vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 6 χρήστες
gfilip, dkostas, white varadero, Jorge, camber, giorgos1999

Twitter

Flash E-Vapor (Clones)

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #510 στις: Απριλίου 21, 2022, 12:34 »
Mid-European Express (7-15 Business Days without Cutsoms).
Άρα επιλέγοντας αυτόν τον τρόπο αποστολής αποφεύγουμε να περάσει τελωνείο. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..!!
Προχθές δοκίμασα για πρώτη φορά (νέος ατμιστής) στο κλωνάρι αντί για κάνθαλ Α1 26ga να βάλω αντίσταση fused clapton 30gaX2 + 38ga 6 wraps 2,5 πυρήνα 0,7 ωμ αντίσταση. Έπαθα ΣΟΚ, η γεύση απογειώθηκε.
Κάπου άκουσα να λένε και να υποστηρίζουν με πάθος ότι τα κλωνάρια φτάνουν το 60 - 70% της γεύσης των γνήσιων fev. 
Κι εδώ γεννάται το ερώτημα: Άραγε αληθεύει και αξίζει να σκάσεις 150€ για τον γνήσιο για το χαμένο σου 30%? Ήδη ο κλώνος παίζει τόσο καλά που δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα πάρω κάτι παραπάνω.
Ίσως έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος, δε θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #511 στις: Απριλίου 21, 2022, 12:48 »
Το πραγματικό ερώτημα είναι το από πού αγοράζεις το μηχάνημα που μετράει το πόσο είναι το ποσοστό γεύσης που χάνεται ή κερδίζεται....:)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #512 στις: Απριλίου 21, 2022, 14:09 »
Κάπου άκουσα να λένε και να υποστηρίζουν με πάθος ότι τα κλωνάρια φτάνουν το 60 - 70% της γεύσης των γνήσιων fev.
Άμα οι άλλοι έχουν σκάσει 150 για τον φεβ και άλλα 300 για να τον ντύσουν, να του βάλουν κουστούμια και εξωτικά επιστόμια από ελεφαντόδοντο για να βγει ωραίο στη φώτο που θα ανέβει στο γκρουπ του φβ, τι άλλο μπορούν να υποστηρίξουν;

Αρκετοί προσπάθησαν να με πείσουν ότι σε τυφλό τεστ μπορούν να καταλάβουν στη γεύση τον γνήσιο από τον μούφα, σχέδον όλοι ψεύτες βγήκαν στο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #513 στις: Μαΐου 30, 2022, 21:05 »
Τα πινάκια του αυθεντικού fev, ταιριάζουν με αυτά του κλώνου;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2022, 06:16 από chkontog »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #514 στις: Μαΐου 31, 2022, 09:56 »

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #515 στις: Μαΐου 31, 2022, 11:18 »
Νάτος και σε τιτάνιο!!!


Αλουμινένιο τιτάνιο, 50 γρ. έναντι 90 γρ. του 316 Stainless Steel.
Άραγε θα έχει καλύτερη γεύση?
Δε νομίζω Τάκη.. ;D

Αποσυνδεδεμένος VapeSniper

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #516 στις: Ιουνίου 01, 2022, 15:35 »
Καλό μήνα σε όλους τους συνατμιστές!!

Μετά από "ουκ ολίγους" high end αλλά και medioca ατμο και έχοντας ξοδέψει αρκετά.... έδιωξα τους περισσότερους (medioca όλους). Μεταξύ αυτών που κράτησα είναι και ο fev, o οποίος για εμένα είναι ο καλύτερος Mtl για ολοήμερο άτμισμα από πρώην καπνιστές.

Η γεύση του είναι απλά εκπληκτική.... και εξηγώ... έχει τη ιδιότητα να παρεμβαίνει στις 'κορυφές' των αρωμάτων και να τα τιθασεύει. Οι γεύσεις δηλ. γίνονται λίγο πιο 'στρογγυλές' και συνδέονται μεταξύ τους με έναν τρόπο μοναδικό. Αποτέλεσμα αυτού είναι να ατμίζεις το αγαπημένο σου υγρό all day long, χωρίς να σε κουράζει, χωρίς συμβιβασμούς στις γεύσεις που αγαπάς. Στην MTL τζούρα είναι βασιλιάς, κανένας άλλος ατμο δεν έχει τη τζούρα του, το χτύπημα του είναι στα ύψη, τα υλικά του μέταλλα, o-ring κλπ. είναι top of the top, τον κλείνεις και ακούς ένα χαρακτηριστικό 'κλακ΄σαν ελβετικό χρημ/τιο. Τι άλλο να πείς για αυτό τον ατμό... ακόμα και η εμφάνιση του είναι ξεχωριστή, kinky xaxa.

Αυτή την εβδομάδα τον έχω σε daily rotation μαζί με έναν Byka που είναι σημείο αναφοράς στα καπνικά/ημικαπνικά και δεν θα κρύψω ότι την περισσότερη ώρα έχω στο χέρι μου τον fev.

Clone έχω δοκιμάσει από φίλο και παρατήρησα τα εξής:

-Μια ελαφριά-ανεπαίσθητη μεταλλική αίσθηση στην εισπνοή
-Διαφορετική τζούρα, πιο ρηχή. Τα pin δεν αντιστοιχούν στην αναγραφόμενη τιμή τους, δηλ 1,2 
-Κακή τροφοδοσία, σκασίματα κλπ. (προφανώς προβληματικά wicks)
-Προβλήματα στο άνοιξε -κλείσε με μασημένα orings, δυσκολία στο άνοιγμα.
-Διαφορά στο βάρος (ο κλώνος πιο βαρύς)

Έτσι λοιπόν, η προσωπική μου άποψη (και μόνο) είναι ότι όποιος φίλος αποφασίσει να 'υιοθετήσει' τον fev να μην βιαστεί, με κλώνους κ.α. αλλά να προτιμήσει τον αυθεντικό -έστω και αργοπορημένα- μιας και θα τον συντροφεύει κυριολεκτικά για όλη την υπόλοιπη ατμιστική ζωή του.

 Ps: Κόψτε τα βαμβάκια ψηλά = +20% γεύση, καλύτερη τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #517 στις: Ιουνίου 02, 2022, 08:06 »
Καλημέρα,
εδώ κι ένα μήνα παίζω μπαλίτσα σε squonk με τον fev BF τον κοντοστούπι, με ενθουσίασε.
Και μιλάω για κλώνο. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου γνήσιο και δεν το ρισκάρω (ακόμη όσαν νέος ατμιστής).
Τη λύση των ορινγκ την βρήκα με αντικατάσταση τους από εδώ και πλέον κι αυτός κάνει όχι κλακ άλλα γλυκό κλικ στο ανοιξε κλείσε.
Τα wicks πειραματίστηκα με μεγαλύτερης διαμέτρου (τυχαία) από 2fdeal, αλλά και με το ύψος που κάθονται στα βαμβάκια. Βρήκα πως για το βαμβάκωμά μου δε θέλουν πρόσωπο με την καμπάνα, αλλά μισό χιλιοστό πιο ψηλά.
Μεταλλίλα δεν πήρα ποτέ  και έχω αρκετούς κλώνους yftk ss και black με διαφορετικά υγρά.


VapeSniper, στην αρχή νόμιζα πως μίλαγες για τον κλώνο, όμως νιώθω κι εγώ τα θετικά που λές στον κλώνο, χωρίς να έχω δοκιμάσει γνήσιο.. :bye:




Αποσυνδεδεμένος VapeSniper

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #518 στις: Ιουνίου 02, 2022, 10:25 »
Χμμμμ :hmmm: ......εφόσον σου κάνει 'κλικ' όπως λες (στο κλείσιμο κάνει και όχι στο άνοιγμα φίλε μου) σου συνιστώ να μείνεις με τον κλώνο :bye:

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #519 στις: Ιουλίου 09, 2022, 00:45 »
Ξέρει κάποιος γιατί μαυρίζει το βαμβάκι μόνο απ' την μια πλευρά;

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #520 στις: Ιουλίου 09, 2022, 01:56 »
Επειδή μου έχει τύχει και μένα (όχι πάντα ώστε να ρίξω το φταίξιμο στον κλώνο) έκανα υποθέσεις τι φταίει?

1) Η μη ίση κατανομή του βαμβακιού? (το πιο πιθανό)
2) Η αντίσταση δεν ανάβει ομοιόμορφα από το κέντρο προς τα άκρα?
3) Τα wicks δεν πατάνε στην ίδια απόσταση τις δυο μεριές του βαμβακιού?
4) Η εγκοπή στο κάτω μέρος των wicks, να έχουν την ίδια φορά?
Λίγο απ' όλα?

Προσωπικά κάνω ίδιο στήσιμο με το δικό σου με αντίσταση 0,7ωμ superfine mtl fused clapton 30*2 +38  και την εγκοπή στα wicks παράλληλα με τα νήματα του βαμβακιού.
Επειδή αυτό το στήσιμο μου παίζει πολύ καλά δεν έχω πειραματιστεί με τις εγκοπές στα wicks κάθετα ως προς το βαμβάκι ή με μπόλικο βαμβάκι τύπου S να καλύπτει το ντεκ.




Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #521 στις: Ιουλίου 09, 2022, 02:41 »
Πολλες φορές σε τέτοιου είδους ατμο που στάζουν από πάνω υγρό βουλώνουν καμιά φορά τα wicks από βαμβάκι

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #522 στις: Ιουλίου 09, 2022, 07:58 »
ρώτησα το ατμομάγαζο που πήρα τον άτμο και μου λεει αντι για αρνητικό θετικό
έχω βάλει τα ποδαράκια της αντίστασης στο θετικό θετικό.Θέλει το ένα ποδαράκι
μπροστά απο την βίδα και το άλλο πίσω απ' την βίδα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #523 στις: Ιουλίου 09, 2022, 11:00 »
Δεν καταλαβα τη συμβουλη που εδωσε το μαγαζι.

Δηλαδη ισχυριζονται οτι ειναι διαφορετικη η πολικοτητα αν τυλιξω τα ποδαρακια απο την ιδια πλευρα της καθε βιδας απο το αν τυλιξω το ενα απο τη μια πλευρα της μιας βιδα και το αλλο απο την άλλη της αλλης βιδας?
Αφου η μια βιδα ειναι στον ενα πολο και η αλλη στον αλλο, οπως και να τα τυλιξω το ενα ποδαρακι ειναι παντα στο θετικο πολο και το αλλο στον αρνητικο.
Μηπως εννοουν κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #524 στις: Ιουλίου 09, 2022, 11:16 »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2022, 11:22 από chkontog »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180512 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136102 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12