vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Cthulhu Hastur MTL RTA.

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #555 στις: Οκτωβρίου 04, 2018, 21:46 »
Κοίτα επειδη το έχουμε σκίσει  το θέμα εδώ και είμαστε καρά offtopic αρκετή ώρα, όπως σου έγραψα και πρίν, οτι είναι δικιά μου επιλογή και γουστάρω καλύτερα τις κολλητές σπείρες ακόμα και στα μονόκλωνα σύρματα. Αυτό δεν πάει να πει οτι κάποιος άλλος είναι λάθος επειδή τις κάνει ανοιχτές.Αν σου αρέσει καλύτερα το αποτέλεσμα κάντο έτσι.

Η πλέξη του clapton δίνει αρκετό αέρα ενδιάμεσα για ατμοποίηση ακόμα και όταν είναι οι σπείρες κολλημένες και κατα την γνώμη μου δουλεύει καλύτερα.

Edit: Και κάτι άλλο , το 4,2V  δεν είναι Ευαγγέλιο. Αν φουμάρεις καλύτερα με  5πάνω 5 κάτω δεν τρέχει κάστανο. Το sweet spot σου θα το βρείς μόνος σου με τον καιρό.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #556 στις: Οκτωβρίου 04, 2018, 23:11 »
κάτοχος siren v2. έχει νόημα να πάρω και αυτόν??
Ο Siren V2 και ο Hastur 24mm είναι ετεροθαλή αδέλφια!
Η μόνη τους διαφορά είναι στο ότι ο Hastur μπορεί να γίνει πολύ πιο αεράτος καθώς έχει ανταλλάξιμα πινς για τον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #557 στις: Οκτωβρίου 04, 2018, 23:31 »
OK ευχαριστώ. .

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #558 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 10:06 »
 Τελευταια μου δινει μια γευση καμμενου,οποιο στησιμο και να κανω. Wtf?

Αποσυνδεδεμένος dimipapa

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #559 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 10:10 »
οτι ειχα παθει κι`εγω ειδικα στα τελευταια στησιματα.
τωρα παω με πολυ μεγαλη προσοχη.
δηλαδη σωστη ποσοτητα βαμβακιου,καλο περασμα και λιιιιγο ξαφρισμα το βαμβακι.
διαφορετικα μου το καιει στην μεση(ακριβως δηλαδη στην αντισταση)
δοκιμασε ανοιχτες σπειρες.ειναι καλυτερα για εμενα τουλαχιστον.
παραμενει βεβαια η γνωστη διαρροη...

Αποσυνδεδεμένος PanCivi

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • I never told the truth so I can never tell a lie.
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #560 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 11:01 »
Το ιδιο πρόβλημα έχω τις τελευταίες μέρες και εγώ και στους δυο που έχω .Και δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί. Δεν έχω αλλάξει κάτι στο στήσιμο του . 

Αποσυνδεδεμένος dimipapa

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #561 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 11:06 »
μα γι`αυτο με τρελλανε κι`εμενα..!!
τις πρωτες ημερες το παλευα.
τον τελευται μηνα+ με παιδευει πολυ για να στηθει σωστα..

Αποσυνδεδεμένος NobodyRankXV

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #562 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 11:33 »
Τον mini τον χρησιμοποιεί κανείς ; Πείτε κάνα στήσιμο , πρόσφατα του πήρα και το ντεκ με την μονη τρύπα , το κάνει ελάχιστα πιο αερατο σε σχέση με το ντεκ που είχε ήδη με τις 2 τρυπουλες

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #563 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 12:18 »
Κάτοχος Hastur εδώ και περίπου 2 μήνες. Δεν είμαι κάνα ταλέντο στις αντιστάσεις και το βαμβάκωμα, αλλά διαρροές δεν μου έχει κάνει ποτέ και είναι ο ατμοποιητής με τον οποίο μπήκα στους επισκευάσιμους.
Από δική μου προσωπική εμπειρία και χρησιμοποιώντας το 2mm pin αέρα θα σχολιάσω τα παρακάτω.
Λόγω του ότι είμαι νέος στους επισκευάσιμους έχω αλλάξει ήδη πάνω από 10 αντιστάσεις σε 2 μήνες για να πειραματιστώ.
Ο ατμοποιητής μου φαίνεται πως προτιμάει 2,5mm πυρήνα. Τα 3mm δεν αφήνουν αρκετό χώρο ατμοποίησης μέσα στην καμπάνα και η παραπάνω ποσότητα βαμβακιού που απαιτείται μπουκώνει τη γεύση και δίνει βαμβακίλα.
Ο ατμοποιητής είναι πραγματικά για αρχάριους, δεν είχα ποτέ διαρροή, ούτε καμμένο. Ωστόσο για την καλύτερη απόδοση γεύσης είναι απαιτητικός. Το βαμβάκι πρέπει να είναι στην ιδανική ποσότητα. Ούτε πολύ, ούτε λίγο. Ούτε να έχει πάει κομμωτήριο, ούτε όμως και να το αφήσουμε αχτένιστο. Να μην είναι πολύ κοντό, αλλά ούτε και πολύ μακρύ να γεμίζει όλο το τανκ. Για το σωστό βαμβάκωμα μου παίρνει πάνω από 5λεπτο και πολύ βαμβάκι πάει στον κάδο. Αν δεν βρω την σωστή ποσότητα εξαρχής, όσο χτένισμα και να κάνω, όσο πασπάτεμα δεν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Γιατί δεν θέλει ούτε μπούκωμα, ούτε πολύ αραίωμα.
Όσον αφορά τις αντιστάσεις το κάθε πιν αέρα θέλει τα δικά του νούμερα. Για το 2αρι που χρησιμοποιώ 6-7 σπείρες 0.7-0.8Ω. Για το 2.5αρι θέλει 4-5 σπείρες. Για πιο μικρά πιν θέλει ακόμα πιο πολλές σπείρες. Γενικά απ' όσο τον έχω ψυχολογήσει, όσο πιο πολύ αέρα, τόσο λιγότερες σπείρες (μικρότερο μήκος αντίστασης). Όσο μειώνονται οι σπείρες προτιμώ να αφήνω ένα μικρό κενό ανάμεσα τους για να καλύψουν περισσότερο χώρο.
Για τους φίλους που παίρνουν καμμένο, θα πρότεινα ένα πολύ καλό πλύσιμο και στήσιμο απ' την αρχή, με λιγότερο βαμβάκι. 2.5mm πυρήνα αντίστασης και να παίξουν με τα πιν αέρα και το μήκος της αντίστασης. Επίσης στο βαμβάκωμα μέχρι να το βρουν, να μην λυπηθούν βαμβάκι και να πειραματιστούν αρκετά. Το σωστό βαμβάκι θα κάτσει από μόνο του και δεν θα χρειαστεί ιδιαίτερο καλλωπισμό και αφράτεμα.
Άπαξ και βρεις τα κουμπιά του είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής που παίρνει από πειραματισμό και δεν βγάζει προβλήματα. Είναι δύσκολος να σου δώσει το 100% λόγω απαιτήσεων στο βαμβάκωμα (μπορεί να μην το έχω πάρει και εγώ ακόμα), ωστόσο για αρχάριους σαν και μένα είναι ιδανικός. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να μιλήσω για προχωρημένους χρήστες.
Ανακεφαλαιώνοντας γιατί μακρυγόρησα πάλι και κατά την άποψη μου πάντα.
i) 2.5mm πυρήνα αντίστασης και όχι μεγαλύτερο.
ii) αριθμός σπειρών αντιστρόφως ανάλογος με την εισαγωγή αέρα (περισσότερος αέρας-λιγότερες σπείρες)
iii) ιδιαίτερη προσοχή στο βαμβάκι, όσο το δυνατόν λιγότερο και χωρίς πολύ αφράτεμα, ίσα ίσα να καλυφτεί η αντίσταση χωρίς να μπουκώσει
Το δικό μου στήσιμο: 2mm pin αέρα, 0.40mm kanthal 6-7 σπείρες σε 2.5mm πυρήνα 0.76Ω, 19W, βαμβάκι Cotton Bacon v2.
Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να βοήθησα κάποιον να βγάλει κάποια άκρη.

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #564 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 12:26 »
Ωραίος ο Νέος :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dimipapa

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #565 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 13:52 »
Κάτοχος Hastur εδώ και περίπου 2 μήνες. Δεν είμαι κάνα ταλέντο στις αντιστάσεις και το βαμβάκωμα, αλλά διαρροές δεν μου έχει κάνει ποτέ και είναι ο ατμοποιητής με τον οποίο μπήκα στους επισκευάσιμους.
Από δική μου προσωπική εμπειρία και χρησιμοποιώντας το 2mm pin αέρα θα σχολιάσω τα παρακάτω.
Λόγω του ότι είμαι νέος στους επισκευάσιμους έχω αλλάξει ήδη πάνω από 10 αντιστάσεις σε 2 μήνες για να πειραματιστώ.
Ο ατμοποιητής μου φαίνεται πως προτιμάει 2,5mm πυρήνα. Τα 3mm δεν αφήνουν αρκετό χώρο ατμοποίησης μέσα στην καμπάνα και η παραπάνω ποσότητα βαμβακιού που απαιτείται μπουκώνει τη γεύση και δίνει βαμβακίλα.
Ο ατμοποιητής είναι πραγματικά για αρχάριους, δεν είχα ποτέ διαρροή, ούτε καμμένο. Ωστόσο για την καλύτερη απόδοση γεύσης είναι απαιτητικός. Το βαμβάκι πρέπει να είναι στην ιδανική ποσότητα. Ούτε πολύ, ούτε λίγο. Ούτε να έχει πάει κομμωτήριο, ούτε όμως και να το αφήσουμε αχτένιστο. Να μην είναι πολύ κοντό, αλλά ούτε και πολύ μακρύ να γεμίζει όλο το τανκ. Για το σωστό βαμβάκωμα μου παίρνει πάνω από 5λεπτο και πολύ βαμβάκι πάει στον κάδο. Αν δεν βρω την σωστή ποσότητα εξαρχής, όσο χτένισμα και να κάνω, όσο πασπάτεμα δεν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Γιατί δεν θέλει ούτε μπούκωμα, ούτε πολύ αραίωμα.
Όσον αφορά τις αντιστάσεις το κάθε πιν αέρα θέλει τα δικά του νούμερα. Για το 2αρι που χρησιμοποιώ 6-7 σπείρες 0.7-0.8Ω. Για το 2.5αρι θέλει 4-5 σπείρες. Για πιο μικρά πιν θέλει ακόμα πιο πολλές σπείρες. Γενικά απ' όσο τον έχω ψυχολογήσει, όσο πιο πολύ αέρα, τόσο λιγότερες σπείρες (μικρότερο μήκος αντίστασης). Όσο μειώνονται οι σπείρες προτιμώ να αφήνω ένα μικρό κενό ανάμεσα τους για να καλύψουν περισσότερο χώρο.
Για τους φίλους που παίρνουν καμμένο, θα πρότεινα ένα πολύ καλό πλύσιμο και στήσιμο απ' την αρχή, με λιγότερο βαμβάκι. 2.5mm πυρήνα αντίστασης και να παίξουν με τα πιν αέρα και το μήκος της αντίστασης. Επίσης στο βαμβάκωμα μέχρι να το βρουν, να μην λυπηθούν βαμβάκι και να πειραματιστούν αρκετά. Το σωστό βαμβάκι θα κάτσει από μόνο του και δεν θα χρειαστεί ιδιαίτερο καλλωπισμό και αφράτεμα.
Άπαξ και βρεις τα κουμπιά του είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής που παίρνει από πειραματισμό και δεν βγάζει προβλήματα. Είναι δύσκολος να σου δώσει το 100% λόγω απαιτήσεων στο βαμβάκωμα (μπορεί να μην το έχω πάρει και εγώ ακόμα), ωστόσο για αρχάριους σαν και μένα είναι ιδανικός. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να μιλήσω για προχωρημένους χρήστες.
Ανακεφαλαιώνοντας γιατί μακρυγόρησα πάλι και κατά την άποψη μου πάντα.
i) 2.5mm πυρήνα αντίστασης και όχι μεγαλύτερο.
ii) αριθμός σπειρών αντιστρόφως ανάλογος με την εισαγωγή αέρα (περισσότερος αέρας-λιγότερες σπείρες)
iii) ιδιαίτερη προσοχή στο βαμβάκι, όσο το δυνατόν λιγότερο και χωρίς πολύ αφράτεμα, ίσα ίσα να καλυφτεί η αντίσταση χωρίς να μπουκώσει
Το δικό μου στήσιμο: 2mm pin αέρα, 0.40mm kanthal 6-7 σπείρες σε 2.5mm πυρήνα 0.76Ω, 19W, βαμβάκι Cotton Bacon v2.
Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να βοήθησα κάποιον να βγάλει κάποια άκρη.
EDIT: έγινε διόρθωση παράθεσης

ωραιος..!!
βγαλε μας εαν θες μια φωτο με στημενο τον ατμοποιητη σου.

διαρροες με τον2,5αρη πυρηνα δεν εχεις καθολου?
δηλαδη δεν σου φτυνει ουτε απο τον αερα ουτε απο κατω?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2018, 14:33 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #566 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 13:57 »
Ποσειδωνα σωστα εμιλησες...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #567 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 14:46 »
Αυτά που λέει ο [member=22489]poseidon[/member], ειδικά για το βαμβάκωμα, είναι σωστά.
Αν και εγώ τον στήνω με SS316L 0,32mm, σε 3άρι αξονάκι, 7/6 σπείρες, 0,75Ωμ και με το πιο αεράτο πιν (δεν θυμάμαι την διάμετρό του).

Έχω τον 24άρη κάνα τετράμηνο.
Διαρροές δεν έχω. Σπάνια κάποια υγρασία στην ένωση πάνω από το δαχτυλίδι του αέρα.
Το μόνο που έχω παρατηρήσει (και το έχω ξαναγράψει) είναι ότι θέλει να τον λύνεις εντελώς και να του κάνεις ένα πολύ καλό πλύσιμο. Σε τακτική βάση και ανάλογα την χρήση που του κάνεις. Π.χ. με 10-12ml την ημέρα που κάνω, τον πλένω κάθε εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #568 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 16:08 »
Βραβείο ομορφιάς και καλλιτέχνη ΔΕΝ παίρνω. Ωστόσο δουλεύει το στήσιμο.
Το συγκεκριμένο είναι με 0.50 κάνθαλ σύρμα (24awg). Λίγο καλύτερη γεύση λόγω παραπάνω σπειρών για την 0.7Ω αντίσταση που προτιμώ, ωστόσο πολύ περισσότερη κατανάλωση. Το υγρό αφήνει πολύ μάκα.
http://prntscr.com/l5aa86
http://prntscr.com/l5aadn 
http://prntscr.com/l5aapo
Αύριο θα γίνει αλλαγή βαμβακιού και ίσως και σύρματος αν δεν υπάρχει σωτηρία του απο τη μαυρίλα, οπότε θα ανέβουν καθαρές εικόνες από όλη την διαδικασία. Όπως βλέπετε το βαμβάκι είναι αρκετό, αλλά όχι υπερβολικό. Πριν βραχεί και φουσκώσει περνούσε άνετα από την αντίσταση, τώρα σαν να ψιλοφράκαρε. Έπεσε ελάχιστο αφράτεμα και χτένισμα, για αυτό και είναι τόσο όμορφο και εντυπωσιακό.

Για τις διαρροές που δεν είχα ποτέ πέραν του πρώτου στησίματος που έκανα πατάτα εγώ:
i) Μήπως δεν έγινε σωστά η συναρμολόγηση και δεν έσφιξε καλά ο θετικός πόλος;
ii) Μήπως "φαγώθηκε" ή χάθηκε ή χάλασε το ο-ρινγκ που συγκρατεί το πιν του αέρα;

Για το καμμένο:
Μην σφίξετε τέρμα την καμπάνα, ξεσφίξτε την σιγά σιγά, ΜΕΧΡΙ να δείτε μπουρμπουλήθρες να ανεβαίνουν. Ίσως από το πολύ σφίξιμο υπάρχει υποτροφοδοσία υγρού.

Αποσυνδεδεμένος dimipapa

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #569 στις: Οκτωβρίου 12, 2018, 16:20 »
ποιον εννοεις θετικο πολο?
επισης ποιο ειναι το oring που λες?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 63 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix