vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

303 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, after_smoke, Milarepa, tony1976, Blackwolf, lagoudakis, panikad, antre

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2745 στις: Μαρτίου 22, 2017, 08:36 »
καλημέρα...είμαι offtopic και το ξέρω...ηθελα να ρωτήσω αν με τους τελευταίους νόμους έχει απαγορευτεί και ο ναργιλές που προσφέρουν διάφορα εστιατόρια σε κλειστούς χώρους και υπάρχει ακόμα και στον τιμοκατάλογο διότι οι απειροελάχιστες μου γνώσεις δεν μου επιτρέπουν να δω τη διαφορά με το η.τ. εκτός από την έλλειψη νικοτίνης....

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2746 στις: Μαρτίου 22, 2017, 08:38 »
Καλή σου μέρα 
Με τον αντικαπνιστικό νόμο απαγορευόνταν και πρίν σε κλειστούς χώρους.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2747 στις: Μαρτίου 22, 2017, 10:35 »
... διότι οι απειροελάχιστες μου γνώσεις δεν μου επιτρέπουν να δω τη διαφορά με το η.τ. εκτός από την έλλειψη νικοτίνης....
Και στο ναργιλε οπως και στο συμβατικο τσιγαρο υπαρχει καυση, αρα και ολα τα συμπαρομαρτουντα ;)

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2748 στις: Μαρτίου 22, 2017, 22:55 »
Για να μην απορεί κανένας πλέον γιατί μπήκαν φόροι στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και απαγορεύτηκε επίσης στους κλειστούς χώρους παρά τις επιστημονικές μελέτες, διαβάστε το παρακάτω:

http://www.ethnos.gr/oikonomia/arthro/nea_ependysi_apo_tin_papastratos_ypsous_300_ekat_euro-65091339/


Χρεοκοπημένοι είμαστε, ότι θέλουν μας κάνουν.  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2749 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:03 »
το συζητησαμε και πρίν. Αλλά τι σχέση έχει το άτμισμα στους κλειστούς χώρους με αυτό?

Edit: συζητήθηκε εδώ.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2750 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:10 »
Συγνώμη αλλά τώρα το είδα στην εφημερίδα και θέλησα να το αναρτήσω.

Η απαγόρευση του ατμίσματος σε κλειστούς χώρους έχει σχέση με το φόρο, με την έννοια ότι αν φορολογήσεις κάτι ως ανθυγιεινό, πρέπει μετά και να το απαγορέψεις για να αιτιολογήσεις τη φορολογία. Λέω εγώ με το φτωχό μυαλό μου.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2751 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:16 »
Δεν το έβαλα για να σου πώ ότι ξαναμπήκε, απλά αν ήθελες να δέις τη κουβέντα που έγινε.

Ο αντικαπνιστικός νόμος, με το φόρο( ΕΦΚ) και το TPD είναι 3 διαφορετικά πράγματα.

Χοντρικά:
Αντικαπνιστικός, εξίσωση ατμίσματος-καπνίσματος ( κλειστοί χώροι)
Εφκ, φορολογία στην παραγωγή, φόρος ο οποίος μπήκε και για έισπραξη και για να μην μπορέις να αγοράζεις από απ έξω.
TPD οδηγία της ΕΕ για το πώς πρέπει να κυκλοφορούν τα ατμιστικά υγρά εκτός των άλλων.

Μην νομίζεις ότι του παπ τα στυλό δεν έχουν τις ίδιες διατάξεις

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2752 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:25 »
Συμφωνώ απολύτως με τον alexeft και γι' αυτό θεωρώ τον ΕΦΚ πιο σοβαρή επίθεση κατά του ατμίσματος από την απαγόρευση σε κλειστούς χώρους. Θα ήταν τουλάχιστον παράδοξο να βγει ο υπουργός υγείας και να πλέξει το εγκώμιο του ατμίσματος ως πιο ασφαλή μέθοδο πρόσληψης νικοτίνης ή έστω ως πιο αποτελεσματικό μέσο διακοπής του καπνίσματος και μετά ο συνάδελφος του των οικονομικών να πάει να επιβάλλει χαράτσι στα υγρά σαν τιμωρία σ' αυτούς που πάνε γλιτώσουν την ζωή τους. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια έρευνα που να υπολογίζει έστω και χονδρικά πόσους πόρους εξοικονομεί το κράτος από την στροφή των καπνιστών στον ατμό. Ίσως να είναι και ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι μελλοντικά με τον ΕΦΚ...


Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2753 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:27 »
ναι και εγώ συμφωνώ, απλά δεν έχει να κάνει με τα στυλό.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2754 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:28 »
Δεν το έβαλα για να σου πώ ότι ξαναμπήκε, απλά αν ήθελες να δέις τη κουβέντα που έγινε.

Ο αντικαπνιστικός νόμος, με το φόρο( ΕΦΚ) και το TPD είναι 3 διαφορετικά πράγματα.

Χοντρικά:
Αντικαπνιστικός, εξίσωση ατμίσματος-καπνίσματος ( κλειστοί χώροι)
Εφκ, φορολογία στην παραγωγή, φόρος ο οποίος μπήκε και για έισπραξη και για να μην μπορέις να αγοράζεις από απ έξω.
TPD οδηγία της ΕΕ για το πώς πρέπει να κυκλοφορούν τα ατμιστικά υγρά εκτός των άλλων.

Μην νομίζεις ότι του παπ τα στυλό δεν έχουν τις ίδιες διατάξεις
Ο αντικαπνιστικός με τον ΕΦΚ δεν είναι άσχετα. Αυτό εξηγώ, ότι δηλαδή έχουν σχέση με την επένδυση των τσιγαράδων.
Του παπ (λέγε με philip morris) τα στυλό έχουν τις ίδιες διατάξεις, αλλά ΕΦΚ το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει μόνο στην Ελλάδα και πουθενά αλλού.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2755 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:32 »
Δυστυχώς, από τη στιγμή που το άτμισμα αντικαθιστά το κάπνισμα, το ταβάνι του κόστους μέσα στο οποίο μπορούν να παίξουν (ΕΦΚ κτλ) είναι το κόστος του καπνίσματος, οπότε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το κόστος του ατμίσματος θα προσεγγίσει το κόστος του καπνίσματος (σαν τάξη μεγέθους), ειδικά από τη στιγμή που δεν υπάρχουν και πολλές αγελάδες να αρμέξουν.  Και η εφαρμογή μη οικονομικών 'κοινών νόμων' ουσιαστικά υποστηρίζει αυτή τη λογική.
Η σκέψη να αναλυθεί το μακροπρόθεσμο όφελος από την αποφυγή του καπνίσματος είναι πολύ σωστή, αλλά άν το κράτος μας σκεφτόταν μακροπρόθεσμα δεν θα είμασταν στα χάλια που είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2756 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:34 »
Στη ιταλία που έχει και εκέι εργοστάσιο για στιλό η phillip morris, γιατί δεν έχει εφκ στα υγρά τους?? και γιατι δεν μπορώ να το εισάγω Ελλάδα? Εννοώ μόνο η philip morris hellas  κάηκε για πωλήσεις?

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2757 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:37 »
Στη ιταλία που έχει και εκέι εργοστάσιο για στιλό η phillip morris, γιατί δεν έχει εφκ στα υγρά τους?? και γιατι δεν μπορώ να το εισάγω Ελλάδα? Εννοώ μόνο η philip morris hellas  κάηκε για πωλήσεις?
:laugh1: Αυτό είναι το μεγαλύτερο ανέκδοτο.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2758 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:39 »
ναι και εγώ συμφωνώ, απλά δεν έχει να κάνει με τα στυλό.

Τα στυλό είναι δική σας off-topic συζήτηση. Μη με μπλέκεις εμένα μ' αυτά. Ξέρεις πόσο απεχθάνομαι τα off-topic... ::)


@ eperakis

Συμφωνώ αλλά ίσως το οικονομικό όφελος να μην είναι μόνο μακροπρόθεσμο για το δημόσιο (καρκίνοι, κλπ). Μπορεί να υπάρχουν και πιο άμεσες καλές συνέπειες που να αφαιρούν βάρος από τις δαπάνες για την δημόσια υγεία. Για αυτό μιλάω για έρευνα που αν έχει θετικά ευρήματα μπορεί στην χειρότερη περίπτωση να φέρει σε αμηχανία μια κυβέρνηση που επιτίθεται στο άτμισμα. Πάω να γράψω στον βουλευτή μου πρόεδρο του συλλόγου... ;D




Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2759 στις: Μαρτίου 22, 2017, 23:40 »
Για γέλια έιναι όλα, αρχίζοντας με τη εξισωσή ατμίσματος και καπνίσματος.


και φιλικά:

http://vaping.gr/index.php/topic,6.msg40660.html#msg40660

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 285 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34516 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556855 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181552 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 111 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60422 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238664 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16687 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139132 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz