vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

63 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

[ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 15:42 »
το πιο σημαντικό για την ίδρυση είναι ο 'χώρος' του συλλόγου (χρειάζεται να ενοικιαστεί κάποιος) ... λύστε αυτό το θέμα και όλα τα άλλα είναι εύκολα σχετικά..  ;)

άρα βάση αυτού του λόγου πρέπει

1. είτε να υπενοικιάσετε κάποιον ήδη υπάρχον χώρο (ρωτήστε έναν λογιστή αν και δύσκολο το κόβω)
2. νοικιάστε έναν μικρό χώρο ως έδρα του συλλόγου

αρα με βάση τα παραπάνω ο σύλλογος πρέπει να έχει κάποια ετήσια έσοδα για να μπορούν να καλύψουν το ενοίκιο και τη ΔΕΗ  , κάντε ένα πλάνο πόσα άτομα υπολογίζετε να έχετε κάντε μια διαίρεση και μόλις βγάλατε το κόστος συμμετοχής ανά άτομο  8)

επίσης εάν είναι μη κερδοσκοπικός ο ετήσιος ισολογισμός πρέπει να είναι μηδενικός.. οπότε βάλτε και το κόστος ενός λογιστή μέσα (εκτός εάν υπάρχει προσφερόμενος  ::) )

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 15:52 »
Εδρα μπορει να ειναι και το σπιτι ενος μελους.
Οσο για τα γραφειοκρατικα ειναι αρκετα,
αλλα οχι τοσα ωστε να μην μπορουμε
να τα καλυψουμε, εκ των ενοντων.
Αν φθασουμε να θελουμε λογιστη
αλλωστε θα υπαρχει ταμιας,
να εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχουμε αναγκη απο τιποτε.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 20:38 »
Και εγώ είμαι θετικός. Ωστόσο θα πρέπει να είναι όλοι προετοιμασμένοι, διότι οι σύλλογοι δεν λειτουργούν πάντοτε αρμονικά.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 00:29 »
Εγω θεωρω οτι εχουμε λεσχη ατμισματος και ειναι το e-kapnisma.gr ::)

Αποσυνδεδεμένος stavros76

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 00:49 »
Καλή ιδέα η λεσχη αλλα συνήθως με τον καιρο δημιουργούνται διαφορα θεματα οικονομικα και παει κατρακύλα η δουλειά.
Η οργανωση και συνέπεια των μελων ειναι  το ποιο δυσκολο.

Αποσυνδεδεμένος gkhellas

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 01:19 »
το πιο σημαντικό για την ίδρυση είναι ο 'χώρος' του συλλόγου (χρειάζεται να ενοικιαστεί κάποιος) ... λύστε αυτό το θέμα και όλα τα άλλα είναι εύκολα σχετικά..  ;)

άρα βάση αυτού του λόγου πρέπει

1. είτε να υπενοικιάσετε κάποιον ήδη υπάρχον χώρο (ρωτήστε έναν λογιστή αν και δύσκολο το κόβω)
2. νοικιάστε έναν μικρό χώρο ως έδρα του συλλόγου

αρα με βάση τα παραπάνω ο σύλλογος πρέπει να έχει κάποια ετήσια έσοδα για να μπορούν να καλύψουν το ενοίκιο και τη ΔΕΗ  , κάντε ένα πλάνο πόσα άτομα υπολογίζετε να έχετε κάντε μια διαίρεση και μόλις βγάλατε το κόστος συμμετοχής ανά άτομο  8)

επίσης εάν είναι μη κερδοσκοπικός ο ετήσιος ισολογισμός πρέπει να είναι μηδενικός.. οπότε βάλτε και το κόστος ενός λογιστή μέσα (εκτός εάν υπάρχει προσφερόμενος  ::) )

εάν κολλήσουμε στον χwρo εγώ, έχω την λύση , απλά ενημερώνω για να ξέρετε.

και θα είναι δωρεάν όσον αφορά το ενοίκιο.

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 05:43 »
Πολυ καλη ιδέα αξιόλογη μου χε περάσει απο το νου, μπράβο Νίκο για την ιδέα σου κ οποίος θέλει να βοηθήσω σε κάτι θα το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 09:38 »
Εγω θεωρω οτι εχουμε λεσχη ατμισματος και ειναι το e-kapnisma.gr ::)

Γιάννη, άλλο πράμα η Λέσχη και άλλο πράμα ο σύλλογος. Με σύλλογο αποκτάς νομική υπόσταση και όχι μόνο.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #83 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 10:48 »
Ευχαριστω για την διευκρινηση φιλε parpen,
αλλλα η "λεσχη" αναφερθηκε στον τιτλο του θεματος μαζι με κλαμπ και συλλογο.
Χαριν συντομιας ανεφερα ενα απο τα τρια και ξερω ποιες ειναι οι διαφορες ::)
Νομικη υποσταση αν σε ενδιαφερει να δοθει στο ατμισμα,
το πιο πιθανο ειναι να βγουν χαμενοι οι ατμιστες,
μιας και απο την στιγμη που θα ειναι εντονη η παρουσια του ΗΤ,
επομενο ειναι να επιζητησουν θεσμικα να μας επιβαρυνουν οικονομικα με ειδικους
φορους καταναλωσης των εξειδικευμενων ατμιστικων προιοντων.
Ενα αλλο παρελκομενο που πιθανα θα ακολουθησει ειναι και η απαγορευση της δημοσιας χρησης εφαμιλα του καπνισματος.
Ποιος ξερει ομως......μπορει ολα αυτα να γινουν και χωρις να χρειαστει να τα
προκαλεσουμε εμεις και να μην παιζει ρολο αν γινει ή οχι καποιος τοπικος συλλογος......ή λεσχη ή κλαμπ - οτι μπορει τελικα να γινει.
Τι γνωμη μου λεω και με τη σειρα μου ακουω και διαβαζω ολες τις γνωμες που ακουγονται.........εκεινο που μενει ειναι τροφη για σκεψη ::)

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 11:02 »
Γιάννη, άλλο πράμα η Λέσχη και άλλο πράμα ο σύλλογος. Με σύλλογο αποκτάς νομική υπόσταση και όχι μόνο.
Ετσι απο περιεργεια . Γιατι εχουμε αναγκη ν,αποκτησουμε νομικη υποσταση ? Μηπως ξεφευγουμε απο τους προταρχικους μας στοχους ? Θελουμε να μπουμε σε νεα μονοπατια ?  Εχω την εντυπωση οτι το ατμισμα ειναι διαφορετικο και στην πρακτικη του αλλα και στο θεωρητικο κομματι του . Να εχουμε νομικη υποσταση για να ατμιζουμε σε περισσοτερα μερη και περισσοτερο ? Οποιαδηποτε προσπαθεια διακοπης του εθισμου μας θα την επικροτουσα . Αλλα προσπαθεια νομιμοποιησης ενος εθισμου απο εναν αλλον.... Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σας αλλα εγω θα συνεχισω ερασιτεχνικα με την ελπιδα της αποδεσμευσης κι απ,αυτο  :)

Αποσυνδεδεμένος Exe

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 11:13 »
Καλημερίζω και χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ, μιας και είναι η πρώτη μου ποστιά! Επειδή το ζήτημα με τις λέσχες το έχω ξανα ζήσει και στο τέλος το μπέρδεμα ήταν μεγαλύτερο από τη βοήθεια, θα πρότεινα μια συνάντηση ατμίσματος (αν και πιστεύω ότι θα έχει γίνει μέχρι τώρα). Πιες το καφέ σου, δοκίμασε την πατέντα του άλλου π.χ τη μπαταρία με ρυθμιστή volt, τη προσωπική μίξη του λαδιού. Αυτό το λεω γιατί ήδη έχω δει κόσμο ο οποίος το ΗΤ το έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο!   

Αποσυνδεδεμένος apoplous

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • DD+ODYSSEUS -dual coil-mini&more-egoT-want-titan
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #86 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 11:36 »
Ετσι απο περιεργεια . Γιατι εχουμε αναγκη ν,αποκτησουμε νομικη υποσταση ? Μηπως ξεφευγουμε απο τους προταρχικους μας στοχους ? Θελουμε να μπουμε σε νεα μονοπατια ?  Εχω την εντυπωση οτι το ατμισμα ειναι διαφορετικο και στην πρακτικη του αλλα και στο θεωρητικο κομματι του . Να εχουμε νομικη υποσταση για να ατμιζουμε σε περισσοτερα μερη και περισσοτερο ? Οποιαδηποτε προσπαθεια διακοπης του εθισμου μας θα την επικροτουσα . Αλλα προσπαθεια νομιμοποιησης ενος εθισμου απο εναν αλλον.... Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σας αλλα εγω θα συνεχισω ερασιτεχνικα με την ελπιδα της αποδεσμευσης κι απ,αυτο  :)
nassos και εγώ την ίδια περιέργεια εχω , συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #87 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 11:54 »
Δεν είμαι και γω σίγουρος τι θέλω.
Θα μπορούσε να γίνει μία τέτοια ένωση ή σύλλογος, όχι λέσχη ή σωματείο.
Σκοποί:
- η προάσπιση της αλήθειας για το άτμισμα, αναφορικά με το πόσο ασφαλές είναι σε σχέση με το κάπνισμα.
- η πίεση για διαμόρφωση νομικού πλαισίου που:
     θα το αντιμετωπίζει ως μορφή θεραπείας από το κάπνισμα και εναλλακτική ασφαλέστερη μορφή καπνίσματος, αλλά όχι κάπνισμα.
     η νομιμοποίηση της χρήσης του, όπου δεν υπάρχει πραγματικός λόγος να απαγορεύεται.
     η απαγόρευση της χρήσης του, από άτομα που δεν καπνίζουν (ξέρω είναι λίγο γελοίο γιατί δεν μπορεί να ελεχτεί, αλλά είναι σημαντικό)
     η νομιμοποίηση της πώλησης και διάθεσής του.
     η δημιουργία νομικού πλαισίου ελέγχου των ατμιστικών ουσιών και συσκευών
- η ενημέρωση του κόσμου σχετικά με το άτμισμα
- η βοήθεια, με βάση τη συλλογή πληροφοριών από τα μέλη, σε καπνιστές να το κόψουν χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικό τσιγάρο.
- η βοήθεια σε ατμιστές που το επιθυμούν, να το κόψουν (το άτμισμα)


Μέλη του μπορούν να είναι ενήλικες, ανεξαρτήτου υπηκοότητας ή θρησκεύματος, ανεξαρτήτως αν καπνίζουν/ατμίζουν ή όχι, αρκεί να συμφωνούν με τους σκοπούς του συλλόγου.
Η εγγραφή θα κοστίζει ας πούμε 10-20€, και μηνιαία συνδρομή 5€. Ή ετήσια - αναλόγως.


Πάμε τώρα στο ζουμί:
Τι θα κάνει αυτός ο σύλλογος που δεν μπορούμε να το κάνουμε χωρίς αυτόν;
Ακούω.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #88 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 20:46 »
Ηλία. Όταν θέλεις να προωθήσεις, ή να προασπίσεις ή να θέσεις ή να διεκδικήσεις ή, ή ,ή, τότε αν δεν έχεις υπόσταση , πως θα το κάνεις?
Ποιοι είστε εσείς? Οι ανώνυμοι ατμιστές θα λέμε?
Ένα forum, δεν μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο.

Απαντώντας σε προηγούμενα μηνύματα, όπως του Νάσου. Νάσο, δεν έχουν όλοι τους ίδιους στόχους με εσένα. Ενδεχόμενα εσύ, αν δεν μπορείς να βρεις νικοτίνη, να ατμίζεις non ή και να μην έχεις πρόβλημα να σταματίσεις και το άτμισμα. Δεν είμαστε όλοι έτσι όμως.
Επίσης, νομίζω πως όσο περισσότεροι είμαστε , όσο πιο οργανωμένοι, τόσο περισσότερη ισχύ θα έχουμε και τόσο περισσότερο ίσως θα μπορούμε να επηρεάσουμε τις εξελίξεις.
Ιδιαίτερα αν καταφέρουμε και έχουμε και ειδικούς (νομικούς, ιατρούς κλπ).

Εντάξει και εγώ δεν είμαι 100% σίγουρος, για αυτό άλλωστε έγραψα πως το βλέπω θετικά.

Απ: ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ-ΛΕΣΧΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΑΤΜΙΣΤΩΝ
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 15:06 »
είμαστε πολλοί...εγώ προσωπικά θα έδινα και κανα 5ευρω τον χρόνο για σύλλογο...

*2κ μέλλη φτάνουν για γραφεία και να ασχοληθούν μερικά άτομα...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem