vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 4 χρήστες
noe, dkostas, camber, Sergios

Twitter

Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση

Αποσυνδεδεμένος rigo

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #405 στις: Μαρτίου 22, 2017, 16:11 »
Μετά από 40 ml και μπόλικη πιπιλα,έχω να πω ότι διαρροή,δεν βλεπω(προφανώς και δεν θέλω να δω),ούτε δάκρυσμα στην εισαγωγή αέρα!Ακόμα και αν γεμίσω με ανοιχτή την ροή αέρα!
Γουργουρισματα και σκασιματα ούτε καν!

Αλλά βλέπω ότι οι εμπειρίες είναι εκδιαμετρου αντίθετες,σε αυτά!Σίγουρα ένα μικρο ποσοστό είτε θα κάνει ,κάτι λαθος,είτε θα έχει πέσει σε προβληματικές αντιστάσεις!!
Όμως επειδή δεν μιλάμε και για κανένα πολύπλοκο,εργαλειο,που απαιτεί ειδικούς χειρισμούς!Μου γεννάται ο πρόβληματισμος και η σκεψη,μήπως κάποιες παρτίδες έχουν πρόβλημα....??

Το ξεκάθαρο μείον είναι η χωρητικότητα,η οποία δεν πλησιάζει καν τα 2 ml!Θα κάνω πάντως μία απόπειρα,όταν αλλάξω αντίσταση να τον γεμίσω από κατω,εφόσον δω ότι μπορω!Τέλος πάντων αλχημείες,μακάρι να βγει ένα extension,να μπορούμε να χαρούμε παραπανω ml,χωρίς να χάσει την ομορφιά του!

Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #406 στις: Μαρτίου 22, 2017, 16:18 »
Αφού υποτίθεται ότι δεν επιτρέπονται πια άνω των 2μλ (εκτός αν βγάλουν στο εξωτερικό).
Αυτό με την χωρητικότητα πάντως λογικά ισχύει στους περισσότερους ατμοποιητές, απλά στους 2μλ είναι πιο εμφανές.

Αποσυνδεδεμένος mimispa

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #407 στις: Μαρτίου 22, 2017, 16:22 »
mimispa Ειλικρινά δεν με δυσκολεύει τίποτα από αυτά μάλλον γιατι τα δάχτυλα μου είναι σαν τανάλιες και το ξεβιδωνω πανευκολα για να αναπληρωσω 😃😃
και επίσης μάλλον τα σπειρωματα του δικού μου pico είναι στην καταλαθος κατάλληλη θέση έτσι ώστε η ρύθμιση του αέρα να είναι στην από έξω μεριά
τότε είσαι τυχερός! :)
Εγώ προσπαθώντας με τα δάχτυλα να συγκρατήσω το κάτω μέρος, τότε είτε λίγο θα γλιστράει είτε θα χαλάει η ρύθμιση του αέρα και μετά πάλι θα θέλει λίγο ξεβίδωμα για να τη ρυθμίσω. Οπότε καλύτερα να το βγάζω για να μη παιδεύομαι. Βέβαια δε το θεωρώ τραγικό και πλέον δε με ενοχλεί να το βγάζω.
Κάτι που ξέχασα στις παρατηρήσεις μου, είναι ότι στο pico υπάρχει ένα πολύ ελαφρό ανεπαίσθητο κενό του ατμοποιητή στο βίδωμα, ενώ στο cubis pro δεν υπήρχε. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην εφαρμόζει τέλεια στο pico. Το ίδιο συνέβαινε και στο Nautilus mini. Σε εσάς συμβαίνει κάτι παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #408 στις: Μαρτίου 22, 2017, 16:47 »
Σκέφτηκες, πριν τους στείλεις στο θάνατο, μήπως αυτά που περιέγραψες είναι αποτελέσματα του δικού σου κακού χειρισμού;

Φιλικά, πάντα.

Υ.Γ. Στο μέλλον, και εάν έχεις ξανά τετοια θέματα, μην πετάς τα ατμιστικά - υπάρχουν πολλοί που τα έχουν ανάγκη. Μπορείς να τα χαρίσεις από το σχετικό νήμα που υπάρχει στο φόρουμ.
μιλάμε για κομμάτι που δεν έχει κάτι να κάνει ο χρήστης μαν. δεν βάζεις σχοινια, φιτίλια, χρονόμετρα, σύρματα. Αρα κακός χειρισμός που ακριβώς? 
Γέμισα μέχρι εκεί που λέει και η εταιρία, με κλειστό αέρα, δοκίμασα και με ανοιχτό αέρα, δοκίμασα να σφήξω ανάποδα, δοκίμασα 3 αντιστάσεις και είχα τα ίδια αποτελέσματα. Έπρεπε να προσευχηθώ στο θεό? έπρεπε να είμαι σε κανα βουνό για να έχω μικρότερη ατμοσφαιρική πίεση? να είμαι κρεμασμένος ανάποδα? 
δεν έχω χρόνο πλέων για να τον χάνω σε τέτοια. σορρυ κιόλλας.

Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #409 στις: Μαρτίου 22, 2017, 16:52 »
Δεν ξέρω άν είμαι τυχερός ή άν κάνω κάτι διαφορετικά αλλά εγώ δεν έχω κανένα απο τα προαναφερθέντα προβλήματα.
Έχω 2 και πάω για τρίτο Ναφτίλο 2 για τη γυναίκα μου. Είναι φθηνός και έχει πολύ φθηνα ανταλλακτικά τουλάχιστον η 1,8 που χρησιμοποιώ.
Στον pico πατάει καλά, βλέπω τον αέρα στο πλάι και δεν έχω πάρει ποτέ καμμένο η διαρροή. Ίσως λίγες μπουρμπουλίθρες στις 2 πρώτες τζούρες μετά το γέμισμα.
Το μόνο που βλέπω εγώ σαν ελάτωμα είναι η μικρή χωρητικότητα ειδικά άμα χρησιμοποιείς τις 0,7 αντιστάσεις και ότι όντως δεν μπορείς να τον γεμίσεις τέρμα
παρα μόνο μέχρι της κάθετες γραμμές δλδ περίπου 1,2 με 1,5 ml πραγματική χωριτικότητα. Αλλά σε όλα τα άλλα είναι υποδειγματικός.
Επίσης οι αντιστάσεις με μέτρια χρήση κρατάνε περίπου 1 εβδομάδα και με υγρά 70VG/30PG.

ΥΓ. Τελικά, ίσως επειδή στο forum γραφουν άνθρωποι που έχουν πρόβλημα με τη συγκεκριμένη συσκευή, μπορεί να αποθαρυνθεί κάποιος νέος
ατμιστής απο το να πάρει μία σωστή συσκευή η οποία θα τον βοηθήσει να απαλλαγεί απο το κάπνισμα και είναι κρίμα.
Άν είχα διαβάσει το παρόν νήμα πρίν τον αγοράσω ίσως και να μην τον δοκίμαζα...

Αποσυνδεδεμένος Besko

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #410 στις: Μαρτίου 22, 2017, 16:53 »
Και άλλο πρόβλημα έχει κάθε φορά που συμπληρώνεις υγρό είναι σαν μπουκωμένος χρειάζεται να ανεβάσεις watt για να ξεμπουκώσει κάτι σαν υπερτροφοδοσία .....
Κατά την άποψη μου καλύτεροι οι παλιοί nautilus πολύ καλύτεροι οι kabuki και αναφέρομαι μόνον σε όσους φορούν ίδιες αντιστάσεις. 
Επίσης επειδή διάβασα για πολλά watt τα 10 -11 θα πω ανεξάρτητα που άτμιζε ο καθένας και οι προηγούμενες bvc αντιστάσεις όταν έγραφαν 4,2 έως 5 volt εννοούσαν 10 - 14 watt .
Οι χαμηλότερες ρυθμίσεις σε watt ήταν κατάλοιπο των παλαιότερων αντιστασεων .

Αποσυνδεδεμένος rigo

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #411 στις: Μαρτίου 22, 2017, 17:40 »
Αφού υποτίθεται ότι δεν επιτρέπονται πια άνω των 2μλ (εκτός αν βγάλουν στο εξωτερικό).
Αυτό με την χωρητικότητα πάντως λογικά ισχύει στους περισσότερους ατμοποιητές, απλά στους 2μλ είναι πιο εμφανές.
Δεν μιλάω για αυτο.Οτι βγαίνει πλέον είναι 2ml!Ομως βγαίνουν είτε ξεχωριστα,extensions,oπως(ειχε ο ναυτιλος X),ειτε εντός της συσκευασίας,,όπως του Ijoy Exo!
Το λέω ως μειονεκτήματα,οχι γιατί έχει ονομαστική χωρητικότητα 2ml,αλλα γιατί στην πραγματικότητα,βάζει  με το ζορι,1-1.3 ml μεσα!
Εκτιμώ ότι δύσκολα θα δούμε πάντως κάτι,αν και το εύχομαι λόγο κατασκευής,θα πρέπει να έρχεται με ολόκληρο κάλυμμα (καμπάνα)!

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #412 στις: Μαρτίου 22, 2017, 17:47 »
τον έχω είχα και εγώ εδώ και 5 μέρες.
Καλή γεύση με λίγο αέρα.

υγρά τρέχουν έξω απο τους αεραγωγούς κατα 50% στο γέμισμα την ώρα που βιδώνεις. και επειδή θέλω τα πράγματα πλέων απλά και προχτές με έκανε ^#$%^#$%^# τον έστειλα στον κάδο με την μία μαζι με τον cubis pro. Ο ένας να γουργουρίζει σαν γατί και ο άλλος να του τρέχουν τα σάλια κάθε τόσο.
Να κλείνεις τους αεραγωγούς όταν γεμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος rigo

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #413 στις: Μαρτίου 22, 2017, 18:06 »
μιλάμε για κομμάτι που δεν έχει κάτι να κάνει ο χρήστης μαν. δεν βάζεις σχοινια, φιτίλια, χρονόμετρα, σύρματα. Αρα κακός χειρισμός που ακριβώς?

Προφανώς δεν φταις εσύ!Όπως και οι περισσότεροι,που έχουν προβλήματα!Όπως είπα και σε άλλο ποστ μάλλον υπάρχουν θέματα με παρτίδες!
Σε ένα συμφωνώ με τον φίλο,ότι δεν τα πετάμε τα χαρίζουμε,στο αναλογο,νήμα,για τους φίλους που, δεν έχουν  τη δυνατότητα,αναφέροντας τα προβλήματα!

Αποσυνδεδεμένος argam

Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #414 στις: Μαρτίου 22, 2017, 19:04 »
@Rigo
Είμαι από του άτυχους που μάλλον έπεσαν σε προβληματική παρτίδα, να κάνω κάτι λάθος δεν παίζει γιατί τα έχω δοκιμάσει όλα, επίσης άλλαξα κεφαλή και το  γυάλινο ταγκάκι μόνο τα οριγκάκια δεν άλλαξα.
Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορείς φυσικά να απαντήσεις είναι από που το πήρες το δικό σου

Αποσυνδεδεμένος gaos74

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #415 στις: Μαρτίου 22, 2017, 19:14 »
Προσπαθησε να τον καθαρισει κανενας (βρασιμο);

Βγαλατε τα orings?

Βλεπω εχει ενα και μεσα στο φουστανι...

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #416 στις: Μαρτίου 22, 2017, 20:30 »
Θα συμφωνήσω με τον rigo.... κάτι πρέπει παίζει με τις παρτίδες. Η aspire ποιας χώρας είναι και τι ποσοστό ελαττωματικών είναι αποδεκτό σε αυτή;

Βέβαια πρώτη φορά βλέπω τέτοιες έντονες διαφορές.

Εμένα πραγματικά μου φαίνεται φοβερός ατμοποιητής. 1μιση τρύπα για τσιγαρίσια, τραβάει πολύ σωστά συμπαγές και smooth πως να το πω...
Και σε γεύση δεν το συζητάω, "ανασταίνει" πεθαμένα αρώματα...σαν τους xtar ένα πράγμα στις ψόφιες μπαταρίες χεχε

Θέλω να καταλήξω πως έχω πέσει σε καλό κομμάτι από όσο αντιλαμβάνομαι. Όσοι τον θεωρείται ότι ειναι ο Χ 2 αν δεν υπάρχει θέμα μήπως γινόταν αναφορά από που αγοράστηκε μήπως καταλήξουμε κάπου; Αν είναι να διαταραχτεί η ησυχία βέβαια ίσως καλύτερα όχι.

Βλακεία αυτό με το 1-1,2μλ βέβαια...αν ήταν 2-2,5 θα ταν τέλειος.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #417 στις: Μαρτίου 22, 2017, 20:49 »
μιλάμε για κομμάτι που δεν έχει κάτι να κάνει ο χρήστης μαν. δεν βάζεις σχοινια, φιτίλια, χρονόμετρα, σύρματα. Αρα κακός χειρισμός που ακριβώς?
Γέμισα μέχρι εκεί που λέει και η εταιρία, με κλειστό αέρα, δοκίμασα και με ανοιχτό αέρα, δοκίμασα να σφήξω ανάποδα, δοκίμασα 3 αντιστάσεις και είχα τα ίδια αποτελέσματα. Έπρεπε να προσευχηθώ στο θεό? έπρεπε να είμαι σε κανα βουνό για να έχω μικρότερη ατμοσφαιρική πίεση? να είμαι κρεμασμένος ανάποδα?
δεν έχω χρόνο πλέων για να τον χάνω σε τέτοια. σορρυ κιόλλας.
Καλά τα λες. Και επίσης περιγράφεις τον ιδανικό ατμοποιητή! Δηλαδή, αυτόν που δεν έχει να κάνει κάτι με τον χρήστη ( ακούστηκε κάπως αυτό, ε? ). Δυστυχώς, όμως, όλοι οι ατμοποιητές χρειάζονται την  τεχνική τους για να δουλέψουν απροβλημάτιστα, ακόμη και οι εργοστασιακοί. Αυτό ήθελα να σου μεταφέρω, αλλά μάλλον δεν το κατάφερα.

Αν διαβάσεις το νήμα, θα δεις πως η πλειοψηφία των σχολίων είναι θετική για τον Ναυτίλο 2 ( το ίδιο θετικά τον βλέπω και εγώ, παρότι δεν τον απόκτησα για κύριο ατμοποιητή μου, αλλά για back up στην τσέπη - χρησιμοποιώ επισκευάσιμους ).

Σε καμμία περίπτωση δεν υπάρχει λόγος για προσευχές, ορειβασία και ακροβατικά. Δεν τα βρήκατε; Τέλος. Αλλά αφού χωρίσατε, κρίμα δεν ήταν να καταλήξει άστεγος; Σίγουρα κάποιο σπίτι θα του πρόσφερε φιλοξενία.

Αποσυνδεδεμένος argam

Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #418 στις: Μαρτίου 22, 2017, 20:58 »
Eγω παλι παρ ολες τις ψιλοδιαρροες του θα τον χρησιμοποιω μαζι με τους προηγουμενους  ναυτιλους μου και τους kayfun,  ισως να τον ειχα και για κυριο,   αν μαλιστα ηξερα που θα βρω παρτίδα χωρίς προβληματα θα τον ξαναγοραζα

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #419 στις: Μαρτίου 22, 2017, 22:11 »
Kαι η ecig 24ευρω παιδια ορματε

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171745 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364