vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

56 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, Ηρακλης, apollwnas21, manoslykos, camber

Twitter

DIY υγρά και αρώματα που σκουραίνουν μεσα στο Τανκ γρήγορα -Λόγοι - Εμπειρίες

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
ναι το ειπα ξεκαθαρα .. για μενα εκανα μ@##κία που δεν το ειχα προσεξει αυτο πιο νωρις και απο την αρχη που δεν ειδα οτι το φαρμακειο μου εδωσε αλλα νταλον ...

αυτο με τον ορο δεν θελω να το σκευτομαι :(

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Ο φυσιολογικος ορος εχει 0,9% αλατι  8)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
ναι το διαπιστωσα δεοντως αυτο στο μπουκαλι  το εγραφε επανω αλλα που μυαλο ...

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Δε λες καλά που πήρες το ισότονο και όχι το κίτρινο που έχει 15% αλάτι....  :))

Το wfi πάντως είναι και απιονισμένο. Συνεπώς δεν έχει αγωγιμότητα. Αλλος ένας λόγος (εκτός απο τα κατάλοιπα των αλάτων) που συνιστάται εφόσον έρχεται σε επαφή με αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Βασιλη αστα να πανε ... και αυτη η μ@##κία για σχεδον 2 μηνες ..  ελπιζω να μην εγινα πικρος μετα απο αυτο ... και δεν τρωγομαι ... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

τουλαχιστον εβγαλα πορισμα και delete  απο την λιστα ... και σε οποιον παει να το δοκιμασει να το προλαβουμε

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Με το ενεσιμο ορο αν εκλυεται κατι επικινδυνο...

Για μας δεν υπάρχει κίνδυνος. Μόνο για τις αντιστάσεις.
Μεγάλη προσοχή γιατί οι αμπουλίτσες μοιάζουν πολύ με του wfi.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Βασιλη αστα να πανε ... και αυτη η μ@##κία για σχεδον 2 μηνες ..  ελπιζω να μην εγινα πικρος μετα απο αυτο ... και δεν τρωγομαι ... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

τουλαχιστον εβγαλα πο :laugh1:ρισμα και delete  απο την λιστα ... και σε οποιον παει να το δοκιμασει να το προλαβουμε
Μπα, εισαι ετοιμος για τη σουβλα και επαρκως αλατισμενος εσωτερικα  :laugh1:
Ατμισε και κανενα υγρο με λεμονακι, να ειναι κομπλε η γευση  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ και εγώ για όλα τα El Toro. Επίσης όσο πιο γλυκό ή/και σκουρόχρωμο είναι το υγρό , τόσο περισσότερο μάκα θα πιάσει. Τα φρουτένια είναι στο άλλο άκρο. Ακόμη, όσο περισσότερη VG , τόσο χειρότερα. Εκτός από τα προαναφερθέντα υγρά , θα πρόσθετα όσα έχουν αρκετο  acetyl pyrazine όπως το smoke. Κατηγορία custard ....όπως Colonel custard από TJUICE ή Cremoso από After-8 μία από τα ίδια.
To mesh είναι άλλη ιστορία νομίζω . Η αλλαγή χρώματος δεν είναι μόνο από την μάκα της αντίστασης αλλά και από το οξειδωμένο mesh.
Στον nextgen π.χ. τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα λόγω διαφορετικής σχεδίασης.

@kostas44, δεν την έκανες μόνο εσύ την μ^%&%^&ία. 8) Sodium chloride 0.9%. Είχα πάθει μεγάλη πλάκα !. Tα υγρά να μαυρίζουν σε χρόνο dt. Πήγαινα να αλλάξω βαμβάκι ή να κάνω dry burn και κόβοταν τα σύρματα, Πραγματική διάβρωση ! Ασε τις μαυρίλες μέσα στην καμπάνα. Απλά δεν μπορούσα να πιστέψω ότι τόσο χαμηλό ποσοστό, θα έκανε τέτοια ζημιά (10% WFI σε 50/50). :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
δηλ το wfi προκαλει ζημια και ειναι απαγορευτικο στη χρηση;

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Να είναι σκέτο WFI. Να μην αναγράφει πάνω η συσκευασία "Sodium chloride 0.9%" ή κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 05, 2015, 00:12 από vladimirus »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
το οποίο ειναι φυσιολογικός ορός μη ενέσιμος, καθαρίζει μύξες, αυτιά, πληγές  :))

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
...και αντιστάσεις καθαρίζει  :))

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Kαλησπερα να καταθεσω και την δικια μου εμπειρια στο θεμα μας.Σε δυο υγρα ενα diy που περιεχει μπουρμον βανιλλια και σε halo calico[αραιωμενο 15%] αλλα και παλιοτερα σε υγρο umami type[αραιωμενο 10%] ειχα το ιδιο φαινομενο,τοσο σε σοφια οσο και σε diver με πιο εντονο και γρηγορο αλλαγμα χρωματος[μαυρισμα[ στο diy υγρο.Αλλαζα συρμα απο κανθαλ σε τιτανιο,αλλαζα βαμβακι απο νακαμιτσι κοττον μπεικον,αλλαζα διαμετρο συρματος,βολτ κλπ τιποτε ,το μαυρισμα εκει.Σαν βασεις χρησιμοποιουσα umami,german flavour,flavourart.Aφου ειχα δοκιμασει τα παντα και δεν ειχα βρει τον ενοχο,αποφασισα να ξαναγυρισω στις πανακριβες totally wicked βασεις που εκανα παλια και να αυξησω κατα 10% παραπανω την αραιωση.Απο τοτε δεν εχω ξανα μαυρισμα υγρου.Απο την μικρη μου εμπειρια καταληγω πρωτον οτι αρωματα οπως bourbon vanillia η υγρα ''μακακιαρικα''οπως calico επιβαρυνουν πολυ το μαυρισμα αφου πιστευω οτι ειναι το ξεπλυμα του βαμβακιου-συρματος αυτο που βγαινει στο υγρο,και δευτερον και εξισου σημαντικο οτι μια πολυς καλης ποιοτητας βαση μειωνει το φαινομενο οταν αυξηθει η αναλογια της.Τωρα θα μου πειτε οτι ολες οι προαναφερομενες βασεις ειναι καλες,δεν θα διαφωνησω αλλα η πραξη αλλα μου εδειξε,ισως να οφειλεται μονο στην αυξηση της βασης και οχι σε αυτη καθ'αυτη την βαση.Οι εμπειριες και αλλων φιλων θα μας δειξει τον σωστο δρομο,εγω ανεφερα οσα συναντησα :bye:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Για μένα όσο "γενικό" κι αν ακούγεται, το ότι σκουραίνουν ορισμένα "βαριά" αρωματικά υγρά οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο συνεχές "κάψιμο" ορισμένων υλικών παρασκευής τους από την αντίσταση. Ούτε το σύρμα φταίει ούτε κάτι άλλο, αν το υγρό είναι να "καεί", θα το κάνει σε όποιο σύρμα κι αν ατμοποιηθεί. Δεν το έχω ψάξει επιστημονικά, καθαρά εμπειρικά μιλάω και εννοείται ότι μπορεί να πέφτω κι έξω. Όλοι λίγο πολύ όμως έχουμε δει τη διαφορά ανάμεσα σε υγρά που κρατάνε την αντίσταση πεντακάθαρη ακόμα και μετά από μέρες και στα άλλα που κάνουν το "στήσιμο" έτοιμο γι'αντικατάσταση μέσα σε λίγα ml ατμίσματος.. κι ένα απλό και μπακαλίστικο παράδειγμα. Μέσα σε μπρίκι νερό της βρύσης και βράσιμο για ώρα, ακριβώς δίπλα το ίδιο πράγμα αλλά αντί για νερό θα βάλουμε ζάχαρη. Ε..


Απλώς άνθρωπας είμαι μην παρεξηγηθώ, μπορεί το παράδειγμα να απέχει πολύ απ'αυτό που συζητάμε εδώ, ίσως όμως να μιλάω και για το ίδιο περίπου πράγμα. Φαντάζομαι ότι υπάρχει πιο "ειδικός" από μένα σε αυτά τα πράγματα και θα βρεθεί είτε να επιβεβαιώσει είτε και να διαψεύσει. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό φυσικά, θυσία γίνομαι μπας καταλήξουμε κάποια στιγμή.. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ παρατήρησα πολύ εντονα το φαινόμενο με κάποια έτοιμα υγρά. Σε DIY ακόμα, τουλάχιστον αυτά που ατμίζω και με τον τρόπο που τα παρασκευάζω (ακολουθώντας τις οδηγίες της ATMOS) δεν είχα θέμα. Μάλιστα αναφέρθηκε και σε άλλο νήμα, λίγο off topic, γιατί αρχικά νόμιζα ότι κάνω κάτι λάθος με το στήσιμο του ατμοποιητή, αλλά όπως αποδείχτηκε ήταν το υγρό. Μετά από 4ml λοιπόν, το σύρμα και το βαμβάκι στο κέντρο, εκέι που περνά μέσα από το coil ήταν κατάμαυρο. Έτσι αναγκαζόμουν κι έστηνα καθημερινά αντιστάσεις, όχι τίποτ άλλο αλλά μου άρεσε το ρημάδι το ζουμί πολύ. Ο λόγος για το Liberty της Natura. Γενικά τα υγρά τους απ ότι είδα αφήνουν κατάλοιπα, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Το συγκεκριμένο παραήταν. Άτμιζα ευχάριστα μόλις 2-2,5ml. Μετά η γεύση εξασθενούσε και μέχρι τα 4 είχε έρθει και το καμμένο.


Συγνώμη αν βάζω λάθος την απάντησή μου εδώ, μιας και το νήμα αναφέρεται σε υγρά DIY αλλά είδα κι άλλες 1-2 απαντήσεις που αφορούσαν σε έτοιμα και θεώρησα σωστό να ενημερώσω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix