vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, manoslykos, vasilis27p

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7890 στις: Απριλίου 12, 2016, 19:37 »
Φιλε μου επρεπε να ακουσεις αλχιμιστη και να πας για το pico τωρα νομιζω εχασες την προσφορα της προπαραγγελιας.

Προλαβαίνει, προλαβαίνει

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7891 στις: Απριλίου 12, 2016, 20:22 »
Πρώτο ποστ. Γεια στη παρεα!!  Προλαβαίνει. Πριν λιγες ώρες πήγα σε μαγαζί και τον παρήγγειλα.
Πήρα και τον Tron-S. Καμία συμβουλή απο κανέναν παλιο για το πως καθαρίζει? Ή κανένα βίντεο για να δω πως ξεμονταρεται?

Αποσυνδεδεμένος Mitsos10

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7892 στις: Απριλίου 12, 2016, 23:08 »
Καλησπερα παιδες. Τελικα πηρα τα istick 60w + melo2 και τις 2 πρωτες μερες με παει
πολυ καλα ειμαι ευχαριστημενος και κτ δεν εχω βαλει στο στομα μου. Θελω να ρωτησω
κατι πρακτικο. Πηρα 10μλ καπνικο για τις πρωτες δοκιμες και τελειωνει οπου να ναι.
Οταν θα αλλαξω υγρο με αλλο αρωμα εκτος απο το να καθαρισω τον ατμ πρεπει να 
αλλαξω και την αντισταση χωρις να εχει φαει τα ψωμια της ή δεν υπαρχει προβλημα
αν κρατησω την ιδια μεχρι να βγει οφ;

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7893 στις: Απριλίου 12, 2016, 23:10 »
Αν δεν σε χαλάνε οι πρώτες τζούρες που θα έχουν γεύση και το παλιό και το καινούριο υγρό τότε όχι, κράτα την μέχρι να φάει τα ψωμιά της.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7894 στις: Απριλίου 12, 2016, 23:15 »
Κρατά  την ίδια, μετά  από  2ml  από  το  νέο  υγρό  θα  καταλάβεις  την  σωστή  γεύση  του,δεν  υπάρχει  πρόβλημα. 

Αποσυνδεδεμένος magakos

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7895 στις: Απριλίου 13, 2016, 01:57 »
Καλησπέρα! Έχω το kangerthech evod mega, 1.5Ω, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Αλλά θα ήθελα να έχω μεγαλύτερο τανκ και παραπάνω αυτονομία. Έχω δοκιμάσει την μπαταρία του ijust start 2, αλλά δεν βγαζει την ιδια γευση (μήπως δίνει παραπάνω ρεύμα; ).
Κάνω καπνικές τζούρες και μόνο. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος LeRoi

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7896 στις: Απριλίου 13, 2016, 12:38 »
Καλημέρα και από εμένα και καλώς σας βρήκα.
Νέος ατμιστής και εγώ, προέρχομαι από στριφτό (Old Holborn) και ατμίζω φανατικά τις τελευταίες δύο εβδομάδες.
Όπως είναι φυσικό έχω κάποιες μαζεμένες απορίες που θα ήθελα να τις συμπεριλάβω σε ένα μήνυμα και όποιος μπορεί να με βοηθήσει, ευπρόσδεκτον.
Καταρχάς να επισημάνω ότι η συσκευή μου είναι το VTC Mini και ο ατμοποιητής μου ο Cubis.
Ξεκίνησα να ατμίζω με την αντίσταση του 1 Ω σε SS 316 σε υψηλά σχετικά watt (23-24) στους 195 με 205 βαθμούς και νομίζω ότι βρήκα κατευθείαν τη χρυσή τομή.
Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω και την 1,5 Ω σε Power στα 18 watt, αλλά νομίζω ότι η 1 Ω μου ταιριάζει καλύτερα, καθώς παρατηρώ διαφορά στη γεύση (καλύτερη γεύση στο SS 316) Ισχύει ή είναι απλά η ιδέα μου?
Από εκεί και πέρα, ως ενθουσιώδης νέος δοκιμάζω αρκετές γεύσεις και έχω κατασταλάξει στο ότι χρειάζομαι και έναν δεύτερο ατμοποιητή, για τις ώρες που θέλω ένα πιο ουδέτερο καπνικό.
Μου αρέσει ας πούμε ο Tribeca, αλλά δεν τον θέλω με τον καφέ μου.
Επειδή θα προχωρήσω σε παραγγελία για δύο φίλους, δύο ακόμη VTC από fasttech, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον ατμοποιητή συμβατό με το VTC Mini για να μπει και αυτός στην παραγγελία.
Μου αρέσει ιδιαιτέρως ας πούμε ο Griffin της Geek vape, αλλά είναι επισκευάσιμος που δεν ξέρω καν τι συμβαίνει και δεν ξέρω αν θέλω να μπλέξω κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7897 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:00 »
Καλώς όρισες φίλε και καλή διαμονή να  έχεις. 

Βασικά στο 1,5 ohm έχεις πολλά watt πάνω . Να κοιτάξεις να είσαι μεταξύ 3,6 με 4,4 volt. Eσυ αυτή την στιγμή είσαι πάνω από 5 volt!! 
Όλοι οι ατμοποιητές βολεύονται σε όλα τα μοντακιά γιατι έχουν το σπείρωμα 510 που λέμε. Υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά παίζουν αντάπτορες. Με το vtc είσαι μια χαρά πάντως.

Αφου εχεις βρει χρυσή τομή κάτσε στα αυγά σου :thumpup:και πειραματίσου μέσα στα όρια των volt.
Όσο πιο χαμηλές αντιστάσεις τόσο περισσότερα ρεύματα, αρα και πιο έντονο άτμισμα γενικότερα

Έχει πολλούς ατμοποιητές για όλα τα γούστα με διαφορετική φιλοσοφία κατασκευής ο καθένας και ναι καλό είναι να έχεις και κάποιον ακόμα έτσι πως το θέτεις.
Μπορείς να δεις και τον subtank -toptank που παίζει εργοστασιακές αλλά και επισκεύασιμη μπας και σε πιάσει κάποια στιγμή και θες να ασχοληθείς και με αυτό το κομάτι.

Στα υγρά τώρα θέλει ψάξιμο και δοκιμές επι δοκιμών για να βρεις ποια σου κάθονται καλά.Εκει είναι υποκειμενικά τα πράγματα οπότε ότι και να πούμε απλά θα είναι μια γνώμη και τίποτα παραπάνω..


Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7898 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:03 »
Αφού είσαι ευχαριστημένος με τον cubis απλά πάρε έναν δεύτερο. Έτσι θα έχεις δύο για ρεζέβα και για διαφορετική γεύση που θα δέχονται και την ίδια αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος LeRoi

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7899 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:14 »
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Ο επισκευάσιμος μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως ο Cubis. Κοινώς απλά αλλαγή αντίστασης και άτμισμα ή κάθε φορά που θα προσθέτω υγρό ή θα αλλάζω αντίσταση θα έχει μανούρα?

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7900 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:22 »
Ο επισκευάσιμος που αναφέρεις είναι διαφορετικής φιλοσοφίας από τον cubis, με διαφορετική τζούρα και βάρος, όγκο κλπ. Θα πρέπει πρώτα να τον δοκιμάσεις. Μπορεί να σου αρέσει μπορεί και όχι.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7901 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:25 »
Ασε τους επισκευασιμους, πέρα απο το οτι πρέπει να φτιάχνεις αντιστάσεις εσύ να περνάς βαμβάκι και και και θα έχεις και διαρροές, πάρε το cubis που σε καλύπτει και όταν σου τη καρφώσει παίρνεις την επισκευασιμη για τον cubis...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7902 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:39 »
Φίλε LeRoi οι επισκευάσιμοι έχουν από λίγες έως άπειρες διαφορές με τους εργοστασιακούς ατμοποιητές.
Οι σημαντικότερες είναι:
Θα πρέπει να φτιάχνεις μόνος σου τις αντιστάσεις, δηλαδή να στρίβεις το σύρμα, το βαμβάκι κλπ. που συνεπάγεται εργαλεία, γνώσεις και χρόνο για πολλά πειράματα. Δεν είναι κάτι που συστήνεται σε νέους ατμιστές. Θα σου πρότεινα να σιγουρευτείς πρώτα πως θα μείνεις στον ατμό αντί για το κωλοτσίγαρο, και μετά αφού διαβάσεις και διάφορα εδώ μέσα για τους επισκευάσιμους, κάνεις και τα πειράματά σου.

Όσο για δεύτερο ατμοποιητή έχεις δύο λύσεις:
Ή παίρνεις έναν δεύτερο Cubis εφόσον είσαι ευχαριστημένος με τον πρώτο, ή πάιρνεις κάτι που δίνει παραπλήσια τζούρα και γεύση, όπως ο Tron-S ή ο Triton 2 ή Triton Mini.
Υπάρχει και η λύση να πας σε άλλους όχι και τόσο παραπλήσιους, αλλά εμπεριέχει το ρίσκο να μην σου αρέσουν.

Σχετικά με τα Watt που χρησιμοποιείς, θα συμφωνήσω με τον Savo πως είναι υψηλά (έως πολύ υψηλά).
Στις περισσότερες κεφαλές οι κατασκευαστές συστήνουν ένα εύρος watt που θα πρέπει να τις χρησιμοποιούμε. Ακόμα κι αν δεν λάβεις αυτό υπ' όψιν σου, καλό θα είναι να κάνεις αυτό που είπε ο Savo: Την ώρα που πατάς το κουμπί ρίξε μια ματιά στην ένδειξη των Volt. Αυτά ιδανικά θα πρέπει να είναι 3,6 έως 4,4. Οριακά θα έλαγα μπορείς να φτάσεις και στα 4,8 αν και δεν υπάρχει λόγος. Πάνω από τα 5 volt αρχίζουμε και και ανησυχούμε για την πορεία σου στο χώρο του ατμίσματος.  :laugh1:

Για παράδειγμα, εγώ προσωπικά (αυτό δεν είναι μπούσουλας για όλους) στις 1,8Ω κεφαλές χρησιμοποιώ 9,5 έως 11 watt το πολύ, στις 1,5Ω χρησιμοποιώ 12-14 watt, και στις 1Ω χρησιμοποιώ 15-18 watt. Στην 0,6Ω του ΑΙΟ που μπορείς να τοποθετήσεις και στον Cubis και την συστήνω ανεπιφύλακτα χρησιμοποιώ 20-24 watt.

Αποσυνδεδεμένος LeRoi

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7903 στις: Απριλίου 13, 2016, 14:43 »
Στον οδηγό με τις κεφαλές, αναφέρει ότι την 1,5 μπορώ να την δουλεύω μέχρι τα 20 watt και εγώ την είχα ρυθμίσει στα 18. Τώρα βέβαια που είπατε για volt, κατέβηκα στα 4,4, ακα 12,8 watt, γιατί δεν θέλω να ατμίζω μέταλλα :p

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7904 στις: Απριλίου 13, 2016, 14:49 »
Φίλε LeRoi και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Όσον αφορά τον οδηγό των κεφαλών, είναι ενδεικτικός και ουχί περιοριστικός. Η ρύθμιση που θα επιλέξεις, είναι αυτή που ικανοποιεί εσένα. Ξεκίνα από τα 12W και ανεβοκατέβα μέχρι να βρεις το σημείο που σου αρέσει περισσότερο. Επιπλέον, στη διάρκεια της μέρας οι ατμιστικές μας απαιτήσεις μπορεί να αλλάξουν. Οπότε, ρυθμίζεις και ατμίζεις κατά το δοκούν, χωρίς υπερβολές φυσικά καθώς το καμένο καραδοκεί!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias