vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

197 επισκέπτες, 11 χρήστες
dkostas, tsiv, Milarepa, TasMan, camber, tibolaso, manoslykos, Buliwyf, I.P, fratz8, marlborakis

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7245 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 16:50 »
Και κάπως έτσι καταλήγουμε στην αρχή που είπαμε οτι οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές δεν συστήνονται σε καινούριους...  :tongue_smilie:
Προφανώς δεν έχεις τη διάθεση να το ψάξεις και περιμένεις κάποιον να στα δείξει όλα απο το μηδέν και λεπτομερώς. Πράγμα το οποίο γραπτώς δεν γίνεται.
Αν η απάντησή σου είναι καθαρά ειρωνικού χαρακτήρα, ένα μόνο θα σου πω... συν αθηνά και χείρα κίνει   ;)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7246 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 16:54 »
ναι αλλα και εσυ δεν βοηθας να σε βοηθησουν και οι αλλοι.
εγω τωρα καταλαβα οτι εισαι με την επισκευασιμη κεφαλη του subtank.
το οτι παιρνεις καμμενο σημαινει οτι δεν τροφοδοτει σωστα το βαμβακι το συρμα
δλδ ή ειναι πολυ σφιχτο και πνιγει την αντισταση ή πολυ χαλαρο ή εχεις στουμπωσει τις εισαγωγες του υγρου στο ντεκ.
επισης δεν μας δινει περισσοτερες λεπτομεριες?
σε τι πυρηνα, ποσες σπειρες, ποια κεφαλη εχεις?
ισως αυτα απαντανε και στο πρωτο σου ερωτημα?(γιατι νεοι ατμιστες δεν πρεπει να ασχολουντε με επισκευασιμους)
με προλαβες estrifan

βασικα δεν πας να διαβασεις το νημα του subtank?

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7247 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 16:56 »
Νικολα, στο φορουμ οι συνατμιστες βοηθουν τους νεους οσο περισσοτερο μπορουν... στο ειπα & στο αλλο νημα οτι ηταν λαθος η επιλογη του Subohm ατμοποιητη που σου εδωσαν ως νεοεισερχομενο ατμιστη. Υπαρχουν πολλες ενοτητες εδω που μπορεις να διαβασεις & να βρεις παρα πολλα που θα σε βοηθησουν, αλλα & αμετρητα video επισης οπως σου ειπε & ο estrifan...

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7248 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 16:59 »
το βαμβακι σου καλυτερα πιο χαλαρο παρα σφιχτο να περναι απο την αντισταση
να ειναι αφρατο στο ντεκ και να κλεινεις τις εισαγωγες υγρου επαρκως, χωρις να τις στουμπωνεις.
κανε ενα στησιματακι στα γρηγορα να μας πεις

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7249 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:02 »
Νικολα, στο φορουμ οι συνατμιστες βοηθουν τους νεους οσο περισσοτερο μπορουν... στο ειπα & στο αλλο νημα οτι ηταν λαθος η επιλογη του Subohm ατμοποιητη που σου εδωσαν ως νεοεισερχομενο ατμιστη. Υπαρχουν πολλες ενοτητες εδω που μπορεις να διαβασεις & να βρεις παρα πολλα που θα σε βοηθησουν, αλλα & αμετρητα video επισης οπως σου ειπε & ο estrifan...
στις ετοιμες αντιστασεις νομιζω ειναι μια χαρα.
αλλα στο rba κομματι θελει μερικα καμμενα για να το μαθει.
για μενα καλα το εκανε
οταν θα τον στησει σωστα θα τον αποζιμιωσει και με το παραπανω

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7250 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:07 »
δεν πειραζει
κανεις δεν εχει
ξαναπροσπαθησε οπως σου ειπα και πιστευω να τα καταφερεις
ο φιλος πιο πανω δεν νομιζω να ειρωνευτηκε.
εχει βοηθησει πολλουςεδω μεσα, τον παρακολουθω :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7251 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:16 »
Νικολα, δεν μπορεις να μαθεις να πλεκεις η να οδηγας η να μαγειρευεις απο την πρωτη μερα η απο την πρωτη εβδομαδα... το ιδιο & με το ατμισμα ειδικα σε επισκευασιμους, θελει χρονο - διαβασμα - εξασκηση & σιγα σιγα θα γινει. Δεν γινεται να τα μαθεις ολα αμεσως  :)

Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι σου εδωσαν λαθος συνταση ως νεο εναν καθαρα πνευμονικο ατμοποιητη με χαμηλες αντιστασεις (οπου δεν παιρνεις φυσιολογικα γευση) & λειτουργια με πολλα Watt.

Πρεπει να πας σε εναν εργοστασιακο τυπου K1 η Geni Tank που κοστιζουν γυρω στα 10 EUR με αντιστασεις 1,6/1.8Ohm λετουργια μεχρι 10W. Αυτους τους δυο στους προτεινω γιατι ειναι φθηνοι - εχουν φθηνες αντιστασεις & θα καταλαβαινεις τι ατμιζεις.

Σε ακριβοτερους, υπαρχει ο εξαιρετικος Nautilus.


Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7252 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:18 »
ο τυπος πιο πανω δεν ειρωνευτικε σε μενα ειπε οτι τον ειρονευτικα και του ειπα οχι με τον τροπο μου
τεσπα ολα καλα
ξαναστησε και πες

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7253 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:21 »
δεν ξερω αν φενεται σαν ειρονικο το μυνημα και δεν ασχολουμαι με το πωσ ακουγετε και φενετε το μυνημα μου αλλα ειπα απλα την αληθεια σευχαριστω για την βοηθεια  αλλα δεν με βοηθησες κακο ειναι? τι νομιζεις  οτι  ευτιαξα μια αντισταση χωρις να εχω δει καποιο βιντεο η χωρισ να εχω δει καποιον μπροστα μου να τιν φτιαχνει η οτι δεν εφτιαξα μια μπροστα σε καποιον που ξερει σε μαγαζι και μου ειπε μπραβο το εχεις καλα τιν ευτιαξες? ολα αυτα τα εκανα αλλα το συρμα μυριζει καμενο εχεις καποια βοηθεια σε παρακαλω για το προβλημα μου αυτο η οχι ? ευχαριστωΥ.Γ(οποιον των χριαζεσαι δεν τον ειρονευεσε σωστα ?)

Φίλε nick_istick δε νομίζω τίποτα...δε σε ξέρω δε με ξέρεις, υποφέρω και υποφέρεις που λέει και το άσμα...
Αυτές όμως είναι πληροφορίες που μας τις δίνεις τώρα. Ο τρόπος που απάντησες θες δε θες φαίνεται ειρωνικός, αλλά επειδή ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος, για αυτό σε ρώτησα κιόλας αν είναι ειρωνικού χαρακτήρα. Αφού λες οτι δεν είναι, κανένα πρόβλημα. Το σίγουρο όμως είναι οτι όσο περισσότερες πληροφορίες δίνεις, τόσο πιο εύκολα θα σε βοηθήσουμε όπως είπε και ο antonelos. Το κακό είναι οτι απο αυτά που γράφεις, φαίνεται οτι σου λείπουν βασικές γνώσεις και για αυτό σε παρέπεμψα σε βίντεο και στο νήμα του subtank. Απο εκεί και πέρα, ο antonelos σου απάντησε για το τι μπορεί να φταίει. Καλά στησίματα, με υπομονή και παραπάνω διάβασμα!

ΥΓ1: Δεν το παίζω ειδικός ούτε "παλαίουρας". Και εγώ καινούριος είμαι. Και εγώ ακόμα μαθαίνω.
ΥΓ2: antonelos αν εννοείς παρακολουθείς εμένα...θα βγάλω ασφαλιστικά μέτρα...  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7254 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:38 »
Δεν σου ειπα να πεταξεις τιποτα & να αρχισεις το κ.τ.... αν διαβασεις σωστα αυτα που σου γραφω & οι αλλοι συνατμιστες θα βγαλεις ευκολα νοημα. Αλλα βιαστηκες (αθελα σου νομιζω) να μπεις στον χωρο των επισκευασεων & ειδικα με SubOhm χωρις να εχεις καμια γνωση.

Τελος παντων, διαβασε τις ενοτητες εδω στο forum θα σε βοηθησουν πολυ & δες & μερικα βιντεο οπως αυτα που βρηκα προχειρα του Κωστα εδω

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7255 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:41 »
ατμοιζω σκετη βαση 70 vg 30 pg 3% νικοτινη δεν θελω καποια γευση μεχρι να βρω συρμα που να μην μυριζει καμενο
βασικα ατμιζεις παχυρευστη βαση λογω vg και αυτο κανει τα πραγματα λιγακι πιο απαιτητικα.
τωρα που το ξαναβλεπω...
28αρι συρμα πως καταφερες να φτιαξεις 0.7 αντισταση?

βγαινει σε 2μμ πυρηνα 3 σπειρες με 4 εως 8 βατ λειτουργια (στα 25-30 εισαι καμμενος 1000%)  ή
σε 2,5μμ πυρηνα 2 σπειρες??? :nope:

κανε σε 2.5μμ πυρηνα 5-6 σπειρες (1.5ωμ) και βαλε απο 10 εως 17 βατ
να φχαριστηθεις αδερφε

αλλιως παρε πιο χοντρο συρμα 0.35 και πανω για σαμπομ

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7256 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:44 »
δεν ειναι μονο ο ατμο, ειναι και τα παρελκομενα, συρμα-βαμβακι και ο συνδιασμος
ο subtank ειναι καλος και παιζει μια χαρα και στα 2ωμ, μην πεταξεις τιποτα
σημερα θα ατμισεις λεμε... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7257 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:46 »
λογικο με 5 βατ ουδεις ατμισε

κανε αυτο που σου ειπα

ακομα στο πισι καθεσαι? :))

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7258 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:48 »
ατμοιζω σκετη βαση 70 vg 30 pg 3% νικοτινη δεν θελω καποια γευση μεχρι να βρω συρμα που να μην μυριζει καμενο

Φίλε μου, δεν ξέρω ποιος σε καθοδήγησε στο ξεκίνημα σου ή αν το έκανες μόνος σου, αλλά βλέπω πολλά "λαθη" απ' τις κλασσικές μεθόδους που ακολουθεί ένας νεος.

Ατμιζεις με πολύ χαμηλή νικοτινη που προφανώς δε σε καλύπτει, με αποτέλεσμα την υπερβολική κατανάλωση (είχες γράψει σε προηγούμενο ποστ ότι φτάνεις σχεδόν τα 10ml), σκέτη βάση χωρίς κάποιο άρωμα να σε ιντριγκαρει, χρησιμοποιείς επισκευασιμο ατμοποιητη μην έχοντας ιδέα πως δουλεύει, χωρίς να ξέρεις τις βασικές αρχές πάνω στις αντιστάσεις και τον τρόπο που δούλευε το η.τ. (μιλάς για αντίσταση με 3 σπειρες, αυτό δεν είναι αντίσταση).

Θα σου πω κι εγώ όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω, πάρε έναν καλό εργοστασιακο ατμοποιητη για τσιγαρισιες τζουρες με έτοιμες αντιστάσεις, ανέβασε τη νικοτινη τουλάχιστον στα 10mg/ml σε 50/50 υγρό και ξεκινά το διάβασμα.
Μέχρι να μάθεις αυτά που πρέπει να ξέρεις για να χρησιμοποιείς σωστά τους επισκευασιμους, να έχεις κάτι να ατμιζεις σαν άνθρωπος

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7259 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 17:52 »
βασικα ατμιζεις παχυρευστη βαση λογω vg και αυτο κανει τα πραγματα λιγακι πιο απαιτητικα.
τωρα που το ξαναβλεπω...
28αρι συρμα πως καταφερες να φτιαξεις 0.7 αντισταση?

βγαινει σε 2μμ πυρηνα 3 σπειρες με 4 εως 8 βατ λειτουργια (στα 25-30 εισαι καμμενος 1000%)  ή
σε 2,5μμ πυρηνα 2 σπειρες??? :nope:

κανε σε 2.5μμ πυρηνα 5-6 σπειρες (1.5ωμ) και βαλε απο 10 εως 17 βατ
να φχαριστηθεις αδερφε

αλλιως παρε πιο χοντρο συρμα 0.35 και πανω για σαμπομ

έχω 2 υγρά της liqua (two mints και berry mix) και ένα της Twelve monkeys (O-Rangz). To Ο-Rangz είναι πολύ παχύρευστο και χαλάει τις αντιστάσεις αρκετά γρήγορα, με τα άλλα δυο που είναι πολύ λιγότερο παχύρευστα έχω υπερτροφοδοσία και ακούγονται μπουρμπουλήθρες και πετάγονται σταγονίτσες στο στόμα.
Πρώτον ξέρεις τι περιεκτικότητες έχουν vg/pg ωστε να ψάξω άλλη φορα κάτι ενδιάμεσο;
Δεύτερον θα μπορούσα να κάνω μήξη με αυτα τα υγρά για να έχω λιγότερο παχύρευστο υγρό ή είναι επικύνδινο;
Τρίτον , ρε παιδιά καμια καλή γεύση σε λεμόνι έχουμε; Και αν υπάρχει κάτι κοντινό σε Drambuei θα τρελαθω :respect: :respect: !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2016, 18:00 από remi0s »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias