vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, azzazel, noname..., th3ofilos, Milarepa, camber, bloodlessz

Twitter

Κλώνοι του Doggystyle 2K16

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5610 στις: Απριλίου 06, 2018, 12:25 »
εγω παλι λεω οτι ειναι τα υγρα που βαζουμε.
Με σκετη βαση δεν το εχω δει να μαυριζει

Αποσυνδεδεμένος Juan Homero Solvenio

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5611 στις: Απριλίου 08, 2018, 20:30 »
    Αγαπημένο μου ημερολόγιο,
    Καλή Ανάσταση και χρόνια πολλά σε όλους. Σήμερα το κτήνος είχε ακράτεια. Η αντίσταση τέλεια 7 σπείρες και περήφανη σα διάνος. 1.51 έγραψε ο
    πίκος. Το μπαμπάκι λίγο γιατί με τόπανε: «Καλύτερα λίγο παρά πολύ». Στο πρώτο τανκάκι κάποιες  προειδοποιητικές λαδίλες, όχι κάτι
    φοβερό αλλά... Στο δεύτερο τανκάκι, το πίκο γέμισε υγρά και το χέρι μου καραμπέκα. Ήμανε στο δρόμο για το σπίτι. Με το πίκο ανάποδα για να
    σώσω ότι μπορώ, περπατούσα λες και πήγαινα για την ανάσταση του αντίχριστου. Κάτι γκοθάδες στο δρόμο έπεσαν στα τέσσερα, έψελναν
    ακατάληπτους ύμνους και ψιθύριζαν ανίερους χρησμούς. Ανταριάστηκα.  
    Στο σπίτι άλλαξα μπαμπάκι. Αυτή τη φορά το στούμπωσα. Έβαλα και τις δυό φουντωτές ουρές του κάτω από τα σκέλια και έκτοτε περιμένω να
    φύγει η βαμβακίλα ή να ανοίξουν τα  μαγαζιά να πάρω «το άλλο βαμβάκι».
     Ο πίκος καθάριος, εμπειρία καλύτερη άφτερ ουαν άουρ εντ φορ δε τάιμ μπίινγκ....:Ο)    

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5612 στις: Απριλίου 08, 2018, 20:40 »
Ακολούθησε αυτόν τον οδηγό μήπως σε βοηθήσει:
http://blog.3fvape.com/atomizer/sjmy-doggystyle-2k16-style-rta-review/

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5613 στις: Απριλίου 08, 2018, 20:45 »
Αγαπητε Juan,

οι περιγραφες σου ειναι τοσο απολαυστικες που θα σε αφησουμε να πειραματιζεσαι επ αοριστον με εναν ατμοποιητη

για τον οποιο εχουν γραφτει δεκαδες σελιδες γα χαρη του, οχι ομως ευθυμογραφηματα σαν τα δικα σου.

Συνεχισε, εισαι στο σωστο δρομο!   :respect:

Αποσυνδεδεμένος Juan Homero Solvenio

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5614 στις: Απριλίου 08, 2018, 21:48 »
Αγαπητέ ako, ευχαριστώ πολύ για το λίνκ. Εξυπακούεται ότι το έχω διαβάσει, όπως έχω διαβάσει και όλα τα θρέντ για τον doggy και τα γιαπωνοβαμβάκια ενδελεχώς (τουάις ρίλι). Να προσθέσω και βιντεάκια από έλληνες, ρώσους, αμερικάνους, γάλλους, λάπωνες κτλ. Θέλει ποδαρόδρομο το πράμα. Και αντοχές. Όταν διαβάζω προβληματισμούς όπως: το χρώμα στο τανκάκι αλλάζει, σκέφτομαι ότι εγώ μόλις μπαίνω στο σπίτι κι οι άλλοι μιλάνε για τη θέα από την ταράτσα.  Όπως λέει κι ο ποιητής "Δεν θα σταματήσουμε ποτέ να εξερευνούμε...."
Αγαπητή ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ, η αλήθεια είναι ότι μου έλειψε το γράψιμο. Εδώ και δυο χρόνια έχω αυτό το τρισκατάρατο ράιτερς μπλοκ και το πολεμάω όπως μπορώ: λίγο πλέξιμο, λίγο ράψιμο, ευθυμογραφήματα και κανένα κυνήγι ανεμόμυλου αραιά και πού... Πάντως όλο αυτό το πράμα με τους επισκευάσιμους μου θυμίζει αλχημεία, Μέγα Έργο, τρανσφορμέισιον οφ δε σελφ και τέτοια ωραία. Πάω τώρα να διαβάσω "Το Ρόδο του Παράκελσου" του Μπόρχες γιατί υποπτεύομαι ότι έχει σχέση με τον doggy...:Ο)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5615 στις: Απριλίου 08, 2018, 21:57 »
Φίλε Χουάν, αδυνατώ να πιστέψω ότι τα στησίματά σου είναι χειρότερα από αυτά του ίδιου του του κατασκευαστή (του γάλλου, όι του κινέζου). Δεν με πιστεύεις; Για ρίξε μιά ματιά και συ και πε μου...

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5616 στις: Απριλίου 09, 2018, 08:57 »
Απλά για να το καταλάβω. Ποιό σημείο του στησίματος δεν σου άρεσε; Το ότι χάλασε πολύ σύρμα; (δικό του είναι). Το ότι έκανε microcoil; (άποψη). Το πώς έλεγξε για hot spot; (έτσι γίνεται). Το πώς τράβηξε το βαμβάκι για να ξεχωρίσει τις ίνες του; (καλό μου φάνηκε τελικά). Το πόσο σφικτά πέρασε; (οριακά αφού το κόντραρε με το δάκτυλο). Το πόσο κατέβασε και πώς έκοψε το βαμβάκι; (χιλιάδες απόψεις που δουλεύουν, μια είναι και αυτή). Χάνω κάτι;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5617 στις: Απριλίου 09, 2018, 10:49 »
Να πώ εγώ τις διαφορές που βρήκα από τα γούστα μου και την εμπειρία μου, πολύ μα ΠΑΡΑ πολύ βαμβάκι και η αντίσταση πολύ ψηλά

Αποσυνδεδεμένος Juan Homero Solvenio

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5618 στις: Απριλίου 09, 2018, 11:05 »
Αυτός είναι καλλιτέχνης στον doggy, treloneritis. Το τελευταίο μου πρόβλημα ήταν που έβαλα βαμβάκι, γερο-Λαδάς style -λιγότατο... τόσο λιγότατο που ακουμπούσε κάτω μόνο από τη μια πλευρά κι ύστερα σε μια κρίση ισορροπημένης αρμονίας το τράβηξα λίγο πάνω... εκεί συνέβη το επεισόδιο. Θα μου πεις φταίς, θα σου πω ναι. " Ο αναμάρτητος..." κτλ. Τώρα όμως που έβαλα περισσότερο μπαμπάκι, πάμε καλά...:boat:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5619 στις: Απριλίου 09, 2018, 11:08 »
Τίποτα δεν χάνεις ντοτόρε. Ολα μου άρεσαν, γι αυτό και το ανήρτησα σε βοήθεια του φίλου άλλωστε. Το ίδιο ακριβώς βίντεο είχε βοηθήσει και μένα όταν είχα ξεκινήσει τους επισκευάσιμους με τον doggy. Kάποιος νεοεισερχόμενος στον χώρο των επισκευάσιμων μπορεί εύκολα να πάθει κοκομπλόκο από τα καλλιτεχνικά αραβουργήματα στριψίματος σπειρών και οτ κουαφίρ βάμβακος που μπορεί να δει στις σελίδες τουτουδω του forum. Επίτρεψέ μου να μιλάω σαν τέτοιος, καθώς η προσωπική μου εμπειρία, όντας 3 μηνών νουμπάς, μαϊσέλφ, μου επιτρέπει να θυμάμαι εύκολα τις ιδιαιτερότητες /δυσκολίες που είχα περάσει και γω. :hmmm:

Από την άλλη, έβλεπα (και εξακολουθώ να βλέπω, φυσικά) κατασκευαστές & καταξιωμένους ριβγιούερς των μερικών εκατοντάδων χιλιάδων φόλλοουερς να κάνουν απλά, λιτά & απέριττα (καταπως τόχει η φράση) στησίματα, που σε σύγκριση με φώτοουζ και οδηγίες του φόρουμ μου φαίνονταν...τσαπατσούλικες. Τσακ-μπαμ, στρίψιμο coil, τσακ μπαμ βαμβάκωμα, φουλάρισμα, άτμισμα. Χωρίς πολλά-πολλά...προκαταρκτικά, κατευθείαν στην πράξη. (όχι πως τα προκαταρκτικά δεν έχουν την χάρη τους ΑΝ υπάρχει ο χρόνος και το κέφι). :yes:

Για να πω την μαύρη μου αλήθεια (και μιλώντας συγκεκριμμένα για RTA, εδώ)...από τους γιουτιουμπικούς "τσαπατσούληδες" έμαθα πως, λίγο πολύ, τα διάφορα ντεκ στήνονται πανομοιότυπα, πως οι διάφοροι ατμοποιητές βασίζονται στην ίδια φυσική αρχή λειτουργίας. Ετσι στρίβεις το σύρμα, μέχρι τόση διάμετρο πυρήνα παίρνει, εκεί πιάνουν τα ποδαράκια, ευθυγράμμιση, ζυγοστάθμιση, απόσταση από τρύπα αέρα & οροφή καμπάνας, τόσο (όσο) μπαμπακάκι αφρατεμένο και με απαλές κινήσεις (σαν μοναχού Σαολίν που πατά ρυζόχαρτο) ξαπλωμένο στην βάση του ντεκ.

Με βάση τις παραπάνω σκέψεις μου απάντησα λοιπόν στον φίλο που φαίνεται να προβληματίζεται με το στήσιμο. Σε αυτά που ρωτάς θα σταθώ μόνο στα του σύρματος που χρησιμοποίησε και στο βαμβάκωμα που έκανε.
1)  Το ότι ο κατασκευαστής χρησιμοποιεί πολύ σύρμα είναι καλό για τον νέο. Κλασσικό πρόβλημα, σε τέτοιου τύπου ντεκ, το ότι το οι βίδες διώχνουν το σύρμα όταν πας να το βιδώσεις, ακόμα και σε έμπειρους. Πρώτη συμβουλή λοιπόν (για νεοεισερχόμενο) κόψε αρκετό παραπάνω σύρμα. Επιπλέον, δεν είναι ανάγκη να προμηθευτείς κάποιο curocoiler, δες πόσο εύκολα & γρήγορα μπορείς να στρίψεις & να ετοιμάσεις ακόμα και κολλητές σπείρες,
2) Η ποσότητα βαμβακιού, το χτένισμα (απλό/καθημερινό, όχι περίτεχνο/επίπονο γάμου), ΚΑΙ ειδικά το πέρασμα στην αντίσταση (με το δάχτυλο να δείχνει και το τί ακριβώς σημαίνει αυτό το "τόσο όσο", είναι τυφλοσούρτης ώστε ούτε στο χέρι να τα πάρεις αλλά ούτε και να φας καμμένο.

* Φυσικά, αυτά για αρχή. Για να ξεκινήσεις το άτμισμα. Τα πειράματα για αναζήτηση γεύσης, ντουμανιού, θερμοκρασιών και λοιπών εξωτικών ή μη εδώδιμων και αποικιακών αρχίζουν αμέσως μετά από αυτό το πρώτο στάδιο.

** Καλημέρα δεν είπαμε, είπαμε; :respect_hat:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2018, 11:38 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5620 στις: Απριλίου 09, 2018, 11:13 »
[member=21184]Juan Homero Solvenio[/member] περνα σχετικα πολυ βαμβακι αλλα βιδωτο και μετα παιξε με αυτο στην αντισταση περα-δωθε.
Αφου σου κατσει καλα,κοψε στο μακρος που θες, αφρατεψε το αρκετα,
βαλε μια δυο σταγονες υγρο,περνα το στα λουκια οσο μπορεις πιο απαλα,ποτησε ολο το 
βαμβακι ,γεμισε τανκακι και ετοιμος.

Εχω και μια ερωτηση,τι πυρηνα βαζεις?

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5621 στις: Απριλίου 09, 2018, 11:20 »
[member=19053]mpari[/member] 1. Πόσο ψηλά να πάει το microcoil; Για να μην το ξαναβλέπω όλο, νομίζω ότι η κάτω πλευρά είναι στο ύψος των πόλων. 2. Πόσο παραπάνω βαμβάκι; Ακουμπάει και γλύφει και λίγο προς τα πίσω στο ντεκ και γεμίζει με αρκετό συμμάζεμα τα αυλάκια. Το επόμενο βήμα είναι να πάει γύρω - γύρω! Τέλος πάντων, στον doggy θέλει ταλέντο για να κάνεις πραγματικά λάθος στήσιμο και νομίζω δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα ο τρόπος για να γίνει  :))

[member=21779]treloneritis[/member] Συμφωνώ, δεν κατάλαβα τί εννοούσες στο πρώτο post  :wall: Για το σύρμα προσωπικά το γυρίζω 360ο (αν με παίρνει - στον Phenomenon το καταφέρνω). Στο βίντεο με 180ο το αφήνει ελεύθερο και το βιδώνει χωρίς πρόβλημα. Εγώ δεν το έχω καταφέρει αν δεν το περάσω 1-2 βόλτες στο coiler, κατσαβίδι, τρυπανάκι, ... για κόντρα  :)

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5622 στις: Απριλίου 09, 2018, 13:12 »
28ga
1,21 ohm
2,5 mm




Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5623 στις: Απριλίου 09, 2018, 13:13 »
συνεχεια




Αποσυνδεδεμένος Juan Homero Solvenio

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #5624 στις: Απριλίου 09, 2018, 13:35 »
[member=19479]dinos_74[/member] Καθυστέρησα λίγο γιατί το πισι μου ήταν υπό κατάληψη από την κόρη μου. Έφτασα όμως πάνω στην ώρα. Οι φωτό σου εξαιρετικές και κατατοπιστικότατες. Ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες. Η Χαλκίδα είναι μπούσουλας για το μέλλον toy doggy μου λέμε -η  γυναίκα μου δούλευε εκεί για καμιά δεκαετία...:Ο) 
Α, ο πυρήνας μου είναι ο 2.5 με σύρμα 28ga... 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63743 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix