vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

400 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Jorge, Silent Baze, teo77, lagoudakis, Milarepa

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2910 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 19:06 »
βρηκα μαχαζι που πουλα συρμα για αντισταση 0.16 εγω η αντισταση που χρησιμοποιω ειναι 2.4 υπαρχει τροπος με αυτο το συρμα να το κανω να δουλευει στο 2.4?

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2911 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 19:10 »
Απλά θα κανεις περισσότερες σπείρες και είσαι κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2912 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 19:12 »
Αν εχεις πολυμετρο,μπορεις να δεις ακριβως ποσα ωμ θα ειναι η αντισταση που θα φτιαξεις.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2913 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 19:17 »
βρηκα μαχαζι που πουλα συρμα για αντισταση 0.16 εγω η αντισταση που χρησιμοποιω ειναι 2.4 υπαρχει τροπος με αυτο το συρμα να το κανω να δουλευει στο 2.4?
Aυτό το video ίσως σε βοηθήσει...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PHEtG0p_jsQ&feature=player_embedded[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2914 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 19:52 »
ευχαριστω παιδια εγω χρεισιμοποιω vivi nova σπυρες απο οτι καταλαβα ειναι οι γυρες γυρο απο το φυτιλι εχει 6 γυρες ο δικος μ αν κανω 6 θα εχω 2.4 αντισταση ι κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2915 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 19:57 »
Στο video ο pastafarai με 4 σπείρες έβγαλε 2.4 Ω...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2916 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 20:15 »
Δεν νομιζω ο pasta να αναφερει τι παχος συρματος εχει, παρα μονο το παχος του φυτιλιου του επι δυο, οπως και ο φιλος andreas δεν λεει τι παχος φυτιλιου χρησιμοποιει. Αναλογα με το παχος αλλάζει ο αριθμος των σπειρων για να φτασουμε στο ιδιο αποτελεσμα. Και παντα κατα προσεγγιση, εξαρταται κι απο το ποσο σφιχτα ειναι τυλιγμενο το συρμα, και ποση αποσταση εχει απο θετικο-αρνητικο (αν δεν χρησιμοποιειται και συρμα χωρις αντισταση). Ας μας πει τι παχος φυτιλιου εχει, και εμπειρικα μιας και πολλοι αλλαζουν φυτιλοαντιστασεις στην συγκεκριμενη κεφαλη, θα παρει καποιες προτασεις.  :)

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2917 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 20:52 »
το μαγαζι πουλα 1.5 κ 2 παχος το φυτιλι ποιο να παρω κ ποσες σποιρες περιπου να κανω?

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2918 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 20:56 »
Πολύ σωστά το είπε ο Πολυκράτης,  :yes:   δεν αναφέρω το πάχος του σύρματος και η αλήθεια είναι ότι...δεν ξέρω τι πάχος σύρμα ήταν αυτό...  :-[ 


Με το "σπείρες" εννοώ -ασφαλώς- το πόσες "βόλτες" φέρνω γύρω - γύρω το σύρμα από το φιτίλι....
Ο Γενικός κανόνας -οπως λέω στο βίντεο- είναι "όσο περισσότερες οι σπείρες τόσο μεγαλύτερη η αντίσταση" αλλά αυτό που δεν λέω στο βίντεο (και λάθος μου) είναι ότι επίσης καθοριστικό ρόλο παίζει το πάχος του σύρματος...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2919 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 21:01 »
Για κεφαλή βιβινοβα εγω θα προτεινα να παρεις 1.5 διαμετρο φυτιλι και να το διπλωνεις ωστε να γινεται 3ρι. Με 4 σπειρες για 16ρι συρμα,  υπολογιζοντας και την αποσταση μεχρι τις ενωσεις, πιστευω οτι θα εισαι οκ. Ειναι και λιγο δοκιμαζω και πειραζω ολο αυτο, πολλες φορες μια ή και μιση σπειρα πανω ή κατω κανεις διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2920 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 21:18 »
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια θα παρω τς αντιστασεις με τα φυτιλια κ θα πειραματιστω ελπιζω να τα καταφερω  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2921 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 15:43 »
Μία ερώτηση για όσους δεν έχουν πάει για καφέ:
Ο vision nano βγάζει καμένο. Όχι έντονο, πλην όμως αισθητό. Έχει δουλέψει 4-5 "γεμισιές".
Μπορώ να κάνω κάτι;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2922 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 15:46 »
Τραβα μερικες "κουφιες" (χωρις να ενεργοποιεις την μπαταρια) γερες, να ποτισει το καρτο μεσα. Αν δεν... πεταμα...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2923 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 16:02 »
Μπράβο Πολυκράτη!
Τελικά δεν προλαβαίνει.
Θέλει λιγότερα Volt ή πιο σύντομες τζούρες.
Να 'σε καλά.


Αποσυνδεδεμένος liot

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2924 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 20:24 »
 Καλησπέρα… με δυο λόγια: ήμουν ίσως ο χειρότερος καπνιστής της χώρας, και μπορεί και του κόσμου, αφού η χώρα μας σε αυτόν τον τομέα είναι υπερδύναμη (χαλαρά πάνω από δύο πακέτα ημερησίως κατά τις εργάσιμες, πάντα πάνω από τρία σε αργίες κι ανεργίες, κατά καιρούς που ήμουνα στα στριφτά-χωρίς φιλτράκια εννοείται!-το μεγάλο ντράμι-πριν το μικρύνουνε-πολύ σπάνια έφτανε την τρίτη ημέρα και συνήθως δεν τελείωνε τη δεύτερη), και πριν κοντά τρία χρόνια που πρωτογνώρισα το ηλεκτρονικό τσιγάρο, είχα αρχικώς καταενθουσιαστεί: υγεία, οικονομία, καθαρός αέρας. Είχα το ηλεκτρονικό μου, κάπνιζα και πεντέξι κανονικά την ημέρα, χωρίς καν να πιέζω τον εαυτό μου, όποτε μου ερχόταν άναβα, και είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι με την άσκηση ελάχιστης μόνον θέλησης, όχι βέβαια μηδαμινής, αλλά οπωσδήποτε ασύγκριτα λιγότερης απ’ ό,τι για να το έκοβα χωρίς υποκατάστατο, θα μπορούσα να το κόψω τελείως για πάντα.
Μετά άρχισε το σπάσιμο. Ενώ οι πρώτοι δύο μανίσιοι ατμοποιητές της ego με βγάλανε καλά ένα μήνα, στους επόμενους συχνά είχα προβλήματα. Σπάνια έβγαζαν τη βδομάδα, συνήθως λιγότερο και όχι σπάνια πολύ λιγότερο, ενώ μου έτυχαν και μερικοί πεθαμένοι απ’ την αρχή. Τω καιρώ εκείνω τα καταστήματα ηλεκτρονικού καπνίσματος ήσαντε few and far between-χρειαζόμουν συγκοινωνία, ενώ το περίπτερο ήταν πάντα δίπλα, μπορούσες να κάνεις όλον τον κόπο για να πέσεις σε άσχετο πωλητή ή να μην έχουν αυτό που ήθελες εκείνη τη στιγμή, δεν ζούσα και με ίντερνετ τότε, σπάστηκα και δυστυχώς το παράτησα.
Τελευταία, και έχοντας ελέω κρίσης πάθει και επιστροφή στο σπίτι, αποφάσισα να το ξαναπροσπαθήσω, για τους ίδιους λόγους-υγεία, οικονομία, καθαρός αέρας, ενισχυμένους κι από τον συνδυασμό τιμής του πετρελαίου και κρυουλιάρας μάνας. Η αξιοπιστία των ego ατμοποιητών είναι και πάλι πρόβλημα (βρήκα και τους κληρομάιζερ που είναι ελάχιστα ακριβότεροι, σίγουρα τείνουν να έχουν πολύ καλύτερη διάρκεια, αν και είμαι μόλις στο δεύτερο και δεν έχω σχηματίσει κάποια εντύπωση για το πόσο συχνά βγαίνουν μούφα), αλλά τουλάχιστον τώρα πού ‘χει διαδοθεί κάπως η φάση τους βρίσκω σε απόσταση… ένα τσιγάρο δρόμο.
Εδώ και τρεις μέρες ανακάλυψα τούτο το φόρουμ, και μετά από πολλές ώρες ψάχνοντας διάφορα θέματα, και καθώς ψιλοπιάνουν και τα χέρια μου, σκέφτομαι να ψαχτώ με επισκευάσιμους και DIY υγρά-παρότι γνωρίζω μόλις τρεις μέρες για την ύπαρξή τους, η οικονομία όντας τα πετύχεις φαίνεται σημαντική, χώρια που μού φαίνεται ενδιαφέρον. Έχω βέβαια ακόμη αρκετό ψάξιμο να κάνω πριν καταλήξω σε αποφάσεις. Θα ήθελα να κάνω ορισμένες νιούφικες ερωτήσεις, που μπορεί και να έχουν απαντηθεί, αλλά δυσκολεύομαι να τα εντοπίσω περισσότερο από κάποιον που γνωρίζει ήδη κάποια πράγματα, καθώς ξεκίνησα αγνοώντας ακόμα και τις ορολογίες:
Α) Προφανώς τα επινικελωμένα τμήματα θα πρέπει να έχουν κάποιες παραπάνω ευαισθησίες στο καθάρισμα από τα από ανοξείδωτο ατσάλι. Υπάρχει κάποια παραπομπή σχετικά;
Β) Τί εστί «dry burning»;
Γ) Είδα κάποιες αναφορές σε «κάψιμο φυτιλιού» για καθάρισμα. Φαντάζομαι δε βάζεις το φυτίλι μπροστά στο καμινέτο, αλλά τί ακριβώς είναι;
Δ) Όσον αφορά γεύσεις, δεν είμαι τραγικά απαιτητικός: δε μ’ αρέσουν φρούτα, το περγαμόντο (αγνοούσα τί είναι, ο παλιός μου καταστηματάρχης δεν είχε άλλο σε βαρύ κάποια φορά πού ‘χα ταξιδέψει μέχρι το μαγαζί του), και οι «καπνικές» γεύσεις δεν είναι τόσο σόι (όπως βλέπω να έχει ήδη παρατηρηθεί κι εδώ κατά κόρον). Αγαπημένες μου γεύσεις σε έτοιμα υγρά είναι το freedom από halo και το turkish blend από nobacco. Αν κάποιος έχει να προτείνει καμία συνταγή που να φέρνει είτε στο ένα, είτε στο άλλο, είτε κάπου ανάμεσα (έστω στο περίπου, δεν είμαι, όπως είπα, απαιτητικός σε αυτό το θέμα)…
ΥΓ καλή συνέχεια σε όλους!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64284 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173382 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311028 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207144 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias