vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, th3ofilos, JohnDag, ilias1972, maprix, bloodlessz, grag, Lazy Dog, Jorge

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μετά τα γραφόμενα σας δοκίμασα κι εγω nichrome..και προς εκπληξη μου ξενέρωσα τελείως. Το κανθαλ μετά εμοιαζε..γλύκισμα. Να αναφερω ομως οτι ηταν το ud nichtome80 , 28ga απο fasttech..αλλα και το kanthal απο κει το παιρνω, παλι της ud a1. Να ρωτήσω μηπως φταίει οτι δεν ήταν απο γερμανια η αλλού ? Γιατι δεν ξερω αν αξίζει τον κόπο μετά απο την απογοήτευση που πήρα να παραγγειλω και να δινω και μεταφορικά μονο γι αυτό. Απο ελλαδα που κοίταξα υπάρχει αλλα κανεις δεν αναφέρει εταιρια και με τις τιμές που βλέπω κινέζικα θα ειναι κι αυτά. Να υποθέσω οτι ειναι θεμα γούστου τη στιγμη που σχεδον όλοι ενθουσιαστήκατε τόσο, δεν θα το εκανα. Και να προσθέσω οτι δοκιμάστηκε στον ίδιο ατμοποιητή, ιδιο υγρο, ιδια ωμ, ιδια βατ. Και δοκιμασα και τρεις τεσσερις φορές να σιγουρευτώ. Τόσο άνοστο πράγμα λες και άτμιζα νερο. Βάζω αντισταση kanthal στο ίδιο υγρό και ξαναβρήκα τη γευση του. Τι προτείνετε? :dontknow:

Επειδή λες ότι δοκίμασες στον ίδιο ατμοποιητή, με το ίδιο υγρό, σε ίδια Ohm και watt, έκανες και περισσότερες σπείρες με το nichrome για να φτάσεις τα ίδια Ohm ή το προσάρμοσες με άλλης διατομής σύρμα? Γιατί δεν είδα να γράφεις και τη διατομή του Kanthal που ατμίζεις...  :)
Και εγώ το ίδιο nichrome με εσένα δοκίμασα και ενθουσιάστηκα, αλλά επειδή έχει μικρότερη ωμική αντίσταση απο το Kanthal, παίζει και σε διαφορετικές ρυθμίσεις, άλλη διατομή αν θέλεις να βγάλεις ίδια αντίσταση κτλ κτλ...
Οπότε αν του έβαλες πιο λεπτό σύρμα για να βγάλεις τα ίδια Ohm, μήπως να έριχνες λίγο και τα watt? Ή αν έκανες παραπάνω σπείρες με ίδιας διατομής σύρμα, μήπως να τα ανέβαζες?
Για παράδειγμα, αν βγάζεις 1,2 Ohm με Kanthal 28ga στις 6 σπείρες περίπου και τη δουλεύεις στα 12 watt, με nichrome αντίστοιχα, ίδια διατομή, θέλεις κάπου 8 σπείρες και για να δουλέψει ικανοποιητικά πρέπει να του βάλεις 16 watt.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Ναι @estrifan, αυτο εκανα. Δηλ επειδη πηρα μονο μιας διατομής συρμα, το 28ga, εκανα παραπάνω σπειρες για να βγει σε ωμ όσο και το κάνθαλ που και αυτο επισης ηταν της ίδιας διατομης, στον ιδιο πυρήνα αλλα εννοείται λιγότερες σπείρες. Δοκιμασα τεσσερις διαφορετικές αντιστάσεις να σιγουρευτώ (για clr μιλώ). Απο βατ αρχιζω το στρώσιμο παντα χαμηλά με οτι συρμα και να βαλω και ανεβάζω πολύ σταδιακά ως εκει που μ αρεσει. Το ιδιο εκανα και με το nichrome αλλα οσο και ν ανεβηκα δεν ειδα διαφορα σε γευση. Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία, το σύρμα υπαρχει. Και θα παρω κι αυτο που μου πρότεινε ο κώστας παραπάνω στην επόμενη παραγγελιά. Κατα τα άλλα δεν μπορώ να εντοπίσω που και αν εφταιγα. Γιατι αν όντως βλέπετε τόση μεγάλη διαφορά στη γευση θα επρεπε να το δώ ακομα και χωρις συγκριση με κανθαλ αφου παντα προσπαθώ να βγαζω τα ιδια ωμ

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Δεν χρειάζεται να κάνεις αντίσταση με τα ίδια Ohm, γιατί όταν στρίβεις με NiChrome, αναγκαστικά για να φτάσεις την ωμική τιμή του Kanthal στρίβεις περισσότερες σπείρες.

Δοκίμασε να κάνεις 5 έως το πολύ 7 σπείρες ή όσες σπείρες έκανες με το Kanthal και ας είναι μικρότερη η τιμή των Ohm.

Στην CLR δεν στριμώχνουμε πολλές σπείρες.

Από 5 έως 7 το ανώτερο είναι αρκετές πάντα σε διάμετρο σπείρας 2,5mm ;)

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Εχεις δίκιο μάκη, οκτώ σπειρες στριμωχνονται οποτε δεν..συνηθως 5 με 6 κανω. Τώρα επι του θέματος nichrome συρμα, ειχα δοκιμάσει ενα εύρος ωμ απο 1 ως 1.20. Το ίδιο και τις κάνθαλ οπως πάντα που ανάλογα με τη διάμετρο υπολογίζω σπειρες. Τωρα 2,5 πυρήνα τον κατήργησα αλλα δεν νομίζω να εφταιγε αυτό που δεν πηρα γευση. Αλλωστε και στο kanthal με μικρότερο πυρήνα ειμαι και πολυ ευχαριστημένη. Θα δοκιμάσω μηπως χωρέσω επτα σπειρες nichrome και θα συγκρινω με οσες σπειρες κι αν βγει το κανθαλ, εστω και τεσσερις. Νομιζω τα ωμ αρκει να ειναι παρόμοια. Ασχετα παντως απο τη σύγκριση συρμάτων και ωμ θα επρεπε το αποτέλεσμα να ειναι εμφανές. Πιθανόν να αγοράσω λεπτότερη διάμετρο την αλλη φορά ισως με ενα 30 awg να βγει μια πιο "αξιοπρεπής " clr

Αποσυνδεδεμένος spygr

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
φτιάχνω αντίσταση συνήθως με 0.28 και βγαίνει 1.5 ohm.
μετά από 20 ml βλέπω οι κεντρικές σπείρες μαύρες στο πουρί και οι άλλες τίποτα σχεδόν.
είναι φυσιολογικό? λες και οι παραπάνω 4-5 σπείρες είναι άχρηστες και όλη την δουλειά την κάνουν οι μεσαίες 2.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Μargo σου έγραψα και πιο πάνω ότι τα Ohm στην γεύση δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Η CLR του 1 Ohm, από τη μαμά της έρχεται με σύρμα NiCrome με 2,5mm διάμετρο σπείρας, νομίζω 6 σπείρες.

Τώρα από κει και πέρα εγώ έγραψα την γνώμη μου από την εμπειρία μου με τις CLR πάρα πολύ καιρό.

Εσύ βέβαια ότι θέλεις μπορείς να κάνεις, γούστα είναι αυτά. :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Φίλε Spygr είναι φυσικό αυτό το φαινόμενο και απολύτως φυσιολογικό, γιατί η αντίσταση όταν ανάβει σωστά ανάβει από το κέντρο προς τα άκρα.

Οπότε μαυρίζει και πιάνει μάκα πρώτα το κεντρικό μέρος του σύρματος ειδικά αν χρησιμοποιείς σκούρα υγρά με μπισκοτο-κρεμο-βανιλο-ζαχαρένιες γεύσεις.

Η λύση είναι αλλαγή βαμβακοσύρματος πιο συχνά. ;)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Ναι @estrifan, αυτο εκανα. Δηλ επειδη πηρα μονο μιας διατομής συρμα, το 28ga, εκανα παραπάνω σπειρες για να βγει σε ωμ όσο και το κάνθαλ που και αυτο επισης ηταν της ίδιας διατομης, στον ιδιο πυρήνα αλλα εννοείται λιγότερες σπείρες. Δοκιμασα τεσσερις διαφορετικές αντιστάσεις να σιγουρευτώ (για clr μιλώ). Απο βατ αρχιζω το στρώσιμο παντα χαμηλά με οτι συρμα και να βαλω και ανεβάζω πολύ σταδιακά ως εκει που μ αρεσει. Το ιδιο εκανα και με το nichrome αλλα οσο και ν ανεβηκα δεν ειδα διαφορα σε γευση. Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία, το σύρμα υπαρχει. Και θα παρω κι αυτο που μου πρότεινε ο κώστας παραπάνω στην επόμενη παραγγελιά. Κατα τα άλλα δεν μπορώ να εντοπίσω που και αν εφταιγα. Γιατι αν όντως βλέπετε τόση μεγάλη διαφορά στη γευση θα επρεπε να το δώ ακομα και χωρις συγκριση με κανθαλ αφου παντα προσπαθώ να βγαζω τα ιδια ωμ

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε τότε μάλλον εσένα σ'αρέσει η μεταλλίλα...    ;D
Αφού όπως λες ανέβαζες και τα watt μέχρι να σε ικανοποιήσει και δε σε ικανοποίησε πουθενά...  :dontknow:
Το ότι βλέπουμε εμείς διαφορά στη γεύση δεν σημαίνει οτι θα δεις και εσύ...όπως και εγώ δεν είχα τη γεύση που έχουν οι περισσότεροι με το ατσάλι...  ;)
Παρόλα αυτά...απο παραγωγή ατμού πως ήταν? Είχες ατμό κανονικά αλλά υστερούσε στη γεύση?

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
 :D ε δεν θάλεγα με τίποτα οτι μ αρέσει η μεταλίλα..και το κανθαλ το πλένω με οινόπνευμα πριν στήσω και πάλι οι πρώτες τζούρες ειναι ..μπλιαχ :yes:. Το δε ss316 μου βγάζει χειρότερη σιδερίλα και πηγε στα αζήτητα. Στο nichrome δεν πηρα τίποτα, ουτε μεταλίλα ουτε γευση ομως. Απο ατμό ίδιο με κάνθαλ, απλά το σύρμα άναβε πιο γρήγορα. Μην φανταστείς οτι ανέβασα και πολλα βατ..η ανοστιά ηταν τόση που δύσκολα συμβιβαστηκα και για μια ώρα. Μετά γυρνούσα στα πεπατημένα ::) μονοπάτια. Πάντως γενικά και αν λάβεις υπόψη οτι κινούμαι σε πολύ χαμηλά βατ, άντε ν ανέβηκα ενα σκαλί. Μετα ζεσταινόταν ο ατμος κι η γεύση άφαντη όπως και στα χαμηλά. Θα του δώσω μια ευκαιρία τον άλλο μήνα όμως. Εσύ και τόσοι άλλοι ειδατε διαφορά μέρας απο νύχτα..κατι λογικά επρεπε να δω κι εγώ αλλα δεν.. :nope:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Εδώ σου βγάζει σιδερίλα το ατσάλι...πως να σου αρέσει το nichrome...ανάποδος άνθρωπος... :eyesplash:  :)
Μη σκας δεν πειράζει...δεν είναι απίθανο να μην σου αρέσει η γεύση που σου δίνει το nichrome ή ακόμα και να μην καταλαβαίνεις και καθόλου γεύση...
Βέβαια απο την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί κάποια υγρά που δεν σ' άρεσαν με Kanthal, να σου αρέσουν με nichrome... :dontknow:
(επίτηδες το κάνω για να σου ανάψω φωτιές...μη με ακούς... ;D )

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
 :))τωρα estrifan με το τελευταίο που είπες ε θα κανω κι αλλες απόπειρες προς διαπίστωση:))
@makis66 ευχαριστώ για τις συμβουλές και θα τις λάβω υποψη στις επόμενες προσπάθειες. Η πρωτη αντισταση με nichrome εγινε και δοκιμάστηκε στα 0,90 ohm και μετά αρχισαν οι συγκρίσεις με κάνθαλ με αλλες σε μεγαλύτερα ωμ. Ή κατι κανω λάθος ή δεν μου παει το συρμα. Εχω καπου δεκα clr που οταν τις έκανα καινούργιες μονο η μια με ενθουσιασε. Και δεν ήξερα οτι πωλούνται με nichrome. Ασχετο, αλλα με πυρηνα δυομισάρι δεν ειχα καλη γευση. Τωρα με 1,8 βρήκα τη χρυσή τομή. Δεν φαντάζομαι ομως ναχει σχέση το coil. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Κατάλαβα...στο έβαλα το μικρόβιο... :angel:
Που να σου ΄λεγα και για κανένα άλλο σύρμα... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
 :angel: το μικρόβιο υπάρχει παντού..τώρα εκανε κι επιπλοκές :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Δοκιμή στη δοκιμή θα την βρεις την άκρη. :thumpup:

Βλέπω όρεξη έχεις!!!!!!! :))

Αποσυνδεδεμένος jimyst

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Μια ερώτηση, χρησιμοποιώ canthal A1 26 και clapton 26-32 όλα της ud. Οταν στηνω αντίσταση πάνω  στο ντεκ πατάω πολλές φορές στιγμιαία  το fire γύρω στα 20 watt να φύγουν κατάλοιπα  και το ίδιο στα 75 για να δω αν υπάρχουν hot spot. Πρέπει να την πλένω πρώτα την αντίσταση ή κάτι άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2016, 13:02 από jimyst »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Όχι , δεν προτείνεται κάτι τέτοιο για τα συγκεκριμένα σύρματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8438 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180827 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34081 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537015 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237895 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085473 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12