vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1785 στις: Μαΐου 13, 2019, 22:35 »
Αυτό με το ρύζι δυστυχώς είναι μύθος. Ο λόγος που δουλεύει κάποιες φορές, είναι γιατί το αφήνεις στην ησυχία του για καιρό και στεγνώνει μόνο του. Θα γινόταν το ίδιο και να το άφηνες σε ένα ντουλάπι χωρίς να το πασπατεύεις.

https://smartphones.gadgethacks.com/how-to/myth-debunked-uncooked-rice-isnt-best-way-save-your-water-damaged-phone-0154799/

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1786 στις: Μαΐου 13, 2019, 23:10 »
μύθος δεν είναι απλά δεν είναι ο καλύτερος τρόπος αλλά νομίζω ο πιο εύκολος, αν έχεις διοξείδιο πυριτίου (silica gel) βάλε αυτό αλλιώς προμαγειρεμένο ρυζάκι που υπάρχει παντού κάνει δουλειά

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1787 στις: Μαΐου 14, 2019, 00:52 »
Δεν βάζουμε ποτέ τις μπαταρίες για να δούμε εάν μια συσκευή έχει επιζήσει από πτώση σε νερό. Η όποια διάβρωση θα γίνει αργά αργά ενώ ένα κάψιμο από βραχυκύκλωμα θα γίνει σχεδόν ακαριαία. Το καλύτερο είναι να της στείλουμε για καθάρισμα. Σε διαφορετική περίπτωση περιμένουμε για μέρες τόσο ώστε να είμαστε σίγουροι ότι έχει στεγνώσει τουλάχιστον.
 
 
Πολύ λυπάμαι πάντως καθώς σου άρεσε πολύ αυτό το mod.  :(
Δεν το ήξερα κ φυσικά δούλεψε για λίγο κ έδειχνε ότι φόρτιζε μα μετά με άφησε....
Οι μπαταρίες καθόλου δεν βράχηκαν!! Πρέπει να πήρε νερό από τον ατμοποιητή νομίζω ναι?
Θα το αφήσω για μέρες όπως μου λες κ εσύ  κ θα δούμε τι έγινε... Πράγματι είναι το αγαπημένο μου αν κ βλέπω να παίρνω
το aegis που είναι αδιάβροχο που μάλλον όταν το έφτιαχναν σκέφτηκαν οι άνθρωποι μια ψυχή...Όνομα δεν λέμε.... ::) ::) ::)

Δοκίμασε να το αφήσεις μέσα σε ένα σακουλάκι με ρύζι για καμιά βδομάδα. Προϋπόθεση το σακουλάκι να μην παίρνει αέρα. Το ρύζι θα τραβήξει ότι υγρασία έχει πάρει το mod. Έτσι έσωσα το κινητό μου που πλύθηκε με τα ρούχα στο πλυντήριο
Το έχω ακούσει ξανά αυτό  :yes:  Εγώ απλά με το πιστολάκι το στέγνωσα αν κ δεν είχα ιδέα που μπορεί το νερό να είχε εισχωρήσει...
Θα το αφήσω όμως καμία εβδομάδα κ μετά θα το ξαναδοκιμάσω. 

Αυτό με το ρύζι δυστυχώς είναι μύθος. Ο λόγος που δουλεύει κάποιες φορές, είναι γιατί το αφήνεις στην ησυχία του για καιρό και στεγνώνει μόνο του. Θα γινόταν το ίδιο και να το άφηνες σε ένα ντουλάπι χωρίς να το πασπατεύεις.

https://smartphones.gadgethacks.com/how-to/myth-debunked-uncooked-rice-isnt-best-way-save-your-water-damaged-phone-0154799/
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας ! 
Θα το αφήσω όπως είπα για λίγες μέρες να στεγνώσει εντελώς κ εύχομαι να επανέλθει το καημένο μου..
Έχω  το Lucid κ ατμίζω τώρα κ ειλικρινά  μου φαίνεται τόσο μικρό κ περίεργο στο χέρι μου.  

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1788 στις: Μαΐου 14, 2019, 08:44 »
Αυτό με το ρύζι δυστυχώς είναι μύθος. Ο λόγος που δουλεύει κάποιες φορές, είναι γιατί το αφήνεις στην ησυχία του για καιρό και στεγνώνει μόνο του. Θα γινόταν το ίδιο και να το άφηνες σε ένα ντουλάπι χωρίς να το πασπατεύεις.

https://smartphones.gadgethacks.com/how-to/myth-debunked-uncooked-rice-isnt-best-way-save-your-water-damaged-phone-0154799/
Στο link που παρέθεσες, γράφει στο τέλος
If you don't have any silica gel laying around, use instant couscous or instant rice as an alternative. While cat litter works better than the two previous mentioned drying agents, some of the particles from the litter could possibly enter your device, so use it carefully.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1789 στις: Μαΐου 14, 2019, 10:19 »
Εγώ πάντως σε περίπτωση υγρασίας από υγρό όμως, και ρύζι κ πιστολάκι κ ισοπροπυλικη δεν είχαν ιδιαίτερο αποτέλεσμα δυστυχώς. Αν το πάρει η κάτω βόλτα... Μακάρι κάτι απο όλα αυτά να σου δουλέψει γιατί είναι κ ωραίο mod.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1790 στις: Μαΐου 14, 2019, 12:59 »
Ρύζι, silica gel, κουσκους και ότι άλλη βλακεία κυκλοφορεί στο internet δεν κάνουν απολύτως τίποτα. 

Βάλτε λίγο νερό σε ένα βάζο, κλείστε το  και βουτήξτε το σε ένα τσουβάλι ρύζι. Πιστεύετε ότι με κάποιο μαγικό τρόπο το νερό θα βγει από το βάζο και θα πάει στο ρύζι;  :idiot1:
Το ρύζι για να τραβήξει το νερό θα πρέπει να έχει επαφή μαζί του. Νομίζετε ότι θα βάλετε το μοντάκι μέσα στο ρύζι και το νερό θα φύγει τρέχοντας μέσα από την πλακέτα για να πάει να βρει το ρύζι; Προσοχή τότε μην αφήνετε ρύζι κοντά σε βρύσες γιατί θα σας έρθει φουσκωμένος λογαριασμός ύδρευσης  :laugh1:

Το silica gel μπαίνει μέσα σε συσκευασίες για να τραβάει την υγρασία του αέρα ώστε να μην υγροποιηθεί και καταστρέψει ευαίσθητα ηλεκτρονικά. Δε θα τραβήξει νερό εξ αποστάσεως.

Αυτό που πρέπει να γίνει άμεσα αν το mod πάρει νερό είναι να βγάλουμε τις μπαταρίες.
Μετά και ανάλογα τον εξοπλισμό που διαθέτουμε τα ακόλουθα βήματα
1. Ξήλωμα πλακέτας και μπάνιο σε πλυντήριο υπερήχων με ειδικό καθαριστικό.
2. Ξέβγαλμα με μπάνιο σε ισοπροπυλική αλκοόλη
3. Στέγνωμα με θερμό αέρα


Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1791 στις: Μαΐου 14, 2019, 19:01 »
Καλά παιδιά μην βαράτε :o, μια απλή ανέξοδη πρόταση έκανα που σε μένα δούλεψε (ή νομίζω ότι δούλεψε). Αν υπάρχει η δυνατότητα η συσκευή να ανοιχτεί, να καθαριστεί κτλ εννοείται είναι ότι καλύτερο. Υλικά όμως όπως το ρύζι και πολύ περισσότερο το silica gel έχουν την ιδιότητα να δεσμεύουν την υγρασία που βρίσκετε στον αέρα και αυτό βοηθάει στο να στεγνώσει κάτι πιο γρήγορα. Δεν θα τραβήξουν νερά ούτε από την βρύση ούτε από βάζα παρά μόνο την υγρασία που βρίσκετε στον αέρα την οποία δεν βλέπουμε αν και με αυτά που γράφετε με ανησυχήσατε :hmmm:, λέτε με τον αφυγραντήρα που φαγώθηκε η γυναίκα να πάρουμε να έρθει λογαριασμός νερού όσο ο ένφια?  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1792 στις: Μαΐου 15, 2019, 14:59 »
Μιά ερώτηση σας παρακαλώ . Μήπως γνωρίζει κανένας πως κλειδώνει στα Watt το drag  mini της   voopoo ?

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1793 στις: Μαΐου 15, 2019, 15:19 »
Καλησπέρα,
Ψάχνω regulαted tube mod για κλώνο kayfun prime μεχρι 22m . Σκέφτομαι Joyetech Unimax 22 που έχει επιλογή σταθερής τάσης 3.8V. Μήπως έχει κανείς άποψη για αυτόν; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1794 στις: Μαΐου 15, 2019, 15:27 »
Το ehpro 101 22mm σε SS θα ηταν λουκουμι για τον prime

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1795 στις: Μαΐου 15, 2019, 15:36 »
Ευχαριστώ. Το σκέφτομαι κι αυτό απλώς αναρωτιέμαι εάν αυτά τα απλά sticks θα δούλευαν ικανοποιητικά. Αυτή την περίοδο το βρίσκεις στα 25 ευρώ το Unimax, οπότε θα ήταν μια φθηνή λύση για έξω.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2019, 23:57 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1796 στις: Μαΐου 15, 2019, 15:45 »
Δεν διαφωνω. Αλλα με ενα 20αρικο εξτρα παιρνεις το ehpro. Δεν ειναι και χασμα τιμης για ενα πολυ καλυτερο μοντακι.

Αλλα απολυτα σεβαστο αν νομιζεις πως το budget σου δεν καλυπτει το εξτρα κοστος



Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1797 στις: Μαΐου 17, 2019, 16:13 »
Τώρα πως να το πω δεν ξέρω γιατί θα γελάτε όλοι μαζί....  :-[ :-[ :-[   :yes:

Παιδιά εδώ κ καμία ώρα είναι που μου έπεσε το mod (Wildwolf) στον κουβά σφουγγαρίσματος... :'(
Ναι...  ::) ::) ::)

Γελάστε άφοβα ....Αφού την έκανα την εξυπνάδα μου κ είπα να αφήσω το καημένο
το mod σε σημείο που δεν έπρεπε....

Όταν συνέβη το μοιραίο....Το είχα στην θήκη κ αμέσως το έβγαλα από το νερό κ το σκούπισα κ μετά του
έβγαλα την θήκη κ είδα με έκπληξη ότι το νερό δεν είχε περάσει μέσα στις μπαταρίες!!
Αφού το στέγνωσα κ με πιστολάκι από έξω είπα να δω αν λειτουργεί.... ::) ::)

Κ όντως  λειτούργησε για λίγο κ μετά έσβησε... Αυτό τώρα εδώ κ ώρα κ είπα πάλι να το δοκιμάσω
μήπως κ του πέρασε το σόκ.... Πήρε μπρος μα μου παθαίνει κάτι κ όλο μου δείχνει ότι φορτίζουν οι μπαταρίες
κ έτσι φοβήθηκα μην συμβεί κανένα σοβαρό ατύχημα  κ το άφησα στην άκρη...

Αν είχε κανείς ανάλογη εμπειρία παιδιά ας μου πει τι να κάνω ναι?
Φυσικά δεν νομίζω κανείς να είναι ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΟΣΟ ΕΓΩ ναι?
Εδώ σας πήρα το βραβείο .....Του κουβά που κατάπιε το mod ... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
4 μέρες μετά κ όμως το καλό μου... Το αγαπημΕνο μου....Το τΕλειο μου mod δουλεύει σαν να μην έπεσε ποτέ μέσα σε
κουβά με νερό για σφουγγάρισμα.... ::) ::) ::)

Δεν άντεξα παιδιά κ είπα σήμερα να το δοκιμάσω ναι? Ειλικρινά κάνω πάρτι από την χαρά μου!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Μια χαρά δουλεύει κ όσα έκανε εκείνη την πρώτη μέρα τα έχει ξεχάσει...Όλες αυτές τις μέρες το είχα αφήσει
απλά μέσα σε ένα συρτάρι κ έκανα ευχή να μην με αφήσει τόσο άδοξα... ::) ::) ::)

Στην επόμενη κλήρωση θέλω ξανά να χαρίσω ένα wildwolf γιατί ειλικρινά αξίζει κ δεν κάνω καμία διαφήμιση γιατί
δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν μου έπαθε τελικά τίποτα!!! Αυτό όμως να πω γιατί το τράβηξα από το νερό σε χρόνο μηδέν
κ γιατί το είχα στην θήκη του που τελικά το προστατεύει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.  :yes:


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1798 στις: Μαΐου 18, 2019, 02:01 »
Καλό το mod !
Καλύτερη εσύ!

Αποσυνδεδεμένος no_O2

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1799 στις: Ιουνίου 05, 2019, 16:54 »
Σε modakia με ενσωματωμενες μπαταριες, ξερουμε τι ειδους μπαταριες εχουν μεσα; τις γνωστες κυλινδρικες ή τις πλακε που εχουν τα κινητα;

Αν εχουν τις κυλινδρικες μπαταριες μεσα, γινεται να ανοιχτει το mod για να βαλεις ιδιου τυπου αλλα μεγαλυτερης χωρητικοτητας;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279257 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias