vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 5 χρήστες
aetolofitis, Jorge, dkostas, KORG N364, camber

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5265 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 18:53 »
Λάθος κατάλαβες  :))

Δεν μπορείς να πεις ότι το DNA200 επειδή έχει 3 μπαταρίες σε σειρά θα έχει μικρότερη αυτονομία από την ΧΨΖ κινεζιά που έχει 3 μπαταρίες παράλληλα.
Θα πρέπει να εξετάσεις την ποιότητα της πλακέτας και πως αποδίδει η όλη κατασκευή για να αποφανθείς.

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5266 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 18:53 »
Συμφωνώ. Πρώτα επίσης κοιτάμε και τον ατμοποιητη και τις ανάγκες του πριν επιλέξουμε νέο mod, αν ας πούμε ψάχνεις mod για να παίξεις kayfun θα πάρεις με μια μπαταρία η με δύο παράλληλα. Αν θες mod για bellus με διπλό coil θα πάρεις mod με δύο ή τρεις μπαταρίες σε σειρά.

Kayfun με λίγα βατ ας πούμε, έχεις περισσότερη αυτονομία σε vtc mini με δύο μπαταρίες απ ότι στο cuboid που έχει πάλι δύο αλλά τις έχει σε σειρά.

Από dna δεν γνωρίζω όπως και ο περισσότερος κόσμος άλλωστε. Πιο εύκολα δίνεις 30-40 δολάρια για vtc ή cuboid πάρα 150 για dna...

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:08 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5267 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:06 »
Kayfun με λίγα βατ ας πούμε, έχεις περισσότερη αυτονομία σε vtc mini με δύο μπαταρίες απ ότι στο cuboid που έχει πάλι δύο αλλά τις έχει σε σειρά.
Οι 2 μπαταρίες σε σειρά έχουν να αντιμετωπίσουν και την εσωτερική τους αντίσταση
R1+R2 (αν τα λέω σωστά)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5268 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:12 »
Συμφωνώ. Πρώτα επίσης κοιτάμε και τον ατμοποιητη και τις ανάγκες του πριν επιλέξουμε νέο mod, αν ας πούμε ψάχνεις mod για να παίξεις kayfun θα πάρεις με μια μπαταρία η με δύο παράλληλα. Αν θες mod για bellus με διπλό coil θα πάρεις mod με δύο ή τρεις μπαταρίες σε σειρά.
Από που προκύπτει αυτή η λογική;
Kayfun δουλεύω αντιστάσεις 1.5-1.8Ω και 15-20W. Δηλαδή 5-5.5V στην έξοδο. Θεωρητικά θα είχα ίσως καλύτερη αποδοτικότητα να κατεβάσει το mod από τα 7.4V της εν σειρά συνδεσμολογίας παρά να ανεβάσει από τα 3.7V της παράλληλης.
Σε ένα dripper με διπλές αντιστάσεις 0.5Ω που θα τον δουλέψω στα 30W θέλω στην έξοδο 3.8V και πιθανόν ένα mod που θα ανεβάσει από τα 3.7V θα είναι πιο αποδοτικό από αυτό που θα κατεβάσει από τα 7.4V.

Πως μπορώ να γνωρίζω τι να επιλέξω για μέγιστη αυτονομία; Απλά δεν μπορώ από τη συνδεσμολογία των μπαταριών και μόνο. Διαβάζω τις γνώμες και τις εμπειρίες αυτών που ήδη έχουν το mod και αποφασίζω.

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5269 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:17 »
Το έθεσα πολύ γενικά έχεις δίκιο.
Θελω να πω πως ατμοποιητές που θα τους δουλέψουμε με αντιστάσεις που χρειάζονται λίγα volt και λίγα watt θα πάμε σε μια η δύο μπαταρίες παράλληλα. Για πολλά volt και watt περισσότερες μπαταρίες σε σειρά.

Διαφωνούμε σε αυτό?

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5270 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:21 »
Δεν διαφωνώ με κανένα. Απόψεις ανταλλάσσουμε  :))

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5271 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:24 »
Αν και γενικότερα νομίζω πως είμαστε σε λάθος νήμα που κάνουμε όλες αυτές τις συζητήσεις (γιατί εδώ πρόκειται περι "νέων κυκλοφοριών μπαταριών" και το σωστό είναι το άλλο το "ποιες είναι ασφαλής για τα mod μας"), αλλά ας την κάνω κι εγώ την ερώτησή μου...


Γιώργο, σε εμένα πχ τώρα που το VTC το έχω σε power mode με αντίσταση 1,04Ω, ρυθμισμένο στα 17 watt (και αυτομάτως σε 4,2V) όταν στο αμπερόμετρο δείχνει ότι δίνει 4 Αμπέρ η πλακέτα (?), πόσα πραγματικά παίρνει/φεύγουν από την μπαταρία;
Λιγότερα ή περισσότερα;


Κι αν ναι, με ποιον τύπο υπολογίζεται;

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5272 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:41 »
Από τη μπαταρία σου θα τραβάς τα 17W συν τις απώλειες της πλακέτας σου.
Το VTC κόβει τη μπαταρία στα 3V. Αν σε ενδιαφέρει το μέγιστο των αμπέρ που τραβάς από τη μπαταρία θα λάβεις υπόψη αυτή την τιμή. Αν σε ενδιαφέρει ο μέσος όρος των αμπέρ που τραβάς θα πάρεις την ονομαστική τάση, συνήθως 3.6-3.7V ανάλογα με την μπαταρία.
Μια καλή αποδοτικότητα πλακέτας είναι 90%. Δηλαδή έχεις 10% περίπου απώλειες.
Βάζοντας τα παραπάνω στο νόμο του Ohm:
Μέγιστα αμπέρ που τραβάς: Ι = P / V = 17 / 3 / 0.9 = 6.3 A
Μέσος όρος αμπέρ: 17 / 3.7 / 0.9 = 5.11 Α

Για να δεις αν η μπαταρία σου αποδίδει τα αναμενόμενα θα λάβεις υπόψη τον μέσο όρο των αμπέρ και θα το συγκρίνεις με τα διαγράμματα αποφόρτισης που θα βρεις στο internet, πχ dampfakkus.de

Αποσυνδεδεμένος Scorpios

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5273 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:49 »
Θελω να πω πως ατμοποιητές που θα τους δουλέψουμε με αντιστάσεις που χρειάζονται λίγα volt και λίγα watt θα πάμε σε μια η δύο μπαταρίες παράλληλα. Για πολλά volt και watt περισσότερες μπαταρίες σε σειρά.

αδερφέ με μπέρδεψες χειρότερα. εδώ λες το αντιθετο απο το παραπανω



Kayfun με λίγα βατ ας πούμε, έχεις περισσότερη αυτονομία σε vtc mini με δύο μπαταρίες απ ότι στο cuboid που έχει πάλι δύο αλλά τις έχει σε σειρά.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5274 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:54 »
Ερωτηση... εχει κανεις αυτες εδω? Να μας πει την αποψη του...  Billy, αυτες προερχονται απο τις γνωστες Panasonic η ειναι καλυτερες?



Kαι το ρωτας .....;;;
Ειναι οι ανωτερες 3500αρες.

Ειτε τις δεις σαν Panasonic , ειτε σαν Sanyo , αγορασε τες με κλειστα ματια.
Ειναι η καλυτερη 3500αρα αυτη τη στιγμη , με μεγαλυτερη χωρητικοτητα απο τις LG MJ1 - Sansung 35E μεχρι τα 3.3-3.4V.

Eδω σε τεστ κοντρα στην NCR B.




Eδω κοντρα στις αλλες μεγαλες





Εδω απεναντι σε μια Sanyo NCR18650BL 3350mAh  10A







Eιναι λαθος η αποψη οτι υπαρχουν ατμ/τες για μικρες και μεγαλες αντιστασεις.

Εχω τον Origen MKII με αντ/ση 0.85Ωμ και το δουλευω στα 40 + Watts.
Εχω βαλει 15cm mesh και ανεβαζει υγρο  '' με τη σεσουλα '' .

Οποτε ειναι αναλογα το στησιμο που θα κανεις και οχι αναλογα το αν ειναι ατμ/της με αερατες ή οχι.
Και σε Kayfun εχω κανει 0.2Ωμ και σε οποιο αλλο ατμ/τη που εχει περασει απο τα χερια μου.
Σε ολους μπορεις να κανεις οτι θελεις...

Οι μπαταριες εδω , το ζορι που θα εχουν θα το δουμε στη θερμοκρασια.
Αν δεν ανεβασει θερμοκρασια , τοτε θεωρητικα ειναι ενταξει.

Αποσυνδεδεμένος Scorpios

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5275 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:14 »
μηπως ειναι διαφορετικο μια εργοστασιακη π.χ. 0,5 με μια χειροποιητη 0,5 ; γιατι γουρλωσα τα ματια που ειδα αυτο  :o



Εχω τον Origen MKII με αντ/ση 0.85Ωμ και το δουλευω στα 40 + Watts.


εγω σε εργοστασιακη 0,9 εαν την παω πανω απο 20βατ την βραζει

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5276 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:23 »



Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και πήρα την vtc 5
Αυτή πόσα puff σου βγάζει και σε πόσο χρόνο?

919 puffs 1557 sec νομίζω μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5277 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:52 »
Εχουμε καμια πρόταση για 18500 από fasttech με την ευκαιρία που θα βάλω τις 18650HG2 στο καλάθι;
Η να προτιμήσω άλλες από τις LG;

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5278 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:56 »
αδερφέ με μπέρδεψες χειρότερα. εδώ λες το αντιθετο απο το παραπανω
Φίλε το ίδιο πράμα λέω!

Έχω kayfun και vtc mini. Το στήσιμο μου παίζει με λίγα watt και 3.5 volt.

Και λέω ότι αυτό το στήσιμο στο vtc με δύο μπαταρίες ( όταν αδειάσει η μία την αλλάζεις και βάζεις την επόμενη ) έχει μεγαλύτερη αυτονομία από το ίδιο στήσιμο στο cuboid που έχει δύο μπαταρίες σε σειρά καθώς το cuboid έχει κάποιες απώλειες αφού πρέπει να κατεβάσει τα βολτ από τα 7-8 που δίνουν οι μπαταρίες στα 3.5που χρειάζεται η αντίσταση. Δηλαδή μεγάλος μετασχηματισμός συνεπάγεται και κάποιες απώλειες σε μια μέση πλακέτα..!

Ε αυτές τις απώλειες τις γλιτώνεις αν έχεις μια μπαταρία η δύο παράλληλα.

Άλλο να κατεβάσει ή πλακέτα τα 8 στα 3.5 και άλλο τα 4 στα 3.5.

Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω έχει να κάνει με τα στησιματα (εγω θα ελεγα και τον ατμοποιητη) σου και τι ανάγκες προκύπτουν.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5279 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 21:31 »
μηπως ειναι διαφορετικο μια εργοστασιακη π.χ. 0,5 με μια χειροποιητη 0,5 ; γιατι γουρλωσα τα ματια που ειδα αυτο  :o

εγω σε εργοστασιακη 0,9 εαν την παω πανω απο 20βατ την βραζει




Καθολου διαφορτετικο δεν ειναι φιλε μου .
Απλα οι εταιριες λενε για να κανουν εντυπωση , οτι αυτος ο ατμοποιητης (γενικα) , θελει τοσα Watts για να δουλεψει.
Το λογο που θελει τοσα Watts ομως , δεν ειδα καμια εταιρια να βγει και να κανει δηλωση.


Πρωτος λογος :
Ειναι το χοντρο συρμα και σαν συνεπεια , δεν παιζουν πλεον τα Ωμ τον κυριο ρολο στην αποδοση.
Δευτερος λογος :
Μοντακια που δεν κανουν step down και εχουν την καλυτερη λειτουργια τους στη ζωνη 4.00 - 4.50 Volts.


Koιτα πιο κατω το βιντεο.  Δεν μπορω ανετα να κανω και πολλες τετοιες τζουρες , γιατι θα με πεταξουν εξω...... ;D
Δεν μπορεσα να σου δειξω την αντισταση. 
Ειναι στα 0.85 Ωμ.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92757 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex