vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #675 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 23:41 »
τον εχω δοκιμαστική στο vamo  :D 1,3 Ω απ ότι μου φαίνεται γιατί εχω σπάσει το μπουτον του μειον /αντιστασης, max στα 12 watt, παραπάνω έχουμε πυρηνική σχάση !  :tongue_smilie:
του υγρου εννοώ , χανει και το άρωμά του και δε ξερω και τι αλλο
αυριο πάμε για διπλή !  :D
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2014, 23:47 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #676 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 02:36 »
Υπαρχει ενα σημειο που πολλοι δεν εχουν καταλαβει.
Αν και υπαρχουν αναλογα ποστς απο το 2010-'11 (δεν θυμαμαι και καλα...γερασα... ;D ) που παρακολουθώ το φορουμ , ας μου επιτραπει να το ξαναγραψω.

Στα VV/VW , οι πλακετες θα επιτρεψουν να περασει το ανωτερο ρευμα που μπορει να δωσει η πλακετα βαση των Amperes  που μπορει να διαχειριστει.

Δηλαδη , αν εμεις ρυθμησουμε στα 6 Volts και η αντ/ση μας ειναι 1.5 Ωμ , ενω η πλακετα ειναι (για παραδειγμα) 2.5 Amperes , τοτε στον ατμ/τη μας θα πανε τα 4.5 Volts.

Για να μας δωσει το Vamo 6 Volts με 1.5 Ωμ , θα επρεπε να ανεβαζει 24 Watts και η πλακετα του θα επρεπε να ειναι 4 Amperes.

Mε τα 3.5 Amps της πλακετας του Vamo , στα 1.5 Ωμ θα μας δωσει λιγοτερα απο 5 volts(συγκεκριμένα 4.7) .
Αναλόγως το ιδιο ισχυει και για τα Watts.




Eβαλα τον Diver V2 στο SVD με 2.4 Ωμ στα 12 Watts και δεν αντεξα τη δυναμη.
Μετα εβαλα στην ιδια ρυθμηση τον Diver V1 με 0.9 Ωμ και αυτο που πηρα ηταν πολυ κατωτερο αποτελεσμα.

Αυτο συνεβει γιατι η πλακετα του SVD , δεν αφησε να περασει το ρευμα που ζητησα , αλλα μου εδωσε ρευμα βαση  της αντ/σης που ειχα στον Diver V1 , αναλογα παντα με τα Amperes της πλακετας . Με 0.9 Ωμ , για να παρω 12 Watts , θα επρεπε να εχει η πλακετα 3.6 Amperes.  Ετσι λοιπον για να ειναι μεσα στις προδιαγραφες με τις οποιες εχει κατασκευαστει η πλακετα , μου εδωσε 11 Watts και 3.15 Volts (μπορει και λιγοτερα), ενω με τα 2.4 Ωμ , μου εδωσε 5.3 Volts και (μαλλον) 12 Watts.

---  Μπορει να φανει γελοίο, αλλα επειδη η πλακετα ειναι '' εξυπνη '' , προστατεψε ολα τα συστηματα και τα chipακια της , οπως και εμενα , γιατι διαβασε βιαια αποφορτιση της μπαταριας και ετσι μου εκοψε το ρευμα που ζητουσα.

Αυτο ειναι και ενα γνωρισμα των VV/VW .  Η προστασια.....
Η πλακετα με μια μπαταρια ειναι step up και αυτοματα αναγνωριζει οτι τετοια αντ/ση απαιτει ρευμα ανωτερο απο αυτο που μπορει να δωσει. Οποτε προσαρμόζει το ρευμα που θα δωσει αναλογα με την προκαθορισμένη λειτουργια με την οποια εχει προγραμματιστει απο την εταιρια.

Με λιγα λογια (πολλα εγραψα) , ο ρολος των VV/VW ειναι να δωσουν ρευμα παραπανω απο αυτο που θα παρουμε απο μια σκετη μπαταρια.  Αυτη ηταν , ειναι και θα ειναι η δουλεια τους.  Οποτε το να κανω μικρη αντ/ση σε VV/VW , ειναι άτοπο και μπορω να πω και λαθος.


Ετσι λοιπον , μπορουμε να πουμε οτι τα VV/VW , εχουν σωστη λειτουργια οταν αναλογα με τις αντ/σεις που κανουμε δεν ξεπερνάμε τα ορια προδιαγραφων της καθε πλακετας και συνάμα να της επιτρέπουμε να κανει τη δουλεια για την οποια κατασκευαστηκε χωρις να τη ζοριζουμε.




Συγνωμη για το σεντονι , αλλα ειναι ''λιγο μεγαλο'' το φορουμ και ειναι φυσικο να μην διαβαστουν ολα.......... :)

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2014, 20:16 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #677 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 02:13 »
Καλησπερα θα ηθελα να μαθω για ενα φτηνο mod αν γινεται απο ελλαδα η κυπρο,
και την διαφορα [size=78%]mod με τα αλλα ...ευχαριστω[/size]

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #678 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 02:25 »
Φιλε μου εξαρτάται τι ζητάς... :dontknow:
θες μηχανικό ή VV/VW?
Και μεχρι πόσα λεφτα μπορεις να διαθέσεις?

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #679 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 09:45 »
@Shadockan

Vamo, SVD, Z-max αναφέρονται ως 4Α με μία μπαταρία και 5A με 2χ18350

πχ http://www.fasttech.com/product/1491700
     Maximum current output: 5A

    http://www.fasttech.com/products/0/10004594/1370201-innokin-itaste-svd-variable-voltage-wattage-mod
    5A maximum output current

Από που σου προκύπτει οτι η πλακέτα είναι 3,5A?.... ???

Εκτός αν το χρησιμοποείς ως παράδειγμα, αλλά και πάλι μπορεί να μπερδέψει κάποιον.... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #680 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 13:55 »
Φιλε μου εξαρτάται τι ζητάς... :dontknow:
θες μηχανικό ή VV/VW?
Και μεχρι πόσα λεφτα μπορεις να διαθέσεις?


απο mod δεν πολυ ξερω φιλε μου,τι να πω γιρο στο 40αρι δεν ξερω και ποσο πανε,και τι καλυτερο εχουν απο delirium 69 ας πουμε η καποιο παρομοιο τα [size=78%]mod?[/size]

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #681 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 15:06 »
Αυτή τη στιγμή, η καλύτερη κατά τη γνώμη μου επιλογή είναι ένα istick eleaf. Ολοκληρωμένη πρόταση, διότι περιλαμβάνει καλή μπαταρία και φορτιστή. Δυνατό, μικρό, με τρελή αυτονομία και λειτουργία passthrough για να το έχεις στην πρίζα και να ατμίζεις. Αν δεν ρουφάς τα μλ θα σου πάει όλη μέρα. Αλλιώς, λίγο με το πασθρου λίγο μόνο του, θα τη βγάλεις. Αν το δουλεύεις χαμηλά, δεν θα έχεις θέμα με καμμένα, διότι έχει δυνατό ρεύμα. Ταιριάζει με εργοστασιακούς και επισκευάσιμους.
Δες περισσότερα εδώ.
Από τιμή είσαι στα 60 αρχική τιμή κομπλέ. Με την έκπτωση του φόρουμ η τιμή πέφτει ανάλογα με το κατάστημα μεχρι 48 ευρώ.
Από εξωτερικό αν δε βαριέσαι να περιμένεις, έχει κάτι λιγότερο από 30 ευρώ σε επιλεγμένα καταστήματα.
Δεν θα το πάρεις για να σου κρατήσει 2-3 χρόνια, κανένα φτηνό μοντ δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής. Αλλά από όλα τα φτηνά, είναι το μόνο που συνδυάζει δυνατό ρεύμα, αυτονομία και διακριτική μοντέρνα εμφάνιση.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #682 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 15:23 »

απο mod δεν πολυ ξερω φιλε μου,τι να πω γιρο στο 40αρι δεν ξερω και ποσο πανε,και τι καλυτερο εχουν απο delirium 69 ας πουμε η καποιο παρομοιο τα [size=78%]mod?[/size]


Κατ αρχην,ότι Mod και να πάρεις ,είτε μηχανικό είτε VV/VW θα είναι καλύτερο απο ένα απλο ηλ. τσιγαρο οπως το Delirium.
Εχεις λοιπον δυο επιλογες.
1.Να παρεις "μηχανικό" mod, δηλαδή κάτι σαν αυτό: http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=60_95&product_id=655  ή κάτι σαν αυτό: http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=60_95&product_id=620
Αν παρεις κάτι τέτοιο εκτος απο το mod θα χρειαστεί επιπλέον να αγοράσεις μπαταρίες,φορτιστή και έναν ατμοποιητή που θα βάλεις επάνω. Το κοστος δηλαδη θα σου βγει γύρω στα 60Ευρω.


Η δευτερη επιλογη που έχεις είναι να πάρεις VV/VW mod, δηλαδή μοντάκι με κύκλωμα πολλαπλασιαστή ισχύος μέσα, αυτο τι διαφορα εχει απο το μηχανικο? Οτι με το κυκλωμα που διαθέτει πολλαπλασιάζει την ισχυ της μπαταρίας,για να στο πω χοντρικα και μπακαλίστικα περισσότερη ισχύ=περισσότερο ντουμάνι συν το οτι η μπαταρια θα σου αποδιδει το ιδιο καλά μέχρι να αδειασει χωρις να σημειωνεται πτώση της απόδοσης του τσιγαρου σου.
Μπορεις να παρεις κατι σαν αυτο: http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=60_96&product_id=682 αλλα θα χρειαστει να αγοράσεις επιπλέον τον ατμοποιητή (μπαταριες και φορτιση έχει).


Μια άλλη καλή πρόταση που την έχει σε προσφορα και συνδιάζει και τα δύο είναι αυτή: Προκειται για μηχανικό mod το οποίο όμως διαθέτει επιπλέον το "Kick", ένα μαραφέτι που απο μηχανικό το μετατρέπει σε VV/VW. Το εχει σε προσφορα σε πολυ καλη τιμη, στα 25 ευρω. http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=60_95&product_id=356 θα χρειαστεις επιπλέον εναν φορτιση (περίπου 8 ευρώ αν πάρεις μονό φορτιστη,δηλαδη φορτιστη που φορτιζει μια μπαταρια μονο),θα χρειαστεις άλλα 10 περιπου ευρω για την μπαταρία και άλλα 8 για ατμοποιητή.
Ατμοποιητής>>>> http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=61&product_id=496
Φορτιστής>>>> http://www.replacesmoke.com/αξεσουάρ/φορτιστές/xtar-mc1-charger-detail.html
Μπαταρία>>>>http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=62_79&product_id=582 Εϊσαιγύρω στο 50ρικο...


Αλλη πρόταση είναι να πάρεις το Joyetech eGrip απο το www.ecig.gr  , το eGrip εχει τα πάντα όλα μέσα, δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα επιπλέον και με την έκπτωση του φόρουμ θα σου βγεί γύρω στα 50 κάτι ευρώ....


Τελος, η πιο φτηνή λύση είναι να ψάξεις στο fasttech.com και να παραγγειλεις απο εκεί, θα κανει καμια 15ρια μέρες να σου έρθει απο Κίνα ότι επιλέξεις αλλα οι τιμες οπως θα διαπιστωσεις ειναι παρα πολυ χαμηλες...

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #683 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 18:58 »
θελω να αλλαξω τον vamo v5 με ενα νεο μηχαΝικο  μοντ.θα ηθελα ομως να κρατησω τον μεγαλο nautilus ως ατμοποιητη..γινεται αυτο η πρεπει να παρω και νεο ατμοποιητη μαζι?
και αν γινεται η αποδοση του ατμισματος μου σε σχεση με το vamo θα εχει διαφορα?

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #684 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 19:10 »
δεν χρειαζεται να αλλαξεις ατμοποιητη , η αποδοση με το μηχανικο θα ειναι χαμηλοτερη απ αυτη του Vamo , στο μηχανικο για να εχεις καλη αποδοση πρεπει να χρησιμοποιεις αντιστασεις κατω του 1.3 ohm μιας και δεν μπορεις να ρυθμισεις την ταση αφου παιρνεις οτι δινει η μπαταρια εκεινη την στιγμη ομως μπορεις να προσθεσεις το kick στο μηχανικο και να ρυθμιζεις τα watt.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #685 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 19:18 »
Θεωρώ οτι είναι λάθος η μεταπήδηση από vamo σε μηχανικό.

Θα κερδίσεις ίσως μια ομορφότερη εμφάνιση mod

Θα χάσεις 1) Δύναμη και ευελιξία. Δηλαδή με οποιαδήποτε αντίσταση ανα πάσα στιγμή να έχεις δυνατή ή όχι απόδοση - αποτέλεσμα 2) Σταθερότητα. Όσο πέφτει η μπαταρία τόσο πιό κακό αποτέλεσμα ατμίσματος 3) Ασφάλεια από όλες τις πλευρές. Μπαταρίας, ανάποδης πολικότητας, χαμηλής αντίστασης κλπ 4) Τις μετρήσεις και την ενημέρωση που σου παρέχει το vamo για την κατάσταση της μπαταρίας, για την αντίσταση κλπ

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #686 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 19:23 »

εχεις απολυτο δικιο σε ολα αυτα που λες φιλε μου..απλα εχω αρχισει να νιωθω μια στασιμοτητα στο ατμισμα το τελευταιο διαστημα και προσπαθω να ανακαλυψω το επομενο μου βημα..χωρις ακομα να μπορω να καταληξω που ακριβως πρεπει να παω.γιαυτο αναφερθηκα σε μηχανικο.δεν μπορω να καταληξω σε καποια συγκεκριμενη λυση για το επομενο τροπο ατμισματος..μετα το vamo ti? ??? :wall: :wall:



το KTS 2 stainless steel που εχει και το kick μαζι θα ηταν μια καλη επιλογη?




Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2014, 19:43 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #687 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 19:33 »
Αν χρησιμοποιείς στο Ναυτιλο BDC αντιστάσεις, δοκίμασε και BVC που όσοι τις χρησιμοποιούν τις αναφέρουν ως καλύτερες. Από την άλλη, μήπως να αρχίσεις να το ψάχνεις για επισκευάσιμο ? Θέλω να πω ότι ίσως να μην χρειάζεται αλλαγή μοντ, αλλά ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #688 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 19:35 »
το KTS 2 stainless steel που εχει και το kick μαζι θα ηταν μια καλη επιλογη?
φαινεται  μουφα αστο για καναν αλλο  :))

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #689 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 19:37 »
Από ένα σκέτο μηχανικό, ναι είναι καλύτερη επιλογή. Γενικά ενα μηχανικό με kick είναι καλή περίπτωση, αλλά κατά την άποψή μου όχι καλύτερη από το Vamo.

Το επόμενο βήμα αν μου επιτρέπεις, είναι Vamo + επισκευάσιμος (πχ Kayfun) και μετά + διπλή αντίσταση (πχ Aqua ή dripping πχ Magma). Άλλο βήμα μετά από αυτά microcoil + βαμβάκι. Αργότερα ατμοποιητής με mesh.

Όπως βλέπεις υπάρχουν βήματα εξέλιξης, ψαξίματος και πειραματισμού για το καλύτερο. Το μηχανικό (και ζητώ συγγνώμη από τους λάτρεις του) δεν θα σου προσφέρει εξέλιξη, παρά μόνο ομορφιά.

Κατά τα γούστα μου πάντα και την υποκειμενική μου άποψη  :angel:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279380 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias