vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

295 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, antiklitos140, thanos1071, Blackwolf

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2730 στις: Μαρτίου 17, 2017, 13:06 »
Για ποιά Πνευμονολογική Εταιρεία και  Αντικαρκινική Εταιρεία μιλάτε;;;!!!
Για αυτές που βγάζουν εκατομμύρια πουλώντας ψευτοφάρμακα!
Μα αυτούς,  το μόνο που τους νοιάζει είναι η τσέπη τους!
οπως και τις κυβερνήσεις!
Τί συζητάμε;
ποιός νοιάστηκε για την υγεία των πολιτών;;
Ποιός νοιάστηκε γενικά για τους πολιτες;;
Μην μπερδεύεσαι με την λέξη ,,εταιρία ,,η οποία προέρχεται από την αρχαία ελληνική και σημαίνει ,,συνδεση / αδελφότητα,, και πρακτικά σημαίνει :
1. την ένωση ανθρώπων που συνεργάζονται για κάποιον κοινό σκοπό 
2.το σύνολο ανθρώπων και κεφαλαίων που επιτρέπει την παραγωγή ,την μετατροπή και πώληση προϊόντων  ή υπηρεσιών 
Από  τις δύο που αναφέρεις καμία δεν πουλάει φάρμακα διοτι είναι στο 1. δηλαδή ασχολούνται με εκπαίδευση , ενημέρωση, σεμινάρια κτλ
Στο 2. οι φαρμακευτικές εταιρίες (όπου και εργάζομαι ) οι οποίες πουλάνε φάρμακα , τώρα αν εσύ δεν τα αποδέχεσαι και τα θεωρείς ψευδοφάρμακα κάτι σαν snake oil δηλαδή έχεις κάθε δικαίωμα και ελεύθερη βούληση να αρνηθείς την αγορά και την λήψη τους.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2731 στις: Μαρτίου 17, 2017, 16:11 »
ΥΓ
@nikosallos (για τον ...αντάρτη υφυπουργό), αν ο συγκεκριμένος ξεκιναγε μια κινηση του τυπου "εξω οι περιορισμοι, καπνισμα παντου" (αντε πλην νοσοκομείων και σχολείων) θα ήμουν μαζί του, γιατί οι περιορισμοί γενικά με αρρωσταίνουν.
Οσο όμως ο νόμος είναι έτσι όπως είναι, ο πρώτος που πρεπει να τον τηρεί είναι αυτός που τον έφτιαξε...
Ελπίζω να αντιληφθήκατε την σκωπτική οπτική μου με την ανάρτηση της φωτό του Υφ. Υγείας..
:)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2732 στις: Μαρτίου 17, 2017, 22:32 »
Ναι, εννοείται, απλά ήθελα να γράψω ότι δεν με ενοχλεί που θελει να καπνίζει παντου, μαζί του, αλλα να καταργήσει πρωτα το νομο που το απαγορεύει!

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2733 στις: Μαρτίου 18, 2017, 01:03 »
Οταν κάπνιζα (35 χρόνια) δεν μπορούσα να καταλάβω την ενόχληση κάποιων αν ο καπνός δεν ήταν κοντά τους. Τώρα όταν κάποιος στο σπίτι καπνισει και φυσάει τον καπνό στο τζάκι, δυσφορώ πραγματικά αν και ειμαι σε άλλο δωμάτιο. Δεν ειναι θέμα υγείας, ασφυκτιώ, σαν να μην έχω οξυγόνο. Για δίπλα μου δεν το ανέχομαι, φευγω άμεσα.
Δεν μπορώ λοιπόν να κατηγορήσω κάποιον αν τον ενοχλεί το άτμισμα, δικαίωμα του να εχει καθαρό αέρα, δεν ειναι ζήτημα μόνο το ανθυγιεινό ή όχι. Δεν δικαιούται κανένας να αφαιρεί το δικαίωμα του άλλου στον καθαρό αέρα.
Δεν ατμίζω ποτε σε κλειστό χώρο, ποτε στο αμαξι αν επιβαίνει και άλλος, το εκτιμώ θέμα σεβασμού, δεν περιμένω να μου το πουν. 
Εχω σταματήσει επισκέψεις σε σπίτια καπνιστών γιατί δεν αντέχω, και δεν εχω σταματήσει να ζητάω συγνώμη σε όσους με ανέχονταν τοσα χρόνια ως καπνιστή. Ε, δεν θα κάνω το ίδιο λάθος με τον ατμό. Αν θελω να ατμισω, πάω παραπέρα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2734 στις: Μαρτίου 18, 2017, 01:13 »
Δεν διαφωνώ μαζί σου, και εγώ το ίδιο κάνω. Διαφωνώ κάθετα όμως στο να θεωρούμαι και να αντιμετωπίζομαι ως παράνομος αν δεν το κάνω.

Ας κατηγορηθώ ως ενοχλητικός όσο θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2735 στις: Μαρτίου 18, 2017, 12:25 »
Υπάρχουν εξωφρενικότεροι νόμοι, πίστεψέ με. Εφαγα μήνυση από εκδοτικό οίκο επειδή αντάλλαζα βιβλία (χωρίς οικονομική συναλλαγή) που ειχα αγοράσει. Αγωγή για διαφυγόντα κέρδη φίλε μου, γέλαγε ο εισαγγελέας, αλλά εγω ξέρω ότι μάλλον θα την φάω καλά.
Και μιλάμε για το άτμισμα που θα το πολεμήσουν όσο και όπου μπορούν; Εγω φοβαμαι χειρότερα και για αυτό θεωρώ το σύλλογο αναγκαίο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2736 στις: Μαρτίου 18, 2017, 17:20 »
Τέτοιο πάθημα με βιβλία ομολογώ πως δεν το έχω ξανακούσει από κανέναν! :o

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2737 στις: Μαρτίου 18, 2017, 19:27 »
Ούτε εγώ το έχω ξανακούσει, αλλά δυστυχώς δεν μου φαίνεται παράλογο: όλα τα προϊόντα πνευματικής εργασίας, τα οποία κυκλοφορούν σε πολλά αντίτυπα, δεν πωλούνται με τη στενή έννοια της λέξης. Αυτό το οποίο αγοράζεις όταν παίρνεις ένα βιβλίο, είναι το δικαίωμα να το διαβάσεις, δεν σου ανήκει το περιεχόμενό του. Το ίδιο που ισχύει δηλαδή με τα προγράμματα Η/Υ, όπου αγοράζεις το δικαίωμα χρήσης του (είτε αορίστως, είτε περιοδικώς).

Ιδιαίτερα για το τελευταίο, μπορώ να το επιβεβαιώσω λόγω δουλειάς από δύο πλευρές: η μία αφορά τρόπο καταχώρησης σε διπλογραφικά βιβλία των προγραμμάτων που έχουν μείνει σε στοκ κατά τη λήξη του έτους για μια επιχείρηση που εμπορεύεται τέτοια και δεν είναι της παρούσης. Η δεύτερη, αφορά το γραφείο μου, καθώς όταν άλλαξα πρόγραμμα μισθοδοσίας, συνέχισα να έχω πρόσβαση στο παλιό αλλά μέχρι το σημείο που είχα πληρώσει. Όσες φορές έχει χρειαστεί, έχω επικοινωνήσει με την εταιρεία και μου έχουν δώσει κωδικό πρόσβασης σε περίπτωση που έχει κλειδώσει. Απλά δεν λαμβάνω ενημερώσεις και υποστήριξη.

Είμαστε λίγο off topic όμως, ε?

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2738 στις: Μαρτίου 18, 2017, 20:21 »
Δεν εκανα την αναφορά για να κλαφτώ βέβαια, αλλά για να δείξω ότι όσο αφορά τον νόμο που γινεται λόγος στο νήμα, δεν υπάρχει αντίλογος αν κρατήσουν τις αγορές μας. Υπάρχει νόμος, τέλειωσε.
Εγώ ειμουν παράνομος γιατί το έκανα σε μεγάλο ευρος, τεράστιο θα έλεγα.  :yes:
Οπως ειχε προαναφερθεί, δεν χρειάζεται να εφαρμοστεί απόλυτα και να ψάχνουν κάθε αποσκευή, αν γίνει εφαρμογή του έστω και περιοδικά θα υπάρχει πλέον ο φόβος.
Αυτο θα λειτουργήσει αποτρεπτικά για τους περισσότερους, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Τωρα αν περάσουν και 20-50 λίτρα το χρόνο σε σχέση με τα κυβικά που θα φορολογηθούν, δεν πιστευω να δακρύσουν.

...Τα μπουρδούκλωσα λίγο τα νήματα, το νόημα παραμένει όμως. Ξερετε τι θέλω να πω, έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2017, 20:27 από mimis »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2739 στις: Μαρτίου 18, 2017, 21:46 »
Όλοι οι φορολογικοί νόμοι στο φόβο δεν στηρίζονται άλλωστε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2740 στις: Μαρτίου 18, 2017, 21:50 »
Μάλλον στη ανέχεια  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος NBJOGA

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2741 στις: Μαρτίου 20, 2017, 09:15 »
Δουλεύω στα κεντρικά μεγάλης Τράπεζας και την Παρασκευή βγήκε ,σε εφαρμογή του πρόσφατου νόμου,οδηγία απαγόρευσης καπνίσματος και ατμίσματος ... Με πρήξανε όλοι ....να μου κάνουν αστεία και να με ρωτάνε τι θα κάνω.... Πόσο λάθος είναι όλα αυτά...πόσο λάθος.... λες και ήμουν ποτέ με τα ντουμάνια....ποτέ κανείς δεν καταλάβαινε πότε ατμίζω....τώρα άρχισαν να με κοιτάνε όλοι παράξενα κάποιες φορές.....και αυτοί που δεν είχαν πρόβλημα.....τώρα απλά με πρήζουν με τα αστειάκια τους ... Ωραία που περνάμε ....

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2742 στις: Μαρτίου 20, 2017, 12:02 »
Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω που μπορούμε να δούμε (αν γίνεται βέβαια) για ποιά υγρά έχουν υποβληθεί αιτήσεις να πάρουν έγκριση TPD στην Ελλάδα. Ελπίζω να μην είναι άσχετο με το συγκεκριμένο topic.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2743 στις: Μαρτίου 20, 2017, 12:04 »
@ NBJOGA
βάλε το βιντεάκι με το γκόλτου Πέλκα να δείχνεις όταν σε κοιτάζουν περίεργα :)


Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2744 στις: Μαρτίου 21, 2017, 16:38 »
https://secure.avaaz.org/el/petition/Alexis_Tsipras_Prothypoyrgos_Ellada_Na_min_perasei_to_nomoshedio_peri_atmosmatos_os_ehei/?fVmZMkb

Διόρθωση. Είναι λίγο  παλιό. Αναφέρεται σε εποχές πριν την ψήφιση του νόμου. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2017, 16:46 από Angelos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 272 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34497 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556798 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181530 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8812 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538074 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60406 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238651 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1097 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz