vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Flash E-Vapor (Clones)

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #480 στις: Φεβρουαρίου 02, 2022, 20:36 »
Τα 2 x 0.8 αν δεν κάνω λάθος είναι σαν να ατμιζεις με 1 τρύπα 1.1 . Berserker δεν είχα ποτέ όποτε …


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #481 στις: Φεβρουαρίου 28, 2022, 17:31 »
Μου έστειλε η 2fdeal το FEV Plus Kit της Ulton, το οποίο νομίζω βγήκε τώρα πρόσφατα, με έλεγχο υγρών και γέμισμα από πάνω.

Ένα καθάρισμα στο μπανάκι υπερήχων και μετά πέρασμα με οδοντόβουρτσα και σαπούνι για τα πιάτα φαίνεται να ήταν αρκετό για να καθαρίσει πλήρως, ίσως θεωρηθεί υπερβολικό το καθάρισμα αλλά πάντα έτσι καθαρίζω τους καινούργιους ατμοποιητές.

Έβγαλα φωτογραφίες, έκανα ένα πρώτο στήσιμο και έχω γεμίσει δύο φορές. Μέχρι στιγμής όλα καλά, δεν τρέχει τίποτα και στο δεύτερο γέμισμα που το έκανα με ανοιχτό τον έλεγχο υγρών πάλι δεν είχα θέμα. Τζούρα πάνω κάτω τα ίδια αλλά ακόμα πολύ νωρίς να πω, θα γράφω μέσα στις επόμενες μέρες τι καινούργιο ανακαλύπτω ή αν βρω προβλήματα.


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #482 στις: Μαρτίου 13, 2022, 17:08 »

Όπως υποσχέθηκα, φωτορομάντζο και βίντεο του τοπ καπ της Ulton με γέμισμα από πάνω και έλεγχο ροής υγρών που μου έστειλε η 2fdeal να τσεκάρω και σκέφτηκα να μοιραστώ και στο φόρουμ την γνώμη μου. Ατμίζω καθημερινά με τον συγκεκριμένο Fev ακριβώς δύο βδομάδες οπότε πρόκειται στην ουσία για μια πρώτη γνώμη για το κιτ και όχι μια σε βάθος χρόνου κριτική, η οποία θα έρθει καλά να είμαστε μετά από τουλάχιστον ένα μήνα καθημερινής χρήσης.


Η συσκευασία περιλαμβάνει μόνο τα απολύτως απαραίτητα,
τα βασικά μέρη του πάνω μέρους του ατμοποιητή και πολλά ανταλλακτικά όρινγκ.


Το συνολικό ύψος του ατμοποιητή μεγαλώνει ελάχιστα με το συγκεκριμένο κιτ σε σχέση με το ορίτζιναλ χρησιμοποιώντας φυσικά το επιστόμιο με το οποίο έρχεται μαζί ο ατμοποιητής. Το τοπ καπ από μόνο του είναι ελάχιστα mm πιο κοντό από το ορίτζιναλ αλλά φυσικά έχουμε μεγαλύτερο τζαμάκι στο κιτ της Ulton. Σχεδιαστικά κρατάει της ίδιες γραμμές πάνω κάτω, όπως και όλο το κιτ δεν ξεφεύγει τελείως στη σχεδίαση και δίπλα δίπλα με το ορίτζιναλ δεν υπάρχουν μεγάλες αλλαγές σε σχέση με άλλα κιτ, όπως αυτό των Steam Tuners για παράδειγμα. Το τοπ καπ βιδώνει και ξεβιδώνει πολύ εύκολα χωρίς προβλήματα και αν δεν το έχεις βιδωμένο τέρμα όσο δεν πάει άλλο, καταφέρνω πολύ εύκολα να το ξεβιδώσω και με το ένα χέρι ενώ κρατάω το μοντάκι με τον ατμοποιητή. Αν πας να το βιδώσεις τέρμα με το ένα χέρι, εκτός του ότι δεν χρειάζεται, ίσως ανοίξεις μαζί και τη ροή υγρών που είχες κλείσει για να γεμίσεις το οποίο όπως θα γράψω και παρακάτω δεν αλλάζει κάτι αλλά απλά γράφω ότι μπορεί να συμβεί.

Ξεβιδώνοντας το τοπ καπ τώρα, το οποίο έχει μπόλικες βόλτες και ίσως κουράζει αλλά μπορεί να μη γινόταν αλλιώς σχεδιαστικά, έχουμε απο κάτω δύο βαθιές τρύπες για την αναπλήρωση του υγρού. Δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα να βάλω την μύτη των κλασικών μπουκαλιών μέσα και να γεμίσω αλλά επίσης όπου και να ρίξεις το υγρό αυτό θα καταλήξει στη δεξαμενή και μόνο γιατί όπως έγραψα και πιο πάνω, οι τρύπες αναπλήρωσης υγρού είναι αρκετά βαθιά στο καπ τους. Στο συγκεκριμένο σημείο μετά από πολλά άνοιξε κλείσε του τοπ καπ και γεμίσματα, μαζεύει υγρό, το οποίο λόγω σχεδιασμού δεν το βλέπω να ανεβαίνει προς τα πάνω στο κάτω μέρος του επιστόμιου. Κάτω από το επιστόμιο συνεχίζει να μαζεύει αυτό το πολύ λίγο υγρό μετά από αρκετά ml οπότε εγώ που είμαι γενικά παράξενος και τα θέλω όλα στεγνά σκουπίζω κάθε φορά που ανοίγω για να γεμίσω αλλά σε δοκιμή έχω δει ότι δεν επηρεάζει πουθενά στο άτμισμα ακόμα και να τα αφήσεις να μαζεύονται.


Με το συγκεκριμένο κιτ ο ατμοποιητής έχει χωρητικότητα υγρού 3ml, με το τανκάκι να είναι μεγαλύτερο σε σχέση με το ορίτζιναλ. Οπότε, έτσι βλέπουμε όλο το υγρό μέσα στο τανκ για να μπορούμε να δούμε στο εσωτερικό τον έλεγχο ροής υγρού και επίσης το τανκάκι είναι αυτό που γυρνάμε για να ανοίξουμε ή να κλείσουμε τον έλεγχο ροής του υγρού. Το τανκ δεν είναι γυάλινο αλλά κάποιου είδος πλαστικό οπότε λιγότερος φόβος εώς μηδαμινός ότι θα σπάσει με το γύρνα πέρα δώθε κάθε φορά που θες να κλείσεις ή να ανοίξεις τη ροή. Οι δύο τρύπες του ελέγχου ροής του υγρού, ο οποίες βρίσκονται σχεδιαστικά ακριβώς πάνω από τα δύο wicks στο κάτω μέρος του ατμοποιητή για να περνάει απευθείας το υγρό προς το βαμβάκι έχουν από ένα όρινγκ το οποίο εφαρμόζει πολύ καλά και δεν φεύγει. Προσωπικά μετά από λύσιμο και πλύσιμο βάζω ελάχιστο υγράκι σε αυτά τα δύο μικροσκοπικά όρινκ για να γυρνάει ελαφρά ευκολότερα το τανκάκι.

Δύο πράγματα μόνο θέλουν προσοχή μετά από λύσιμο και πλύσιμο. Πρώτον, το τανκάκι όπως έγραψα και πιο πάνω γυρνάει πολύ εύκολα, έχω παρατηρήσει ότι όσες φορές άνοιξα το τοπ καπ και είχα ξεχάσει ανοιχτό τον έλεγχο υγρών οπότε πήγα να το γυρίσω χωρίς το τανκ, αυτό με δυσκόλεψε. Πολύ καλύτερα να γίνεται με το τοπ καπ στη θέση του και βιδωμένο. Δεύτερον, το κάτω μέρος του κιτ στο οποίο βρίσκονται οι δύο μικρές στρογγυλές τρύπες από τις οποίες περνάει το υγρό από το τανκ στο κάτω μέρος του ατμοποιητή, έχει ένα μεγάλο όρινγκ στο πάνω μέρος του. Αυτό το όρινγκ δεν κάθεται με τίποτα στη θέση του και εδικά αν το περάσεις με λίγο υγρό ή VG. Δεν είναι τίποτα το τρομερό, απλά θέλει προσοχή γιατί σε μερικά βιαστικά στησίματα μου, έβγαινε λίγο από τη θέση του και όταν βίδωνα δεν βίδωνε σωστά και έπρεπε να βγάλω και να ξαναβάλω. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ανταλλακτικά όρινγκ της συσκευασίας για τη συγκεκριμένη θέση.


Εμφανισιακά ο Fev δεν γίνεται ούτε καλύτερος αλλά ούτε και χειρότερος με το συγκεκριμένο κιτ. Τα χρώματα είναι ακριβώς ίδια με τον ασημί Fev της Ulton αλλά και τον αυθεντικό. Δυστυχώς δεν έχω Fev από άλλη εταιρεία για να δω αν ταιριάζει χρωματικά. Στο άτμισμα τώρα εγώ δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές που να είναι τόσο ευδιάκριτες για να πω "να αυτό άλλαξε!". Ατμίζω νομίζω πλέον πάνω από δύο χρόνια καθημερινά με Fev και έχω τέσσερις μόνιμα στημένους με τους οποίους παίζω μέσα στη μέρα και με το συγκεκριμένο κιτ δεν παρατηρώ διαφορά στο ατμιστικό κομμάτι. Είμαι με τα 0.8x2 ή τα 1.00x1 και το τυφλό και έχω την ίδια απαλή και αθόρυβη τζούρα όπως και με τους ορίτζιναλ. Δεν θα πω για γεύση γιατί με τους Fev ποτέ δεν τα βρήκα στη γεύση, είναι ο αγαπημένος μου ατμοποιητής στο θέμα τζούρα και ατμίζω συνέχεια μαζί του αλλά ποτέ δεν μου έδωσε τη γεύση που μου δίνουν άλλοι MTL ατμοποιητές. Το στήσιμο μου είναι μονόκλωνο κάνθαλ ή ni80 0.40 ή 0.45mm και κάνω σχεδόν πάντα NET υγρά με μεγάλη αραίωση, γύρω στο 3-5% συνήθως.


Μετά από πολλά στησίματα και γεμίσματα μέσα σε δύο βδομάδες μπορώ να πω ότι το γέμισμα από πάνω δουλεύει πολύ σωστά και δεν έχω παρατηρήσει λάθη στον σχεδιασμό. Σίγουρα είχα συνηθίσει το γέμισμα από κάτω και ποτέ δεν με ενόχλησε, ούτε με ενοχλεί και τώρα αφού έτσι γεμίζω τους υπόλοιπους Fev που έχω αλλά σίγουρα δίνει μια ευκολία το γέμισμα από πάνω. Επίσης μου κάνει εντύπωση, που ίσως δεν θα έπρεπε, ότι όσες φορές ξεχάστηκα στις αρχές αλλά και μετά όταν το έκανα επίτηδες για να τσεκάρω, ακόμα και με τον έλεγχο υγρών ανοιχτό δεν είχα ποτέ διαρροές. Μικρή παρένθεση, από τη πρώτη μέρα που έπιασα Fev στα χέρια μου και μέχρι σήμερα δεν είχα ποτέ μα ποτέ ούτε διαρροή αλλά ούτε καν δάκρυ. Δεν έχω δει ποτέ δικο μου στήσιμο σε Fev να δακρύζει ή να κάνεις διαρροές, οπότε περίμενα εδώ με τον έλεγχο υγρών ανοιχτό να το δω αλλά και πάλι τίποτα, συνεχίζει να είναι εξαιρετικά στεγανός.

Με δύο λόγια, δεν φτιάχνει κάτι γιατί όλα ήδη δούλευαν ρολόι αλλά αν θέλετε να παίξετε και να δοκιμάσετε και διαφορετικά κιτ για τον Fev, το συγκεκριμένο κάνει δουλίτσα. Η ευκολία στην αναπλήρωση είναι ένα συν και ο έλεγχος ροής υγρού που δουλεύει μια χαρά αλλά ίσως και να δούλευε έτσι και αλλιώς. Για μένα το κιτ παντρεύτηκε τον έναν Fev και θα μείνει έτσι.





Αποσυνδεδεμένος ampelift

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #483 στις: Μαρτίου 20, 2022, 19:22 »
Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω 0,8 air pin για τον YFTK, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω γιατί αν θυμάμαι δεν ταιριάζει από άλλον.

Αποσυνδεδεμένος nirma

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #484 στις: Μαρτίου 20, 2022, 19:39 »
Έχει στο nexxton αδερφέ μου από ότι βλέπω αυτή τη στιγμή διαθέσιμα. Αναζήτηση στα ανταλλακτικά και αξεσουάρ ατμοποιητων 

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #485 στις: Μαρτίου 20, 2022, 19:40 »
Αν έχεις τον s ταιριάζουν από όλους ακόμα κ του γνήσιου .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ampelift

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #486 στις: Μαρτίου 20, 2022, 20:26 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Τον 4.5 έχω όχι τον S
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2022, 15:24 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #487 στις: Μαρτίου 20, 2022, 20:27 »
Τότε νομίζω δεν κάνουν από κανένα άλλο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #488 στις: Μαρτίου 22, 2022, 22:11 »
Καλησπέρα συνατμιστές, γνωρίζει κανείς αν κυκλοφορεί κανένα κιτ που να τον μετατρέπει σε dripper εδώ στην Ελλαδα?

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #489 στις: Μαρτίου 22, 2022, 22:15 »
Νομίζω ότι δεν μετατρέπετε σε Driper γιατί έχει άλλη βάσει :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #490 στις: Μαρτίου 22, 2022, 22:29 »
Καλησπέρα συνατμιστές, γνωρίζει κανείς αν κυκλοφορεί κανένα κιτ που να τον μετατρέπει σε dripper εδώ στην Ελλαδα?
https://www.vapexperts.gr/en/accessories-2/aksesouar-atmopoiiton/dripper-cap-by-flash-e-vapor-detail

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #491 στις: Μαρτίου 22, 2022, 22:44 »
Σε ερώτηση που είχα κάνει στο vape experts αν μπορώ να πάρω τον κανονικό fev και να τον μετατρέψω σε driper μου είπαν οτι δεν γινεται λογο βασεις

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #492 στις: Μαρτίου 22, 2022, 22:56 »
Στη σελίδα της Smokerstore αναγράφεται ότι το dripper cap είναι συμβατό με τις εκδόσεις v1, v2, v3, v4 και v4,5.

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #493 στις: Μαρτίου 22, 2022, 23:01 »
Τη να σου πω φίλε μου, αυτο μου ειπαν σε τηλεφωνική συνομιλία που είχα μαζί τους :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #494 στις: Μαρτίου 22, 2022, 23:07 »
Φίλε μου δε διαφωνώ μαζί σου. Απλώς έγραψα τις βάσεις με τις οποίες είναι συμβατό το dripper cap. Όπως βλέπεις δεν έγραψα συμβατότητα για την έκδοση v.4s+ που κυκλοφορεί ευρέως.

Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180695 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536461 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136163 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085370 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12