vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, dkostas, Jorge, axilleaspro, Βασίλης Γ, Aoratix, azografos, Sergios

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #255 στις: Απριλίου 20, 2011, 15:26 »
Gια το κατάστημα στον Πειραιά, μου είπε ότι επειδή υπάρχει παραγγελία σε εξέλιξη, θα φροντίσει να παραγγείλει και μια κουλούρα φιτίλι σαν αυτό που του πήγα (ελπίζοντας ότι είναι το ίδιο). :hmmm:

Οπως μου είπε, νεότερα θα έχουμε σε καμιά 10αριά μέρες μετά το Πάσχα.
Οπότε σε αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #256 στις: Απριλίου 22, 2011, 01:13 »
Bulli A2 double atomizer 2X 3Φ 6σπ  1Ω 3,7Α με IMR 3,7V 13,69W

Tόνοι καλού και πυκνού ατμού!!!!

Τρελά ντουμάνια!!!!

Μετά από αυτό όλα τα άλλα είναι ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2011, 01:22 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #257 στις: Απριλίου 22, 2011, 10:34 »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #258 στις: Απριλίου 23, 2011, 23:15 »
οχι φιλε elaspre δεν ειμαι μηχανη αναζητησης :)) ,απλα στον εναμιση χρονο περιπου που ειμαι στο φορουμ απο οταν μπηκα διαβαζα διαβαζα και εξακολουθω να διαβαζω ακομα και θεματα λιγοτερο ενδιαφεροντα για μενα  ;)

Στο link που έδωσες έχει φώτο από Α1 από Γερμανικό Forum.

Δεν βλέπω να το έχει δοκιμάσει κάποιος.

Μάλλον δεν ανακάλυψα το τροχό αλλά τουλάχιστον το δοκίμασα κι έγραψα εντυπώσεις...

Πάντως όποιος το ατμίσει διπλό θα χρειαστεί σίγουρα ακτινογραφία θώρακα σύντομα....

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #259 στις: Απριλίου 24, 2011, 00:34 »
Χριστος Ανεστη  φιλε kkostas .
Καταρχην δεν ειπα το αντιθετο για τις φωτο 8)
Καταδευτερον δεν το εχει δοκιμασει καποιος απο το ελληνικο φορουμ και συγχαρητηρια που το δοκιμασες πρωτος.
Κατατριτον καλα εκανες και εγραψες εντυπωσεις και ουτε πουθενα αναφερα κατι για αυτο που εκανες,απλα εδειξα στον φιλο elaspre οτι εχει δοκιμαστει απο τους γερμανους και οτι ειναι γνωστο.
Τωρα αν σε ενοχλησε αυτο που εκανα σου ζητω συγνωμη δεν θα ξανασυμβει. ;D
Και αν επιτρεπεται με ποσα mg νικοτινη το εκανες το πειραμα?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:55 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #260 στις: Απριλίου 24, 2011, 00:58 »
Καμία ενόχληση. Χρόνια πολλά!

Τα mg 8.

Έχω ένα tip για τον Α2 που λογικά θα σου φανεί χρήσιμο:

Το  καρφάκι το πυρακτώνουμε σε γκαζάκι για να οξειδωθεί και να χάσει την ηλεκτρική του αγωγημότητα.

Τυλίγουμε την αντίσταση γύρω από το φυτίλι και το καρφάκι.

Βιδώνουμε όπως είναι τα άκρα πρόχειρα με τις βιδούλες και τις σπείρες να μην ακουμπάνε σε αυτές.

Πυρακτώνουμε την αντίσταση μερικές φορές για να χάσει την ηλεκτρική της αγωγημότητα από την επιφάνειά της.

Βιδώνουμε την αντίσταση στις βιδούλες στην τελική της θέση.

Βγάζουμε το καρφάκι.

Τώρα και να ακουμπάει κάποια σπείρα τη βιδούλα δεν βραχυκυκλώνει.

Και γενικά έτσι λύνουμε το πρόβλημα του περιορισμένου χώρου.

Ευχές!!!!

Υ.Γ. Την ιδέα την πήρα από το μεταλικό πλέγμα. Μην μου βάλεις link με αυτό :lotpot:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:56 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #261 στις: Απριλίου 24, 2011, 01:10 »
Οχι μην φοβασαι δεν δινω λινκ για το πλεγμα  :))
Καλο το tip και θα το δοκιμασω μολις μου ερθει το πλεγμα.
Τωρα για τα 8 mg θα προσπερασω αυτο και την ακτινογραφια θωρακος γιατι προσωπικα κινουμαι σε δυνατα mg 36 vg σκετη οποτε τα 8 θα μου φανουν παιδικα :))

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #262 στις: Απριλίου 24, 2011, 01:56 »
Είχα κάνει κι εγώ το ίδιο πείραμα με τα 2 φιτίλια, αλλά πέρασε απαρατήρητο μέσα στον καταιγισμό των μηνυμάτων!



http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1608.msg52263.html#msg52263
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1608.msg52438.html#msg52438


Συμφωνώ απόλυτα μέ τις παρατηρήσεις του kkostas.
Με έπιασε πονόλαιμος...

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #263 στις: Απριλίου 26, 2011, 23:34 »
Το πρωϊ πήρα το πλέγμα που μου έστειλε ο Craven.
Είναι σκληρότερο και πιο δύσκαμπτο απ' ότι περίμενα (#150?).
Πλάκωσα τα πειράματα αλλά δεν βλέπω πολύ μέλλον.
Είναι πολύ δύσκολο να του δώσεις κατάλληλο σχήμα και να το χωρέσεις μέσα στον Α2.
Οι πάνω άκρες ή άκρη "κολλάει" στον πολυεστέρα και βάλε-βγάλε το φίλτρο στο τέλος σπάει η αντίσταση.
Γενικά το όλο σύστημα δεν έχει την απαιτούμενη ελαστικότητα που έχει το νήμα και φαίνεται μπελαλίδικο.
Για να τροφοδοτηθεί σωστά πρέπει να πετύχεις τη σωστή πυκνότητα στο στρίψιμο και το σωστό σχήμα (που δεν ξέρω ποια είναι αυτά). Αντε και το πέτυχες μια, τις επόμενες φορές?   
Αυτό που δοκιμάζω τώρα είναι να τυλίξω το φιτίλι του Cetin μόνο στο κέντρο με το πλέγμα (3-5mm) και εκεί πάνω να γίνει η περιέλιξη της αντίστασης. Δεξιά και αριστερά της προεξέχουν τα φιογκάκια του νήματος και τροφοδοτούν σωστά το πλέγμα. Φαίνεται να λειτουργεί προς το παρόν. Θα μου πεις γιατί να το κάνω αυτό? Ίσως έτσι το φιτίλι και η αντίσταση αντέξουν πολύ περισσότερο ο χρόνος μεταξύ των αλλαγών να επιμηκυνθεί. Από την άλλη, το φιτίλι του Cetin ενώ το βρίσκω καλό, κόβεται πολύ εύκολα απο την αντίσταση αλλά και απο τις κοφτερές άκρες του πλέγματος.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #264 στις: Απριλίου 28, 2011, 09:37 »
Το πρωϊ πήρα το πλέγμα που μου έστειλε ο Craven.
Είναι σκληρότερο και πιο δύσκαμπτο απ' ότι περίμενα (#150?).
Πλάκωσα τα πειράματα αλλά δεν βλέπω πολύ μέλλον.
Είναι πολύ δύσκολο να του δώσεις κατάλληλο σχήμα και να το χωρέσεις μέσα στον Α2.
Οι πάνω άκρες ή άκρη "κολλάει" στον πολυεστέρα και βάλε-βγάλε το φίλτρο στο τέλος σπάει η αντίσταση.
Γενικά το όλο σύστημα δεν έχει την απαιτούμενη ελαστικότητα που έχει το νήμα και φαίνεται μπελαλίδικο.
Για να τροφοδοτηθεί σωστά πρέπει να πετύχεις τη σωστή πυκνότητα στο στρίψιμο και το σωστό σχήμα (που δεν ξέρω ποια είναι αυτά). Αντε και το πέτυχες μια, τις επόμενες φορές?   
Αυτό που δοκιμάζω τώρα είναι να τυλίξω το φιτίλι του Cetin μόνο στο κέντρο με το πλέγμα (3-5mm) και εκεί πάνω να γίνει η περιέλιξη της αντίστασης. Δεξιά και αριστερά της προεξέχουν τα φιογκάκια του νήματος και τροφοδοτούν σωστά το πλέγμα. Φαίνεται να λειτουργεί προς το παρόν. Θα μου πεις γιατί να το κάνω αυτό? Ίσως έτσι το φιτίλι και η αντίσταση αντέξουν πολύ περισσότερο ο χρόνος μεταξύ των αλλαγών να επιμηκυνθεί. Από την άλλη, το φιτίλι του Cetin ενώ το βρίσκω καλό, κόβεται πολύ εύκολα απο την αντίσταση αλλά και απο τις κοφτερές άκρες του πλέγματος.

Κράτησε το πλέγμα για να φτιάξεις Modulra

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #265 στις: Απριλίου 28, 2011, 17:23 »
Παρέλαβα τα πλέγματα των 165-200-325.
Η πρώτη δοκιμή έγινε με των 325.
Τα αποτελέσματα ικανοποιητικά όσον αφορά το χτύπημα και την γεύση που ήταν κλάσεις ανώτερη από όλα τα φιτίλια που δοκίμασα.
Εκείνο που διαπίστωσα ήταν στο θέμα της ροής.Όσο το χρησιμοποιούσα ήταν καλά.Με το που το άφησα νομίζω οτι μπουκωσε το φιτιλι και δεν μπορουσε να κανει σωστή καύση.
Υποθέτω ότι η ποσότητα του πλέγματος πρέπει να ηταν περισσότερη.
Το μόνο σιγουρο είναι ότι θέλει πολλούς πειραματισμούς αλλά πιστεύω ότι αν βρεθεί η σωστή ποσότητα από εκει και μετα δεν υπάρχει τπτ αλλο από πλευρας ατμοποιητων.....οχι οτι υπαρχει τώρα, γιατι οποιος δοκιμασει τον Α2 οι υπόλοιποι ατμο απλά ξεχνιούνται μια για πάντα.
Φίλε Θόδωρε το πρόβλημα με το φιλτρακι που γαντζωνόταν στο πλέγμα επάνω το έλυσα τσακίζοντας το πλέγμα και από τις δυο μεριές.
Μητσε το διακοπτακι σε λειτουργία με αφορμή το πλέγμα στον Α2.ΒΙΝΤΕΟ :))


Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #266 στις: Απριλίου 28, 2011, 17:29 »
Παρόλο το ντουμάνι  :thumpup: :thumpup: :thumpup: το είδα.Θές ξύρισμα  ;D

Δηλαδή χωρίς το πλέγμα δεν λειτουργεί ωραία?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2011, 17:47 από Τριπολίτης »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #267 στις: Απριλίου 28, 2011, 19:29 »
Παρόλο το ντουμάνι  :thumpup: :thumpup: :thumpup: το είδα.Θές ξύρισμα  ;D

Δηλαδή χωρίς το πλέγμα δεν λειτουργεί ωραία?
Οχι ρε Μητσε,το πλέγμα το δοκιμάζω για αντικατάσταση του φιτιλιού και για πιο αντοχή αλλά και για πιο υγιεινά ατμισματα  :)) μέχρι να δούμε τι θα γίνει με το πειραιώτικο φιτίλι του Γιάννη.Γιατί του τουρκου τσιμπάει λίγο στην τιμη. ;)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #268 στις: Απριλίου 28, 2011, 19:46 »
Φίλε Θόδωρε το πρόβλημα με το φιλτρακι που γαντζωνόταν στο πλέγμα επάνω το έλυσα τσακίζοντας το πλέγμα και από τις δυο μεριές.
Κι εγώ αυτό έκανα αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Για περίμενε να δεις μετά απο 1-2 μέρες αν θα έχει επιζήσει η αντίσταση.
Επειδή ο χώρος είναι περιορισμένος, το όλο σύστημα είναι σχετικά ογκώδες και όλο και κάπου βρίσκει να ψιλοφρενάρει-φρακάρει. Λίγο στον πολυεστέρα, λίγο στο άσπρο του περίβλημα, λίγο στα τοιχώματα του καλύμματος. Είναι δύσκολο να το κεντράρεις και να μείνουν τα ποδαράκια προ τα πάνω για να ακουμπάν στον πολυεστέρα και να μην βρίσκει πουθενά αλλού για να μη σπάσει και όλο αυτό να μπορέσεις να το πετύχεις την επόμενη φορά που θα στρίψεις αντίσταση.
Εγώ δεν μπορεσα να το πετύχω με αυτό που έχω. Ίσως το #325 που έχεις εσύ μπορεί να είναι πιο εύπλαστο.
Για πες και δυο λόγια για την οξείδωση του πλέγματος. Εγώ το έκαψα 3-4 φορές στο γκαζάκι απο 30-60"  και δεν πέτυχα την απόλυτη μη αγωγιμότητα. Ίσως και για αυτό μου καταναλώνει λίγο πιο γρήγορα τις μπαταρίες αλλά και δεν "αρπάζει" αμέσως όπως το σκέτο νήμα. Έχει μια πολλή μικρή καθυστέρηση. 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #269 στις: Απριλίου 28, 2011, 19:53 »
Θόδωρε το 325 είναι σαν ύφασμα,πολύ μαλακό.Το ίδιο και το 200αρι που δοκιμάζω τώρα και που και στα δυο δεν έχω το πρόβλημα να βγάζω και να βάζω τα φίλτρα και τα σχετικά.
Ίσως γιατί το πάχος που χρησιμοποίησα είναι σχεδόν όσο το φιτίλι του cetin.
Aυτη την στιγμή με το 200αρι έχω βάλει ένα έξτρα μικρο κομμάτι πολυεστερακι επάνω στις μύτες του πλέγματος(όπως έκανε ο Κώστας) και μέχρι στιγμής πάει καλά.
Οι δοκιμές συνεχίζονται και αυτό γιατί έμεινα ενθουσιασμένος από την γεύση και το ντουμάνι :yes:
Όσο για το οξειδωμα με αναπτήρα το κάνω και μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα αγωγιμότητας.Και αυτή η καθυστέρηση υπάρχει και σε  μένα και την θεωρώ φυσιολογική αν σκεφτείς ότι ενώ το καις με αναπτήρα σε δευτερόλεπτα μπορείς και το πιάνεις.
Πιστεύω οτι θέλει περισσότερο χρόνο απο 30-60 και από όλες τις μεριές.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2011, 20:00 από SEB »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 200 42430 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos