vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος SimpleMaths

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6060 στις: Ιουνίου 25, 2015, 16:33 »
Αν απο 12mg cigar παω σε 6 το χτυπημα θα ειναι πολυ πιο μικρο? Δεν θελω να παρω αλλο υγρο διοτι μου αρεσει υπερβολικα η γευση του cigar, το μονο που με ενοχλει ειναι το χτυπημα, διλαδη δεν μπορω να κανω απανοτες τζουρες για να το ευχαριστηθω και αρκουμαι στο να κανω μια και τελικα να ποναει και ο λαιμος μου με αυτο. Επισης αν δοκιμασω αλλης μαρκας cigar θα ειναι το ιδιο η καμια σχεση? Ποιες μαρκες προτεινεται? Τωρα εχω της nobacco. Οσο για αυτο με το κτ το εκανα χθες και δεν μου αρεσε καθολου οποτε καλα παμε  :D

PS. Ξεχασα να ρωτησω αν μειωσω την νικοτινη δεν θα θελω να γυρισω σε κτ για την παραπανω νικοτινη?

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6061 στις: Ιουνίου 25, 2015, 16:40 »
Όχι, δεν θα θες να γυρίσεις σε κτ, αρκεί να το κάνεις σταδιακά.
Εγώ προτείνω για να μην πέσεις κατευθείαν στο 1/2 να πάρεις μία σκέτη βάση (κατά προτίμηση VG για να φύγει λίγο και η ξηρότητα από την PG) με 0 νικοτίνη (2€ τα 100μλ) + 1 μπουκαλάκι για υγρό (1,5€) και να σπάσεις λίγο τη νικοτίνη και να τη ρίξεις πχ στο 9-10mg προσθέτοντας σταδιακά βάση μέχρι εκεί που σε ικανοποιεί.


Σημειωτέον: η προσθήκη βάσης θα έχει σαν αποτέλεσμα να εξασθενήσει και κάπως το άρωμα, οπότε μην το παρακάνεις, ξεκίνα με λίγο και βλέπεις ;)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Επίσης, προσθέτοντας VG θα κερδίσει και κάτι σε ατμό...

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6062 στις: Ιουνίου 25, 2015, 16:46 »
Επίσης, αν πάρεις το 6άρι και σου φανεί λίγο το χτύπημα, μπορείς να το ανακατέψεις με το 12άρι που έχεις μέχρι να βρεις τη χρυσή τομή. Θα πρότεινα αυτό σαν πρώτη λύση, πριν το αραιώσεις με βάση, γιατί μπορεί να μην είναι η γεύση που έχεις συνηθίσει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6063 στις: Ιουνίου 25, 2015, 16:47 »
Σωστό και αυτό... :eyesplash:  Για την ακρίβεια, πιο σωστό
Απλά θα βγει λίγο πιο ακριβό

Αποσυνδεδεμένος SimpleMaths

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6064 στις: Ιουνίου 25, 2015, 16:53 »
Φενεται πολυ πιο απλο το να βαλω 6ρι υγρο μαζι με το 12ρι και να το δοκιμασω ετσι αλλα δεν εχω ιδεα πως να κανω την μηξη. εχω τωρα μεσα 12ρι, να αρχισω να ριχνω 6αρι μεσα μεχρι να αρχισει να μου αρεσει? δεν θα χρειαζεται αρκετο χρονο για να εχει διαφορα? πως αλλιως μπορω να το κανω?

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6065 στις: Ιουνίου 25, 2015, 17:02 »
SimpleMaths δεν είπαμε?  ;D
Πειραματίσου εμπειρικά για αρχή. Με μισό-μισό στο μπουκαλάκι έχεις πάει στα 9mg. Προσωπικά πιστεύω ότι στο Cigar θα σου αρέσει το 6άρι. Αλλά δοκίμασε και κρίνεις, δε χρειάζεται να περιμένεις για να ατμίσεις.
Δεν είναι δύσκολο αυτό που λέει ο bobos για τη βάση και κάποια στιγμή θα το κάνεις και για λόγους κόστους. Αλλά βρες προς το παρόν τη γεύση σου και μετά αρχίζεις τα αραιώματα.

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6066 στις: Ιουνίου 26, 2015, 02:08 »
Καλησπερα παιδια! Εχω το Istick 30w και τον Nautilus mini σαν αρχικο εξοπλισμο...στο καταστημα που τα αγορασα η κοπελα μου ειπε οτι τον ατμοποιητη αυτον δεν θα τον παω πανω απο 11W. Εκανα μερικες τζουρες (4-5 συνολικα) στα 15w 20w 25w kai 30w καθαρα απο περιεργια...(εκαιγε ολος ο ατμοποιητης  :o ) υπαρχει περιπτωση να δημιουργησα καποιο προβλημα στον ατμοποιητη ή το μονο που μπορω να παθω απο αυτο ειναι να κάψω την αντισταση με συνεπεια να την αντικαταστησω με μια αλλη?

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6067 στις: Ιουνίου 26, 2015, 02:28 »
Το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να κάψεις την αντίσταση (και πιθανόν να πάρεις γεύση καμένου κατά τη διάρκεια της τζούρας ενώ ατμίζεις σε υψηλά βατ) και να χρειαστεί να την αντικαταστήσεις με άλλη.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6068 στις: Ιουνίου 26, 2015, 02:41 »
Δεν εχω δουλέψει τον συγκεκριμένο ατμοποιητή και δεν γνωρίζω τί αντιστάσεις φοράει, αλλά για να σου επιστήσουν την προσοχή από το κατάστημα που τον αγόρασες να μην ανέβεις πάνω από τα 11W κάτι θα ξέρουν.
Αλλά και συ το παράκανες. Δεν το πήγες 15 αλλά και 30.  :o
Μάλλον ρήμαξες το βαμβάκι και θα πρέπει σ' αυτά τα Watt αν δεν πήρες καμμένο να αλοιώθηκε πολύ η γεύση.
Θα σου πρότεινα να μην το ξαναδοκιμάσεις γιατί σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο και για την υγεία. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6069 στις: Ιουνίου 26, 2015, 03:10 »
Ναι τωρα εχω αλλαξει αντισταση και ειναι κομπλε! το ολο θεμα ξεκινησε απο το οτι η πρωτη αντισταση που ειχα με τσιμπαγε λιγο στο λαιμο πραγμα που δεν εκανε τις πρωτες μερες (την ειχα πανω 3 μερες περιπου), με παρεξενεψε και την αλλαξα μη ξερωντας σιγουρα αν ειχε καει η οχι λογω του οτι ειμαι πρωταρης...ετσι εφοσον την αλλαξα ειπα να την ξαναβαλω σε ψηλα Watt για να δω τι παιζει αν την καψω και να καταλαβω πως ειναι μια καμενη αντισταση...αλλα επειδη ειχε ανεβασει θερμοκρασια ο ατμοποιητης δεν το συνεχησα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2015, 03:23 από Mixalis6R »

Αποσυνδεδεμένος frantic

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6070 στις: Ιουνίου 29, 2015, 11:28 »
θα καταλάβεις ότι η αντιστασή σου αρχίζει να "πεθαίνει" αν αρχίζει να σου δίνει λιγότερη ένταση στη γεύση. Στη συνεχεια αλλοιώνεται-αλλάζει σαν γευστικό προφίλ και μετά παίρνεις την αίσθηση ζεσταμένου-στεγνού (και αργότερα αν συνεχίσεις καμμένου).

Σαν έμμεση αριθμητικη ένδειξη ότι είναι ..."στις μέρες της", και δεδομενου ότι έχεις σφιξει σωστά την αντισταση και κάνει καλή επαφή με τη βάση και τον πόλο, είναι όταν αρχίζει το modακι σου να τη διαβάζει μεγαλύτερη πχ είναι 1,5 ohm και σου διαβάζει 1,8 και πάνω. (εμπειρικη παρατήρηση και αναφορές και από άλλους συνατμιστές είναι αυτό, δεν ξέρω αν ισχύει πάντα γιατί κι εγώ δεν κάνω σε εργοστασιακούς από την αρχή του ατμίσματος μου, αλλα κάνει η κοπέλα μου ακόμα και το παρατηρησαμε)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6071 στις: Ιουλίου 01, 2015, 03:16 »
Καλησπέρα στην παρέα,
μετά από χρόνια είπα να ξεκινήσω το ητ ξανά, καθώς έχει παραγίνει το κακό με το κτ.. Το κακό είναι οτι αδυνατώ να ατμίσω χωρίς να με πνίξει ο ατμός (παρόλο που στο παρελθόν δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.. ) . Εξοπλίστηκα λοιπόν με μπαταρία eleaf 30W, ατμοποιητή subtank mini (αφού και στο παρελθόν ψαχνόμουν με επισκευάσιμα κλπ), μετά από ψάξιμο και είπα να κάνω μια νέα αρχή. Πρώτο άτμισμα λοιπόν και........ σχεδόν τέζα. Ακόμα και στα 7,5W είναι αδύνατο να ατμίσω. Με πνίγει ο ατμός (after-8, smokey banana, 18mg).. Τι να κάνω λοιπόν; Μου αρέσει το ητ και δεν θα ήθελα να το παρατήσω αυτη τη φορά.. Αλλα δυστυχώς μέχρι τώρα κάθε τζούρα και βασανιστήριο. Ζητώ την βοήθεια σας καθώς βλέπω οτι έχουν αλλάξει πολλά στο άτμισμα μετά από 4 χρόνια. Φταίει ο ατμοποιητής; το υγρό; Η νικοτίνη; το PG; Το στραβο μου το κεφάλι;;  :)) :))  Σας ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6072 στις: Ιουλίου 01, 2015, 05:16 »
18mg νικοτινη ειναι λιγο βαρυ! Δοκιμασε να την ελλατωσεις λιγο... Εγω π.χ. κανω στα 10 mg... Με 18mg που δοκιμασα προσφατα σε subtank κοντεψα να πεθανω!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6073 στις: Ιουλίου 01, 2015, 05:26 »
Τιποτα δεν φταιει.


1) Δεν εχεις συνηθίσει .
2) Κατεβασε τη νικοτινη. Κανε δοκιμες που δεν σε ενοχλει .
3) Μην παιρνεις τζουρες με πιεση σα να καπνιζεις. Θελει απαλες τζουρες και μικρες ή απαλες και μακροσυρτες.  Και 'δω θελεις καποιες δοκιμες. 
4) Μη τραβας τον ατμο μεπιεση μεσα , ιδιαιτερα αν ειναι πολυ μεγαλη η ποσοτητα παραγωμενου ατμου.


Απλα δεν εχει συνηθισει ο λαιμος σου την ποσοτητα του ατμου. Ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το κ.τ.
Με μικρες απαλες τζουρες δεν θα εχεις προβλημα και με τον καιρο θα συνηθισεις.

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6074 στις: Ιουλίου 01, 2015, 05:45 »
Εμενα παντως οταν πρωτο ξεκινησα με ενοχλουσε η μεγαλη ποσοτητα νικοτινης αλλα και η PG... Συνηθιζα να παιρνω ή να φτιαχνω υγρα με περισσοτερη VG...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207015 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias