vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

341 επισκέπτες, 7 χρήστες
nightdream, camber, dkostas, lagoudakis, Milarepa, sakissalonika, manoslykos

Twitter

ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?

Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #660 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 01:22 »
Να ρωτήσω επειδή δεν είμαι καθόλου ειδική... Με τον έλεγχο θερμοκρασίας πώς εξασφαλίζεις ότι δε θα είναι καμμένη μια αντίσταση εξαρχής; Νόμιζα ότι στην ουσία με τον έλεγχο θερμοκρασίας μπορείς να αυξήσεις τη θερμοκρασία του ατμού σε σχέση με μια συσκευή που δεν έχει έλεγχο θερμοκρασίας και όχι να τη μειώσεις... Αλλά εκτός αυτού όταν συμβαίνει να βγάζει κατευθείαν καμμένο μια αντίσταση που την έχεις προετοιμάσει αυτό δε σημαίνει πως μάλλον ήταν ελλατωματική από κατασκευής;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #661 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 02:14 »
με TC ΔΕ γινεται να παρεις καμμενο ακομα κι αν δοκιμασεις σε σχεδον στεγνο βαμβακι (δοκιμασμενο).
Ο ελεγχος δεν εχει να κανει με ανοδο η πτωση θερμοκρασιας αλλα με ΕΛΕΓΧΟ οπως λεει η λεξη.
Οσον αφορα τις αντιστασεις αν οι εργοστασιακες ειναι τοσο χαλια γιατι δεν πατε σε επισκευασιμους ναμην υπαρχει προβλημα?  (αν και 2cubis που εχω και τους δουλευω κατα 60% με εργοστασιακες κεφαλες δεν εχω δει ακομα τετοιο θεμα. Το εβλεπα παλιοτερα βεβαια συχνα οταν ειχα gsair)

Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #662 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 06:15 »
Να ρωτήσω επειδή δεν είμαι καθόλου ειδική... Με τον έλεγχο θερμοκρασίας πώς εξασφαλίζεις ότι δε θα είναι καμμένη μια αντίσταση εξαρχής; Νόμιζα ότι στην ουσία με τον έλεγχο θερμοκρασίας μπορείς να αυξήσεις τη θερμοκρασία του ατμού σε σχέση με μια συσκευή που δεν έχει έλεγχο θερμοκρασίας και όχι να τη μειώσεις... Αλλά εκτός αυτού όταν συμβαίνει να βγάζει κατευθείαν καμμένο μια αντίσταση που την έχεις προετοιμάσει αυτό δε σημαίνει πως μάλλον ήταν ελλατωματική από κατασκευής;
Νομιζω πως κυκλοφορουν και ελλατωματικες.

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #663 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 08:13 »
Προσωπικά τρία πράγματα έχουν προκαλέσει  την μέγιστη κόπωση
Α) Το κυνήγι του ιδανικού mod η αλλιώς πορτοφολοκόπωση.
Β) Το έξτρα τσαντάκι που κουβαλώ για να μην βρεθώ χωρίς πολεμοφόδια η αλλιώς με λένε δυσκοκοιλη, με μια δόση αυχενικού.
Γ) Οι άσχετοι που προσπαθούν να με πείσουν ότι είναι πιο βλαβερό από το κανονικό τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος ΑΓΓΓΕΛΟΣ

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #664 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 09:32 »
Ομολογω πως οταν καταλαβω οτι ηρθε η ωρα για καινουργιο στησιμο,με πιανει μια βαρυεστημαρα και πολλες φορες αναπολω τα πρωτα μου βηματα που απλα αλλαζα κεφαλη..... :)

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #665 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 11:14 »
Το πρωινό γέμισμα του τανκ που τελευταία γίνεται πάντα βιαστικά πριν φύγω για δουλειά.
Δεν φταίει το η.τ. αλλά εγώ που δεν αξιώνομαι να γεμίσω από το βράδυ ή που δεν το παίρνω απόφαση να έχω μαζί μου μπουκαλάκι με υγρό.
Τουλάχιστον όταν βλέπω πως ξεμένω κατά τη διάρκεια της ημέρας κάνω και καμιά παύση από το άτμισμα :))

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #666 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 14:52 »
Να ρωτήσω επειδή δεν είμαι καθόλου ειδική... Με τον έλεγχο θερμοκρασίας πώς εξασφαλίζεις ότι δε θα είναι καμμένη μια αντίσταση εξαρχής; Νόμιζα ότι στην ουσία με τον έλεγχο θερμοκρασίας μπορείς να αυξήσεις τη θερμοκρασία του ατμού σε σχέση με μια συσκευή που δεν έχει έλεγχο θερμοκρασίας και όχι να τη μειώσεις... Αλλά εκτός αυτού όταν συμβαίνει να βγάζει κατευθείαν καμμένο μια αντίσταση που την έχεις προετοιμάσει αυτό δε σημαίνει πως μάλλον ήταν ελλατωματική από κατασκευής;

Fany καλημέρα. Δεν είναι αυτό το κατάλληλο νήμα για να βρεις απάντηση στο ερώτημα σου. Δες τα links που σου παραθέτω από κάτω:

TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
Εσωτερικές αντιστάσεις mod, ακρίβεια ρευμάτων και θερμοκρασίας

Αρκετά δύσκολα και τεχνικά κείμενα αλλά εξαιρετικά και τα δύο. Αν προσπεράσεις λίγο το τεχνικό τους κομμάτι (όπως έκανα κι εγώ φυσικά) και διαβάσεις με προσοχή τα συμπεράσματα τους νομίζω θα βοηθηθείς πολύ. Το link που σου παραθέτω από κάτω είναι από μια πιο γενική συζήτηση εδώ στο φόρουμ από συνατμιστές πολλοί από τους οποίους μετά υιοθέτησαν τον έλεγχο θερμοκρασίας.

Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;

Όταν διαβάσεις όλα αυτά, τότε θα μπορείς να ξαναγυρίσεις στο νήμα αυτό και να μας πεις πόσο πολύ σε κούρασε το διάβασμα όλων αυτών των τεχνικών κειμένων και να είσαι εντελώς on-topic... :tongue_smilie:

:bye:

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #667 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 14:56 »
το οτι οταν δεν εχει battery δεν ατμιζει το ρημαδι.... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #668 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 15:12 »
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο @annastas.
Μάλλον θα χρειαστώ μια τέτοια να έχω μαζί μου.
12V και 210Ah (a.k.a. 210000mAh) :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #669 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 15:15 »
Καταρχάς ένα μεγάλο μπράβο στον δημιουργό του θέματος.
Τι με έχει κουράσει εεε;;
Να είμαι εξαρτημένος είτε από τσιγάρα (παλαιότερα) είτε απο Η/Τ (παρών).
Θέλω να έχω ελευθερες τσέπες και άδεια χέρια όταν περπατάω.
Θέλω να σταματήσω να βγάζω καπνούς ή ατμούς απο τα πνευμόνια μου.
Με έχει κουράσει να προσπαθώ να μηχανορραφώ τρόπους να εξαπατώ τον εαυτό μου απο την εξάρτηση μου  :)

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #670 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 15:16 »
το θεμα ειναι οτι εγω ξεχνιεμαι (παντα εχω εξοπλισμο μαζι) και λεω τι επαθε τωρα...και συνεχιζω...μεχρι να δω οτι κατι αναβοσβηνει...χωρις πλακα τωρα τιποτα δεν με εχει κουρασει ...ολα καλα ..απολαυση ειναι... :yes:

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #671 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 23:47 »
1.Το ποσο διαφορετικα μπορει να αντιλαμβανομαι το υγρο,στον ιδιο ατμο,με την ιδια (καλη) αντισταση κατα τη διαρκεια της ημερας.(στιγμες που με καλυπτει παρα πολυ καλα και αλλες που μου φαινεται σαν νεροβραστο πανι στο στομα)

2.Η αβεβαιοτητα και οι αποριες για καποια πραγματα που εχουν να κανουν με την ασφαλεια του ατμισματος, π.χ για τα υγρα,τα συρματα,τα υλικα που χρησιμοποιουνται κ.τ.λ.

3.Η ελλειψη χρονου για ψαξιμο-διαβασμα για να εξαλειφθουν οι οποιες ανησυχιες μου :(

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #672 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 15:34 »
1.  Το (σωστό) πέρασμα της (σωστής) ποσότητας βαμβακιού στην αντίσταση σε επισκευάσιμους & Dripping ατμοποιητές,  το στρίψιμο του σύρματος της αντίστασης απο την άλλη δεν με ενοχλεί καθόλου, μπορώ να πω οτι μ'αρεσει..

2.  Το ανελέητο "χτύπημα" της PG στις πρώτες τζούρες το πρωί όταν ξυπνήσω με τον καφέ.. (μικρό το κακό, οι πρώτες 4-5 τζούρες είναι δύσκολες)

3.  Οι τιμές των αντιστάσεων των εργοστασιακών ατμοποιητών !    Θέλω να καταγγείλω κατασκευαστές & Έλληνες εμπόρους-καταστηματάρχες.   Πάνε καλά?   2.5 ευρω η bvc, 3.5 ευρω του ναυτίλου, 4 του ατλαντίς, 4.5 ευρω οι κεραμικές του vaporesso...  Με 1-2 ευρώ & πάλι κέρδος θα είχαν... Το κόστος παραγωγής άντε να είναι 10-20 λεπτά του ευρω..  >:(

Όταν είμαι έξω χρησιμοποιώ εργοστασιακούς, στο σπίτι είπαμε Rda's & Rba's γιατί 10 μέτρα σύρματος κάνουν 5 ευρω, η τιμή του βαμβακιού αμελητέα, οπότε κάνω μεγάλη οικονομία..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2016, 15:52 από Aris78 »

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #673 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 21:30 »
Με έχει κουράσει που τις περισσότερες φορές κάτι θα τρέξει κάτι θα σταξει κάτι κάτι και καταλήγω να πλενω συνέχεια τα χέρια μου σαν τους ψυχαναγκαστικούς που δε πατάνε τις γραμμές στα πλακάκια των πεζοδρόμίων γιατί έχουν λέιζερ.
Ακόμη και στο γέμισμα, σπάνια να μην έρθεις σε επαφή με το υγρό. Ακόμη και όταν βιδωνεις το μπουκαλάκι ξέρω γω. Νισάφι. Σχεδόν 3 χρόνια στον ατμο, α σιχτιρ πια.

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Η.Τ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?
« Απάντηση #674 στις: Νοεμβρίου 15, 2016, 11:16 »
Εμενα με εχει  κουρασει  Το γεμισμα του ατμο και  Οταν γεμιζω παντα ερχομαι σε επαφη με το υγρο Δεν ξερω ειμαι τοσο Πολυ ατζαμης Μαλλον :laugh1: :laugh1:Αλλα παντα καταφερνω να γεμισω τα χερια Με υγρο :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64269 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173373 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311007 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207123 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias