vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

45 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, ZoeM

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1275 στις: Ιουνίου 23, 2015, 23:48 »
Δεν έχω τη μεγάλη εμπειρία για να σου προτείνω κάποιον τανκάτο, χωρίς να εκτεθώ. Τη Σοφία έτυχε να την έχω δοκιμάσει από φίλο  αρκετές φορές και με διάφορα υγρά και μου άρεσε πολύ. Τον subtank που έχω όμως είναι στο συρτάρι και βγαίνει όταν τον θυμάμαι για καμιά ειδική περίπτωση ντουμανιάσματος κι όχι για τη γεύση του, πόσο μάλλον για την τζούρα του.
Θα μπορούσα να σου κάνω και κάποιες προτάσεις βέβαια αλλά είμαστε ήδη off topic.
Πάντως για το sigelei θα σου έλεγα να το πάρεις άφοβα, όχι γιατί το έχω αλλά έχω το ipv mini με την ίδια πλακέτα και είναι γκαραντί :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1276 στις: Ιουνίου 24, 2015, 00:02 »
Black_Cloud, ο erl mini που λες, ειναι ακομα πιο μπελαλιδικος απο τον Kayfun lite που φοβασαι πως θα σε παιδεψει.
Για πρωτο επισκευασιμο θα σου ελεγα με κλειστα ματια Kayfun Lite plus, ειτε αυθεντικο, ειτε κλωνο.

Αποσυνδεδεμένος billos

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1277 στις: Ιουνίου 24, 2015, 00:58 »
καλησπέρα,
απόκτησα πρόσφατα το istick 30w και πραγματικά έχω δει τεράστια διαφορά στο άτμισμα...σε σχέση με τις ego μπαταρίες που είχα..
έχω μια απορία...υπάρχει διαφορά στα mods στο πως δίνουν το ρεύμα? κάπου διάβασα ότι άλλα το δίνουν πιο 'άγρια' ,ενώ άλλα πιο 'γλυκά' ...
δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο και επειδή δεν έχω εμπειρία με άλλα mods ίσως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε γιατί σκέφτομαι να πάρω και δεύτερο mod και δεν ξέρω προς τα που να προσανατολιστώ...


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1278 στις: Ιουνίου 24, 2015, 01:06 »
Αν σε καλύπτει το istick30 που είναι αποδεδειγμένα πολύ καλό και αξιόπιστο, γιατί να μην πάρεις ένα ίδιο για δεύτερο; Εκτός κι αν προτιμάς κάτι διαφορετικό όπως δυνατότητα για περισσότερα watts, αποσπώμενη μπαταρία κλπ.. ;)

Αποσυνδεδεμένος billos

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1279 στις: Ιουνίου 24, 2015, 01:21 »
για τους ατμοποιητές που έχω τα 30w είναι υπερ αρκετά...τα mods με τις αποσπώμενες μπαταρίες έχουν κάποια διαφορά στο άτμισμα σε σχέση με το istick?
νομίζω κάπου είχα διαβάσει οτι το istick δεν διαβάζει πάντα σωστά τις αντιστάσεις και δίνει παραπάνω ρεύμα απ΄ότι λέει οτι δίνει...
δλδ π.χ. να γράφει 10w ενώ στην ουσία να δίνει 12w

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1280 στις: Ιουνίου 24, 2015, 01:37 »
Μου αρεσει να γραφω πολυ απλα και πολλες φορες δεν το καταφερνω αυτο.  Προσπαθω ομως...... :D


Οποτε για να το γραψω οσο πιο απλα γινεται , θα γραψω οτι το istick εχει πολυ μεγαλο παλμο στο ρευμα του και με το που τραβαει ρευμα , δινει ας πουμε 15 Watts και σιγα σιγα φτανει στα 5 Watts μεχρι να ξανατραβηξει ρευμα.


Αυτο ειναι που καταλαβαινεις σαν δυνατο-αποτομο ρευμα.


Θυμησου πως ειναι ενα καρδιογραφημα.   


Στο cloupor αυτος ο παλμος ειναι πολυ πιο μικρος.  Ας πουμε οτι το βαζουμε στα 10 Watts κι αυτο και θα δεις οτι δινει 12 και πεφτει στα 8 μεχρι να ξαναδωσει ρευμα.


Χονδρικα , απλα σαν εικονα ειναι αυτο που εγραψα παιδες........
Δεν σημαινει οτι αυτη ειναι η λειτουργια των μοντς αυτων.


Παιζει ρολο βεβαια και τι πλακετα εχει μεσα. 


Οι μπαταριες Li-Ion απλα ειναι πιο αντοχης στα δικα μας μοντακια.  Σε μοντελισμο οι Li-Po ειναι καλυτερες , αλλα εκει ειναι καλυτερες γιατι φορτιζουν σωστα με φορτιστες μοντελισμου και οχι με ενα usb.


Aν βαλουμε ομως μια Li-Ion στο istick , μπορει και να χαλασει πολυ πιο γρηγορα , γιατι ο μεγαλος παλμος θελει και πολυ ρευμα.
Αυτο σημαινει οτι οι Li-Ion που εχουν μικροτερους ρυθμους αποφορτισης απο τις Li-Po , θα ζοριστουν περισσοτερο.


Το να σου χαλασει ομως μια Li-Ion ειναι μικρο το κακο. Αγοραζω αλλη και τελος.  Με τις Li-Po ομως ..........θα πρεπει να μπει χερακι να κανει μετατροπουλα.......... ;D

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1281 στις: Ιουνίου 24, 2015, 01:38 »
Η λανθασμένη ένδειξη στα ρεύματα αφορά το 20άρι istick, το 30άρι το έφεραν στα ίσια του όπως λέγεται. Όσον αφορά διαφορές ανάμεσα στα διάφορα mods που κυκλοφορούν σε αφθονία στην αγορά σίγουρα υπάρχουν μεταξύ τους έστω και μηδαμινές αλλά εκτός του ότι είναι μάλλον δύσκολο να τις διακρίνει ένας μέσος χρήστης, εγώ προσωπικά δεν είμαι και ο πλέον ειδήμων να τις αναφέρω αφού το εύρος δοκιμών που έχω κάνει δεν είναι και μεγάλο.. Άσε που προσωπικά στα 10 watts που ατμίζω συνήθως δύσκολα θα μπορούσα να τις διακρίνω έτσι κι αλλιώς. :)

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1282 στις: Ιουνίου 24, 2015, 07:17 »
φιλε nemesis δεν ειναι πρωτος μου επισκευασιμος. εχω περασει απο διαφορους και ειμαι με σοφια απο την μερα που βγηκε. απλα κοιταω καποιον ατμο να είναι ανταξιος η και καλυτερος της σοφιας με περισσοτερο χωρο για στησιμο με βαμβάκι και να τον συνδυασω με το sigelei mini που θα παραγγείλω τις επομενες μερες.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1283 στις: Ιουνίου 24, 2015, 12:10 »
Ε αφου δεν προκεται για πρωτο επισκευασιμο κι εχεις κι εμπειρια απο Σοφια, τοτε κοιτα καλυτερα για Kayfun v4.
Κατα τη γνωμη μου, ο κλωνος Kayfun v4 ειναι οτι πιο value for money κυκλοφορει αυτη τη στιγμη σε επισκευασιμο ατμοποιητη.
Ευκολια στο σεταρισμα, μεγαλη χωρητικοτητα υγρου, ευκολια στο γεμισμα, πολυ καλη αποδοση γευσης, μεγαλη παραμετροποιηση εμφανισης.
Αλλα καλυτερα να μεταφερουμε την κουβεντα σε καταλληλο νημα γιατι εδω θα βαλουν χερι σε λιγο.

Αποσυνδεδεμένος billos

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1284 στις: Ιουνίου 24, 2015, 16:35 »
παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...


shadockan σε αυτό που είπες για το istick , οτι έχει μεγάλο παλμό στο ρεύμα του , είναι λόγος να κάψει τον ατμοποιητή? μου έτυχε δυο φορές να ατμιζω στα 4V ,βγάζω τον ατμο,βάζω άλλο και με την πρώτη τζούρα κάηκε...μετά ήταν για πέταμα.. οι ατμο είχαν διαφορά 0,1 Ω αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1285 στις: Ιουνίου 24, 2015, 17:59 »
Πιο χαμηλά V/W στις πρώτες τζούρες και ανεβάζεις σταδιακά ως εκεί που θέλεις. Δεν έχει να κάνει με τον παλμό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1286 στις: Ιουνίου 24, 2015, 18:03 »
Ναι.  Αμεσα μαλιστα.  Αυτος ηταν και ο λογος που πριν χρονια το Provari ηταν τοσο μα τοσο καλυτερο απο το Zmax.
Το Provari εχει κατα πολυ πιο ''μαλακο'' και προβλέψιμο ρευμα απο το Zmax , λογο του μικροτερου παλμου που εχει η πλακετα του.


Οι εργοστασιακοι ατμ/τες εχουν αντ/σεις με λεπτα συρματα και αν ειναι χαμηλα τα Ωμ , ο παλμος αυτων των πλακετων θα δωσει καμμενο.
Σημερα με τα χοντρα συρματα ο μεγαλος παλμος δεν ειναι τοσο επικινδυνος , γιατι το χοντρο συρμα εχει και μεγαλυτερη απαιτηση σε ρευμα φυσικα.
Ετσι ο παλμος του Zmax σημερα με τα χοντρα συρματα , ειναι λιγοτερο αντυλιπτος .


Στους εργ/κους ομως με τα λεπτα συρματα , μια λυση ειναι να εχουν αντ/ση πανω απο τα 2.0 Ωμ , ωστε ο παλμος να μην εχει τοσο μεγαλη δυναμη.


Τα εγραψα καπως μπακαλιστικα , αλλα σε γενικες γραμμες καπως ετσι παει.  Υπαρχουν κι αλλα που μπορουμε να πουμε για το θεμα , αλλα αυτη ειναι η βασικη εικονα του θεματος.

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1287 στις: Ιουνίου 24, 2015, 18:17 »
που να ειχες τον καποτε vmax. εκει να δεις τι γινοταν με τα ρευματα που δεν ειχαμε ουτε συρματα ουτε επισκευασιμους καλα καλα. κοιτα να ξεκινάς απο χαμηλά και να εχει ποτίσει καλα το φυτιλι - βαμβάκι πριν την πρωτη τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1288 στις: Ιουνίου 24, 2015, 18:30 »
Αν θυμαμαι καλα νομιζω ηταν η ιδια πλακετα ...... :hmmm:


Πολλα μοντακια τοτε ειχαν αυτη την πλακετα και οπως εγραψαν και οι απο πανω , θα πρεπει να ξεκινας πιο ηρεμα , ωστε να δεις που σε ικανοποιει.


Το κακο πολλες φορες ειναι οτι βρησκεις που ειναι το σημειο που σου αρεσει , αλλα ειναι ασθενικο και ξαφνικα σου τα δινει ολα και................... :shock_sick_02: :shock_sick_02: :shock_sick_02: :shock_sick_01: :shock_sick_01:

Αποσυνδεδεμένος billos

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1289 στις: Ιουνίου 24, 2015, 23:13 »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις...


ξέρετε αν υπάρχουν mods που δίνουν σταθερό ρεύμα και όχι παλμικό... και αν αυτό συνεπάγεται σε καλύτερη απόδοση του ατμο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498911 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 76 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy