vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, tony1976, antiklitos140, camber, Stelan Patra

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας!

Αποσυνδεδεμένος Dimosmp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα,
να παραθέσω κ εγώ τους προβληματισμούς μου, σχετικά με την επιλογή ανάμεσα σε 3 ατμοποιητές;;;

Τα δεδομένα είναι τα εξής...
κατέχουμε τον Intake RTA (για πνευμονικά ξεασαλώματα στο σπίτι), ωστόσο σε εξωτερικούς χώρους και στην εργασία, καθότι πρέπει να είμαστε και διακριτικοί ψάχνουμε για τον Mtl που θα μας συναρπάσει..
Αυτή τη στιγμή έχω τον Galaxies rdta της Vapefly, όπου έχει πολλές επιλογές αέρα, για να παίζω ανάλογα με το που βρίσκομαι..δεν είναι κακός ωστόσο θέλω κ ένα δεύτερο ακόμα καλύτερο αν γίνεται...

Αυτό που ψάχνω είναι, όσο δυνατόν καλύτερη γεύση, smooth MTL τζούρα με μικρή παραγωγή ατμού, και επιλογές στον αέρα που να φτάνουν μέχρι και την "σφιχτή πνευμονική" (ώστε να είναι ένας ολοκληρωμένος all day)..
To μοντάκι σηκώνει μέχρι 24mm οπότε αυτό δεν είναι δέσμευση..

Η επιλογές που έχω καταλήξει, έπειτα από την έρευνα μου και όσα έχω διαβάσει είναι:
1)True MTL της Εhpro
2)Hastur της Cthulu
3)Fresia της Damn Vape

όλοι στην ίδια τιμή πάνω κάτω, αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να δοκιμάσω κανένα τους, γι αυτό θέλω τη γνώμη σας.. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Την κουρτίνα 3.
Στα σφιχτά είναι Galaxies (ωραίος που είναι ο Galaxies).
Στα αεράτα είναι σφιχτός πνευμονικός. Βάλτου και το "έγκυο" το τζαμάκι που έχει στο πακέτο, και δεν σκας για τρεις την ώρα γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimosmp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Για όλους έχω έναν ενδοιασμό...γι αυτό ζήτησα γνώμες...
Ο ενδοιασμός που έχω για την επιλογή σου [member=12413]Giorgos F[/member] είναι ότι σε ένα-δυο review που είδα για τον Fresia, αναφέρεται ότι την mtl τζουρα δε την αποδίδει καλά..και χάνει και σε γεύση πολύ....αντίθετα στην αεράτη του είναι πολύ καλός..λένε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2019, 13:29 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Δες και τον berserker 1.5v, διαβάζω καλά λόγια.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με τον από πάνω μου και προσθέτω ότι έχει πραγματική MTL τζούρα και από γεύση επίσης σκίζει.

Αυτό που ψάχνω είναι, όσο δυνατόν καλύτερη γεύση, smooth MTL τζούρα με μικρή παραγωγή ατμού, και επιλογές στον αέρα που να φτάνουν μέχρι και την "σφιχτή πνευμονική" (ώστε να είναι ένας ολοκληρωμένος all day)..

Ο Μπερζέρκερ σίγουρα δεν είναι τέτοιος ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
 Ο Μπερσερκερ σιγουρα δεν κανει για σφιχτη πνευμονικη.
 Απο τους 3 που γραφει το παιδι  hastur, με το μειον πως δεν κλειδωνουν τα υγρα και η ρυθμιση του αερα γινεται με πινακια.

Αποσυνδεδεμένος Dimosmp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
συνειδοτοποιώ όπως και σεις ότι κάθενας έχει ένα "αρνητικό"...
bersheker -> πολύ σφικτός
Fresia -> δεν αποδίδει καλά σε λίγο αέρα
Hastur -> όχι άμεση και πρακτική αλλαγή επιλογών αέρα

Tον true που τον τοποθετείτε;;
μέχρι τώρα το μόνο του αρνητικό είναι η εμφάνιση, απ ότι έχω δει... ::)

Βασικά προς τα εκεί κλείνω...ή true ή hastur...

Ο Χαστουρ μου άρεσε πολύ. Ναι, είναι μπελαλίδικο να αλλάζεις αέρα από τα πινάκια, αλλά η φιλοσοφία του είναι ότι το φτιάχνεις εκεί που σ' αρέσει και το αφήνεις.

Ο Τρου είναι ο καθημερινός μου πλέον, αν και πάλι δεν ξέρω πόσο αεράτος θες  να είναι. Η μεγαλύτερη επιλογή αέρα που έχει, είναι πάλι μία τρύπα, δεν έχει slot.

Αποσυνδεδεμένος Dimosmp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Κοινό σημείο έχουν αυτοί οι δύο (hastur - true) ??

Δηλαδή εννοώ, υπάρχει σφίξιμο του hastur τόσο όσο που να παίζει σαν τον true κι απο κει και πέρα να ανοιγεί??
ή δε τα φτάνει τα χαμηλά του true καν;;

Τον έχω αρκετό καιρό στην άκρη τον Χαστούρ, αλλά νομίζω ότι με το μικρό πινάκι και το μικρό επιστόμιο είναι εξίσου σφιχτός με τον τρου.

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
O Ηastur ειναι πολυ πιο αερατος απο τον True. Δεν νομιζω να μπορει να φτασει τη σφιχτοτητα του True με καμια ρυθμιση ή πινακι.
Στον True πνευμονικη ειναι πρακτικα αδυνατο να κανεις, οποτε αν σε ενδιαφερουν και αυτες απεκλεισε τον απο τωρα.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
 Ο Χαστουρ με το μικρο πινακι ειναι πιο σφιχτος απο τον μπερσερκερ στο τερμα σφιχτο.
 Με το.μεγαλο ή και χωρίς πιν ειναι φουλ αερατος.
 Μακάρι να βγαλουν και v2 ,που να διορθωνουν τα προβληματακοα,ήταν πολυ καλος ατμοποιητης.

Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας

συμφωνώ με τον Πέτρο...
με το μικρό πιν είναι από τους πλέον σφιχτούς..

Συγκριτικό Galaxies MTL RTA - Ehpro True MTL RTA - Fresia MTL/DTL RTA
Παρακολουθώ το νήμα αυτό εδώ και πολύ καιρό και μετά από μελέτη κατέληξα στην αγορά τριων MTL ατμοποιητών για τους οποίους παραθέτω ένα μίνι συγκριτικό που ίσως να βοηθήσει κάποιους συνατμιστές.
Τους 2 (Galaxies, Fresia) τους αγόρασα από Aliexpress και τον Ehpro από φίλο συνατμιστή μέσω των αγγελιών του φόρουμ.

Κατ' αρχήν να αναφέρω ότι στην γεύση είναι αξιοπρεπέστατοι και σχεδόν ισάξιοι, με τον Galaxies να υπερτερεί ελαφρά. Εδώ θα πρέπει να διευκρινήσω ότι το συγκριτικό έγινε αποκλειστικά με καπνικά υγρά στα οποία και οι 3 αποδίδουν πολύ καλά. 

Πάμε τώρα στα επι μέρους χαρακτηριστικά του καθένα:

1. Ευκολία στο στήσιμο της αντίστασης
Εδώ ο Galaxies είναι παιχνιδάκι έχοντας ένα από τα καλύτερα συστήματα για να πιάνει το σύρμα με τον Ehrpo να ακολουθεί από κοντά και τον Fresia να με παιδεύει λίγο περισσότερο από τους δύο. Σημειωτέον ότι στον Ehpro την αντίσταση την περνάω πάντα στην χαμηλότερη θέση κάτω από τα σφιχτήρια και όχι κάτω από τις βίδες.

2. Ευκολία στο βαμβάκωμα
Ευκολότερος ο Ehpro με τον Galaxies να έρχεται δεύτερος και ο Fresia τελευταίος, όντας ο μοναδικός που έχασε το υγρό του στο πρώτο βαμβάκωμα. Αυξάνοντας το βαμβάκι, (με αντίσταση Φ2,5mm αντί για 2mm που στήνω συνήθως) το πρόβλημα λύνεται.

3. Ευκολία στην αναπλήρωση υγρού
Ο Ehpro παραδίδει μαθήματα εύκολου γεμίσματος. Πιο εύκολο, απλά δεν γίνεται. Ούτε να ξεβιδώσεις καπάκι, ούτε τίποτα. Τον γεμίζεις κυριολεκτικά με κλειστά τα μάτια. Ακολουθεί o Fresia με καπάκι που ξεβιδώνει μαλακά και εύκολα και τελευταίος ο Galaxies που το καπάκι του είναι τόσο σφιχτό, που προτιμώ να τον γεμίζω από κάτω. Το ρημάδι για να ξεβιδώσει θέλει τανάλια!

4. Ρυθμίσεις αέρα
Και οι 3 είναι φυσικά σφιχτοτζούρηδες MTL με πολύ καλή αίσθηση τζούρας. Όμως: ο Ehpro έχει το πιο στενό εύρος ρυθμίσεων από σφιχτός σε πάρα πολύ σφιχτός. Ο Galaxies του μοιάζει, όντας  κι αυτός από πάρα πολύ σφιχτός έως ένα κλικ πιο αεράτος από τον Ehpro στο τέρμα ανοιχτό και με πιο πολλές ενδιάμεσες ρυθμίσεις. Ο Fresia αφήνει και τους 2 πίσω του, διαθέτοντας το πιο μελετημένο σύστημα αέρα από πολύ σφιχτός έως τελείως αεράτος για πνευμονικές τζούρες. Στο ενδιάμεσο, αποκλείεται να μην βρείτε την ρύθμιση που ταιράζει ακριβώς στα γούστα σας.

5. Drip tip
Τα έχω αλλάξει και στους 3 με αυτά που έχω συνηθίσει. Ωστόσο ο Galaxies και ο Fresia έχουν από 2 ο καθένας, καλής ποιότητας, ένα στενό και ένα φαρδύτερο. Του Ehpro είναι μακράν το χειρότερο, κατευθείαν για τον κάλαθο.

Θα μπορούσα να ξεχωρίσω ποιος είναι ποιος με κλειστά τα μάτια?
Όχι! Οι διαφορές στη γεύση και στην αίσθηση της τζούρας είναι τόσο μικρές, που σίγουρα θα τους μπέρδευα!

Θα μπορούσα να αποχωριστώ κάποιον από τους 3?
Όχι! παρόλο που σε γενικές γραμμές μοιάζουν, ο καθένας ξεχωρίζει σε κάποια σημεία έναντι των άλλων. Ο  Galaxies για το ευκολότερο στήσιμο, ο Ehpro για το ευκολότερο γέμισμα, ο Fresia για το τεράστιο εύρος ρυθμίσεων άερα, που σου επιτρέπει και  πνευμονικές χωρίς να αλλάξεις ατμοποιητή. Και οι τρεις έχουν καλή ποιότητα κατασκευής, σωστά σπειρώματα και με σωστό βαμβάκωμα είναι και οι 3 στεγανοί.

Αν έπρεπε να κρατήσω μόνο έναν?
Με μεγάλη δυσκολία θα διάλεγα τον Galaxies, μετά τον Fresia και στο τέλος τον Ehpro.
Ή μήπως πρώτα τον Fresia?  Που κάνει και πνευμονικές?
Ή μήπως τον Ehpro που θα μπορώ να τον γεμίζω στο φανάρι και με κλειστά τα μάτια?
Δύσκολη απόφαση ομολογουμένως!
Γι αυτό προς το παρόν, κρατάω και τους 3!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364