vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

308 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, Nikrom, Aoratix, Jorge, Mimhsdr, manoslykos, JohnDag, treloneritis, lounik

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
:eleos:  με το λόμπι των ml  :tongue_smilie:

Βράχος ακλόνητος! :))
:sorrylathos:

Αποσυνδεδεμένος apo86

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Ολες μου τις συνταγες 7 σε αριθμο τις βρηκα στο eliquids recipe. Εχω οτι ζητανε απο αρωματα. Κοιταω τις κριτικες και βουυυυρ. Ξεκιναω με αρωματα νικοτινγ pg vg.ανακατευω με χερι. Το κλεινω κ το κοπαναω χαχ. Το αφηνω σε ντουλαπι. Καθε μερα το ιδιο χτυπημα. Τ αφηνω πανω απο βδομαδα
Δν κερω τι παιζει. Παιζω πολυ χαμηλα σε ωμ γενικα αλλα με τα ετοιμα δν ειχα θεμα

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Αμα βγαζεις τις συνταγες σου πιο νωρις απο οσο λενε οι κατασκευαστες ειναι λογικο να μην εχουν τη γευση που περιγραφουν καθως δε θα εχουν ωριμασει,η απλα μπορει να ειναι και μαπα η συνταγη(παιζει και αυτο)

Εξαλλου η γευση ειναι κατι το υποκειμενικο

Αποσυνδεδεμένος apo86

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Σας ευχαριστω παιδια για τις αμεσες απαντησεις σας!!

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Παιδιά καλησπέρα, μια διευκρίνηση, όταν θέλω να φτιάξω υγρό 50/50 PG/VG, με ποσοστό από έτοιμο άρωμα που είναι κατα τον κατασκευαστή PG, και η βάση νικοτίνης έχει αναλογία 55%PG/35%VG/10%ΝΕΡΟ τα διάφορα calculators μου βγάζουν ένα σύνολο pg/vg που πρέπει να βάλω(κάποια είναι πιο συγγεκριμένα και μου λένε για παραπάνω vg). Πρέπει να προσθέσω και νερό ή έχουν μέσα η έτοιμη pg και vg (totally wicked)? Επίσης βάζω μισή μισή την ποσότητα σε pg/vg ή αυτό που μου λέει το calculator με περισσότερη αναλογία vg λόγω του ότι το άωμα είναι full pg?

Κατά τη γνώμη σας ποιο είναι το πιο σωστό calculator?

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Ουσιαστικά το νερό υπολόγισέ το σαν να ήταν PG για το calculator.

Κανονικά βάσεις αν λένε 100%VG θα είναι 100% VG χωρίς νερό μέσα.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Σ αυτά τα έτοιμα αρώματα όταν φτιάχνουμε το τελικό υγρό πρέπει να προσθέτουμε και νερό(δεν έχω δει κάπου να το προτείνουν οι κατασκευαστές)?

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Νερό ο μόνος λόγος για να προσθέσεις είναι για να κάνεις το μείγμα σου πιο αραιό, σε περιπτώσεις που δεν θες να χρησιμοποιήσεις PG επειδή μπορεί να έχεις κάποια ενόχληση ή αλλεργία.

Αν δεν χρησιμοποιείς PG και η βάση και νικοτίνη είναι απο 100%VG τότε το μείγμα σου θα είναι πολύ πηχτό και δεν θα λειτουργεί καλά σε κάποιους ατμοποιητές.Τότε βάζεις λίγο wfi(water for injections) για να το αραιώσεις και να τροφοδοτεί καλύτερα το βαμβάκι σου.

edit:

Υπάρχει φυσικά και η άποψη οτι κάνει το υγρό να είναι πιο απαλό στον λαιμό και στην μύτη, αλλά δεν μπορώ να πω οτι έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο στις δοκιμές μου με χρήση wfi vs pg.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Η προσθήκη νερού εκτός από την υγρασία που μου βγάζει ως δυσάρεστη αίσθηση στο άτμισμα, κατεβάζει επίσης και τη θερμοκρασία βρασμού του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος Dimidom

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα θα ήθελα να φτιάξω βάση ατμίσματος χωρίς άρωμα 50-50 και 6αρα νικοτίνη μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Ναι αμε. 

Πάρε ένα μπουστερακι 10ml 18mg/ml 50/50,

Προσέθεσε 10ml 100% Vg και 10ml 100% Pg.


Τέλος θα έχεις 30 ml 6αρας 50/50.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Παιδιά καλημέρα, η καλύτερη  λύση για ανακάτεμα shake and vape αρωμάτων ποια είναι? Χειροκίνητα μου έχει ξεραθεί το χέρι άσε που υπάρχει και αυτός ο αστικός μύθος για την τύφλωση :WhatIsThat: . Της nitecore το μηχανάκι είναι λίγο ακριβό και για να φτιάξω κάτι αντίστοιχο(και υποδεέστερο) το βλέπω χλωμό. 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
φραπεδιέρα
σορρυ, σεικ εντ βειπ είπες.... με το χέρι... :D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι και απαραίτητο να έχεις ειδικό εξοπλισμό. Shake and vape.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης, γρήγορα κατάλαβα ότι γενικά τα υγρά θέλουν μάξιμουμ 1 λεπτό ανακάτεμα κάθε φορά. Παραπάνω δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι, εκτός από το να δημιουργήσεις παραπάνω φυσαλίδες. Αν δεν σου φαίνεται έτοιμο, μάλλον θέλει να κάτσει λίγες μέρες ακόμα. Από τη μικρή εμπειρία μου, κυρίως με τα lamda (πλην λέμον μπανζ dammit!) τα shake`n`vape, αν έλεγαν shake`n` wait θα ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα.  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 1 65 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:35
από Ηρακλης
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 716 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085837 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro