vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, dkostas, thanoulis, vasim, stsoulos, lagoudakis, manoslykos, andreasand22

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος VALMER

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1530 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 15:32 »
αν τις κλεισω δεν τραβαει..ισως να ειναι μικρη η διαφορα και δεν το καταλαβαινω..το ψαχνω..

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1531 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 19:36 »
και εγω το εχω παρατηρησει αυτο στο zest valmer η ετσι νομιζω τουλαχιστον!με τρεις τρυπες ελαφρος πολυ ομος ανοιχτες μοιαζει πιο σφιχτη η τζουρα απο μια ανοιχτη!τωρα τι να πω ισως επειδη μου βγαινει η αντισταση στα 1.1 δεν εχω καταλαβει.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1532 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 20:17 »
κατοχος εδω και 4 ωρες περιπου ...πρωτο στησιμο με ετοιμη nrn 1.5 ωμ που μου ειχα και σοκ :wall:
πραγματικα ο phenomenon lite τα σπαει :))

καλοατμιστος! 8)

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1533 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 23:06 »
Συνφαινομενο-οπαδοι και μη εχετε παρατηρησει οτι οπως και να βαλεις το βαμβακι στο deck στην momentous δεν δημιουργει το παραμικρο θεμα?ΤΙ εχει φτιαξει ο ανθρωπος?Με λιγο με πολυ απορροφητικο υλικο οπως και να το βαλεις τροφοδοτει αψογα και χωρις ποτε σταγονα διαρροης!Και γευση οπως πρεπει!Διαφωνω μονο με τον φιλο που ειπε οτι με την τρουλοειδη παιρνει καλυτερη γευση στην momentous!Η τριγωνικη μου δινει καταπληκτικη  γευση!Εννοειται φυσικα οτι ολα ειναι θεμα γουστου!

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1534 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 23:53 »
παιδια μηπως γνωριζει κανεις γιατι περνω σκασιματα οταν κανω τζουρα?ειδικα οταν αναβω το mod παταω το button κανει το πρωτο μπαμ και μετα κανει αλλα οχι παρα πολυ συχνα αλλα το συνεχιζει.το στησιμο μου ειναι αρααιες ελαφρος σπειρες με κανθαλ 30 awg σε 2mm διαμετρο,5-6σπειρες νομιζω ισως και παραπανω μου βγηκς 1.1ομ, με fiber freaks n1 σε ολο το ντεκ και λιγο στο αυλακι τροφοδοσιας.να πω οτι ειναι απο τα μονα στησιματα που καταφερα να εχω καλη γευση οπως και με mc παλι σε λιγα ομ,σε πολλα ομ δεν ειχα πολυ καλη γευση και επισης δεν ξερω γιατι αλλα παντα στις 2-3 πρωτες τζουρες περνω πολυ καλη γευση επειτα νομιζω χανεται η ενταση της.τον εχω εδω και ενα μηνα περιπου με πολλα στησιματα και αυτες ειναι οι παρατηρησεις μου.επισης ατμιζω στα 3.6-3.9volt το πολυ και μεχρι 13watt δεν ξερω αυτο ακριβως τι ρολο μπορει να παιζει μιας και ειμαι αρχαριος στο επισκευασιμο κομματι και ο pheno ειναι ο πρωτος μου.

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1535 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 09:17 »
Αν χανει ενταση η γευση σου μετα απο 2-3 τζουρες νομιζω οτι εχει να κανει με το οτι εχεις διαβρεξει το βαμβακι σου πριν βιδωσεις καμπανα αλλα μετα λογω μεγαλυτερης ποσοτητας βαμβακιου δεν προλαβαινει να τροφοδοτηθει σωστα!Αρα μαλλον θελει λιγοτερο βαμβακι!
Εγω στηνω με micro coil και ribbon σκασιμο δεν εχω πετυχει!επισης μπορει να φταει και το νερο στο υγρο σου!αν εχει παραπανω wfi τοτε ειναι συνηθες να πεταει σταγονιδια!
Για τα λιγα και τα πολλα ομ αναλογα με το ποια εκδοση εχεις παιζει ρολο ο αριθμος σπειρων της αντιστασης!οποτε παιζεις με τα συρματα ωστε να προλαβαινει ο αερας να περναει απο την αντισταση σου και να σου δινει ικανοποιητικο ατμο!
Π.χ στον zest λογω μικροτερης διοδου αερα μια μικρη αντισταση 4-5 σπειρες θα σου δινει καλυτερο αποτελεσμα απο μια με 8!
Επισης νομιζω οτι σε zest και lite ταιριαζει πιο πολυ 2mm διαμετρος!

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1536 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 12:59 »
ευχαριστω robbin!με micro ουτε εγω ειχα σκασιματα καθολου ribbon δεν εχω δοκιμασει δεν ξερω τι παιζει τωρα το ψαχνω.αυτο με το νερο στο υγρο και το wfi δεν το καταλαβα χρησιμοποιω ετοιμα υγρα.αν ο zest που εχει μικρη διοδο αερα σημαινει οτι θα ειναι λογικα και δυσκολο να αποδωσει με αντιστασεις αρκετων ομ 1.6 και πανω λογο των περισσοτερων σπειρων που χρειαζονται δηλαδη απ οτι καταλαβα?ribbon και kanthal στηνεις παντα μmicrocoil?και εγω με 2μμ περνω καλυτερο ατμιστικο αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1537 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 13:53 »
To Φαινό, αποδίδει με ότι σύρμα να του βάλεις... :)


Το ζήτημα είναι το τί ψάχνουμε εμείς από έναν ατμοποιητή...


Από εκεί και μετά θέλει ΔΟΚΙΜΕΣ... Πολλές δοκιμές, όπως και στον κάθε επισκευάσιμο... Οι δοκιμές που θα κάνουμε θα μας δείξουν ποιό σετάπ έρχεται πιο κοντά στα ατμιστικά μας δεδομένα...


Κάτι άλλο... Λόγω του ότι έχει τις τρυπούλες όπως τις έχει το Φαινό, δίνει τον αέρα σε όλο το μήκος του coil... Αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να φτιάξουμε λοιπόν και coils με μεγαλύτερο μήκος και σπείρες... ;)


Άλλο...


Τί θέλει κάποιος... Ατμό και ντουμάνι? Θα φύγει σε πιο χοντρά σύρματα με περισσότερες σπείρες και watts καθώς και πιο χαμηλά την αντίσταση στο deck...
Γεύση? θα πάει σε λεπτότερα σύρματα, λιγότερες σπείρες ΑΝΟΙΧΤΕΣ, με λιγότερα watts και πιό ψηλά την αντίσταση στο deck...


Δοκιμάστε πχ... Σετάπ με 0,22 σύρμα 4 σπείρες σε 2,00 mm τρυπανάκι, ή ακόμη καλύτερα 1,5 mm τρυπανάκι και όποιος μου πει ότι δεν παίρνει γεύση τότε ψεύδεται!!! :))  Ή κάτι δεν κάνει σωστά...


Τα λεπτότερα σύρματα όμως θέλουν περισσότερη εμπειρία για να στηθούν...
Έχω δοκιμάσει ακόμη και με 0,16 σύρμα...


Τελευταίο...


οι περισσότεροι που λέτε ότι δεν παίρνετε καλή γεύση στο Φαινό, πιστεύω ότι βάζετε πολύ βαμβάκι στο coil...




Φίλοι μου... (και απευθύνομαι στους πιο νέους στο χώρο των επισκευάσιμων)...


Το φόρουμ είναι τεράστιο το ξέρω, αλλά από τη στιγμή που επιλέξατε έναν επισκευάσιμο, θα πρέπει να ρίξετε διάβασμα!!! Όχι μόνο στο νήμα του ατμοποιητή που αποκτήσατε, αλλά και σε άλλα νήματα, σχετικά με αντιστάσεις και υλικά τροφοδοσίας του coil...


4 πράγματα χρειάζεται ένας επισκευάσιμος για να λειτουργήσει σωστά...


1. Διάβασμα (γνώση)
2. Εξάσκηση
3. Λάθη... :))  Πολλά λάθη που θα σας δώσουν εμπειρία
4. Να τα βρεις με τον επισκευάσιμό σου... Να μάθεις δηλαδή πως δουλεύει πρώτα ώστε να έχει νόημα αυτό που του εφαρμόζεις.


Το έκανα σεντόνι πάλι... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1538 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 18:13 »
ευχαριστω robbin!με micro ουτε εγω ειχα σκασιματα καθολου ribbon δεν εχω δοκιμασει δεν ξερω τι παιζει τωρα το ψαχνω.αυτο με το νερο στο υγρο και το wfi δεν το καταλαβα χρησιμοποιω ετοιμα υγρα.αν ο zest που εχει μικρη διοδο αερα σημαινει οτι θα ειναι λογικα και δυσκολο να αποδωσει με αντιστασεις αρκετων ομ 1.6 και πανω λογο των περισσοτερων σπειρων που χρειαζονται δηλαδη απ οτι καταλαβα?ribbon και kanthal στηνεις παντα μmicrocoil?και εγω με 2μμ περνω καλυτερο ατμιστικο αποτελεσμα.
Καποιες βασεις περιεχουν water for injection και κυριως αυτες που εχουν σε μεγαλο ποσοστο vg!το νερο ομως δεν ατμοποιειται σωστα γι'αυτο και πεταγονται σταγονιδια!με ετοιμα λογικα δεν πρεπει να σε απασχολει!
Η αντισταση σου προκυπτει αναλογα με το συρμα που χρησιμοποιεις και τα ωμ που αυτο το συρμα εχει ανα μετρο!αρα αν πας σε πιο λεπτο σρμα οπως λεει ο demkoni παραπανω εχεις με λιγοτερες σπειρες μεγαλυτερη αντισταση απ'οτι με πιο χοντρο!αντιστοιχα και το πιο λεπτο συρμα αρπαζει πιο ευκολα και χρειαζεται λιγοτερα watt/volt!
Σε kanthal κλασσικο mc ενω σε ribbon(kanthal ειναι και αυτο)ανοιχτες καθως ειναι πεπλατυσμενο!Αν και ειμαι σιγουρος οτι καποιοι απο εδω μεσα θα εχουν καταφερει mc με ribbon οποτε απλα respect!!!
Κανε εναν κοπο και δοκιμασε με λιγο βαμβακι(χωρις πολυ στριψιμο να περναει σχετικα ανετα απο το coil και να σκαλωνει ελαφρα σε καποια φαση) και με την αντισταση σου πιο ψηλα απο τις βιδες(2mm στο περιπου) και mc και πες εντυπωσεις!αν εχεις αλλες αποριες εδω ειμαστε!και το πιο πιθανο ειναι οτι θεμα και να υπαρχει εχει γραφτει/απαντηθει καπου σε αυτο το νημα!

Αποσυνδεδεμένος triastros

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1539 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 21:09 »
Πράγματι θέλει αρκετό ψάξιμο μέχρι να βρείς αυτό που σου ταιριάζει τελικά.Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει κάποια σεταρίσματα, όλα καλά.Μόνο αυτή η καμπάνα δεν λέει να μπει σαν κυρία παρά μου κάνει τσαλίμια :)) !
Και μια ερώτηση,τελευταία έχοντας υγρό μέσα στο τανκ,απλά βγάζω την βάση,την ετοιμάζω και πάλι μέσα.¨Εχετε παρατηρήσει ότι με αυτόν τον τρόπο παίζει πιο πολύ να χαλάσει το βαμβάκι,καθώς γυρνάει η βάση και βιδώνει στην καμπάνα,και όχι η καμπάνα πάνω στην βάση ? Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ Ni200  0.25.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1540 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 21:15 »
πάντως το tribeca με ni200 28awg 5/6 σπείρες σε 2mm αξονάκι στα 0.08Ω τα σπάει στο φαινόμενο και κερδίζει σχετικά εύκολα σε γεύση τον kaufun 4 με kanthal microcoil 9 σπείρες στα 1.9Ω.
Δεν σταματάει να με συναρπάζει η διαφορά στη γεύση από ατμοποιητή σε ατμοποιητή και το φαινόμενο είναι άνετα το Νο 1 σε αυτό τον τομέα.
Αντε να βγει και σε dripper να δούμε και εκεί τι ψάρια θα πιάνει :)

Αποσυνδεδεμένος teonotis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1541 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 22:57 »
παιδια για να παρουμε το κατι παραπανο στην γευση,πιο στισημο προτεινετε κ η αντισταση σε τι υψος πρεπει να ειναι?

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1542 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 22:59 »
teonotis μόλις λίγο παραπάνω ο demkoni ανάφερε.Αν αυτό που ψάχνεις είναι γεύση,λεπτότερα σύρματα
και μην φοβάσαι να σηκώσεις την αντίσταση πιο ψιλά στο deck.




Είχε πει ο Busardo σε ένα βίντεο του που παρακολουθούσα (σε μετάφραση βέβαια).
"Το πρωί που ξυπνάω,πιάνω πρώτα αυτό που δουλεύει"Έτσι το πρωί και εγώ,το φαινόμενο
μου είναι συνεχώς πάντα με Tribeca και είναι το πρώτο πράγμα που πιάνω στα χέρια μου :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 23:07 από ChRiS82 »

Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1543 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 15:05 »
παρατηρημένο και από εμένα αν σηκώσεις την αντίσταση ποιο ψηλά η γεύση απογειώνεται πραγματικά απλά δεν σε χτυπάει έντονα στον λαιμό (θετικό για μένα που τον έχω πιπίλα) 2-3 τανκ την ημέρα.
Ο καλύτερος ατμοποιητης που έχω πάρει μέχρι στιγμής, λάθος μου ίσως...  αλλά έχω γίνει φανατικός του GAS!

Αποσυνδεδεμένος VALMER

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1544 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 16:04 »
καλησπερα ..παιζει το ry69 της atmos lab να μου χαλασει το τανκακι μου ? γιατι βλεπω ενα σημαδι που δεν το ειχε πριν, ειναι οξινο ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310529 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278811 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias