vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 6 χρήστες
Ποντικός, Harris, ΨΗΛΟΣ, Jorge, Ribot, manoslykos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #615 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:43 »
όταν το πάρω επιχρυσωμένο και του βάλω διπλές alien θα το ζητάτε αλλά θα είναι αργά!!!



Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #616 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:45 »
@JoeBarTeam
Το μαγικό για τον καθένα είναι σχετικό. Η γυναίκα μου κάνει 2-3 τσιγάρα την εβδομάδα το πολύ. Όποτε γουστάρει το κόβει. Αγοράζει καπνό πολλές φορές για να κάνει ένα τσιγάρο, το ξεχνάει και το ξαναθυμάται μετά από ένα μήνα.

Εγώ από την άλλη θα ήθελα πολύ να αντιμετωπίζω το κάπνισμα όπως αυτή αλλά είμαι η όλα ή τίποτα ... και φυσικά με βλέπει με τα ατμιστικά και γελάει. Αυτός είναι ο λόγος που δεν θα δοκιμάσω τπτ νέο και προσπαθώ να μην κάνω χόμπι το άτμισμα γιατί μετά ζήτω που καήκαμε. Έκανα μεγάλη προσπάθεια να κόψω τα καπνικά αρώματα μετά πάλι μεγάλη προσπάθεια για να κόψω τα αρώματα γενικά και τώρα μειώνω σιγά σιγά και την νικοτίνη. Στο τελευταίο απέτυχα όμως και ξαφνικά από 6 το πήγα ξανά στο 12 για να μην καπνίσω. Το πως αντιμετωπίζει ο καθένας την εξάρτηση απο τη νικοτίνη και τη συνήθεια είναι σχετικό και πολύ διαφορετικό από τον άλλο.

Πιασ’ τ’ αυγό και κούρευ’ το.

[justify]@giorgos123, καλησπέρα. Ναι ναι, λες μεγάλες αλήθειες, (τουλάχιστον σε μένα έτσι είναι, και μόλις τώρα με σκιαγράφησες ). Το έχω πει κι εγώ πως κάθε δάκτυλο δεν είναι ίδιο, αυτή είναι και η ομορφιά της ζωής, αυτή η άσχημη αρμονία μας.[/justify]

[justify]Αμέτρητα τα παραδείγματα που ζηλεύω (εντός κι εκτός φόρουμ), π.χ. τον αγαπητό papoys, τον domaze, τον atmistis, πρόσφατα τον αγαπημένο φίλο estrifan, και πόσους ακόμα που, φαντάζομαι, δεν γράφουν πλέον στο φόρουμ. Παιδικός μου φίλος, που κάπνιζε από μπόμπιρας (Δημοτικό να σκεφτείς), έκανε 1 προσπάθεια διακοπής χωρίς καμία βοήθεια. Είναι πάνω από 10 χρόνια άκαπνος.[/justify]

[justify]Εγώ τώρα. Πάντα δέχομαι τις αδυναμίες μου, έτσι τουλάχιστον δηλώνω. Ξεκίνησα τυχαία, χλεύαζα το άτμισμα. Μέχρι και σήμερα δεν θέλω να έχω ως αντίπαλό μου το τσιγάρο, ξέρω πως αν το κάνω, την ίδια στιγμή θα ξανακαπνίσω. Δεν θέλω να διακόψω το άτμισμα, είναι χόμπι και μεγάλη αγάπη πλέον. Αλλά και πέρα απ’ όλα αυτά, σαφέστατα και είμαι εξαρτημένος, σαφέστατα και δεν με χαλάει το IQOS. Όμως, κάθε πράγμα στη θέση και στο ρόλο του.[/justify]

[justify]Αν αύριο μού εξαφανίσεις το άτμισμα; έτσι όπως είμαι τώρα; θα φοβηθώ, σίγουρα. Εκεί επάνω θα πεισμώσω να μην γκρεμίσω όσα εκπληκτικά πράγματα κατάφερα. Εκεί επάνω, ε, ίσως αναζητήσω άλλες λύσεις. Πάντως τ’ ομολογώ, το πρώτο συναίσθημα θα είναι αυτό του φόβου, “τώρα τι κάνουμε;”.  [/justify]

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #617 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:50 »
Γιατί να μιλάμε με απαισιόδοξες υποθέσεις Joe;

Ευτυχώς όσο και να πολεμάνε το άτμισμα δεν έχουν καταφέρει ακόμα να το νικήσουν  ;)

Και όσο η.τ. υπάρχουν ας μην λοξοκοιτάμε δεξιά κι αριστερά - λέω εγώ τώρα...


Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #618 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:53 »
Εγώ έχω πολλούς γνωστούς καπνιστές.
Ένα ποσοστό 15% περίπου εξ αυτών, κατάφεραν να το κόψουν.
Ελάχιστοι χωρίς βοήθημα.
Εγώ όμως, κάνω τώρα την 2η προσπάθειά μου μέσω του η/τ.
Η αλήθεια είναι, πως στην πραγματικότητα, δέν ήθελα να κόψω το τσιγάρο. Μου αρέσει. Όμως δέν αρέσει καθόλου στην κοπέλα μου (με την οποία συζώ εδώ και 1.5 χρόνο). Στη δουλειά δέν μπορώ να καπνίσω στο γραφείο και στο σπίτι δέν θέλω γιατι δέν μπορώ να υποχρεώσω την κοπέλα μου να ανέχετε την βρώμα του τσιγάρου.
Είμαι ένας άνθρωπος που κάπνιζε ένα πακέτο καπνό την μιάμιση μέρα.

Το η/τ όμως, δέν είναι απλό.
Πρέπει να βρείς τις γεύσεις που σου αρέσουν και σε τί αντιστάσεις / Watt / μέταλο αντίστασης κλπ ανα ατμοποιητή, σου κάθονται καλύτερα.

Πρέπει να το κάνεις χόμπυ για να μήν ξανακυλήσεις στο τσιγάρο.

Προυποθέτει λοιπόν, χρόνο (ή ίσως διάθεση), χρήμα (ειδικά στην αρχή που πρέπει να πάρεις πολλά πράγματα για να δοκιμάσεις τί σου αρέσει) και όπως και να το κάνουμε, κάποιες τεχνικές γνώσεις που σας πληροφορώ, οι περισσότεροι άνθρωποι δέν τις έχουν και σε μεγέλο ποσοστό, αδυνατούν να τις αποκτήσουν.

Άν δεν ασχοληθείς κατ αυτόν τον τρόπο, δέν θα σε ικανοποιήσει όσο το τσιγάρο. Πάντα θα βρήσκεις ελαττώματα και αφορμές να γυρίσεις στο κάπνισμα.


Αυτό είχα πάθει εγώ με το subtank mini την πρώτη φορά που το άρχισα.
Δέν είχα μεγάλη οικονομική άνεση για να πειραματιστώ με αντιστάσεις και υγρά και ώς αποτέλεσμα, η αλλαγή μίας αντίστασης κατέλειξε να είναι αγγαρία για εμένα, με αποτέλεσμα να γυρίσω στην "ευκολία" του καπνίσματος.

Προφανώς και κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές απαιτήσεις απο το η/τ του.
Μέχρι να βρεί όμως ο καθένας τί προτημάει, πρέπει να μήν βαρεθεί και να αφιερώσει με ευχαρίστηση τον χρόνο του.

Κάποιοι που δέν έχουν αυτή τη δυνατότητα, θα στραφούν σε εναλλακτικές μεθόδους διακοπής του καπνίσματος όπως η συγκεκριμένη συσκευή.

Τίποτα δέν πρέπει να είναι κατακριτέο.
Ας μήν ξεχνάμε, οτι όλοι απο εμάς, ξεκινήσαμε το η/τ στην προσπάθειά μας να κόψουμε το κ/τ.
Το οτι έγινε χομπυ στην πορεία, έγινε κατα κάποιο τρόπο αναγκαστικά για να μείνουμε σε αυτό.
Εγώ προσωπικά, έχω δοκιμάσει να το κόψω και με πολλούς άλλους τρόπους...
Δέν θεωρώ πως κατ=νένας δέν είναι λάθος, αλά σε κάθε άνθρωπο τα πάντα έχουν διαφορετικά αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #619 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:57 »
Το η/τ όμως, δέν είναι απλό. Πρέπει να βρείς τις γεύσεις που σου αρέσουν και σε τί αντιστάσεις / Watt / μέταλο αντίστασης κλπ ανα ατμοποιητή, σου κάθονται καλύτερα.

Αυτή την κουταμάρα γίνεται να μην την ξανακούσω?

Έχω κάνει εγώ προσωπικά 3 ατμιστές, και οι 3 είναι σήμερα με EgoAIO και εργοστασιακές αντιστάσεις. Ο ένας μάλιστα ατμίζει 2 χρόνια το ίδιο υγρό, που είναι και το πρώτο που δοκίμασε.

Το ότι κάποιοι το έχουμε ανάγει σε επιστήμη, δεν σημαίνει πως είναι αναγκαία συνθήκη.

ΥΓ: Μην με απασχολείτε, κάνω παραγγελία iqousoquoios τώρα...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #620 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:04 »
[justify]Σωστό κι αυτό που λέει ο modivin. Οι περισσότερες περιπτώσεις που κι εγώ γνωρίζω, με ξεπέρασαν με απλούστατους ατμιστικούς εξοπλισμούς. Αρκετοί ξεκίνησαν αργότερα από εμένα, και σήμερα, κάποιοι κοντεύουν στο δικό τους τέρμα, ατμίζουν 1, άντε 2ml βαριά βαριά. Σχεδόν όλοι ξεκίνησαν με απλούστατες συσκευές και σήμερα δίνουν κουράγιο και συμβουλές σε μένα, (κάποιοι με πειράζουν κιόλας..., “άντε, κουνήσου ρε πιπίλα”).  [/justify]

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #621 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:04 »
Αν αύριο μού εξαφανίσεις το άτμισμα; έτσι όπως είμαι τώρα; θα φοβηθώ, σίγουρα. Εκεί επάνω θα πεισμώσω να μην γκρεμίσω όσα εκπληκτικά πράγματα κατάφερα. Εκεί επάνω, ε, ίσως αναζητήσω άλλες λύσεις. Πάντως τ’ ομολογώ, το πρώτο συναίσθημα θα είναι αυτό του φόβου, “τώρα τι κάνουμε;”.  
Φίλε JoeBarTeam μαζί σου σε όλλα. Για να κλείσω λίγο αισιόδοξα. Έκανα ένα ταξίδι Σιγκαπούρη που απαγορεύεται το ατμισμα και αποφάσισα να μην πάρω τον εξοπλισμό μαζί μου. Δεν άτμισα για 5 μέρες και μάλιστα μόνο με μόνο 2-3 τσίχλες νικοτίνης την πρώτη μέρα (με ζάλιζαν πονούσε το κεφάλι μου και τις έκοψα) .
Είδα ότι κόβεται αρκετά ευκολότερα από το κάπνισμα. Τουλάχιστον σε εμένα.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #622 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:06 »
@ Volpad

Μα αυτό λέμε:

Δεν κατακρίνουμε κανέναν αλλά είμαστε ατμιστές γιατί:

Πρώτον το άτμισμα μας βοήθησε σε προσωπικό επίπεδο να διακόψουμε εντελώς το κάπνισμα (εμπειρία)

και

Δεύτερον υπάρχουν ήδη πάρα πολλές επιστημονικές μελέτες που δείχνουν πως είναι μια αρκετά ασφαλής επιλογή για τους καπνιστές που επιθυμούν να το κόψουν χωρίς μαχαίρι (γνώση)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #623 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:09 »
Εγώ πάντως κατακρίνω, να ξέρετε :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #624 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:23 »
Μετά από πολλή σκέψη (και 2-3 μπύρες) αναρωτιέμαι τι δουλειά έχει ένα νήμα με 42 σελίδες για συσκευή καπνίσματος σε ατμιστικό φόρουμ :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #625 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:29 »
Ότι δουλειά έχει η ουρά αλεπούς στο κεφάλι του Μπλέκ.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #626 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:32 »
Για να βλέπουμε τι χάνουμε :laugh1:

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #627 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:34 »
thenetpoet

Γι αυτό κι εγώ πρότεινα να δημιουργηθεί και νήμα για ανοξείδωτα μαχαίρια, τσίχλες και σπρέυ νικοτίνης, να το γενικεύσουμε και το φόρουμ από vaping.gr σε 50waystoquitsmoking.gr και πάει λέγοντας...

Και χωρίς μπύρα (αλλά με πολλά ατμοσύννεφα)  :D

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #628 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:40 »
Και φακός να ήτανε αν έλεγε ότι βοηθά να κόψεις το τσιγάρο εμείς θα το αναλύαμε.
Ο ενεργός ατμιστης είναι πρωτίστως γκατζετακιας.

On topic το προϊόν είναι απογοητευτικό για κάποιον που έχει ασχοληθεί και έχει βρει τα πατήματα του στον ατμό. Εξυπηρετεί όμως όσους δεν έχουν ασχοληθεί που είναι πολλοί και σε αυτούς στοχεύει η εταιρία.
Και τόσο μόνο εγώ θα ασχοληθώ ....



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #629 στις: Μαρτίου 29, 2017, 23:42 »
Και πάλι όμως Χρήστο, να μπει ένας που θέλει να διακόψει το κάπνισμα σε ατμιστικό φόρουμ και να διαβάζει 42 σελίδες για iqos?
Για φακό να το καταλάβω,για ημι-τσίγαρο όμως?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias