vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, dkostas, dallaskdp, manoslykos, Jorge, kon95, Xxristos

Twitter

Aspire Nautilus Prime

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Aspire Nautilus Prime
« στις: Αυγούστου 14, 2020, 02:29 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Aspire)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Ποντ συσκευή με αντιστάσεις Ναυτίλου και με RBA κεφαλή που πωλείται ξεχωριστά.


Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από αλουμίνιο, έχει διαστάσεις 89.5x45x23mm και ζυγίζει 118g.
Έχει ενσωματωμένη μπαταρία 2000mAh και χωρητικότητα υγρού 3.4ml η κανονική έκδοση και 2ml η TPD.
Φτάνει μέχρι τα 60W, έχει OLED οθόνη 0.69 ιντσών και φορτίζει μέσω μιας Type-C θύρας με ταχεία φόρτιση.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα ποντ, ένα καλώδιο Type-C για την φόρτιση και δύο αντιστάσεις.
Η μία αντίσταση είναι η Nautilus 2S Mesh Coil 0.7Ω και η άλλη η Nautilus BVC Coil 1.8Ω.


Το ποντ πωλείται στα παρακάτω έξι χρώματα.



Επειδή έχουμε ένα ποντάκι και στις περισσότερες συσκευές αυτής της κατηγορίας έχουμε το φαινόμενο της υγρασίας/διαρροής και χαρτοπετσέτας εδώ να πω ότι είμαστε θεόστεγνοι. Πραγματικά όμως θεόστεγνοι και το ποντάκι το έχω και το χρησιμοποιώ πάνω από μήνα. Δεν ξέρω αν φταίει ότι η Aspire όσο θυμάμαι δεν έχει βγάλει κάτι που να μη δουλεύει σωστά αλλά πίνω το αίμα της συσκευής και δεν έχω καταφέρει να δω ούτε σταγόνα. Αν συνεχιστεί τόσο καλά για τουλάχιστον ένα μήνα ακόμα θα μπορέσω να σας πω να το τσιμπήσετε και εσείς.


Όταν είδα τις πρώτες φωτογραφίες που έστειλε η εταιρεία μου άρεσε πολύ το επιστόμιο που έβλεπα και θεωρούσα ότι είναι κανονικό 510 επιστόμιο και ήδη σκεφτόμουν σε ποιο άλλο ατμοποιητή θα το βάλω αλλά τελικά είναι ένα με το ποντ. Για μένα που παίζω με την 0.7Ω mesh και με 25+ βατ μου κάθεται πολύ καλά το επιστόμιο αυτό, τώρα αν κάποιος θα παίξει με της 1+Ω αντιστάσεις ίσως δεν του κάτσει τόσο καλά γιατί έχει μεγάλη εσωτερική διάμετρο για MTL επιστόμιο οπότε να το τσεκάρετε απο πριν αυτό.

Μου αρέσει πάρα πολύ ότι το ποντ αν και μπαίνει όλο μέσα στη συσκευή έχει αυτό το άνοιγμα και από τις δυο μεριές οπότε μπορείς άνετα να δεις τη στάθμη του υγρού μέσα, είναι λιιιγο πιο σκουρόχρωμο από ότι θα ήθελα αλλά σίγουρα δεν με ενοχλεί καθόλου. Η τάπα σιλικόνης για την τρύπα αναπλήρωσης υγρού ανοίγει και κλείνει πανεύκολα και εφαρμόζει τέλεια οπότε αποκλείεται να υπάρξουν διαρροές από εκεί. Επίσης, το ποντ απλά κουμπώνει στη συσκευή και δεν υπάρχουν κάποιοι μαγνήτες αλλά θα ήταν και άχρηστοι γιατί κουμπώνει εξαιρετικά και ακόμα και όταν το κράταγα από το ποντ και το κουνούσα δυνατά επίτηδες αυτό δεν ξεκούπωσε καθόλου.

Το κουμπί του fire είναι αυτό το πολύ όμορφο ασημένιο κουμπί στα αριστερά της συσκευής. Όπως έχω γράψει και σε παλιότερες παρουσιάσεις, μου αρέσει σε τέτοιες συσκευές να πατάω το fire με τον αντίχειρα και εδω πέρα δεν θα μπορούσε να βρίσκεται σε καλύτερη θέση. Όπως το πιάνω και το κρατάω το δάχτυλο πάει από μόνο του εκεί που πρέπει. Πάρα πολύ βολική θέση για μένα, κάποιος που προτιμάει να πατάει το fire με τον δείκτη ή το μεσαίο δάχτυλο ίσως δυσκολευτεί λίγο ή δεν του αρέσει. Θα προτιμούσα να μη κάνει τόσο δυνατά «κλικ» όταν το πατάω και είναι όσο σκληρό θα το ήθελα στο πάτημα.

Τα δυο κουμπιά για το συν και πλην βρίσκονται στο μπροστά μέρος, προεξέχουν ελάχιστα και είναι πολύ πιο μαλακά από το fire. Ακόμα και αυτά βρίσκονται σε πάρα πολύ σωστό σημείο και μπορείς άνετα με το μεσαίο δάχτυλο να αλλάξεις τα βατ σου. Όταν τα πατάς κάνουν σαφώς πολύ λιγότερη φασαρία στο «κλικ» από το fire.


Εννοείται πως υπάρχει ρυθμιστής στην εισαγωγή του αέρα μέσω μιας ροδέλας[;], ένα συρταρωτό κουμπί[;] πείτε το όπως θέλετε, στο μπροστά μέρος. Προς τα αριστερά είναι τελείως κλειστό και ανοίγει τέρμα προς τα δεξιά. Όσο το ανοίγεις η ροδέλα στην αριστερή πλευρά έχει τρεις στρογγυλές ενδείξεις για να σου δείξει πόσο άνοιξες την εισαγωγή του αέρα. Στην ουσία είναι ένα σιδεράκι στο εσωτερικό μέρος που κινείται αριστερά και δεξιά και κλείνει ανάλογα την τρύπα οπότε όσο και να παίξεις μαζί του δεν πρόκειται να χαλάσει ή να να αρχίσει να κουνιέται ανεξέλεγκτα μόνο του.

Ο αέρας μπαίνει από την τρύπα που βρίσκεται πάνω από τη ροδέλα και ταξιδεύει προς τα κάτω, περνάει μέσα από τη τρύπα που βρίσκεται πίσω από τον ρυθμιστή της εισαγωγής του αέρα και καταλήγει στο κάτω μέρος της αντίστασης.


Η οθόνη είναι μικρούλα και ίσως δυσκολέψει άτομα με προβλήματα όρασης αλλά είναι τόσο φωτεινή που ίσως βοηθάει. Είναι η κλασική οθόνη που χρησιμοποιεί η Aspire και μοιάζει με την DNA 60 με μόνη διαφορά ότι αναφέρει τα Ω και τα V αλλά δεν έχει ένδειξη για τα Αμπέρ.  Εκτός από τα βατ μπορούμε πατώντας και κρατώντας το συν και πλην ταυτόχρονα να παίξουμε σε Bypass και σε Volt. Με πέντε κλικ η συσκευή ανοίγει και κλείνει ενώ με τρία κλικ σβήνει η οθόνη αλλά μπορούμε κανονικά να ατμίσουμε.

Στα θετικά επίσης ότι έχει θύρα Type-C οπότε η φόρτιση γίνεται αρκετά πιο γρήγορα.


Για τη γεύση δεν έχω να πω κάτι, όσοι χρησιμοποιείτε αντιστάσεις Ναυτίλου ξέρετε τι να περιμένετε. Εγώ σε όλους τους Ναυτίλους μου παίζω με την 0.7Ω mesh που μου αρέσει πάρα πολύ και την προτείνω γιατί μου δίνει την καλύτερη γεύση. Δεν έχω παίξει καθόλου με τις υπόλοιπες αντιστάσεις γιατί δεν με ικανοποιούν το ίδιο.

Η αυτονομία της μπαταρίας είναι μια χαρά για μένα άλλα όπως γράφω πάντα είναι ανάλογα και το πώς και πόσο ατμίζεις. Δεν μου βγάζει μια μέρα σε καμία περίπτωση αλλά δεν έχω καταλάβει ότι πέφτει πιο γρήγορα από όσο θα έπρεπε. Πάντως το κομμάτι που κρύβει μέσα την εσωτερική μπαταρία έχει ακριβώς το μέγεθος για να πάρει μια εξωτερική 18650. Κρίμα που δεν θέλησαν να βάλουν ένα πορτάκι στο κάτω μέρος και να έχουμε εξωτερική μπαταρία. Θα έβγαζε το Mulus από την αγορά εύκολα.

Δυστυχώς δεν μου έχει έρθει ακόμα η RBA κεφαλή οπότε δεν έχω γνώμη αλλά από φωτογραφίες που είδα αυτό που μου άρεσε και θεωρώ υποχρεωτικό να υπάρχει σε όλες τις RBA ότι έχει πόλο 510 οπότε μπορείς να στήσεις κανονικά πάνω σε μοντ. Το ντεκ είναι πανεύκολο και θεωρώ ότι θα είναι ότι πρέπει για μονόκλωνα σύρματα.


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Aspire Nautilus Prime
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 19, 2020, 00:49 »
Λοιπόν, δύο πράγματα.

Πρώτο και βασικοτέρο, έχει κανονικό επιστόμιο 510. Όταν προσπάθησα να το βγάλω και δεν έβγαινε μάλλον είχε πρεσαριστεί καλά μέσα και σφήνωσε και νόμιζα ότι είναι ένα με το ποντ με την χρήση μαλάκωσαν τα όρινγκ και το πήρα χαμπάρι ότι βγαίνει.

Οπότε οι MTLάδες μπορείτε άνετα να βάλετε ένα πιο στενό.

Δεύτερο και ακόμα πιο βασικό, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΟΧΙ ΣΤΑΓΟΝΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΥΓΡΑΣΙΑ από κάτω. Είμαι στο χωριό εδώ και πέντε μέρες, το έχω σαν βασική συσκευή και του έχω αλλάξει τον αδόξαστο μάζι με τσίπουρα κλπ και όσες φορές βγάζω το ποντ να δω από κάτω δεν έχει τίποτα και είναι θεόστεγνο.

Αν είστε οπαδοί των αντιστάσεων του Ναυτίλου για μένα η συσκευή είναι κορυφή. Η μπαταρία έχει πάρα πολύ καλή διαχείρηση και κρατάει, φορτίζει μπαμ μπαμ και δεν μαζεύει ούτε υγρασία ούτε τίποτα κάτω από την αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Aspire Nautilus Prime
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2020, 21:59 »
Το έχω στα χέρια μου εδώ και μια βδομάδα και οι εντυπώσεις μου είναι μόνο θετικές. Πολύ καλή απόδοση με αντιστάσεις ναυτίλου και ακόμη καλύτερη με την rba.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Prime
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 07, 2021, 17:43 »
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω για μια aio συσκευή και αυτή μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Βασικά είδα ότι υπάρχει και η X έκδοση αλλά δεν βρήκα αναφορές.
Με ενδιαφέρει για mtl και rdl ατμισμα.
Ουσιαστικά ψάχνω μια συσκευή να αντικατασταθεί το drag x με το οποίο στο mtl κομμάτι δεν τα βρήκα καθόλου γιατί είναι αρκετά αερατο για μένα. Αυτό γίνεται πιο σφιχτό; ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Prime
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 07, 2021, 23:13 »
Το prime x το πήρα πριν 2 μέρες.Για να ατμισεις mtl πρέπει να κλείσεις σχεδόν τελείως τον αέρα αλλιώς  παίζει από χαλαρή mtl ως και αερατη dl.Εγω έβαλα με τη μια την rba της aspire αλλά έχω κάθε υδρατμούς αλλά και υγρό κάτω στη βάση.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Prime
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 07, 2021, 23:51 »
Άρα δεν είναι μόνο το drag x με το ίδιο πρόβλημα... Κι εγώ την rba σκεφτόμουν να πάρω... Με εργοστασιακες άραγε να είναι το ίδιο; γιατί παραπάνω είδα ότι δεν έχει διαρροές.
Από γεύση πώς σου φάνηκε;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Prime
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 08, 2021, 08:49 »
Κοίτα να σου πω,χθες έκανα καινούργιο στήσιμο για να δω μήπως και έκανα λάθος την πρώτη φορά και δεν βλέπω καμμία διαρροή μέχρι τώρα.Λογικα θα έφταιγα εγώ.Καμμια σχέση με τι drag x,πολύ καλύτερο τι prime x σε όλα.Απο γεύση δε μπορώ να το συγκρίνω γιατί παίζω μόνο με zest και dani αποκλειστικά και το πήρα για την οικοδομή.Τo buddha bacco πάντως καλουτσικα το παίζει(δεν έχω βάλει κάποιο άλλο μέσα ακομα)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2021, 09:53 από Alexis7 »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Aspire Nautilus Prime
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 08, 2021, 18:25 »
Για σφιχτό MTL δεν κάνει σίγουρα, θέλει πραγματικά να κλείσεις τελείως τον αέρα.

Από αεράτη MTL μέχρι RDL είναι η τζούρα του.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Prime
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 08, 2021, 19:16 »
Σας κουράζω αλλά επειδή δεν θα καταφέρω να το δοκιμάσω κάπου, το mtl του είναι παρόμοιο του drag x με το mtl τανκακι; (αν το έχετε δοκιμάσει)
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Prime
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 08, 2021, 21:45 »
Σκέφτομαι να βάλω μέσα στο rba το πίνακι από τον cloud,λετε να κάνει;Έτσι θα σφίξει πιο πολύ και δε θα χρειασυνα κλείσω τελείως τον αέρα.Ξερει κάνεις την διάμετρο της τρύπας του rba;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180569 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12