vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, ZoeM

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Αυτή ήταν η μόνη συσκευασία που είχε σε καρούλι

με διαφορετική σήμανση στο πλάι απ' ότι μπροστά.
Αλλά αφού το απέφυγα σημασία έχει τι σύρμα να είναι τα coils που πήρα τελικά :confused1:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Το πηρα απο το vapeland ελληνικου αν θυμαμαι καλα,δεν ηταν ετσι αυτο που πηρα εγω

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
To ΝiChrome είναι γυαλιστερό ασημί, καμμία σχέση μ' αυτό πυ φαίνεται στην φωτογραφία.

Το χρώμα που έχουν οι έτοιμες αντιστάσεις που βλέπω στην φωτό μου μοιάζουν με τιτάνιο.

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Θέλησα κι εγώ να δοκιμάσω το nichrome
Παραθέτω και μία φωτογραφία που το συγκρίνω με ss316:
http://oi64.tinypic.com/1689bad.jpg

Μιας και πόσταρα εδώ ζητώντας τη γνώμη σας, ενημερώνω και για την εξέλιξη:

Από vapeland μου είπαν πως το μαύρο nichrome είναι ασφαλές για άτμισμα και το χρώμα του οφείλεται στο ότι το κράμα είχε μεγαλύτερο ποσοστό νικελίου από τα υπόλοιπα...

Βέβαια μου έδωσαν δώρο ένα 10μετρο nichrome. Απ' το γυαλιστερό.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Αν τα συγκρίνεις σε αντίσταση τί διαφορές έχουν? Ίδιες σπείρες και διάμετρο βγάζουν ίδια Ohm?

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
εχει δλδ περισσοτερο απο 80 % νικελιο που εχουν τα κοινα που χρησιμοποιουμε εμεις και ειναι γυαλιστερα???? :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Αν τα συγκρίνεις σε αντίσταση τί διαφορές έχουν? Ίδιες σπείρες και διάμετρο βγάζουν ίδια Ohm?

σκούρο: 28awg, 2.5mm πυρήνας, 6 σπείρες, το istick τη διάβασε 0.66.

Το καρούλι που μου έδωσαν είναι 26awg άρα δεν μπορώ να κάνω σύγκριση πάρα να πάρω ενδεικτικές τιμές από steam engine, όμως δεν γνωρίζω τα είδη nichrome που έχει ως επιλογές.


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Έχω την εντύπωση οτι συνήθως με N80 ατμίζουμε...εγώ της UD που πήρα τέτοιο ήταν αλλά δεν το έχω ψάξει και ιδιαίτερα για άλλες περιεκτικότητες...
Μάλλον πρέπει να τα βάλεις και τα δύο στο steam engine, και να αλλάξεις μετά στο άλλο τη διατομή για να τα συγκρίνεις. Εμένα πάντως κανένα nichrome στο steam engine δεν μου έβγαλε την αντίσταση που σου μέτρησε το istick... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Παίζει να είναι και τιτάνιο (από το χρώμα εκεί παραπέμπει). :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μπα ουτε το τιτάνιο βγάζει τέτοια αντίσταση... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Να σας ρωτήσω κι εγώ ρε παιδιά μιας και το χω απορία εδώ και πολύ καιρό...
Το nichrome παίζει power mode χωρίς πρόβλημα? Για ποιο λόγο οι περισσότεροι δεν το χρησιμοποιούν πια? Ρωτάω μιας και είδα που κάποιοι λένε πως είναι καλύτερο/το προτιμούν από το kanthal?  :WhatHeMeans:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Βεβαια και παιζει χωρις κανενα προβλημα, το χρησιμοποιω και αποδιδει καλη γευση, αρπαζει λιγο πιο γρηγορα απο το kanthal 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Την ίδια απορία είχα και εγώ ψηλέ και ξεκίνησε όλη αυτή η κουβέντα και αρχίσαμε όλοι να την ψάχνουμε με το nichrome... ;D

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Βεβαια και παιζει χωρις κανενα προβλημα, το χρησιμοποιω και αποδιδει καλη γευση, αρπαζει λιγο πιο γρηγορα απο το kanthal

Δεν παράγει οξείδια αν ζεσταθεί πολύ? Γιατί αν αποφασίσω να το πιάσω ποτέ στα χέρια μου δεν θα παίξει ποτέ σε λιγότερα από 60w.  :angel: 


ΥΓ. Προφανώς και ΔΕΝ πρόκειται να ασχοληθώ με nichrome χωρίς να διαβάσω πρώτα περί του θέματος. ;)

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Μάλλον πρέπει να τα βάλεις και τα δύο στο steam engine
Ως τι να το βάλω το σκούρο αφού δεν γνωρίζω τι είναι; Το nichrome που πλησίασε το αποτέλεσμα περισσότερο ήταν το N20. Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω μια πιο αξιόπιστη μέτρηση της αντίστασης.

Το σακουλάκι έγραφε 0.8Ω για τις αντιστάσεις που έχω στην φωτογραφία πιο πάνω. Ο πυρήνας τους είναι 2mm. Όμως δεν δοκίμασα πόσο τις διαβάσει το μοντ απείραχτες.

Αυριο ή την Κυριακή θα στήσω με το «γυαλιστερό» nichrome. Αν τα μισά απ' όσα καλά γράφετε γι' αυτό ισχύουν, προβλέπεται να γίνει το αγαπημένο μου :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34040 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536705 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59893 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15916 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35474 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12