψη παντα) ο ατμο ειναι υποδειγμα μηχανικης τελειοτητας και σημειο αναφορας σε ολα του για ολους τους κατασκευαστες
Το σενάριο αυτό μπορεί να είναι αληθινό, αφού όχι μόνο ο Svoe αλλά και άλλοι κατασκευαστές "έτρεξαν" να προλάβουν να πουλήσουν τα νέα προϊόντα που είχαν στο συρτάρι πριν τις 20 Μαΐου.

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #212 στις: Μαΐου 23, 2016, 18:24 »
Γιατί πάντα αποφεύγουμε το ενδεχόμενο το υγρό να εισέρχεται κάτω από το τετράγωνο insulator του θετικού πόλου (πάνω στο deck δηλαδή ) και "γλύφοντας" εξωτερικά τον σωλήνα που τροφοδοτεί με αέρα την αντίσταση, να καταλήγει στο τέλος στις τρύπες του αέρα και στην βίδα εσωτερικά πια του deck;
Λύση, βγάλτε το κάτω "καπάκι" του ατμοποιητή και σφίξτε λίγο παραπάνω (πάντα με προσοχή μη σπάσει ) τον σωλήνα αέρα που σταθεροποιεί τον θετικό πόλο στο deck.

Με επιφύλαξη το παραπάνω αλλά πρέπει να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα.. ;)

Το έσφιξα λίγο να δούμε αλλά ήταν ήδη σφιχτούτσικο.



Στους K4 μου μετά απο 20 ml κατανάλωσης έχω πολύ λιγότερη υγροποίηση απ' όσο ο 5 μετά απο 6-7 ml. Χθες στο σινεμά πήγα να τραβήξω κρυφή τζούρα και έγιναν τα χέρια μου χάλια...:angry_orange: Το σιχαίνομαι αυτό και δεν το παθαίνω ποτέ με τους άλλους ατμοποιητές μου.


Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #213 στις: Μαΐου 23, 2016, 19:11 »
Πρώτο στήσιμο. 7 wraps, 26G Kanthal, 2.5mm, microcoil ~ 0.82Ω.

Στην ρύθμιση ••• του αέρα είναι κυριλέ ακόμα και για "πνευμονικές".
Σε καμία περίπτωση δεν είναι αεράτος(πχ Griffin).
Αλλά ρε παιδιά, γευσάρα!!!!



Τον δοκιμάζω με υγρό 80VG αυτή τη στιγμή.

Πρώτος Kayfun btw!


edit: Τον έχω στα 15W μόλις και η γεύση σπάει κόκκαλα! Έπαιξα μέχρι 17W και όλα ΟΚ!

Με αγχώσατε για τις διαρροές, αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα.
Όσον αφορά το ύψος του coil από την τρύπα εισαγωγής είναι περίπου 2mm απόσταση.
Το βαμβάκι (αφρατεμένο (δεν ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος)) που έβαλα δεν ήταν "άφθονο" απλά κάλυπτε πλήρως τα "αυλάκια" και σε καμία περίπτωση δεν έφτανε το ύψος του coil.
Δηλαδή κρεμόταν το βαμβάκι στα αυλάκια.

Ελπίζω να μην έχω διαρροές επειδή είναι σχετικά λίγο το βαμβάκι σε σχέση με άλλα στησίματα που βλέπω στο διαδίκτυο, αλλά γενικά στο wrapping είμαι του "τόσο όσο".

Θα ποστάρω update γιατί με αγχώσατε με το θέμα διαρροών! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2016, 19:46 από LemurVoice »

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #214 στις: Μαΐου 23, 2016, 20:15 »
παιδια εγω εχω τον lite Και τον εβιβα. η γευση του ειναι οντως καλυτερη απο lite? αξιζει να τους δωσω και τους δυο να τον παρω η οχι?

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #215 στις: Μαΐου 23, 2016, 20:18 »
Aμα δωσεις τον Εβιβα πες μου... 8)
Μου λειπει ενας τριτος... :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Tazz

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #216 στις: Μαΐου 23, 2016, 20:32 »
Μια βδομάδα σχεδον τον εχω πιπίλα καμια διαρροή πολυ σπανια και μονο στο γέμισμα έβλεπα καμια σταγόνα  αλλα απο τοτε που τον γυρνω ανάποδα οταν ανοίγω την τροφοδοσία όλα Οκ!
Ευχαριστώ τον φιλο που το έγραψε κάπου ποιο πάνω

Αποσυνδεδεμένος cat2

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #217 στις: Μαΐου 23, 2016, 20:49 »
 
Καλησπερα
Το προβλημα με της διαρροες οφειλετε στα ορινγκ ……… τα ξυριζει αυτος ο παλιο kayfun ………. Καλο ειναι να τα λιπαινουμε  …………  οταν ερχεται σε επαφη το μεταλλικο κομματι με το ορινγκ να ασκησουμε ελαφρια πιεση και ταυτοχρονα να στριβουμε ελαφρα το μεταλλικο κομματι ( δαχτυλιδι- δεξαμενη )

Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #218 στις: Μαΐου 23, 2016, 21:26 »
Έκανα ενα tank σε 4 ώρες.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση πως παρόλο το 80% VG υγρό που κάνω τώρα (Two Peas in a Pod - Heavenly Cheesecake)  και τις 4 μικρές τρυπούλες εισαγωγή υγρού στο deck,
η τροφοδοσία είναι απλά υπέροχη!
Διαρροή καμία προς το παρόν.
Θα παίξει δεύτερο στησιματάκι σε λίγο, και βλέπουμε!

Εντυπώσεις μέχρι στιγμής:  Χαλάλι τα γιούρια που κοστίζει.

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #219 στις: Μαΐου 23, 2016, 23:06 »
Δεν αλλαζετε μία τα orings ρε παιδιά? Εγώ τα αλλαξα όλα τα εσωτερικά από αυτά που είχε μέσα η συσκευασία σαν ανταλλακτικά και τέλος οι διαρροές , ούτε σταγονα

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #220 στις: Μαΐου 23, 2016, 23:36 »
Guys επειδή κάποιο να πιστεύουν πως είναι κουσούρι/ρετσινιά αυτό με την διαρροή, αν πούμε πως δεν είναι.

Το δεύτερο στήσιμο μεταφέρεται αύριο,
ωστόσο σε γέμισμα που έκανα, δεν είχα ίχνος διαρροής.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #221 στις: Μαΐου 24, 2016, 00:08 »
παιδια εγω εχω τον lite Και τον εβιβα. η γευση του ειναι οντως καλυτερη απο lite? αξιζει να τους δωσω και τους δυο να τον παρω η οχι?

για εμένα αξίζει , 2 χρόνια τον  3 έχω και θα τον έχω αλλά τον 5άρι το αγόρασα μόλις τον είδα και δε το μετάνιωσα.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #222 στις: Μαΐου 24, 2016, 09:35 »
Όποιος θέλει σφιχτή τζούρα να τον δοκιμάσει πριν την αγορά .
Για τις διαρροές οι αιτίες είναι 2 .
Α. Το τανκ μετά το γέμισμα έχει πίεση και θα ακούσετε ένα φσσ εάν βαλετε κοντά το αυτί σας οταν ανοίξετε τα υγρά . Λύση ,ανοίγουμε υγρά με τον ατμό ανάποδα ..
Β. Ή καμπάνα άνοιγμα 2 πλήρης στροφές είναι υπερβολή όταν ατμίζουμε με σφιχτές τρύπες σε χαμηλά βατ . Λύση ,ξεκινάμε από μία στροφή άνοιγμα και ανάλογα ανοίγουμε παραπάνω.
Επίσης εάν έχει κάνει ήδη διαρροή πρέπει να λυθεί ή βίδα του πόλου ,να βγει το δαχτυλίδι του αέρα και να καθαριστούν όλα .

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #223 στις: Μαΐου 24, 2016, 09:53 »
Δεν έχω τον ν5, δεν τον έχω δει καν από κοντά ούτε αρκετά στα reviews αλλά αν όντως δημιουργείται τέτοια πίεση στο τανκ με το κλείσιμο του καπακιού, τότε μάλλον αυτή τη φορά κάτι δεν έκανε καλά ο svoemesto όσον αφορά την εκτόνωση.. ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #224 στις: Μαΐου 24, 2016, 13:13 »
[justify]Καλημέρα σε όλους τους φίλους.[/justify]
[justify]Ήδη περπατάει η 2η εβδομάδα παρέα με το v5 και οι εντυπώσεις μου είναι κάτι παραπάνω από άριστες. Μάλιστα όταν διάβασα μαζεμένες διαρροές ήθελα να δείξω ακόμα και με βίνδεο τη δικιά μου απόλυτη ξηρασία, τελικά το μετάνιωσα γιατί δεν είναι δική μου δουλειά τέτοιο πράγμα, αλλά και γιατί ξέρω καλά πως κανένας μας δεν έχει λόγο για υπερβολές ή ψέματα. [/justify]

[justify]Τον κοπανάω κάτω σαν χταπόδι, δεν κάνω κανένα ατμιστικό τρικ. Οποιαδήποτε στιγμή, ανοίγω, γεμίζω, κλείνω, ρυθμίζω, ατμίζω. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. [/justify]

[justify]Εξακολουθώ κι έχω παραπάνω χτύπημα, οι τζούρες μού έκατσαν ιδανικά σε όλες τις θέσεις αέρα (εκτός ίσως της τελευταίας θέσης). Ποιότητα και τσαπατσουλιά δεν ταιριάζουν σε Kayfun, (το μόνο που με μπέρδεψε σαν σκέψη είναι τα πολλά o-ring). [/justify]

[justify]Πιστεύω επίσης πως σαν επιλογή ο v3 είναι ιδανικός, (για όσους φίλους απογοητεύτηκαν απ' τον v5), και πιο μαζεμένος και κούκλος.[/justify]

[justify]Με λίγα λόγια, για καθημερινή ποιότητα, ο v5 μού ήρθε γάντι. Τα καπνικά τα βγάζει μαγικά, όλα τα καθημερινά και diy υγρά που έχω, τα δίνει με τρόπο που μόνο αν ατμίσεις θα καταλάβεις. Τα πιο σύνθετα τα βγάζει με απόλυτη αξιοπρέπεια. Ακόμα κι αν μείνω ο μόνος που τα λέω στο νήμα του, θα τον έχω στη θέση που του αξίζει.  [/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro