vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7710 στις: Μαρτίου 14, 2016, 18:27 »
Υπάρχουν έτοιμα υγρά που είναι περισσότερο VG αλλά όχι να φτάνει το 100%; 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7711 στις: Μαρτίου 14, 2016, 18:36 »
Βεβαίως βεβαίως για όλα τα γούστα.  80-20 70-30  60- 40 κ έχω δεί και με περισσότερη pg 30-70 άρα εκεί πας για χαμηλή νικοτίνη σιγουρα για να δοκιμάσεις και λίγο τι παίζει. Στη πολύ vg χτυπημα έρχεται με πνευμονικές στην περίπτωση μου σε κάτω από 9 mg νικοτίνη. Βέβαια το χτύπημα έχει να κάνει και με τον ατμοποιητή και την φιλοσοφία του.

Αποσυνδεδεμένος pikachukaki

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7712 στις: Μαρτίου 16, 2016, 03:06 »
Το τελειο thread για μενα...Εχω τοσες ερωτησεις που δεν ξερω απο που να αρχισω...και κλασσικα ερωτησεις γιατι κανεις δεν κανει το κοπο να μου απαντησει φταιω και εγω που δν επιμενω αλλα δν μαρεσει να κουραζω ξενο κοσμο οποτε θα κουρασω εσας!!

1)Αν μπορω να γουσταρω το Η.Τ χωρις να θελησω ξανα να γυρισω στο Κ.Τ μενοντας με εργοστασιακη μπαταρια (istick 40w) και εργοστασιακο ατμοποιητη (mini nautilo)
2)Με ποιο τροπο καθοριζεται το χτυπημα?Για να με καταλαβετε χτυπημα εγω για μενα καταλαβαινω το καψιμο στο λαιμο. Οποτε εχουμε την αντισταση? Το υγρο? Τη νικοτινη?
3)Αν πεσω απο τα 1.8Ω που ειμαι τωρα σε .5Ω τι θα κερδισω? Χτυπημα? Ντουμανι? Γευση? Παραλληλα και τι θα χασω!!
4) Περα απο μειωση του κοστους τι θα προσφερει ενας επισκευασιμος ατμοποιητης?? (Δεν θελω να το κανω χομπι γιατι θα χασει το ολο ποιντ για την ωρα που ειναι να μην γυρισω στο Κ.Τ)
5)Πως βρισκεις το Sweet-Spot σου? Εχω βρει κατι πινακες που πχ τα 1.8Ω τα δινουν σαν sweet-spot τα 7.6W εγω με αυτα τα W δεν καταλαβαινω τιποτα και ουτε και ο ατμοποιητης νομιζω γιατι δεν φαινεται να ζεστενει κατι...οποτε θα ειναι παλιοι πινακες!
6 και τελος...Πως κατα τη γνωμη σας μπορεις να καταφερεις να εχεις σε οσο μεγαλυτερο ποσοστο αυτα που προσφερει το Η.Τ? Μαξ Ντουμανι Μαξ Γευση Μαξ Χτυπημα!!

Καλα οποιος θεος κατσει και απαντησει κερναω καφε!!χαχχα

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7713 στις: Μαρτίου 16, 2016, 03:48 »
Μιας και από ότι βλέπω έχουμε αϋπνίες και οι δύο, θα σου απαντήσω μόνο στις ερωτήσεις οι οποίες δύναται να απαντηθούν με λίγες λέξεις.

1. Σαφώς και γίνεται. Όμως καλό θα ήταν να κάνεις έρευνα αγοράς ώστε να κρατάς στα χέρια σου κάτι ποιοτικό...

2. Χτύπημα.... προς το παρόν δεν απαντώ διότι δεν αρκούν ούτε χίλες λέξεις ώστε να λάβεις σωστή και αντικειμενική πληροφόρηση.
Πολύ περιληπτικά, καθοριστικό ρόλο παίζουν η περιεκτικότητα νικοτίνης, η αναλογία pg/vg (όσο περισσότερο pg, τόσο περισσότερο το χτύπημα), ο τύπος της αντίστασης, τα watt και η απόδοση του ατμοποιητή.

3. Η σωστή απάντηση είναι πως κάθε υγρό, σε συνδυασμό με τον ατμοποιητή, την πηγή ρεύματος και τον τύπο της αντίστασης, θα σου αποδώσει διαφορετικά. Γενικά, όμως, μια αντίσταση 0.5 ohm σε σύγκριση με μια 1.8, αποδίδει περισσότερο ντουμάνι (εφόσον θα χρησιμοποιείς περισσότερα watt), ΙΣΩΣ λιγότερη γεύση (αναλόγως το υγρό και την περιεκτικότητα σε pg/vg, αλλά και την επιφάνεια φυτιλιού που θα καλύπτει η αντίστασή σου), ΙΣΩΣ περισσότερο χτύπημα (εδώ παίζουν πολλά ρόλο).

4. Σε ένα επισκευάσιμο καλής κατασκευής, η συνολική εμπειρία ατμίσματος είναι πολλά επίπεδα ανώτερη σε σύγκριση με τον μέσο όρο των εργοστασιακών. Σε όλα... Δε λέω λεπτομέρειες. Αυτό που θα τονίσω  είναι πως ένας ατμιστής πολύ πιθανόν να αρκείται 100% σε έναν εργοστασιακό.

5. Ξέχνα τους πίνακες. Το "sweet spot" του καθενός είναι σαν τα δακτυλικά αποτυπώματα. Μοναδικό. Θα το βρεις μόνος σου αποκτώντας εμπειρία και κρίση.

6. Δεν υπάρχει απάντηση διότι αν υπήρχε, θα συνόψιζε κάθε πληροφορία που υπάρχει στον κόσμο αυτό.
Κάθε συσκευή, ατμοποιητής, υγρό, υγρό, άνθρωπος, λειτουργούν διαφορετικά. Αποκτώντας εμπειρία, θα καταφέρεις να εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τα πάντα.
Το σίγουρο είναι πως υπάρχει τρόπος να ντουμανιάσεις το τοπίο και να σε διώξει η γυναίκα από το σπίτι. Επίσης υπάρχει τρόπος να πάρεις χτύπημα το οποίο θα σε κάνει να το μετανιώσεις οικτρά, και γεύση τόση πολλή ώστε να σου φέρει αναγούλα.
Ατμίζοντας, θα καταλάβεις από μόνος σου την ουσία και τα όρια της απόλαυσης.

Θα σου πρότεινα να αφιερώσεις χρόνο στο φόρουμ. Έχει απαντήσεις σχεδόν για τα πάντα.
Απλά προσπάθησε να φιλτράρεις και να αποστηθίσεις μόνο τις αντικειμενικές και τεκμηριωμένες απόψεις.

Ενδέχεται τον Δεκέβρη να ανέβω Θεσσαλονίκη για 6-7 χρόνια. Περιμένω καφέ...!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2016, 04:05 από mpikou »

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7714 στις: Μαρτίου 16, 2016, 04:04 »
1. Μια χαρά σετακι εχεις, ίσως να κοιταξεις για κανα δεύτερο σαν backup καλού κακού
2. PG και νικοτίνη, όσο περισσότερο τόσο μεγαλυτερο...κατα κύριο λογο....
3. θα κερδίσεις ζεστό ατμό και ντουμάνι κανοντας πνευμονικές και μονο....θα χάσεις γευση και αρκετα λεφτά στα υγρά!!!
4.εξαρτάται τον επισκευασιμο...μια χαρά είναι ο nautilus για την ωρα!
5.ξεκινά απο χαμηλά watt και αρχισε να ανεβαίνεις...θα το βρεις μονο σου που σε γεμίζει περισσότερο
6. πειραματισμο και πολύ διάβασμα εδώ μέσα!!!
:))

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7715 στις: Μαρτίου 16, 2016, 04:43 »
Κανω μια ερωτηση εδω γιατι δεν μπορω να σκεφτω ποιο θα ηταν το σωστο νημα. Λοιπον, ενας φιλος νεος ατμιστης, μου ειπε οτι η μπαταρια του, -ego one vt-  σταματησε ξαφνικα να δουλευει., μετα απο ενα μηνα κ κατι -εγγυηση τελος δλδ- Σκεφτηκαμε μηπως ηταν θεμα αντιστασης, αλλαξε κ τπτ. Το η.τ. νεκρο. Τωρα τι θα προτεινατε για αγορα; Ψαχνουμε κατι πολυ οικονομικο...Το tc δεν τον ενδιαφερει κ δε χρειαζεται μεγαλη μπαταρια -η 2600 του vt  του εβγαζε 2 με 2μιση μερες. Σκεφτηκα να του πω να κοιταξει το istik mini ή το istick 30. Κατι αλλο σε τιμη μεχρι 40 ε; Κατι τυπου eGo / σωληνα; Η μπαταρια ijust ας πουμε; Δεν εχω υποψη μου κατι αλλο, οποιος εχει καποια προταση θα βοηθουσε πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7716 στις: Μαρτίου 16, 2016, 10:43 »
Το τελειο thread για μενα...Εχω τοσες ερωτησεις που δεν ξερω απο που να αρχισω...και κλασσικα ερωτησεις γιατι κανεις δεν κανει το κοπο να μου απαντησει φταιω και εγω που δν επιμενω αλλα δν μαρεσει να κουραζω ξενο κοσμο οποτε θα κουρασω εσας!!

1)Αν μπορω να γουσταρω το Η.Τ χωρις να θελησω ξανα να γυρισω στο Κ.Τ μενοντας με εργοστασιακη μπαταρια (istick 40w) και εργοστασιακο ατμοποιητη (mini nautilo)
2)Με ποιο τροπο καθοριζεται το χτυπημα?Για να με καταλαβετε χτυπημα εγω για μενα καταλαβαινω το καψιμο στο λαιμο. Οποτε εχουμε την αντισταση? Το υγρο? Τη νικοτινη?
3)Αν πεσω απο τα 1.8Ω που ειμαι τωρα σε .5Ω τι θα κερδισω? Χτυπημα? Ντουμανι? Γευση? Παραλληλα και τι θα χασω!!
4) Περα απο μειωση του κοστους τι θα προσφερει ενας επισκευασιμος ατμοποιητης?? (Δεν θελω να το κανω χομπι γιατι θα χασει το ολο ποιντ για την ωρα που ειναι να μην γυρισω στο Κ.Τ)
5)Πως βρισκεις το Sweet-Spot σου? Εχω βρει κατι πινακες που πχ τα 1.8Ω τα δινουν σαν sweet-spot τα 7.6W εγω με αυτα τα W δεν καταλαβαινω τιποτα και ουτε και ο ατμοποιητης νομιζω γιατι δεν φαινεται να ζεστενει κατι...οποτε θα ειναι παλιοι πινακες!
6 και τελος...Πως κατα τη γνωμη σας μπορεις να καταφερεις να εχεις σε οσο μεγαλυτερο ποσοστο αυτα που προσφερει το Η.Τ? Μαξ Ντουμανι Μαξ Γευση Μαξ Χτυπημα!!

Καλα οποιος θεος κατσει και απαντησει κερναω καφε!!χαχχα



Φίλε μου σου έστειλα π.μ. :)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7717 στις: Μαρτίου 16, 2016, 11:00 »
Μυρίζο τσίπουροκατάστασής και όχι οτι θα την βγάλεις   με ενα καφεδακι

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7718 στις: Μαρτίου 16, 2016, 11:16 »
Κανω μια ερωτηση εδω γιατι δεν μπορω να σκεφτω ποιο θα ηταν το σωστο νημα. Λοιπον, ενας φιλος νεος ατμιστης, μου ειπε οτι η μπαταρια του, -ego one vt-  σταματησε ξαφνικα να δουλευει., μετα απο ενα μηνα κ κατι -εγγυηση τελος δλδ- Σκεφτηκαμε μηπως ηταν θεμα αντιστασης, αλλαξε κ τπτ. Το η.τ. νεκρο. Τωρα τι θα προτεινατε για αγορα; Ψαχνουμε κατι πολυ οικονομικο...Το tc δεν τον ενδιαφερει κ δε χρειαζεται μεγαλη μπαταρια -η 2600 του vt  του εβγαζε 2 με 2μιση μερες. Σκεφτηκα να του πω να κοιταξει το istik mini ή το istick 30. Κατι αλλο σε τιμη μεχρι 40 ε; Κατι τυπου eGo / σωληνα; Η μπαταρια ijust ας πουμε; Δεν εχω υποψη μου κατι αλλο, οποιος εχει καποια προταση θα βοηθουσε πολυ!!

Γιατί εγγύηση τέλος; Απο που το αγόρασε; Αν το πήρε απο ecig έχει 3 μήνες εγγύηση. 
Το istick mini δεν αξίζει με τίποτα αυτά τα λεφτά, ούτε να το σκέφτεται. Ακόμα και το ότι φτάνει μέχρι 10w είναι μείον.
Αν δεν γίνει κάτι με την εγγύηση, το 30αρι το istick είναι απο τις καλύτερες επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7719 στις: Μαρτίου 16, 2016, 11:21 »
Μυρίζο τσίπουροκατάστασής και όχι οτι θα την βγάλεις   με ενα καφεδακι

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 :)) :)) :))

Γιώργη για μένα το λες;

Δεν είμαι του ποτού, αλλά για παρέα κάνω. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7720 στις: Μαρτίου 16, 2016, 11:29 »
Ουτε και εγώ είμαι φαν του ποτού αλλά αμα τύχει καλη παρέα ποτε δεν λέω και όχι ..τραβά με    και ασ κλαίω που λέμε και στων τόπο μου χαχαχα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pikachukaki

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7721 στις: Μαρτίου 16, 2016, 17:18 »
Παιδια ευχαριστω πολυ...αυτο για την ωρα μου ειναι το κακο οτι εχει πολλες παραμετρους να κοιταξεις και να τσεκαρεις για να παρεις το επιθυμητό αποτελεσμα...

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7722 στις: Μαρτίου 16, 2016, 17:25 »
https://www.fasttech.com/
θέλω να αγοράσω απο το συγκεκριμένο σαιτ ατμο/τες γιατί απο οτι ειδα τους εχει αρκετα φθηνά σε σχέση με το πόσο τους αγοράζω εδώ σε μαγαζί (2,50€) μονο που είμαι τελείως άσχετος κ δεν ξέρω ποιους να αγοράσω help please!!!

έχω αυτό εδώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο:




Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7723 στις: Μαρτίου 16, 2016, 17:29 »
Παιδια ευχαριστω πολυ...αυτο για την ωρα μου ειναι το κακο οτι εχει πολλες παραμετρους να κοιταξεις και να τσεκαρεις για να παρεις το επιθυμητό αποτελεσμα...

Πίστεψέ με, αυτός δεν είναι λόγος για να μη ξεκινήσεις το Η.Τ.
Οι περισσότερες ερωτήσεις που έκανες αφορούν το επόμενο στάδιο, μετά της έναρξης. Για αυτό και αγχώθηκες.
Μην αγχώνεσαι.
Ξεκίνα με τα βασικά και στη πορεία όλα θα τα βρεις!

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7724 στις: Μαρτίου 16, 2016, 17:49 »
@kakalos2 ο ατμοποιητής σου είναι ο Aspire K1 και χρειάζεσαι κεφαλές bvc https://www.fasttech.com/products/0/10011958/2045104-replacement-coil-head-for-k1-bvc-clearomizers-5

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64241 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173363 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310971 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207098 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias