vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 5 χρήστες
giorgos1999, camber, komos, manoslykos, Jorge

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
εχω τον tsunami και τρεχει καλυτερα με 2 αντιστασεις

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Επειδή οι πληροφορίες που δίνεις , είναι λίγες για απάντηση , κάνε δοκιμές με το παρακάτω

http://www.steam-engine.org/coil.asp

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Γιά νά επιτύχεις τά ωμ πού θέλεις πρέπει νά ξέρεις ότι λεπτότερο σύρμα περισότερα ωμ καί ποιό λίγες σπείρες... ένας καλός υπολογιστής γιά νά εξοικειωθείς καί νά ξέρεις ανά πάσα στιγμή είναι αυτός εδω http://www.steam-engine.org/coil.asp επιλεγεις τυπο σύρματος σπείρες διάμετρο καί άμεσα σού δείχνει τό επιθυμητό αποτέλεσμα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Επανερχομαι με στησιμο με συρμα nichrome 0,30mm 6-7σπειρες σε 2,5 πυρηνα, αποτελεσμα, δινει παρα πολυ καλη γευση, απλα ειναι λιγο πιο σκληρο απο το ss και το kanthal και δουλευεται δυσκολοτερα χωρις προβλημα ομως

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Έχει βρει κανείς καρουλακι με σύρμα Alien αλλά όχι kanthal .Θέλω με ss316 . Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το ατσάλι γευστικά και θα ήθελα να το δοκιμάσω μιας και το Alien kanthal μου άρεσε .Έχω βρει μόνο clapton με ss316 αλλά Alien πουθενά .αν έχει δει κάποιος κάτι ας δώσει ένα Λίνκ είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό. Ευχαριστώ πολύ :))

Απόστολος


Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα ομάδα.
Βρήκα δύο σύρματα. Και τα δύο τις geekvape.
Το ένα είναι ss clapton 26ga+30ga
Και το άλλο twisted clapton ss 28gax2 + 30ga.
Ποιο προτεινετε από τα δύο και που μπορώ να δω πόσες σπείρες θέλω για την αντίσταση που φτιάχνω; Κοντά 0.5-0.7ωμ
Στο steamengine μπερδεύτηκα και δεν ξέρω πως να το βάλω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
πρωτη δοκιμη σημερα καιγω με nichrome 0.3 mm 5 σπειρες 2αρι πυρυνα.πολυ καλη και οξυνμενη  γευση ομολογω..μου εκανε δε εντυπωση το ποσο ευκολα κ γρηγορα πυρωνει σε σσεση με κανθαλ.το παιζω στα 3,5 βατ κ πολλα ειναι

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
οσο το δοκιμαζω τοσο μαρεσει...ειχα αρχισει να ξενερωνω με τον εβιβα λογο μη παραγωγης ατμου...ατμιζα 5-6 δευτερα για να βγαλω μια τζουρα της προκοπης.σημερα λοιπον ανακαλυψα ξανα τον ατμοποιητη μου μεσα απτο nichrome.εχω παθει πλακα απτα ντουμανια κ απτη γευση.πραγματικα θα γινει το βασικο μου συρμα μου φαινεται.οφειλω να ευχαριστησω τον estrifan γτ αυτος με εβαλε στο τριπακι και τωρα που ειχα ξεμεινει απο συρματα παρηγγειλα και βουαλα..!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2016, 14:58 από kostasmoke »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Κώστα το συγκεκριμένο σύρμα το αγόρασα και το έχω στο συρτάρι μου εδώ και 2 μήνες.

Μετά από αυτά που έγραψες μου κίνησες την περιέργεια να το δοκιμάσω και εγώ. 8)

Οπότε θα κάνω μία δοκιμή και βλέπουμε. ;)

Βασικά ο Eviva δεν είναι για παραγωγή πλούσιου ατμού αλλά περισσότερο τονίζει την γεύση.

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ: Λίγο ντουμάνι και χτύπημα αλλά υπέροχη γεύση. :)

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
ισχυει..πρωτα απολα η γευση στον εβιβα.αλλα ρε παιδι μου τεραστια διαφορα στην ταχυτητα που πυρωνει το συρμα.εχει διαφορα και στην γευση αρκετουτσικη αλλα θελω να κανω κανα 2 τανκ να δω σιγουρα μην τυχων και ειμαι προκατειλημενος τωρα.ειδωμεν!!!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μπα δεν νομίζω να είναι θέμα προκατάλειψης...και εγώ με το ατσάλι περίμενα να πάρω τρελή γεύση απο όσα άκουγα και έμεινα μαλ@κας που δεν ήταν καθόλου έντονη...αφού λέω δε μπορεί...κάτι λάθος έκανα...
Με το nichrome που δεν ήξερα καν τί να περιμένω, έπαθα πλάκα με την καλη έννοια όμως... :thumpup:
Όπως τα λες είναι και καλή γεύση και πιο γρήγορα πυρώνει! ;)
Για μένα θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο σύρμα για όσους δεν θέλουν να παίξουν με έλεγχο θερμοκρασίας. Κατάλαβες τώρα γιατί απορούσα που δεν "διαφημίζεται" πολύ...

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
ξενερωσα γτ πηρα μονο 5 μετρα για δοκιμη και πηρα 30 μετρα (διαφορετικες διατομες)κανθαλ γτ ειχα ξεμεινει απο σρματα..τι να πω...?θα παρω και αλλα..ειχες απολυτο δικιο φιλε..το συρμα ειναι πολυ καλο!!!

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Επιβεβαιώνω και γω την καλή λειτουργία nichrome. Είχα αγοράσει πριν 1,5 χρόνο περίπου έτοιμες αντιστάσεις από nichrome και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Με το πέρασμα του χρόνου είχα ξεχάσει το σύρμα αυτό και μετά από τα αυτά που διάβασα από τον estrifan αγόρασα αυτό το σύρμα το οποίο έχει πολύ καλή λειτουργία σε γεύση και ντουμάνι. Επίσης δουλεύεται πολύ εύκολα καθώς είναι αρκετά εύκαμπτο.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Μετά τα γραφόμενα σας δοκίμασα κι εγω nichrome..και προς εκπληξη μου ξενέρωσα τελείως. Το κανθαλ μετά εμοιαζε..γλύκισμα. Να αναφερω ομως οτι ηταν το ud nichtome80 , 28ga απο fasttech..αλλα και το kanthal απο κει το παιρνω, παλι της ud a1. Να ρωτήσω μηπως φταίει οτι δεν ήταν απο γερμανια η αλλού ? Γιατι δεν ξερω αν αξίζει τον κόπο μετά απο την απογοήτευση που πήρα να παραγγειλω και να δινω και μεταφορικά μονο γι αυτό. Απο ελλαδα που κοίταξα υπάρχει αλλα κανεις δεν αναφέρει εταιρια και με τις τιμές που βλέπω κινέζικα θα ειναι κι αυτά. Να υποθέσω οτι ειναι θεμα γούστου τη στιγμη που σχεδον όλοι ενθουσιαστήκατε τόσο, δεν θα το εκανα. Και να προσθέσω οτι δοκιμάστηκε στον ίδιο ατμοποιητή, ιδιο υγρο, ιδια ωμ, ιδια βατ. Και δοκιμασα και τρεις τεσσερις φορές να σιγουρευτώ. Τόσο άνοστο πράγμα λες και άτμιζα νερο. Βάζω αντισταση kanthal στο ίδιο υγρό και ξαναβρήκα τη γευση του. Τι προτείνετε? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
ολα σχετικα και ακρως υποκειμενικα ειναι..εγω τον ρβιβα μου δεν μπορουσα να τον φανταστω να δεινει τετοια γκαζια.και ομως.και τα δινει και σε χαμηλα βατ μαλιστα.τωρα οσο αφορα γευση σιγουρα ειναι υποκειμενικη..εγω παντως συρματα περνω αποδω κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος
http://vape-spot.gr/index.php?route=product/category&path=277_303

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Τελικως δεν ειμαι ο μονος "οπαδος" του Nichrome. 27awg σουπερ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34014 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237634 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15823 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12