vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Flash E-Vapor (Clones)

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #225 στις: Οκτωβρίου 19, 2020, 14:34 »
Με 0,30-0,35mm σύρμα κελαηδάει ο FeV με φυσιολογική κατανάλωση. Δεν χρειάζονται χοντρά σύρματα.

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #226 στις: Οκτωβρίου 19, 2020, 18:07 »
Οτι συρμα και να του βαλεις ειναι μπεκρης αλλα ειναι νοστιμος ο μπαγασας.Αμα τον αρχισεις ξεχνας να πιασεις τους αλλους.

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #227 στις: Οκτωβρίου 19, 2020, 23:56 »
οτι καταναλωνει σημαινει οτι εχει πολυ καλη τροφοδοσια ,αρα και καλη γευση !!! ειναι κανονας γευση=καταναλωση και γι αυτο οι γερμαναrave τον εχουν μαμα 5 ml τανκ!!

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #228 στις: Οκτωβρίου 20, 2020, 00:51 »
Εγώ πάλι που είμαι ψυχαναγκαστικά ερωτευμένος με το puff counter, δεν το επιβεβαιώνω. Ολα τα ατμοχυτράκια μου με ίδιο στήσιμο (VandyVape mtl fused κλάφτον), ανεπαίσθητο αεράκι 0.8mm-1.00mm & 15W, την ίδια πάνω κάτω κατανάλωση μου δίνουν (με υπολογισμένη & την διαφορετική χωρητικότητά τους). Την μόνη διαφορά που έχω δει είναι όταν χρησιμοποιώ διαφορετικά mod. Δικαιολογημένα όμως, αφού έχουν διαφορετική διαχείριση ρευμάτων, τα δουλεύω σε διαφορετικά modes λειτουργίας, ή ψεύδονται ασύστολα ως προς την ένδειξη των W που πραγματικά δίνουν. Οπως  κάθε συσκευή ή εργαλείο, θέλουν & αυτά ψάξιμο για να βρεθεί το sweet spot τους :work3:    

* Μιλώντας για ψεύδη. Ο Fev, τουλάχιστον ο δικός μου της Ulton, χωράει μέχρι το o-ring της καμινάδας) 3.5ml & όχι 4.5ml ο "κοντός"  ::)  & αντίστοιχα 6ml  & όχι 7ml ο μεσαίος. :Whaaat:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2020, 04:36 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος konkouk

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #229 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 10:47 »
παιδια εχω τον yftk fev και αντιμετωπιζω το εξης θεματακι..στηνω με 26 ga kanthal 6-7 σπειρες σε 2,5 πυρήνα spaced coil γυρω στα 19 watt και την πρωτη φορα που παταω το κουμπι για να ατμισω μου κανει ενα δυνατο σκασιμο και στη συνεχεια λειτουργει κανονικα χωρις σκασιματα..το kanthal που χρησιμοποιω ειναι της ud..υπάρχει περιπτωση να φταιει το στησιμο, το συρμα που χρησιμοποιω ή ας πουμε τα μεταλλα του ατμοποιητη? επίσης το ιδιο θέμα το είχα και σε yftk taifun gtr με το ιδιο ακριβως στησιμο και σε συζητηση μου ειχαν πει οτι τα ρευματα στον κλωνο της yftk ειναι πιο αγρια απο οτι στον αυθεντικο λόγω μεταλλου κατασκευης..υπάρχει τροπος να περιορισω αυτο το θεμα με καποιο διαφορετικο στησιμο ας πουμε? θυμαμαι στον taifun ειχα χρησιμοποιησει και ss 316 αλλα παλι είχα το ιδιο θεμα.. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #230 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 10:55 »
δοκίμασε κλειστές σπείρες όλα τα υπόλοιπα σύρμα κτλ άστα όπως τα κάνεις ήδη και ένα Τσικ πιο σφιχτά το βαμβάκι μέσα στο κοιλ και αφράτο στης άκρες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2020, 16:23 από gigelis78 »

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #231 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 11:25 »
Η ατμιστική σου βάση τι είναι; μπορεί να έχει πολύ νερό water for injection. Είχα αυτό το θέμα όταν χρησιμοποιούσα τέτοιο στην παρασκευή της ή με τις βάσεις της atmoslab. Επίσης χαμήλωσε τα βατ σου μήπως σου είναι ψηλά με το στήσιμο που κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος konkouk

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #232 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 11:53 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


η βαση μου ειναι του συνδεσμου και το υγρο 70vg 30pg..επίσης δοκιμασα και σε χαμηλοτερα και σε ψηλοτερα watt και παντα στην πρωτη τζουρα κανει αυτο το σκασιμο..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2020, 12:05 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #233 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 12:42 »
Ναι είναι εκνευριστικό! Αφού είναι αυτή η  βάση σου,τότε έχει να κάνει με το στήσιμο πιστεύω. Είτε με το σύρμα, είτε με την ποσότητα του βαμβακιού. Δοκίμασε αυτό που λέει και ο gigalis78 να κάνεις, με contact coil και ίσως να βελτιωθεί η κατάσταση. Επίσης να γεμίζει το coil σου καλά με βαμβάκι και να στρώνεις τις ίνες που ξεφεύγουν καλά με το υγρό κατά την διαμόρφωση της. Ας ελπίσουμε ότι θα φέρει κάποιο αποτέλεσμα!

Αποσυνδεδεμένος konkouk

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #234 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 13:42 »
γενικα το βαμβακι μου προσεχω να το περναω σφιχτα στο coil ισα που να μην παρασερνει την αντισταση..θα δοκιμασω και με κολλητες τις σπειρες μηπως δω καποια βελτιωση και θα αγορασω και καποιο αλλο συρμα μηπως φταιει αυτο..οποτε εσεις δεν αντιμετωπιζετε το συγκεκριμενο φαινομενο με τα σκασιματα σε αυτον τον κλωνο; επίσης κανετε dry burn στο coil δεν ξερω αν εχει καποια σημασια βεβαια αυτο.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #235 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 14:02 »
Για τα σκασιματα αιτίες είναι 1) πολύ σφιχτό βαμβάκι σε ένα σημείο ή και σε όλο το εύρος της αντίστασης οπότε μένει υγρό εξωτερικά και πάνω στο σύρμα, 2) άνισες αποστάσεις μεταξύ των σπειρών της αντίστασης με αποτέλεσμα να εγκλωβίζεται υγρό και να γίνεται ανομοιόμορφη εξάτμιση, 3) η βάση του υγρού περιέχει νερό, 4) όλα τα παραπάνω συνδυαστικά.

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #236 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 17:21 »
οποτε εσεις δεν αντιμετωπιζετε το συγκεκριμενο φαινομενο με τα σκασιματα σε αυτον τον κλωνο; επίσης κανετε dry burn στο coil δεν ξερω αν εχει καποια σημασια βεβαια αυτο.
Έχω καιρό που απαλλάχτηκα από το φαινόμενο αυτό όχι μόνο σε αυτόν τον κλώνο άλλα και σε άλλους ατμοποιητές. Dry burn κάνω ίσα που να ζεσταθεί το σύρμα για να φύγει η μηχανολαδίλα απο πάνω του, μεχρι το όριο πριν κοκκινίσει το σύρμα.
Ωστόσο πάρε και ένα άλλο συρματακι να δοκιμασεις μηπως γίνεται από το συγκεκριμένο που χρησιμοποιείς

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #237 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 17:47 »
Το συγκεκριμενο που χρησιμοποιει το εχω και 'γω.Μια χαρα συρμα ειναι αλλα εχει πολυ μαυριλα απο μηχανολαδα πανω του και δεν ειναι το μονο συρμα που το παρουσιαζει.[member=16961]konkouk[/member] πριν το στριψεις τριψτο σε μια χαρτοπετσετα νοτισμενη με λιγο οινοπνευμα να δεις τι θα βγαλει.

Αποσυνδεδεμένος pz220

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #238 στις: Οκτωβρίου 21, 2020, 18:51 »
Εγώ αυτό που κατάλαβα πλέον , με την ελάχιστη εμπειρία που έχω είναι ότι το πέρασμα του βαμβακιού θέλει τεράστια προσοχή και δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται στα δεκάδες βίντεο που βλέπουμε στο YT. Δυστυχώς λίγοι το εξηγούν σωστά. Πριν 3 ημέρες έκανα ποστ για προβλήματα που ΟΛΑ οφείλονται σε πέρασμα βαμβακιού και σε τίποτα άλλο. Ειδικά στα spaced μονόκλωνα micro coils παίζει τεράστιο ρόλο το αφρατεμα σε όλο το μήκος του βαμβακιού πριν περαστεί από την αντίσταση. Είναι οφ τοπικ και σταματάω , απλά σκεφτόμουν αυτό που γράφει παραπάνω για σκασίματα στο πρώτο πάτημα και μετά από δεκάδες βαμβακωματα σε 3-4 ημέρες εγώ προσωπικά έλυσα όλα τα προβλήματα , πήρα γεύση και απόδοση σωστή!


Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Επίσης να δοκιμάσεις και με απλό Kanthal αλλά όχι 26ga. Να προτιμήσεις πιο λεπτό Kanthal σύρμα. Θα έχεις πιο καλό αποτέλεσμα.
Δοκίμασα όπως λες με πολύ πολύ λεπτό και σε 2αρι πυρήνα κιόλας , spaced 1.1Ω και με σωστό βαμβακωμα παίζει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ στα 13.5W με δυνατό υγρό 12αρα και αέρα 0.9+0.9 ή το πολύ 1.0+1.0 !!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2020, 08:30 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #239 στις: Οκτωβρίου 22, 2020, 23:38 »
Εγώ πάντως που έχω τον γνήσιο, είναι από τους ελάχιστους ατμοποιητες που στήνονται μόνοι τους... όπως και να βάλω το βαμβάκι, αφρατεμενο ή όχι, κοντό ή μακρύ, κλπ, πάντα αποδίδει άριστα.

Δοκιμάστε να γυρίσετε τα feeding coils με ένα κατσαβιδακι. Αν η εγκοπή είναι παράλληλα με το coil η ροή είναι πιο γρήγορη, αν είναι κάθετα, η ροή είναι πιο αργή

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180545 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33945 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12