vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 5 χρήστες
ipomonias, Mimhsdr, tibolaso, Jorge, manoslykos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #720 στις: Μαρτίου 31, 2017, 23:00 »
...

Με ενδιαφέρει όμως θεωρητικά στο πλαίσιο που εντάσσεται κατά την άποψή μου στον πόλεμο κατά του η.τ., με ιατρικές, νομικές, οικονομικές και επικοινωνιακές προεκτάσεις που θεωρώ πως μπορεί να αποπροσανατολίσουν πολλούς πιθανούς μελλοντικούς ατμιστές από την (κατά πάσα πιθανότητα) ασφαλέστερη επιλογή του ατμού.
Συμφωνώ απόλυτα.Γι'αυτό νομίζω δεν κάνει κακό η συζήτηση για αυτή την συσκευή.
Το ξεκοίλιασμα των φίλτρων δεν αποδεικνύει φυσικά τίποτα για την ασφάλεια του προϊόντος,ούτε είχαν όμως οι ''ξεκοιλιαστές'' αυτόν το σκοπό.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #721 στις: Μαρτίου 31, 2017, 23:05 »
Σωστά... Οι καπνοβιομηχανίες δε θέλουν να χάσουν κανένα πελατάκι...

Τα πελατάκια όμως τι συμφέρον έχουν τελικά;

Καλό είναι να βλέπουν όλη την εικόνα πριν επιλέξουν  ;)


Τα πελατάκια, όπως τα λες, έχουν συμφέρον να ξεφύγουν. Όπως κάναμε κι εμείς, αποκτώντας μία λιγότερο βλαβερή συνήθεια. Πριν χρόνια και πριν στραφώ στο η.τ. είχα κάνει αρκετό ψάξιμο στο internet, είχα γραφτεί στο παρόν forum, έψαξα, έμαθα και έκανα την επιλογή μου. Όποιος λοιπόν θέλει, ψάχνει, μαθαίνει και επιλέγει. Δεν πρόκειται για μικρά παιδιά, ενήλικες είναι  :yes:

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #722 στις: Απριλίου 01, 2017, 00:21 »
Συμφωνώ απόλυτα ότι υπάρχει πόλεμος εκ μέρους των καπνοβιομηχανιών εναντίον του η.τ. Θεμιτός και αθέμιτος. Χάνουν κέρδη. Απλά το λανσάρισμα νέου προϊόντος το εντάσσω στον θεμιτό πόλεμο. Όπως κάνουν όλες οι εταιρείες σε όλους τους τομείς προκειμένου να αποσπάσουν πελάτες-καταναλωτές.

Ξέρεις όμως τι μου θυμίζει όταν ο ίδιος "παίκτης" κάνει πόλεμο και με θεμιτά και με αθέμιτα μέσα ταυτόχρονα;

Να διοργανώνει δημοκρατικές εκλογές κάποιος που φροντίζει πρώτα να εξουδετερώσει τους αντιφρονούντες...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #723 στις: Απριλίου 01, 2017, 00:35 »
Δεν ζούμε σε αγγελικό κόσμο. Αυτό συμβαίνει παντού και πάντα. Δυστυχώς.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #724 στις: Απριλίου 01, 2017, 01:15 »
Έτσι είναι.

Ας σκεφτεί όμως ο κάθε υποψήφιος χρήστης IQOS αν θέλει οι βιομήχανοι τσιγάρων να είναι εκείνοι που θα τον "σώσουν" από το κάπνισμα...



« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2017, 02:15 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #725 στις: Απριλίου 01, 2017, 02:10 »
Τελικά εκτός από πλάκα έχει και πολύ φάση το νήμα.

Πρέπει όμως να το χάνω λίγο λίγο .
Και ενώ δέν δίνω μεταλλαγμένη σόγια ούτε στίς κοτούλες μου ,ήμουν "ναρκομανής " ,και βαίνω πρός απεξάρτηση με μόνο εφόδιο λίγο νεράκι ,μιά τζούρα γλυκερίνη , άλλη μία προπυλογλυκόζη  ,και μιά στάλα νικοτίνη ,με ψυχολογική υποστήριξη μιάς ομάδας πού είχαν τα ιδια παλιά χούγια με εμένα ,ειναι λογικό ,να μπαίνει μιά ωραία πρωία ένας κύριος σε αυτή τήν ομάδα ,και να μάς λέει ξέρετε βρε φιλαράκια.

Τί απεξάρτηση και ιστορίες για φλιν στόουν και Σάρα Στόουν  συζητάτε και παλεύεται?

Εδώ κυκλοφόρησε πρέζα μαμάτι ,η οποία μάλιστα δεν έχει και τίς παρενέργειες τών άλλων ναρκωτικών ,ειναι και από καλό σόι ντες.
Βούρ στο νέο.

Το χάνω τελικά..........

Νά ερχόταν αυτός ο κύριος ,και να έκανε μιά αναφορά ,όταν ήμουν με τα μπούνια στήν φάση ΟΚ θα το καταλάβαινα ,και θά έλεγα ΧΜΜΜΜ.....

Αλλά να έρθει σε ομάδα όπως είπα απεξάρτησης ,και να θέλει να μάς κάνει και μερικές συνεδρίες επί τού ελαφρύτερου ,καλύτερου ,αγνότερου θανάτου  ,εεε αυτό με ξεπερνά όντως  σάν πρώην .

Τό πώς λειτουργεί ,τί κάνει ,πώς τό κάνει είναι δευτερεύον,τριτεύων ,και πάει λέγοντας.
Η ΟΥΣΙΑ είναι οτι ΔΕΝ ανοίγουμε συζήτηση  στό σπίτι τών κρεμασμένων  για σχοινιά και σαπούνια.
ΔΕΝ ειναι πώς να το πώ...δεοντολογικό ,εκτός αν σκοπεύουμε ,'η έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ,να κρεμαστούμε ........
Εμένα προσωπικά ο Μπενάκης και ο Βγενάκης ,αλλά δέν ειναι όλοι οι άνθρωποι τό ιδιο.
Ακόμα και αυτοί πού " ψάχνουν " δικαιολογία για πισωγυρίσματα ΓΙΑΤΙ να τούς τή δώσουμε εμείς οι φίλοι...


Καί φυσικά ΔΕΝ τό κατηγορώ το προϊόν ,και άς γνωρίζω ΟΛΑ τα αμαρτήματα τού DNA του  πού κουβαλά ,καθώς και τίς μαμάς του ,από τήν στιγμή πού μπορεί να δώσει περισσότερο χρόνο ζωής η' ακόμα και ίσως σώσει ζωές φίλων συγγενών και συνανθρώπων μας καπνιστών.

Νά το πάρει ,να το χαρεί ,και εύχομαι να βγεί 1000 φορές λιγότερο επιβλαβές από τό τσιγάρο.

Έλεος τότε θά έπρεπε όντως να πεί κάποιος ,με τόν δογματισμό μου αν έλεγα ΟΧΙ ΜΗΝ το πάρει αν δεν μπορεί να έρθει στόν ατμό

ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ ΟΜΩΣ και ΜΟΝΟ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ.
ΟΧΙ ΑΤΜΙΣΤΩΝ .


Αλλά να συζητάω γιά τό αυτονόητο.........

Να έχουμε βγεί οχι μόνο offtopic ( και τό λέει ποιος? ένας θεσμικός offtopicas ) ,αλλά να κοντεύουμε να βγούμε και εκτός Γαλαξία.

Αν ο τζερτζελές ,κάνει καλό για να μαθευτούμε μεταξύ μας,και να γνωρίσουμε και νέους φίλους και να περνάει η ώρα δέν ξέρω ......
Υπάρχουν και ποιό ΟΜΟΡΦΑ νήματα.

Τό θέμα ειναι οτι ΟΝΤΩΣ έχει ξεφύγει το θέμα.....
Χίλια συγνώμη από μένα, μάλλον ΤΕΛΟΣ στο ΕΔΩ ,γιατί πλέων Ειλικρινέστατα δεν βλέπω να υπάρχει λόγος .

Κλίνω στέλνοντας τήν αγάπη μου σέ όλους τούς φίλους συνατμιστές ,και εύχομαι καλή δύναμη .

Είπε δέ ο Paulo Coelho:

Μήν χάνετε τόν καιρό σας προσπαθώντας να εξηγήσετε.
Οι άνθρωποι ακούνε ΜΟΝΟ αυτό πού ΘΕΛΟΥΝ να ακούσουν.



 

 



 

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #726 στις: Απριλίου 01, 2017, 02:26 »
Μόνο που εδώ ο μεγαλέμπορος ναρκωτικών εμφανίζεται την ίδια στιγμή και υπεύθυνος απεξάρτησης...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #727 στις: Απριλίου 01, 2017, 03:45 »
Για άλλη μια φορά νιώθω την υποχρέωση να αναφέρω το λόγο ύπαρξης αυτού του νήματος: Know your enemy. 

Μπορεί να φαίνεται δογματικό, αλλά στην ουσία είναι η αλήθεια. Το προϊόν απευθύνεται σε καπνιστές, οι οποίοι είναι εν δυνάμει ατμιστές. Και φυσικά, όπως ξεκινήσαμε όλοι μας, στις περιπτώσεις "plug n vape". 

Κακά τα ψέμματα, είναι το αντίπαλο δέος. Είναι αυτό που σκέφτεται κάποιος όταν ακούει "ηλεκτρονικό τσιγάρο" και όχι "άτμισμα". Θεωρώ απολύτως απαραίτητο να κατανοήσουμε ότι η χρήση iQuos δεν συνιστά διακοπή καπνίσματος. Το άτμισμα, όταν αυτό γίνεται χωρίς παράλληλη χρήση συμβατικού ή iQuos, συνιστά διακοπή καπνίσματος.

Επίσης, αυτό εδώ το φόρουμ, επικεντρώνεται στο άτμισμα. Όχι στη διακοπή καπνίσματος. Η οποία μπορεί να λαμβάνει χώρα στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, αλλά δεν είναι το κύριο θέμα μας όσον αφορά το φόρουμ. Και αυτή η τελευταία πρόταση, εξηγεί πλήρως γιατί δεν συστήνουμε iQuos και γιατί οι περισσότεροι δεν πρόκειται να το δοκιμάσουμε: γιατί ακριβώς είναι κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #728 στις: Απριλίου 01, 2017, 05:21 »
Έτσι είναι.

Ας σκεφτεί όμως ο κάθε υποψήφιος χρήστης IQOS αν θέλει οι βιομήχανοι τσιγάρων να είναι εκείνοι που θα τον "σώσουν" από το κάπνισμα...
:thumpup: :thumpup: :thumpup:
Νομίζω εδώ τα είπες όλα.
Φαντάσου τα Μακαντόναλτς να κάνουν εκστρατεία κατά της παχυσαρκίας. :hmmm:
Και φυσικά παντού θα βγουν παπαγαλάκια που θα μας λένε ότι είναι μία καλή επιλογή να τρώμε υγιεινά στα Μακ αν θέλουμε να αδυνατίσουμε. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος rigo

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #729 στις: Απριλίου 01, 2017, 05:37 »
Έτσι είναι.

Ας σκεφτεί όμως ο κάθε υποψήφιος χρήστης IQOS αν θέλει οι βιομήχανοι τσιγάρων να είναι εκείνοι που θα τον "σώσουν" από το κάπνισμα...
Οπως:
Οι Βιομήχανοι του πολέμου,σε σώζουν από τον πόλεμο,που σου κάνει ο άλλος!!
Οι Βιομήχανοι των φαρμάκων,σε σώζουν και από αρρώστιες τις οποίες,οι ίδιοι "σπέρνουν"
Σουρεαλιστικό,άρρωστο αλλά έτσι γίνεται!

Δεν χρειάζεται να παθιαζομαστε,κάνουμε αυτό που κάνουμε γιατί μας αρέσει και γιατί κρίνουμε και έχουμε διαβάσει ότι ειναι,κατά πολύ λιγότερο επιβλαβες,σε σχέση με το Κ.Τ!
Μακάρι να είναι το ιδιο,ή ελάχιστα επιβλαβες και το iquos.Και να σωσει,όσους δεν κατάφεραν να διακόψουν μέσω του ατμισματος!!!!
Τώρα το πιο την έχει καλύτερη τη γεύση,την αισθηση,είμαι με αυτο,όχι εγώ είμαι με το αλλο,εγώ με το παρ'αλλο.Και να προσπαθούμε να επιβαλουμε,την γνωμη,ο ένας στον αλλο,χωρίς μία εποικοδομητική κουβέντα,δεν οδηγούν πουθενά!!

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2017, 06:08 από rigo »

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #730 στις: Απριλίου 01, 2017, 09:12 »
Ρε παιδιά, λόγω των αντικαπνιστικων μέτρων παγκοσμίως, και την προτίμηση αυτών που θέλουν να το κόψουν στο ηλεκτρονικό, οι εταιρίες κολοσσοι που έδιναν και έπαιρναν πριν από 10-15 χρονια, βλέπουν ότι στο μέλλον πάνε για φούντο.

Λογικό επακόλουθο είναι, να αντιδράσεων με κάποιο τρόπο, με σκοπό να κρατήσουν τον τζίρο τους.

Δεν τους συμφέρει να κινηθούν στην κατασκευή η/τ γιατί οι Κινέζοι, που είναι και χρόνια στον χώρο, θα τους κατατροπωσουν και εκτός αυτού, δεν μπορούν να "συμμαχισουν" με τον εχθρό τους, διότι έτσι θα παραδεχτούν πως το η/τ είναι καλύτερο.

Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να φτιάξουν κάτι νέο, και με τα φοβερά χρήματα που διαθέτουν, να το πλασαρουν σαν  καλύτερο.

Την τελική απόφαση θα την πάρουν οι καπνιστές, οι οποίοι, σαν μάζα που είναι, θα διαλέγουν αυτό που τους πλασάρεται περισσότερο.

Μέχρι τώρα, το η/τ δεν είχε κάν αντίπαλο.

Τώρα θα πρέπει οι Κινέζοι, να δείξουν την επιχειρηματικότητά τους...

Sent from my SM-A510F using Tapatalk


Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #731 στις: Απριλίου 01, 2017, 11:19 »
Δεν χρειάζεται να παθιαζομαστε,κάνουμε αυτό που κάνουμε γιατί μας αρέσει και γιατί κρίνουμε και έχουμε διαβάσει ότι ειναι,κατά πολύ λιγότερο επιβλαβες,σε σχέση με το Κ.Τ!
Μακάρι να είναι το ιδιο,ή ελάχιστα επιβλαβες και το iquos.Και να σωσει,όσους δεν κατάφεραν να διακόψουν μέσω του ατμισματος!!!!
Τώρα το πιο την έχει καλύτερη τη γεύση,την αισθηση,είμαι με αυτο,όχι εγώ είμαι με το αλλο,εγώ με το παρ'αλλο.Και να προσπαθούμε να επιβαλουμε,την γνωμη,ο ένας στον αλλο,χωρίς μία εποικοδομητική κουβέντα,δεν οδηγούν πουθενά!!

Μακάρι. Για να κάνουμε μια εποικοδομητική κουβέντα όμως οφείλω να ρωτήσω:

Που έχουμε διαβάσει ότι είναι κατά πολύ λιγότερο επιβλαβές; Υπάρχουν κάποιες ανεξάρητες έρευνες περί αυτού;

Επίσης επειδή εδώ είναι φόρουμ ΑΤΜΙΣΤΩΝ (και όχι καπνιστών) θα πρέπει λογικά να υπάρχει και κάποιου είδους "σύγκριση" αντικειμενικών δεδομένων βλαπτικότητας σε σχέση με το άτμισμα.

Εάν υπάρχουν αυτά τα επιστημονικά δεδομένα είναι πολύ καλό να τα γνωρίζουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται και παρακολουθούν τη συζήτηση στο συγκεκριμένο νήμα - και ενδεχομένως βρίσκονται στη διαδικασία να κρίνουν και να αποφασίσουν τι θα επιλέξουν.

Άλλωστε σκοπός του νήματος είναι να ενημερώσει και όχι να επιβάλλει και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί μιλάς για επιβολή γνώμης. Η ενημέρωση καλό είναι να περιλαμβάνει κάποια πορίσματα ανεξάρτητων επιστημονικών μελετών...

Για το άτμισμα πάντως υπάρχουν http://vaping.gr/index.php/topic,416.msg5627.html#msg5627

Διαφορετικά παραμένουμε στο "γιατί έτσι μας αρέσει"... που δεν το βρίσκω και ιδιαίτερα εποικοδομητικό by the way...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2017, 11:45 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #732 στις: Απριλίου 01, 2017, 11:59 »
Διαβάζοντας τα
  Cruiser79 « Reply #727 on: Today at 03:45 » και 
  Fany Xou « Reply #731 on: Today at 11:19 » 

αισθάνθηκα επί τέλους, ότι το θέμα  έλαβε τις πραγματικές του διαστάσεις. Εύχομαι να συνεχίσει η αντικειμενική ενημέρωση μας. Η γνώση δια της ενημέρωσης ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #733 στις: Απριλίου 01, 2017, 12:23 »
[justify]Διαβάζοντας τον αγαπητό PGIOURSIS, αισθάνθηκα κι εγώ πως, επιτέλους, όλες οι γνώμες έχουν την ίδια μα την ίδια αξία, πέρα από Συντονισμούς, Διαχείριση ή συμπάθειες προς συγκεκριμένα πρόσωπα ή καταστάσεις.[/justify]

[justify]Για να ορίσουμε τις πραγματικές διαστάσεις ενός θέματος πρέπει να αναφερθούμε στην πραγματικότητα...[/justify]

[justify]Και για να αναφερθούμε στην πραγματικότητα τον πρώτο λόγο έχουν οι χρήστες του IQOS.[/justify]

[justify]Το νήμα και το θέμα του, δεν προσηλυτίζει και δεν βρομίζει τάχα ιερούς ή αμόλυντους χώρους.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #734 στις: Απριλίου 01, 2017, 12:26 »
 :hmmm: :hmmm:


Από την άλλη πλευρά υπάρχει στο φόρουμ μας και αυτό το θέμα εδώ και 6 μέρες το οποίο ελάχιστα μας
έχει απασχολήσει. :yes:

http://vaping.gr/index.php/topic,34208.msg1181090.html#msg1181090

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias