vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

91 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Jorge, manoslykos, billythekid, bloodlessz

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1050 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 14:45 »
Το ίδιο και στον Ammit25. 20 περίπου ml lemon tart και το βαμαβκι είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Στον hadaly κλώνο όμως, κοκκινίζει το βαμαβακι στις άκρες, έκει που το χτυπάει ο αέρας.

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1051 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 15:29 »
Αυτό που βλέπω, το οποίο θυμίζει μακαρονάδα με μελάνι σουπιάς, είναι σε καινούρια αντίσταση?  :confused1:
Σε ολοκαινουργια με 316L και κοτομπεικον στον κλωνοσκύλο μου..το βαμβακι το ξεπλυνα με νερό και είναι σα καινούργιο.. κανενα κάψιμο.. εστησα πάλι με την ίδια αντισταση θα το δουλέψω πάλι σε TC  και σε 2 τανκ θα στείλω πάλι φωτο μαζί με τι βρώμα που θα βγει μέσα από τη καμπανα. 

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1052 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 16:47 »
Αν το ξεπλένεις και γίνεται πάλι λευκό είσαι ΟΚ. Το υγρό φαίνεται να φταίει. Καμία φωτό με τον ατμο ολόκληρο να δούμε το χρώμα του υγρού;

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1053 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 17:09 »
τοση μαυριλα ειναι λογικη με ~4 ml cornflake tart?? δοκκμασα κ κανα2 άλλα στησιματα (αλλα βαμβάκια κ συρματα ) κ παλι τα ιδια!! δεν ειναι μακα αλλα σα καπνιά σε ολο τον ατμο.

Για μένα το (αξιο)περίεργο δεν είναι η κατάσταση του coil σε αυτή τη φωτογραφία, είναι όταν διαβάζω από άτομα post του στυλ: "20 περίπου ml lemon tart και το βαμαβκι είναι σε πολύ καλή κατάσταση."

3 χρόνια περίπου ατμιστής, περάσαν "άπειροι" ατμοποιητές από τα χέρια μου (η καλύτερα στόμα μου), καμμένο παίρνω πιο σπάνια από την εμφάνιση μπλε φεγγαριού, αλλά τα coil σχεδόν πάντα έτσι καταλήγουν και μάλιστα πολύ σύντομα (δηλ. ίσως και σε 1-2 ml). Υγρά κάνω συνήθως γλυκά, οι μόνες χαρακτηριστικές περιπτώσεις που τα coil αντέχαν "πολύ" ήταν είτε με Umami-Frosty Tart, είτε με σκέτη βάση. Το ό,τι διάφανα υγρά αφήνουν λιγότερα κατάλοιπα είναι "urban myth", έχω κάνει διάφανα που τη βίαζαν την αντίσταση σε 4-5ml. Επίσης, extra-πληροφορία, η αραίωση δεν βοηθάει, το υγρό άπαξ και αφήνει πολλά κατάλοιπα, πολλά θα αφήσει και αραιωμένο (απλά ελαφρώς λιγότερα από την προηγούμενη περίπτωση, αλλά still πολλά).

Πάντα ήθελα να κάνω ένα τεράστιο mega-post πάνω στο θέμα, αλλά ποτέ δεν βρήκα το χρόνο. Δυστυχώς φίλους/γνωστούς ατμιστές IRL που να μπορώ να διασταβρώνουμε τακτικά εμπειρίες μας και να τεστάρουμε ομαδικά δεν έχω, οπότε ότι γράψω είναι σε θεωρητικό επίπεδο, αν και δεν βρίσκω κάτι "λανθασμένο" ώστε να απορριφθούν οι θεωρίες στην πράξη.

Αυτό που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στην κατάσταση (καθαριότητας) του coil σου είναι ο τρόπος που ΕΣΥ ατμίζεις.

Δηλαδή:

Τρόπος τζούρας
Ένταση τζούρας
Διάρκεια τζούρας
Συχνότητα τζούρας

Σε συνδιασμό με:

Συστατικά του υγρού
Χρόνος παραμονής του υγρού στο μπουκάλι (ωρίμανση ή παρά-ωρίμανση)
Ποσότητα νικοτίνης σε mg (καθώς και παλαιότητα νικοτίνης)
Ποσότητα αέρα που χτυπάει το coil η γενικά εντός του ατμοποιητή
Ποσότητα αέρα που εισέρχεται στο coil
Στα πόσα Watt ατμίζεις
Είδος ρευμάτων του mod σου
Είδος σύρματος, αλλά και ohmική αντίσταση σε σχέση με W και τρόπου ατμίσματος
Είδος και ποσότητα/ποιότητα βαμβακιού σε συνάρτηση με τα συστατικά + VG/PG του υγρού
Πόσο "καλό/σωστό" είναι το στήσιμο σου σε σχέση με το υγρό που ατμίζεις στα W που το ατμίζεις
Τρόπος κρατήματος του mod και τι αποτέλεσμα έχει στην τροδοφοσία σε σχέση με το πως ατμίζεις

Άλλοι παράγοντες:

Θερμοκρασία/υγρασία χώρου
Υψόμετρο χώρου
Αν είναι ανοιχτός ή κλειστός χώρος, επίσης αν φυσάει ή όχι
Διακυμάνσεις στα παραπάνω χαρακτηριστικά (πχ να μπαινοβγαίνεις από χώρο με air-condition)

Εν κατακλείδι, το να ατμίζεις το ίδιο υγρό σε ίδιες συνθήκες σε έναν ατμοποιητή τέρμα σφιχτό και σε έναν τέρμα αεράτο έχει και διαφορετικό αποτέλεσμα καταλοίπων (εκτός αν κάνεις μια τζούρα το 5λεπτο-τυχαίο νούμερο). Το να ατμίζεις το ίδιο υγρό σε ίδιες συνθήκες σε έναν ατμοποιητή τέρμα σφιχτό και σε έναν τέρμα αεράτο με τη μόνη διαφορά πως του σφιχτού περιέχει 12mg νικοτίνη και του αεράτου 3mg νικοτίνη, έχει τεράστια διαφορά στην παραγωγή καταλοίπων (εκτός αν κάνεις μια τζούρα το 5λεπτο-τυχαίο νούμερο). Σε όλα αυτά αν αναλογησθείς όλους τους παραπάνω παράγοντες + ό,τι ο κάθε άνθρωπος ατμίζει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (κάτι που δεν είναι εύκολο να εξομοιωθεί ανάμεσα πχ σε 2 test-ατμιστές), έχει ως αποτέλεσμα το τόσο εύρος διαφορετικών απόψεων και βιωμάτων περί καταλοίπων.

Κλείνωντας, θεωρητικά αν πάρεις έναν αεράτο ατμοποιητή και βάλεις ένα "μη-βρώμικο" υγρό με λίγη mg και κάνεις τζούρες κάθε 4-5 λεπτά χωρίς να έχεις τσιμπημένα W, θα αντέχουν και εσένα οι αντιστάσεις "πολύ". Πρακτικά, τότε δεν θα ατμίζεις ΕΣΥ, αλλά θα ατμίζει... κάποιος ΑΛΛΟΣ (παρακαλώ μην πεταχτούν οι "άλλοι" και γράψουν πως ατμίζουν σαν μουτζούρηδες υγρά με 666mg νικοτίνης σε 9.000W σε ατμοποιητή που έχει για εισαγωγή αέρα ενός [1] pixel διαμέτρου τρύπας - αγνοώντας χαρακτηριστικά τα παραπάνω που έχω γράψει- γιατί οι παράγοντες δεν είναι οι 5 του παραδείγματος, αλλά είναι καμιά 20αριά).

Το θέμα -από κει και πέρα- είναι κατά πόσο σε ενοχλεί η παρουσία τόσων καταλοίπων και κατά πόσο είσαι πρόθυμος να αλλάξεις αυτή την κατάσταση. Π.χ. κάποιος μπορεί -απλά- να σκεφτεί/πει "deal with it"/"get over it". Προσωπικά, επειδή εδώ και 3 χρόνια έχω εντάξει στη ζωή μου μια ρουτίνα που δεν μου είναι καθόλου ευχάριστη, την αλλαγή coil 2-3 φορές την ημέρα, και εν μέρη αισθάνομαι σαν σκλάβος του coil μου και ας σταμάτησα να στρίβω ~22 τσιγάρα την ημέρα, πλέον -και έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα με υγρά, τιμές κτλ- έχω αλλάξει τον τρόπο που "λειτουργώ".  Υγρά έτοιμα έχω σταματήσει να παίρνω. Ίσως ξανάπαιρνα μόνο αν το LOT παραγωγής ήταν πολύ πρόσφατο σε σχέση με τη μέρα που θα το αγοράσω (και θα το ατμίσω το συντομότερο εφόσον κρίνω πως δεν χρειάζεται κάποιες μέρες ωρίμανση). Πλέον φτιάχνω εγώ τα υγρά (με αρώματα -τα οποία προσέχω να μην έχει περάσει πολύ καιρός από την μέρα παραγωγής τους, και σύντομα με SnV) ώστε να έχω τον πλήρη έλεγχο στα ποσοστά αρώματος + νικοτίνη καθώς και τις μέρες που θα μείνει το υγρό στο μπουκάλι, σε τι είδος μπουκάλι, αλλά και σε τι είδος περιβάλλοντος. Δεν περιμένω να δω διαφορά μέρα-με-τη-νύχτα στα κατάλοιπα "νόστιμων"/"γλυκών"/net υγρών, πάντως διαφορά στη γεύση/χτύπημα βρίσκω τεράστια + τα κατάλοιπα έχουν μειωθεί αισθητά σε σχέση με έτοιμα "υπερ-ωριμασμένα" ή "τίγκα-στα-γλυκαντικά" ή "οτινάναι-συντηρημένα" υγρά.



BONUS:



Όποιος θέλει -με 6€- του στέλνω αυτά τα 6 μελάνια*. Τα 4 ανοίχτηκαν το τελευταίο 2μηνο, τα άλλα 2 ακόμη κλειστά.
Αν κάνει chain-vaping σε τανκάτο (αν και δε κόβω ιδιαίτερη διαφορά σε dripper) και δεν του βιάσουν την αντίσταση,
θα κάτσω εγώ να με βιάσει. Πολλές φορές.

*Αυτά αποτελούν ενα πολύ μικρό δείγμα από τα υγρά που είχα stockάρει την περίοδο εκπτώσεων/ξε-stockαρίσματος κάπου
στο Φεβρουάριο-Μάρτιο του τρέχον έτους. Από τα ~60 υγρά τα 10 υγρά ατμίζονταν, τα άλλα 10 οριακά, και τα υπόλοιπα
40 ήταν σε δραματική κατάσταση. Δεν κατέληξαν έτσι μετά από μήνες, απ'την αρχή ήταν κwl0s.

Εξαιρετικοί οι Έλληνες επαγγελματίες.




EDIT:

Έχω και 180ml Lemon Tart στην κατάψυξη, που ούτε να τα βλέπω δε θέλω, πόσο μάλλον να τα φωτογραφήσω.
Από αυτές τις "τζαμάτες" παρτίδες των πρόσφατων -γνωστών- προσφορών.

Εξαιρετικοί οι Έλληνες επαγγελματίες².
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2017, 17:40 από FML »

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1054 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 17:53 »
Τη πρωτοχρονιά που θα ανέβω Βολο θα έρθω να τα πάρω γιατί ο Δημος δε λεει να ερθει να ριξει λίγη πίσσα σε κατι λακούβες έξω απ το σπίτι μου!! (άτιμος Καλλικράτης!) :laugh1: :laugh1: 
Το αρχικό ποστ μου το έκανα μήπως και κάποιος άλλος είχε κάνει το ίδιο υγρο και ήταν και σε αυτόν μουτζούρης η απλά εγώ έκανα κάτι λάθος ή η παρτίδα ήταν μάπα( αν και τα πήρα πρίν 2-3 μερες από καλό μαγαζι επειδή ξεμεινα και θα αργούσα να γυρίσω σπίτι)

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1055 στις: Δεκεμβρίου 02, 2017, 19:21 »
Το Lemon + Cornflake Tart από καμία παρτίδα και σε καμία εκδοχή νικοτίνης του -προσωπικά- δεν μου άφηνε λίγα κατάλοιπα. Η μόνη φορά που μου άφηνε -απλά- λιγότερα κατάλοιπα από τα συνηθισμένα ήταν όταν για μια περίοδο χρησιμοποιούσα κλώνο Taifun GTIII (όταν κυκλοφόρησε) με full ανοιχτό αέρα.

Από την άλλη, όταν κυκλοφόρησε ο Doggy, λίγο πιο μετά, για κάποιες εβδομάδες πέρα από το δικό μου Doggy, έστηνα και μιας γνωστής μου. Ίδιοι ατμοποιητές, ίδια υγρά, ίδια νικοτίνη, ίδια στησίματα (δικά μου). Το δικό μου Doggy στο τέλος της ημέρας τον έβγαζα off. Εκτός από κλ@σμένο coil, μπόλικη μαυρίλα στο κέντρο της αντίστασης (όχι καμμένο, υγρό συγκεντρωμένο...yo). Και ενδιάμεσα στη μέρα άτμιζα και λίγη βάση με άλλο ατμοποιητή. Από την άλλη, ο Doggy της γνωστής μου άντεχε και 4 και 5 μέρες και όταν μου τον έδινε για αλλαγή βαμβακιού και coil, δεν είχε καθόλου μαυρίλα στο κέντρο και όλο το βαμβάκι είχε ένα ομοιόμορφο ξανθοκαφετί χρώμα. Επίσης, η μπίχλα στο coil, σε λογικά επίπεδα και όχι λες και ήταν κοκορέτσι σαν του δικού μου. Ουσιαστικά μου τον έδινε για "retouchάρισμα" γιατί εγώ ο ίδιος της είχα πει πως το βαμβάκι π@π@ριάζει από την 3η μέρα, άλλο αν αυτή μου τον έδινε στην 4η ή 5η (για να μην με ενοχλεί/κουράζει). Δεν ήταν μόνο η διαφορά ml που ατμίζαμε (εγώ 2 γεμίσματα τη μέρα, αυτή 1 κάθε 1.5-2 μέρες), ήταν και ο τρόπος + συχνότητα + ένταση τζούρας. Άρα το συμπέρασμα είναι: διαφορετικοί ατμιστές = διαφορετική εμπειρία στην αντοχή (βρωμιάς) ενός coil.



Όταν 'ρθεις Βόλο φέρε και εξοπλισμό μαζί σου να τεστάρεις, αν τελικά χρειαστεί να με βιάσεις να μην πηγαινοέρχεσαι. ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1056 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 12:58 »
Σε ολοκαινουργια με 316L και κοτομπεικον στον κλωνοσκύλο μου..το βαμβακι το ξεπλυνα με νερό και είναι σα καινούργιο.. κανενα κάψιμο.. εστησα πάλι με την ίδια αντισταση θα το δουλέψω πάλι σε TC  και σε 2 τανκ θα στείλω πάλι φωτο μαζί με τι βρώμα που θα βγει μέσα από τη καμπανα.
Εξαιρετικά περίεργο. Όταν έκανα τη δοκιμή των υγρών, το συγκεκριμένο το είχα δοκιμάσει με Kanthal. Στη συνέχεια, άτμισα και κάνα δυο τανκ στο Φαινόμενο με SS316 (όχι L) και έλεγχ θερμοκρασίας. Τέτοιο πράμα, δεν είδα...
[member=14264]FML[/member]
Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα: έχω πάρει σε περιπτώσεις περισσότερα κατάλοιπα ατμίζοντας σκέτη βάση σε έλεγχο θερμοκρασίας και λιγότερα ατμίζοντας με clapton στα 100W και θεωρητικά βρωμιάρικο υγρό...

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1057 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 15:47 »
Δυο τανκ μετα παλι τα ιδια.. καπνια κ βρωμα παντου!! νοστιμο για τα γουστα μου υγρο αλλα δε θα το προτεινα σε κανεναν που βαριεται να αλλαζει αντισταση σε καθε γεμισμα! 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1058 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 17:28 »
Αυτο μου εμφανίζει το ry4 της pink mule, καλυτερα μακρια

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1059 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:20 »
Με αφορμή την τελευταία φωτογραφία με την βρωμιά στην καμινάδα, είχα την ίδια εικόνα μ' ενα diy υγρό που έφτιαχνα με μήλο και κανέλα μετά από 1-2 γεμίσματα. Όταν το ίδιο υγρό με ίδιο ουσιαστικά στήσιμο το έβαζα στον calix v2 η καμπάνα έμενε σχεδόν καθαρή ενώ το βαμβάκι και η αντίσταση άντεχαν για 3 γεμίσματα άνετα. Άλλο παράδειγμα: ο skyline βγάζει εύκολα βρωμιά από τις θυρίδες εισαγωγής υγρού, πολλές φορές και στο τέλειωμα του πρώτου γεμίσματος, που είναι σχεδόν ανεξάρτητη από το είδος του υγρού. Νομίζω ότι δεν είναι μόνο θέμα υγρού, αλλά συνδυασμού με τον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1060 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 08:49 »
Παιδιά δοκίμασε κάποιος το orange pie να μου πει εντυπώσεις;

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1061 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 16:20 »
Είμαι 2 μέρες στο κλίκ για την παραγγελία,κι όλο το σκέφτομαι,το ξανασκέφτομαι..  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1062 στις: Δεκεμβρίου 05, 2017, 20:59 »
υπαρχουν dinner lady original & μαιμου ; πως τα ξεχωριζει καποιος σα εμενα που δε εχω δοκιμασει κανενα ωστε να ξερω ποιο ειναι ποιο;

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1063 στις: Δεκεμβρίου 05, 2017, 21:20 »
Δεν υπάρχουν dinner lady μαιμού..

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady
« Απάντηση #1064 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 13:40 »
Πώς είναι δυνατόν να υπάρχει διαφορά 7€ στη τριάδα από ένα κατάστημα με κάποιο άλλο; δε ξέρω αν επιτρέπεται η αναφορά των καταστημάτων

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix