vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

632 επισκέπτες, 5 χρήστες
Buliwyf, Jorge, manoslykos, tibolaso, Milarepa

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #435 στις: Μαρτίου 26, 2017, 10:52 »
Και μία παράκληση προς όποιον έχει γνωστό ή φίλο που το χρησιμοποιεί συστηματικά: αν σας είναι εύκολο, ρίξτε μια ματιά στο φιλτράκι του heet όταν ο χρήστης του το τελειώσει. Τι χρώμα έχει? Παραμένει λευκό όπως είναι καινούριο, είναι κατακίτρινο όπως στο συμβατικό τσιγάρο ή κάτι ενδιάμεσο? Πραγματικά δεν γνωρίζω, αλλά πιστεύω ότι αυτό είναι αρκετό να μας δείξει το κατά πόσο είναι έστω και λίγο ασφαλέστερο από το συμβατικό τσιγάρο.
Πέρασα το βράδυ με φίλους που χρησιμοποιούν το προϊόν εδώ και αρκετό καιρό.
Για τον φανατισμό υπέρ του, ουδέν σχόλιο.
Η άποψή σου, η άποψή μου.
Τα φίλτρα παιρνουν ένα χρώμα σκούρο καφέ, πολύ πιο σκούρο από του συμβατικού τσιγάρου. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι...
Φιλικό πάντως για νέους χρήστες, αν και οι συγκεκριμένοι έχουν τρομερό ατμιστικο οπλοστάσιο...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #436 στις: Μαρτίου 26, 2017, 11:37 »
Πιστοποιήσεις και εργαστηριακές αναλύσεις των συστατικών του (όπως πχ για τα ατμιστικά υγρά) που βρίσκουμε?   :confused1:
Εφ΄ όσον περιέχει κομμάτια καπνού, εμπίπτει στο άρθο 2 της TPD είτε ως παραδοσιακό προϊόν είτε ως νεωτερισμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2017, 11:46 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #437 στις: Μαρτίου 26, 2017, 13:21 »
Πέρασα το βράδυ με φίλους που χρησιμοποιούν το προϊόν εδώ και αρκετό καιρό.
Για τον φανατισμό υπέρ του, ουδέν σχόλιο.
Η άποψή σου, η άποψή μου.
Τα φίλτρα παιρνουν ένα χρώμα σκούρο καφέ, πολύ πιο σκούρο από του συμβατικού τσιγάρου. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι...
Φιλικό πάντως για νέους χρήστες, αν και οι συγκεκριμένοι έχουν τρομερό ατμιστικο οπλοστάσιο...
Ευχαριστώ.
Την επόμενη φορά λοιπόν που θα βρεθεί κάποιος φανατισμένος και αρχίσει να το "σπρώχνει" ως πιο υγιεινό από το άτμισμα, μπορείτε όλοι να τους προτρέψετε να κάνουν το εξής: να καλύψουν το φίλτρο με ένα λευκό πανί και να τραβήξουν τζούρα. 
Το είχα κάνει ως νεότατος τότε ατμιστής σε ένα φίλο γιατρό που σε καφέ μου έκανε μισάωρο κήρυγμα. Μόλις τελείωσε, σήκωσα το ατμιστήρι μου και έκανα το κόλπο με τη μπλούζα μου, ήταν και καλοκαιράκι ή άνοιξη, και τον προκάλεσα να κάνει το ίδιο με το τσιγάρο του. Και κάπου εκεί τελείωσε η κουβέντα...
Και να κάνω εδώ σαφές ότι δεν διαφωνώ με τη χρήση της εν λόγω συσκευής από καπνιστές, από ότι ακούγεται τουλάχιστον δεν βρωμάει ο τόπος όταν το χρησιμοποιούν. Αν στέκουν κιόλας οι μελέτες που το έχουν ως αρκετά πιο ασφαλές από το συμβατικό κάπνισμα, ακόμα καλύτερα. Ας περιμένουμε να δούμε και τις απαραίτητες μελέτες, έχουμε και ένα σύλλογο τώρα ο οποίος μπορεί να προβεί σε κάποιες ενέργειες εφόσον πρόκειται για παραπληροφόρηση...

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #438 στις: Μαρτίου 26, 2017, 13:44 »
Πέρασα το βράδυ με φίλους που χρησιμοποιούν το προϊόν εδώ και αρκετό καιρό.
Για τον φανατισμό υπέρ του, ουδέν σχόλιο.
Η άποψή σου, η άποψή μου.
Τα φίλτρα παιρνουν ένα χρώμα σκούρο καφέ, πολύ πιο σκούρο από του συμβατικού τσιγάρου. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι...
Φιλικό πάντως για νέους χρήστες, αν και οι συγκεκριμένοι έχουν τρομερό ατμιστικο οπλοστάσιο...
Παιδιά για όνομα της Παναγίας..
Διαβάζω 30 σελίδες νήμα αλλά μην παραπληροφορούμε τον κόσμο.
Χρησιμοποιώ πάνω από 2 μήνες τη συσκευή και αυτό που γράφεις για σκούρο καφέ χρώμα πιο σκούρο και από του συμβατικού τσιγάρου απλά δεν υπάρχει.. Για όνομα.. είπαμε δεν το γουστάρει κάποιος δεν το καπνίζει αλλά όχι τέτοια παραπληροφόρηση..
Έλεος..το αερόλυμα του αποτελείται από 80% νερό τη στιγμή που ο καπνός του τσιγάρου περιέχει 10% νερό. Το τελικό φίλτρο του μετά τη χρήση μένει τελείως λευκό και στο πείραμα με την πετσέτα που κάναμε και ως ατμιστές δεν υπάρχει καν υποψία πίσσας..
Μη λέμε ότι θέλουμε ρε παιδιά έλεος..

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #439 στις: Μαρτίου 26, 2017, 13:47 »
παραπληροφόριση έιναι αυτό που λέει ότι έιδε με τα μάτια της? Λές να τα πάιρνει από πουθενά και δεν το ξέρουμε?

Δεν εννοώ ότι ετσι έιναι η δεν έιναι  , αυτό θα το δώ όταν το δώ έγω με τα μάτια μου, αλλά αυτό έιδε αυτό έιπε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #440 στις: Μαρτίου 26, 2017, 13:52 »
Το φιλτρακι μετα τη χρηση στο IQOS παιρνει ενα υποκιτρινο χρωμα, αρα κατι κατακρατειται σε αυτες τις 12-14 τζουρες που επιτρεπει η συσκευη ανα stick.
Επισης το πλαστικο που υπαρχει μεσα στο καθε heet και αποτελει τμημα του συστηματος θερμανσης του καπνου γινεται ελαφρως πιο ..."ευπλαστο" να το πω μετα τη χρηση απ'οτι πριν χρησιμοποιηθει (αν εχει καποια σημασια αυτο).
Τσεκαρισμενα και τα δυο σε 4-5 heets που κατεστρεψε συναδελφος που το χρησιμοποιει μπροστα μου ως πειραμα. Εγω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.
Φίλε Drakos, υπάρχει και άλλη άποψη που επιβεβαιώνει ότι χρωματίζεται το φίλτρο. Όχι τόσο όσο αναφέρει η ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ αλλά χρωματίζεται.
Από ότι καταλαβαίνω, υπάρχουν διαφορετικά heets. Υπάρχει πιθανότητα να παίζει ρόλο και αυτό?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #441 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:01 »
Παιδιά για όνομα της Παναγίας..
Διαβάζω 30 σελίδες νήμα αλλά μην παραπληροφορούμε τον κόσμο.
Χρησιμοποιώ πάνω από 2 μήνες τη συσκευή και αυτό που γράφεις για σκούρο καφέ χρώμα πιο σκούρο και από του συμβατικού τσιγάρου απλά δεν υπάρχει.. Για όνομα.. είπαμε δεν το γουστάρει κάποιος δεν το καπνίζει αλλά όχι τέτοια παραπληροφόρηση..
Έλεος..το αερόλυμα του αποτελείται από 80% νερό τη στιγμή που ο καπνός του τσιγάρου περιέχει 10% νερό. Το τελικό φίλτρο του μετά τη χρήση μένει τελείως λευκό και στο πείραμα με την πετσέτα που κάναμε και ως ατμιστές δεν υπάρχει καν υποψία πίσσας..
Μη λέμε ότι θέλουμε ρε παιδιά έλεος..
Δεν είμαι φανατική σε τίποτα στη ζωή μου, ούτε υπέρ το η.τ.. Αυτό είδα, αυτό καταθέτω, γιατί μπορεί να διαφέρει το χρώμα  που είδα εγώ από αυτό που βλεπεις εσύ, δεν το γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει.Τέλεια και παύλα.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #442 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:02 »
Φίλε Cruiser79 επαναλαμβάνω ακριβώς τα λεγόμενα μου. 
Το τελικό φίλτρο μένει εντελώς λευκό. 
Η πλαστική πτυχωτή ταινία στο εσωτερικό του φίλτρου που χρησιμεύει για να αφαιρεί τους υδρατμούς
από το εισπνεόμενο αερόλυμα παίρνει ένα υποκίτρινο χρώμα, το τελικό όμως φίλτρο παραμένει εντελώς λευκό.

Όσον αφορά το φίλο πιο πάνω έχω να του πω να μη διαστρεβλώνει τα λεγόμενα μου. 
Δεν είπα ότι η κοπέλα τα παίρνει από κάπου για όνομα του Θεού..
Η παραπληροφόρηση όμως είναι παραπληροφόρηση γι' αυτό όταν γράφουμε ή λέμε κάτι καλό είναι να το διασταυρώνουμε πρώτα ή τουλάχιστον να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #443 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:04 »
Οκ, θα το τραβήξω φωτο την άλλη φορά. Αρχίζω να λυπάμαι που βρίσκομαι σε αυτόν τον χώρο.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #444 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:05 »
Σκοπός αυτού του φόρουμ είναι να δίνει σωστές πληροφορίες για το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #445 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:08 »
Δεν διαστρέβλωσα ΄τιποτα.
Απλά έιναι σαν να λές : Είδα έναν με τον χ ατμοποιητή να έχει διαρροές, και ο άλλος που τον έχει να λέει, παραπληροφορείς γιατί εμένα δεν έχει διαρροές. 
Μήπως αυτός που τον έχει καλύτερα να πέι την εμπειρία του πρώτα, πρίν υποννοήσει κάποιον για μεροληψία?

Λέω γω τώρα..

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #446 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:13 »
Πες τα ρε modivin. Φτανει πια. Vaping.gr ειναι το φορουμ μας. Ειπαμε να υπαρχει ως ενημερωτικο το θεμα αλλα λαου λαου το σπρωχνουν εδω μεσα το κατα κυριολεξια ηλεκτρονικο ΤΣΙΓΑΡΟ. Μακαρι να ειναι λιγοτερο βλαβερο απο το κανονικο καρκινοτσιγαρο. Μακαρι να πιασει τοσο που να κανουν και φορουμ οι χρηστες του. Μακαρι να βρουν και τους δικους τους μπροσταρηδες να κανουν και συλλογο. Κατα την ταπεινη μου γνωμη οχι εδω μεσα. Τους τσιγαραδες δεν τους εμπιστευομαι που να φερουν 832000 αναλυσεις. 

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #447 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:18 »
Παιδιά δεν έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.
Ξεκίνησα το ητ το 2009 και είμαι μέλος του forum από το 2011 πολλά παιδιά γνωρίζουν 
και το χαρακτήρα μου και ποιος είμαι. Αν η κοπέλα έγραψε ότι λυπάται που βρίσκεται σε αυτό το χώρο είναι καθαρά δικό της πρόβλημα. To IQOS όπως είπα το χρησιμοποιώ πάνω από 2 μήνες και έχω δει τεράστια βελτίωση στο αναπνευστικό μου. Επίσης το έχω ψάξει αρκετά το θέμα όπως και με το ηλεκτρονικό στο οποίο συμμετείχα σε έρευνες μαζί με τον υπέροχο άνθρωπο και γιατρό Κώστα Φαρσαλινό. 

Αυτά και τέλος παρένθεσης..  

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #448 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:26 »
Να ρωτήσω κάτι γιατί μάλλον το κατάλαβα λάθος. Ατμίζεις από το 2009, και έιδες διαφορά στο αναπνευστικό τους τελευταίους 2 μήνες με το Iquos?

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #449 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:40 »
Ναι φίλε μου καλά το κατάλαβες ατμίζω από το 2009 με τα πρώτα ηλεκτρονικά τσιγάρα στα οποία δεν υπήρχε καν αναπλήρωση υγρού και έρχονταν όλα από Κίνα. Για 1-2 μήνες ασχολήθηκα και το πέταξα γιατί εκείνη την εποχή ήταν άθλιο.. 

Την 2η προσπάθεια μου την έκανα το 2011, άντεξα περίπου έξι μήνες χωρίς χρήση κ.τ και είδα απίστευτη διαφορά στο αναπνευστικό μου με το οποίο και έχω πρόβλημα αλλά γρήγορα ξανακύλησα. Κράτησα το ηλεκτρονικό αλλά με παράλληλη χρήση κ.τ η οποία τα τελευταία 5 χρόνια έφτασε να αριθμεί 25 περίπου τσιγάρα την ημέρα. Τα προβλήματα με την υγεία μου συνεχίστηκαν αλλά όντας μανιώδης καπνιστής τα τελευταία 32 χρόνια δεν μπορούσα να απομακρυνθώ από το τσιγάρο. Με το ηλεκτρονικό δεν τα κατάφερα, θέλεις λόγω ιδιοσυγκρασίας θέλεις λόγω γεύσης θέλεις λόγω αδυναμίας απλά δεν τα κατάφερα..Ύστατη ελπίδα μου αυτό το μαραφέτι..το IQOS. Και ναι έχω δει τεράστια βελτίωση στο αναπνευστικό μου που είναι το περίεργο; 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem