vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #720 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 13:33 »
μηχανικο οντως δεν συστηνεται σε ενα νεο , οσο αφορα τα συρματα πιστευω πρεπει να παρει απο Ελλαδα καποια μετρα διαφορετικων διαμετρων να δοκιμασει να δει τι του ταιριαζει και μετα μπορει να παει απο ebay ή οπου αλλου και να παρει συρμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #721 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 14:05 »

Μη κανεις τη παραγγελια της φωτο θα φας πακετο αλλαξε το βαμο οχι οτι ειναι κακο αλλα δεν αρεσει σε μενα  ;D  χωρις πλακα παρε ενα μηχανικο μαζι με ενα κικ αν εχεις φοβιεςαλλαξε τον καυφουν με αυτον που σου λενε τα παιδιαOrchid παρε τον v4Dripper χτυπα εναν Plume veil μπαταριες συρματα βαμβακια παρε απο Ελλαδα
για αυτο ηρθα εδω πριν παραγγείλωτον καουφου τον αλλαξα και θα αλλαξω και τους υπόλοιπουςδεν καταλαβαινω ομως καθολου τι εννοεις κικ?ποια να παρω ο ερμος που δεν εχω ιδεαπροτεινε μου εναν μηχανικο

τωρα καλυτερα?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2014, 14:11 από petra »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #722 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 14:08 »
Καλό θα ήταν για το κάθε τι να διάβαζες το αντίστοιχο θέμα ώστε να δεις όλες τις απόψεις. Αλλά επειδή βρίσκεσαι σε κατάσταση παραγγελίας, θα προσπαθήσω όσο το δυνατόν πιό σύντομα και πιό αντικειμενικά να σου πω δυό λόγια...

Μηχανικό μοντ: συνήθως πιο όμορφο και μικρότερο από ένα ηλεκτρονικό, αφού δεν έχει οθόνη και επιπλεον κουμπιά για ρυθμίσεις. Το μεγάλο του "φυσικό" πρόβλημα οτι σου δείνει όσο ρεύμα δίνει η μπαταρία και όσο εξασθενεί η μπαταρία τόσο εξασθενεί και η απόδοση. Θα πρέπει επίσης να φτιάξεις στους ατμοποιητές σου μία αντίσταση που στον μέσο όρο της απόδοσης, θα σε ικανοποιεί. Έτσι με γεμάτη μπαταρία μπορεί να απολαύσεις καμένο και με σχεδόν άδεια να μην έχεις αποτέλεσμα. Δεν μετράει αντιστάσεις και θα χρειαστείς ξεχωριστό αξεσουάρ για να τις μετράς.

Αυτά τα θέματα έρχεται σε ένα βαθμό να τα λύσει το kick. Είναι ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα που τοποθετείται εσωτερικά στο μοντ (άρα θα πρέπει να υπάρχει και ο αντίστοιχος χώρος) και με "προρύθμιση" που θα κάνεις, θα σου παρέχει καλύτερο ρεύμα και κάποια βολτ παραπάνω.

Ηλεκτρονικό μοντ: Κάποια ελάχιστα είναι όμορφα (υποκειμενικό αυτό), συνήθως είναι μεγαλύτερα, αλλά σου παρέχουν σταθερό ρεύμα, πολλές ρυθμίσεις-επιλογές, μετρήσεις μπαταρίας, αντίστασης κλπ Έχουν οθόνη και μέχρι 2 κουμπιά επιπλέον. Με αυτά μπορείς άμεσα να αυξομειώνεις την ένταση, να μπαίνεις στο μενού επιλογών κλπ.  Συνήθως σου παρέχουν ασφάλεια σε πάρα πολλούς τομείς πχ βραχυκύκλωμα, μεγάλη αποφόρτιση μπαταρίας, από ανάποδη τοποθέτηση μπαταρίας, από χαμηλή αντίσταση κλπ Μπορείς να επιλέξεις τα βατ που επιθυμείς να ατμίζεις και το μοντ να προσαρμόζει μόνο του τα βόλτ ώστε να χρησιμοποιείς χωρίς πρόβλημα ατμοποιητές με διαφορετικές αντιστάσεις.


ΥΓ Κατά τη γνώμη μου η παραγγελία έγινε καλύτερη  :)

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #723 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 15:17 »
Η παραγγελια σου θα ξεκινησει το νωριτερο σε 7 ημερες απ οτι λεει
κι αλλες 13 να ερθει πας στις 20 Καλα Χριστουγεννα γιατι θα υπαρξει και καθυστερηση λογω εορτων
τροποποιησε τη η περιμενε με λιγο να ξεμπλεξω απ τη δουλεια

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #724 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 15:52 »


Σου εφτιαξα μια παραγγελια συμφωνα με τις αρχικες επιλογες που ειχες κανει
Για να μη μπερδευτεις και βαλεις καποια αλλα που πιθανως θα καθυστερησουν  κοιτα στη φωτο κατω απ τη περιγραφη του προϊοντος εχει ενα νουμερο πχ SKU 5700500
βαζε μονο αυτο το νουμερο στο search και θα σου βγαζει την αντιστοιχη προταση μου
αυτο που σου αλλαξα ειναι κυριως το mod προτεινω το nemesis επειδη ειναι ενα απ τα πιο αξιοπιστα του Φαστεκ
και το εχουν πολλοι φιλοι απ το φορουμ
Το βαμο αν και δεν ειναι ασχημη επιλογη δε πολυταιριαζει με τα υπολοιπα που εχεις παραγγειλει
Εχω προσθεσει το Kick . Το κικ προσφερει προστασια επειδη το νεμεσις ειναι μηχανικο μοντ και για αρχη θα το χρειαστεις
Προαστασια απο βραχυκυκλωματα απ το αν βαλεις αναποδα τη μπαταρια και μπορεις παραλληλα να ρυθμιζεις και τα βατ που θελεις
να δουλευει το μοντ σε σχεση με τον ατμοποιητη σου .
Ο Καυφουν ο συγκεκριμενος απ οτι λενε ολοι ειναι ο καλυτερος απ τους υπολοιπος
ο Ορχιντ v4 ειναι καλυτερος χωραει περισσοτερο υγρο απ αυτον που ειχες διαλεξει
ο πλουμ βεϊλ ειναι ευκολος στο στησιμο και καταλληλος για να ξεκινησει κανεις το ντριπινγκ
ολα τα προϊοντα που σου εχω βαλει στο καλαθι ξεκινανε αυριο αν παραγγειλεις σημερα

πολλα απο αυτα που εβαλες στο τελος , συρματα μπαμπακια κλπ θελουν 7 ημερες για να ξεκινησουν οποτε θα περιμενουν και τα υπολοιπα που ειναι διαθεσιμα  , κριμα δεν ειναι ;
επισης δεν εχεις διαλεξει φορτιστη κι ενα ωμομετρο για να μετρας τις αντιστασεις που θα φτιαχνεις , εκτος κι αν εχεις ηδη , αν δεν εχεις προσθεσε αυτον
http://www.fasttech.com/products/0/10001638/1756402-nitecore-d4-4-slot-digital-battery-charger-w-lcd
και αυτο
http://www.fasttech.com/products/0/10006334/1519800-atomizer-resistance-tester-ohm-meter

συρματα και βαμβακια προτεινω αρχικα να τα παρεις απο ελλαδα επειδη ειναι φθηνα  η εστω βαλτα σε αλλη παραγγελια μονα τους ωστε να μη σου καθυστερησουν τα υπολοιπα (παντα registered air mail ) εστω κι αν δινεις ενα ευρω παραπανω για να σου ερθουν γρηγοροτερα

οι μπαταριες αργουν απο το φαστεκ μεχρι και 2 μηνες η και παραπανω οποτε αγορασε αρχικα απο ελλαδα μια 18350 μια 18500 και μια 18650
χωρις προστασια αφου θα εχεις το Kick, αλλα παντα ΙΜR . Απ Οποιο μεγεθος απο τα 3 δεις οτι σε βολευει οταν ευκαιρισεις παιρνεις μια ακομη
χρειαζονται παντως οσες και ναχεις ..

Νομιζω με αυτο το τροπο θα γλιτωσεις χρονο χρημα κοπο και κυριως απογοητευση

Αν δε σε βγαζουν τα οικονομικα αφαιρεσε καποιον ατμοποιητη πχ τον ορχιντ η τον πλουμ βεϊλ και τα παιρνεις αργοτερα
αν θες κατι αλλο να ρωτησεις εδω ειμαστε  :)

Αν νομιζεις οτι το Vamo θα σε καλυπτει περισσοτερο η δε θα αισθανεσαι ασφαλης με το μηχανικο
 βγαλε το νεμεσις και το kick και βαλε το Vamo
τουλαχιστον μεχρι να αποκτησεις μια εμπειρια με τα Mods και παιρνεις αργοτερα το nemesis
 
Τωρα το ειδα edit ..

Φιλε μου αν δεν εχεις ιδεα τοτε τι θες τον ντριπερ και τον Ορχιντ
ο ορχιντ δουλευει με διπλη αντισταση και ειναι πιθανο να μη σου δουλευει και με το vamo καποιες φορες
Αν εισαι εντελως αρχαριος παρε το vamo και εναν ατμοποιητη απλο εστω τον kayfun η καποιον εργοστασιακο


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2014, 16:17 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #725 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 16:35 »
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
τωρα οσον αφορα το μοντ θα παραμεινω στον βαμο επειδη τωρα θα κανω τις πρωτες μου αντιστασεις και θα με βοηθησει στο να βλεπω τα ομ
+ οτι εχω ηδη ξεφυγει απο τον προυπολογισμο
των ορχιντ τον θελω ν3 γιατι ειναι μικροτερος και αφου θα παρω και τον καουφουν θα μπορο να εχω επλογες μεγεθους και βλεπουμε αργοτερα
οσο για τις 7 μερες καθυστερηση δεν πειραζει υπομονη

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #726 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 17:42 »
Αυτά είναι για ατμιστή 3 εβδομάδων με ντελίριουμ, δλδ με evod??? Λίγο προχώ...


κλωνονέμεσις με κικ; Και τι γίνεται με τα ελαχιστα έστω θεματάκια που διαβάζω που έχουν όλοι οι καλοί κλώνοι; Κάποια πινάκια έτσι, κάποια πατεντούλα για να μένουν όλα στη θέση τους κλπ;
Κι αν βάλει αναποδα το κικ και του μείνει στο χέρι; κι αν δεν μπορεί να στήσει σωστά τους 3 κλώνους; Διότι δεν του δίνεις εγγύηση ότι και τα 4 κλωνάκια θα του ερθουν 100% λειτουργικά σαν τα γνήσια... (που ούτε καν τα γνήσια θα του προτεινα τώρα)


Σεβαστή η άποψή σου...
ας δούμε όμως και τον αντίποδα.


Με τα ίδια χρήματα πάει στο μαγαζί της γειτονιάς του και παίρνει ένα eleaf istick με έναν ναυτίλο. Και κάνει ΓΚΑΡΑΝΤΙ τη δουλειά του
ή μένει στο ίδιο κατάστημα και παίρνει από κει το eleaf, http://www.fasttech.com/products/0/10011027/1943502-authentic-eleaf-istick-2200mah-variable-voltage
τον ναυτιλο http://www.fasttech.com/products/0/10009821/1861800-authentic-aspire-nautilus-mini-bvc-clearomizer
και τον κλωνοκαυφούν που του πρότεινες, ώστε να αρχίσει ταυτόχρονα να πειραματίζεται με επισκευάσιμους έχοντας το back up του εργοστασιακού, που παίζει στάνταρ.
δωρεάν μεταφορικά έχει το μαγαζί, έχει καιρό και για ντριπάρισμα.


Lux, αντιλαμβάνομαι τις ενστάσεις σου, αλλά μια και όσα προτείνεις εσύ απευθύνονται σε άτομο που είναι γατόνι με τα χεράκια του...και έμπειρο στον ατμό, ενώ
όσα προτείνω εγώ, απευθύνονται σε πιο νορμάλ καταστάσεις ατμιστών..ς κρίνει ο kotsos τι πραγματικά θέλει κι ας αποφασίσει.










Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #727 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 17:55 »
Πετρα αν πας παραπισω θα δεις οτι ο φιλος εχει αναρτησει μονος του μια φωτο με παραγγελια
στην ουσια το μονο που του αλλαξα εγω ηταν το νεμεσις με το βαμο και του προσθεσα το κικ για να νιωθει σιγουρια
ολα τα αλλα τα ειχε επιλεξει απο μονος του
οι διορθωσεις μου αποσκοπουσαν περισσοτερο στη ποιοτητα αλλα και τη γρηγοραδα της παραγγελιας
μετα ειδα που εγραψε οτι ειναι σχετικα ασχετος και εκανα το edit οποτε του συνενστησα εμεσως πλην σαφως κι εγω το βαμο
εφοσον εχει ετσι η κατασταση λοιπον
συμφωνω και γω μαζι σου για αι στικ και ναυτιλο
Ο ορχιντ που εχει διαλεξει ασχετα αν ειναι ο v3 η ο v4 που του προτεινα εγω, ειναι χλωμο αν θα δουλεψει με το βαμο
το ιδιο μαλλον και ο ντριπερ ...
βασικα λεω να μη ξαναπροτεινω τιποτα και σε κανεναν γιατι το πιο πιθανο στο τελος ειναι να τα ακουσεις απ την αναποδη  :)

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #728 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 18:23 »
Καλημερα
Εχω ενα μοντακι μηχανικο και περα του aerotank mega εχω και ενα gaia κλωνο επισκευασιμο
Μια  ερωτηση
Σε μηχανικο μοντ που το δουλευω με 18500 ποσα ohm αντισταση ειναι καλυτερα ?
Αυτη τη στιγμη οι αντιστασεις που φτιαχνω ειναι απο 0.9 εως 1.2
Ειναι καλο range αυτο?

Επισης απο εργοστασιακους ατμοποιητες θα παιζει καλα ενας ναυτιλος?
Ο megatank παιζει θαυμασια με κεφαλες 1,2
Ο ναυτιλος ομως εχει 1,6 κεφαλες μονο
απο οτι εχω καταλαβει στο μηχανικο πρεπει να παιζεις απο 1.5 και κατω ,ετσι ειναι η καταλαβα λαθος?
Πχ στον aerotank mega με 1.2 και με 1.0 κεφαλες πυροβολαει

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #729 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 20:27 »
Δεν υπαρχουν καλυτερα και χειροτερα Ω. Την ιδανικη τιμη αντιστασης θα τη βρεις μονος σου με δοκιμες.
Οι περισσοτεροι επιλεγουν να ατμιζουν απο τα 8W μεχρι τα 12W. Αλλα αυτο δεν ειναι κανονας. Υπαρχουν ατομα που ατμιζουν με λιγοτερα, αλλα και αλλα που ατμιζουν με πολυ περισσοτερα.
Προσωπικα το 0.9-1.2Ω για μηχανικο το θεωρω καλο. Το μονο που εχει σημασια ομως ειναι να σε ικανοποιει σε κτυπημα, ντουμανι κτλ.

Ο Ναυτιλος σε μηχανικο γενικα δεν ενδεικνυται, θελει καλυτερα ηλεκτρονικο mod για να μπορεις να δωσεις περισσοτερα watt μιας και η αντισταση του ειναι σχετικα μεγαλη (1.6Ω).
Αν θες εργοστασιακο για μηχανικο mod, ριξε μια ματια στον Aspire Atlantis.

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #730 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 20:29 »
Ναι τον είδα αυτόν ..περιμένω και τον kanger

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #731 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 22:37 »
Νεος και εγω στο η.τ., συγχαρητηρια στην κοινοτητα που μας βοηθαει  :)


Κουπονι στο Fast tech το XMAS14 5% off everything. Πηγη http://www.keryet.com/coupon/fasttech?utm_campaign=cpn&utm_medium=referral&utm_source=fb&utm_content=en

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #732 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 10:13 »
Για σας και παλι
εκανα αυτο σημερα το πρωι και ειπα να το κανω ενα βιντεακι να σας το δειξω

η παραγγελια θα γινει οταν βγαλω καπια ακρι στο ποιος ατμοποιητής παιζει με πιο mod και γιατι
ερωτηση
ολα αυτα τα μηχανικα μοντ που βλεπω στο site τα περισσοτερα δεν εχουν κουμπι ετσι δουλευουν αυτοματα ι παιζει κατι αλλο?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2014, 12:24 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #733 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 12:45 »
Όλα τα μηχανικά μοντ έχουν κουμπί. Στα περισσότερα βρίσκεται στον πάτο του κυλίνδρου και δεν διακρίνεται στις φωτογραφίες, αν και υπάρχουν και άλλα που είναι στο πλάι και φαίνεται. Δεν υπάρχει αυτόματο μηχανικό μοντ.

Άντε, αφού πιάνουν τα χέρια σου να φτιάξεις και γκατζετάκι που να μην χρειάζεσαι δυο χέρια για το άτμισμα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #734 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 15:16 »
ξερω θα ακουστη χαζο αλλα πρεπη να το ρωτήσω
μπορεις να φορτισεις τις μπαταριες πανω στο μοντ με καποιο καλωδιο ι χρειαζεται οπωσδηποτε εξωτερικος φορτιστης?
αν ναι αλλα οχι σε ολλα τα μοντ σε αυτον τον κλονο νεμεσις γινεται?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279384 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias