vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, tasos1976, stsoulos, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος asfalag

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6630 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 13:57 »
Τελικά έγινε η αγορά την Πέμπτη που μας πέρασε.
istick 40w + nautilus mini. Πήρα και 5 αντιστάσεις για να έχω... :thumpup:
Πολύ ευχαριστημενος έως τώρα και χωρίς Κ.Τ.
( Βασικά 1 Κ.Τ. έχω κάνει  ;)  και αυτό έγινε ένα πρωινό που πνίγηκα με το Η.Τ. από την πρώτη τζούρα και δεν μπορούσα να ατμισω, άναψα το Κ.Τ. μαλάκωσε ο λαιμός και μετά όλη μέρα με το Η.Τ.) .
Γενικά το πρωί έχω ενα θέμα.... δεν αντέχω την τζούρα. Μου είναι αρκετά δυνατή. Όλη μέρα βέβαια με καλύπτει απόλυτα και δεν έχω θέμα. Βέβαια να τονίσω οτι ψάχνομαι ακόμα με τα βατ ,τις αντιστάσεις , τις γεύσεις. Ατμιζω στα 8,5-9,0 βατ με 1,8 αντίσταση και γεύση καπνού όσο πιο κοντά στον καπνό που κάπνιζα. Θα το βρω σιγα σιγα.
Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας στην επιλογη του Η.Τ μου.
Καλη συνεχεια σε ολους   ;D

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6631 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 14:51 »
Αυτό με την πρωινή τζούρα το είχα κι εγώ. Πολύ γρήγορα θα σου φύγει, μόλις προσαρμοστεί ο λαιμός σου.

Καλά ατμίσματα  :D

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6632 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 14:57 »
Όλοι το είχαμε το θέμα στην αρχή !! Το ΗΤ τα σκάει δυνατά αλλά είναι θέμα συνήθειας εγώ απο prince ΚΤ που κάπνιζα όταν πήρα τον golden margy 18mg νικοτίνη ήταν λες κ έκανα δεν ξέρω κ εγώ τι αλλά με τον καιρό όλα κομπλέ !!! Ελπίζω να το κρατήσεις !!


Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6633 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 15:01 »
@ asfalag το όλο θέμα προκύπτει απο την νικοτίνη του υγρού σου... κατά κάθεται σε μεγαλύτερη ποσότητα όλη νύχτα και η πρώτες ιδικα τζουρεσ   σου φαινεται οτι απο 6ρι σαν να είναι 18ρι αυτό που κάνω εγώ είναι να κατεβάσο τα βατ απο 15 πχ στα 10 και αν έχει ο ατμό ρύθμιση αέρα να βάζεις σε ποιο μικρή τρύπα και τισ πρώτες 2με 3 τζουρεσ μην τραβάς μέσα των ατμό 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Nai_Ego

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6634 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 16:00 »
Μπράβο φίλε Asfalag. Για την πρώτη τζούρα που λες, προσπάθησε με λιγότερα watts και θα δεις ότι θα είναι καλύτερα. Κι εγώ ατμίζω μεταξύ 8,5 και 12,5 (ανάλογα τον ατμοποιητή) και το πρωί το κατεβάζω λίγο.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6635 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 21:38 »
Καλησπέρα φίλοι πρώην καπνιστές/νυν ατμιστές   8)


Είμαι 24 χρονών και κάπνιζα για 6 χρόνια κ.τ και πριν κάτι εβδομάδες είχα έναν ενοχλητικό βήχα που δεν έλεγε να φύγει με τίποτα. Αλλά ούτε και η συνήθεια μου έλεγε να φύγει. Πρίν από 5 μέρες λοιπόν πήρα την απόφαση να το κόψω και να αρχίσω το η.τ αφού ήθελα τη νικοτίνη ακόμα και για να με βοηθάει να συγκεντρωθώ στο διάβασμα μου...Από τη πρώτη μέρα που ξεκίνησα μπορώ να πώ ότι δε ξετρελάθηκα αλλά την επόμενη μέρα παρατήρησα ότι και ο βήχας μου είχε περάσει (μπορεί να είναι και τυχαίο) αλλά το καλύτερο ήταν ότι ούτε καν ένιωθα την ανάγκη για κανονικό τσιγάρο όσο άτμιζα. Αυτό μάλιστα ήταν καταπληκτικό! Έφτασα για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό να κάνω 5 μέρες χωρίς τσιγάρο!!


Ξεκίνησα με ένα απτα προιόντα της e-cig Hellas, συγκεκριμένα κάτι τέτοιο:



 Αν και το clearomizer που μου έδωσαν για κάποιο λόγο ήταν αυτό:





 




Φυσικά όμως είχα και έχω προβλήματα και κάμποσες απορίες όπως όσοι ξεκινάνε.
Είναι πολλά και συγνώμη για τη τεράστια λίστα που ακολουθεί :idiot1:


(1) Αρχικά το πρόβλημα μου ήταν ότι λίγο απ'το "χυμό" κατέληγε στο στόμα μου και δε μπορούσα να βρώ άκρη, καθάρισα τα πάντα με χαρτί, που και που μου έβγαιναν ωραίες τζούρες χωρίς υγρά όχι πάντα όμως.
Μπορώ να πώ ότι αυτό ήταν το μόνο μείον που βρήκα στο η.τ, εκτός βέβαια απ'τις άπειρες πληροφορίες που πρέπει να μάθεις αν είναι να συνεχίσεις.
Αποφάσισα να πάρω ένα ίδιο αλλά καινούριο clearomizer λοιπόν και δεν έχω άλλη "διαρροή" για την ώρα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η αντίσταση που υπάρχει στο κάτω μέρος του clearomizer και να γέμισε υγρό?
Γενικότερα κάθε πότε πρέπει να αλλάζω αυτήν την αντίσταση? Εκτός απ'το στόμιο και τη μπαταρία που αλλού δε πρέπει να υπάρχει υγρό για να μη γίνονται ατυχήματα?
(2) Χαζή ερώτηση: Τι είναι το λεγόμενο "coil" που ακούω συχνά? Είναι οι μικροί πλαστικοί κύλινδροι που υπάρχουν γύρω απ'την αντίσταση ή ένας μεγαλύτερος που είναι στη βάση της?
(3) Όσον αφορά την χημική ουσία acetaldehyde που ακούγεται συχνά για τα η.τ φροντίζω να παίρνω acetaldehyde-free υγρά, οπότε πίστευα ότι είμαι κομπλέ απο αυτό το θέμα. Πρόσφατα είδα όμως ότι αυτή η ουσία εκκρίνεται όταν ζεσταθεί υπερβολικά το coil ή με τα "dry hits". Αποτι καταλαβαίνω είναι ότι dry hit είναι όταν δεν ατμίζεται αρκετό υγρό και δε τραβάς καλή τζούρα σωστά? Αν όχι πώς θα καταλάβω ένα dry-hit?
(4) Όταν πατάω το κουμπι για να ατμήσω ακούγεται ένα πολύ μικρό "κρακ" το οποίο δε φαίνεται κάτι σημαντικό (γίνεται και με τα δύο clearomizer). Μπορώ να ατμίσω κανονικά, αλλά μερικές φορές η γεύση του "χυμού" είναι κάπως πικρή (σα φάρμακο) αλλά σε καμία περίπτωση άσχημη. Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί κάτι ή είναι ιδέα μου απ'οσα διάβασα για τα acetaldehyde? Θα το καταλάβω αν έχει καεί κάτι?
(5) Γενικότερα τι και πόσο συχνά χρειάζεται αλλαγή γιατί έχω μπερδευτεί με την ορολογία.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας παιδιά, το forum σας με βοήθησε ήδη πολύ απτ'την ημέρα που ξεκίνησα.  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6636 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 21:53 »
Η αντίσταση (coil στα ελληνικά  ;D) πρέπει να είναι υγρή σε κάθε περίπτωση. Όταν "στεγνώσει" από υγρό, θα πάρεις το λεγόμενο dry hit, άσχημη γεύση δηλαδή από το φυτίλι που είναι σε επαφή με το coil και καίγεται όταν εκλείψει το υγρό.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
Την αντίσταση την αλλάζεις όταν δεν βγάζει πλέον αρκετό ατμό ή αν η γεύση του υγρού αλλοιωθεί.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6637 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 22:13 »
Φίλε drninja καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Στις ερωτήσεις σου:

1) Η μπαταρία σου δίνει σχετικά χαμηλή τάση. Λιγότερο από 4.0V, και όσο αδειάζει πέφτει. Αυτό σημαίνει ότι ανάλογα την αντίσταση που έχει ο ατμοποιητής σου, η παραγόμενη ισχύς είναι χαμηλή, δεν φτάνει για να ατμοποιήσει όλο το υγρό και αυτό ανεβαίνει πάνω. Υπερτροφοδοσία δηλαδή. Ή που θα βάλεις ανταλλακτικό με πιο χαμηλή αντίσταση, αν υπάρχει, ή που θα πάρεις μπαταρία με μεταβαλλόμενη τάση ώστε να δώσεις παραπάνω ρεύμα (άρα και ισχύ). Την αντίσταση την αλλάζεις όταν νιώσεις ότι έπεσε η απόδοσή της (χάνεται η γεύση, γεύση καμένου, σφίξιμο τζούρας, παραπάνω διαρροές)

2) Coil σε ελεύθερη μετάφραση, είναι το πηνίο. Σε επισκευάσιμο ατμοποιητή, το στρίβεις μόνος σου. Σε ατμοποιητές σαν το δικό σου, περιέχεται μέσα στην ανταλλακτική κεφαλή.

3) Dry Hit, ή "καψούλι" είναι η άσχημη εμπειρία του να προσπαθείς να ατμίσεις χωρίς υγρό. Συμβαίνει όταν αδειάσει ο ατμοποιητής σου και δεν το πάρεις χαμπάρι. Επίσης, συμβαίνει όταν έχεις υποτροφοδοσία. Με τον καιρό, θα μπορείς να αναγνωρίσεις όλα τα προειδοποιητικά σινιάλα του ατμοποιητή και δεν θα την πατάς.

4) Το "κρακ" που ακούς είναι η απότομη ατμοποίηση υγρού (και του νερού που περιέχει) όταν πατάς το fire και είναι κρύα η αντίστασή σου. Απόλυτα φυσιολογικό.

5) Στο σετάκι που διαθέτεις, αλλαγή χρειάζεται μόνο η ανταλλακτική κεφαλή. Κάθε πότε? Βλ. 1. Κάποια στιγμή, και η μπαταρία σου θα χάσει σε απόδοση και θα θέλει και αυτή αλλαγή. Αν την έχεις κρατήσει μέχρι τότε και δεν έχεις προμηθευτεί κάτι άλλο!

Καλή αρχή!


Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6638 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 22:31 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, με καλύψατε πλήρως  :D

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ugh sorry για το double post βασικά, αλλά για το (2): Αυτό σημαίνει ότι θα αλλάζω ολόκληρη τη κεφαλή και δε θα αγοράζω coil σωστά?

EDIT: Ok το απάντησες στο 5 στην ουσία, μλκία μου xD
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2015, 22:47 από drdninja »

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6639 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 00:32 »
Καλησπερα στη παρεα, μετα απο χρονια ατμισματος παντα με υγρα σε μεγαλο ποσοστο pg συνηθως και ενω εχω αλλαξει παρα πολλους αμτοποιητες τον τελευταιο καιρο τους μισους και αερατους μεσα, επειδη νομιζα πως με ενοχλει στο λαιμο το εντονο χτυπημα αφου ατμιζα 2mg νικοτινη και νομζια πως τελικα ειχα εγω το προβλημα στο λαιμο και ανα καιρους το γυριζα στο κανονικο τσιγαρο. Σημερα για πρωτη φορα δοκιμασα σκετη VG 100% και πλεον ατμιζω 10αρα νικοτινη σε αερατη ρυθμιση με πολυ ανεση και με αψογο χτυπημα που θα ελεγα πως με καλυπτει καλυτερα απο οτι το στριφτο που εκανα οταν καπνιζα χωρις το παραμικρο καψιμο στο λαιμο. Επισης νομιζω πως οσο ανεβαζω πλεον τη νικοτινη τοσο καλυτερα, ουτε ιχνος καψιματος στο λαιμο. Nομιζω οτι μπορω να ανεβω ανετα και στα 20mg. Ευχαριστιεμε το ατμισμα οσο ποτε μετα απο 3-4 χρονια, υπαρχει περιπτωση να ειχα καποιου ειδους εντονη αλεργια στη pg και να μη το ηξερα τοσο καιρο? :/

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6640 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 00:45 »
Φίλε Γιώργο θα συμφωνήσω. Στις λίγες μέρες που ατμίζω, το πρώτο μου υγρό ήταν περισσότερο PG παρά VG και δεν το απολάμβανα τόσο σαν αίσθηση, ένιωθα να με χαλάει και στο λαιμό αρκετά και γενικά μου φάνηκε μέτριο. Φυσικά μπορεί να ήταν και το υγρό λίγο fail σαν γεύση, αλλά αποφάσισα το δεύτερο υγρό μου να είναι 100% VG έτσι για να δω πως θα είναι.

Well.
There's no turning back now   :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6641 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 00:59 »
Ακριβως φιλε μου, δεν εχεις ιδεα αλλο να σου λεω και αλλο να το βιωνεις, μετα απο τοσο πολυ καιρο στο ατμισμα και εκει που ειχα απαγοητευτει πληρως στη πρωτη τζουρα με σκετη vg δε πιστευα πως εγω θα μπορουσα να κανω 10αρα νικοτινη που εβηχα χειροτερα και απο το κανονικο τσιγαρο στη 3αρα, καμια φορα η λεπτομερεια και η γνωση μπορει να κανει τη μεγαλη διαφορα αυτο εχω συμπερανει και φυσικα για τυχον παρεξηγηση δε θελω να βγαλω επικηνδινη τη pg, σαφως και δεν ειναι επικηνδυνη αλλα να το ξερουν καποιοι να το εχουν υποψην τους που ειναι νεοι ατμιστες πως υπαρχει ενα ποσοστο που μπορει να εχουν αλεργια στο συγκεκριμενο συστατικο οποτε αν τοςυ ενοχλει ο ατμος στο λαιμο να πανε σε σκετη vg οπως κι εγω πλεον.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6642 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 02:51 »
Γενικα η VG πιστευω ειναι πιο ηπια για καποιον που ξεκιναει το η.τ.


Εγω κανω 100% VG για 3 λογους. Πιο πολυ ντουμανι, λιγοτερη γλυκαδα, πιο απαλη στο λαιμο (χωρις να χανεται το χτυπημα).

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6643 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 03:05 »
Συμφωνω απολυτα, προσωπικα πιστευω πως δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο σκετη βαση 100% VG με εχουν κουρασει απιστευτα τα αρωματα, σκετη βαση ολη μερα πιπιλα και ο λαιμος καθαρος. Δεν υπαρχει επιστροφη μετα και δευτερον πολυ πιο οικονομικο ενα μπουκαλακι 100ml στα 5 ευρω και σε βγαζει πολυ καλυτερα σε διαρκεια.


Εχω τελειωσει ενα τανκακι των 4ml με απανωτες τζουρες και πιπιλα και αντισταση φυτιλι πεντακαθαρα, ελαχιστα σκουρο το φυτιλι και μονο γυρω απ το συρμα που ειναι φυσιολογικο ισα που φαινετε δηλαδη σε σχεση με τη μακα και τη μαυριλα που πιανουν απο τα διαφορα ετοιμα υγρα με αρωμα.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6644 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 03:56 »
Σκετη VG? 0% ή βαζεις και νικοτινη;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias