vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1410 στις: Απριλίου 23, 2012, 19:02 »
ρε παιδια πως ανοιγεις καινουργιο θεμα :confused1:
εψαξα στο forum αλλα καπου εχασα την μπαλα, λιγη βοηθεια;

Πηγαινεις στον πινακα αστον οποιο πιστευεις οτι ανηκει το νεο νημα που θες να ανοιξεις και επιλεγεις επανω δεξια "νεο θεμα"... ;)

Αποσυνδεδεμένος menelaos007

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΤΜΟΣ vs ΚΑΠΝΟΣ...1-0
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1411 στις: Απριλίου 23, 2012, 19:06 »
thanx :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος previewgr

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1412 στις: Απριλίου 25, 2012, 16:59 »
Γειά σας.

Είμαι νέος ατμιστής (από το Σάββατο) και αγόρασα iMist της BIO.

Οι απορίες που γεννιούνται είναι λογικά πολλές αλλά προσπαθώ περισσότερο να διαβάζω παρά να ρωτάω.

Εχω όμως 2 απορίες που δεν έχω καταφέρει να διαβάσω κάτι σχετικά :

1. Αν θέλω να ατμίζω περισσότερα του ενός υγρά στη διάρκεια της ημέρας, απλά γεμίζω ένα δεύτερο tank, το κοτσάρω στον ατμοποιητή και ατμίζω ; Τόσο απλά ή θα έχει κρατήσει ο ατμοποιητής μυρωδιές από το πρώτο υγρό και θα είναι μια αηδία ;

2. Εχει κυκλοφορήσει πουθενά θήκη για το iMist ; Είδα για κάποια άλλα μοντέλα η.τ. αλλά όχι γι' αυτό.


Πάντως είδα οτι ορισμένοι είναι φανατικοί με το iMist εδώ, οπότε λογικά δεν έκανα λάθος επιλογή...

Ευχαριστώ !

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1413 στις: Απριλίου 25, 2012, 17:15 »
Καλή επιλογή έκανες !
Ο imist είναι από τους κορυφαίους ατμοποιητές και θα σε ανταμείψει με την μακροζωία του
και την σταθερή του απόδοση όπως επίσης και με το γεγονός πως δεν θα 'χεις καθόλου διαρροές.
Μπορείς αλλάζοντας το tank-αμπούλα να αλλάζεις γεύση αλλά ρουφώντας "βγάζοντας" ότι
έχει απομείνει στην αντίσταση.
Ένας άλλος τρόπος είναι να ξεπλένεις την αντίσταση με οινόπνευμα για να αλλάζει γρηγορότερα η
γεύση από τον επιθυμητό χρόνο.
Μπορείς να διαβάσεις και συγκριτικά θέματα ατμοποιητών εδώ και να ενημερωθείς  :)

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4448.570.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8844.0.html

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1414 στις: Απριλίου 26, 2012, 10:43 »
Καλή σας μέρα.

Επανέρχομαι και πάλι μετά από μια δοκιμή ακόμα. Ψάχνοντας λοιπόν για την καλύτερη εμπειρία άτμισης πήραμε 2 CE4+, έναν προχθές και έναν χθες. Στον ένα βάλαμε ένα (μάλλον μούφα) Virginia της FA το οποίο εγώ μετά τις πρώτες τζούρες, πέρα από την γλυκύτητα του, τον βρήκα μια χαρά και από γεύση και από παραγωγή ατμού. Στη γυναίκα μου αρχικά δεν άρεσε αλλά μετά από μερικές ώρες της φαίνεται μια χαρά.

Εγώ γέμισα χθες τον δικό μου με Tribeca και έπαθα σοκ. Πολύ χάλια γεύση και σε σχέση με τον eGo-C αλλά και γενικά. Αυτό συνεχίστηκε και μετά από αρκετές δοκιμές όπου βέβαια δεν κατέβαζα τον ατμό αλλά απλώς τον γευόμουν στο στόμα, ελπίζοντας πως με τη χρήση θα βελτιωθεί η γεύση. Κάπου είχα διαβάσει πως οι καινούριοι CE4+ έχουν μέσα ίχνη από κάποιο εργοστασιακό υγρό και γι' αυτό, υποθέτω, πως είναι έτσι η γεύση. Δεν την βρήκα αυτή την πληροφορία ξανά οπότε αναρωτιέμαι αν ισχύει.

Τώρα λοιπόν τι γίνεται; Έχει τύχει σε κάποιον αυτό με τη χάλια γεύση; Πρέπει να αδειάσω και να καθαρίσω τον CE4+ μου; Αν ναι, πως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανοχή και τις απαντήσεις σας! :)

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1415 στις: Απριλίου 26, 2012, 10:47 »
Καλημερα!   :bye:
Το Tribeca οπως και καθε υγρο Halo (οπως και τα υγρα καποιοων αλλων εταιρειων οπως τα Ecocig πχ) πρεπει να τα αφηνεις ανοιχτα 24 - 48 ωρες πριν τα ατμισεις για να ωριμασουν...
Ειναι μια διαδικασια συνηθισμενη ....
Μετα τις 48 ωρες η γευση τους ειναι τελειως διαφορετικη (προς το καλυτερο παντα).... Θεωρω απιθανο να φταιει ο Ce4 σου... :yes:

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1416 στις: Απριλίου 26, 2012, 11:22 »
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.  :)

Βασικά αυτό δεν το διευκρίνισα αλλά το Tribeca το έχω μια βδομάδα τώρα και το άφησα πάνω από μέρα ανοιχτό στην αρχή. Άλλωστε στο eGo-C μου είναι super!  :thumpup:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1417 στις: Απριλίου 26, 2012, 14:17 »
Πριν από τη χρήση του ατμοποιητή καλό είναι να έκανες έναν καθαρισμό για λόγους
υγιεινής με χλιαρό νεράκι και καλό σκούπισμα, εν συνεχεία κάνε χρήση.
Επίσης μην περιμένεις να δουλέψει άμεσα τέλεια, θέλει λίγο χρόνο ...προσαρμογής
και στη χρήση αλλά και στην απόδοση γεύσης, γι αυτό προτείνεται να παίρνεις στην
αρχή μερικές δυνατές τζούρες. :)

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1418 στις: Απριλίου 26, 2012, 14:25 »
Κάπου είχα διαβάσει πως οι καινούριοι CE4+ έχουν μέσα ίχνη από κάποιο εργοστασιακό υγρό και γι' αυτό, υποθέτω, πως είναι έτσι η γεύση. Δεν την βρήκα αυτή την πληροφορία ξανά οπότε αναρωτιέμαι αν ισχύει.

Τώρα λοιπόν τι γίνεται; Έχει τύχει σε κάποιον αυτό με τη χάλια γεύση; Πρέπει να αδειάσω και να καθαρίσω τον CE4+ μου; Αν ναι, πως;
σε πολλους ατμοποιητες μπορει το φυτιλι να ερθει ελαφρα εμποτισμενο με καποιο υγρο, απο το εργοστασιο. δεν ειναι κατι παραξενο, ειναι καπως δυσαρεστο αλλα διαρκει συνηθως λιγο, μεχρι να "στρωσει" καπως και ο ατμοποιητης.

αυτο ειναι κατι που θα επρεπε να ειχε φυγει μεχρι τωρα, ελπιζω να μην εχεις καμμενο απο καποιο προβλημα τροφοδοσιας. το να αδειασεις τον ατμοποιητη για καθαρισμα δεν πιστευω πως θα βοηθησει μετα καποια απο ωρα ατμισματος και σιγουρα εντος της διαρκειας ζωης του.

εχε υποψη σου πως οι ιδιες γευσεις αποδιδονται διαφορετικα σε διαφορετικους ατμοποιητες, αν ειναι η πρωτη φορα που τους χρησιμοποιεις εγω θα το σκεφτομουν και αυτο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1419 στις: Απριλίου 26, 2012, 15:25 »
Πριν από τη χρήση του ατμοποιητή καλό είναι να έκανες έναν καθαρισμό για λόγους
υγιεινής με χλιαρό νεράκι και καλό σκούπισμα, εν συνεχεία κάνε χρήση.
Επίσης μην περιμένεις να δουλέψει άμεσα τέλεια, θέλει λίγο χρόνο ...προσαρμογής
και στη χρήση αλλά και στην απόδοση γεύσης, γι αυτό προτείνεται να παίρνεις στην
αρχή μερικές δυνατές τζούρες. :)
Άρα λες ότι είναι καλό πριν από την πρώτη χρήση κάθε CE4+ καλό είναι να τρώει ένα καθάρισμα, σωστά;
Τώρα, θα του δώσω περιθώριο και σήμερα και θα δω τι θα γίνει.



σε πολλους ατμοποιητες μπορει το φυτιλι να ερθει ελαφρα εμποτισμενο με καποιο υγρο, απο το εργοστασιο. δεν ειναι κατι παραξενο, ειναι καπως δυσαρεστο αλλα διαρκει συνηθως λιγο, μεχρι να "στρωσει" καπως και ο ατμοποιητης.

αυτο ειναι κατι που θα επρεπε να ειχε φυγει μεχρι τωρα, ελπιζω να μην εχεις καμμενο απο καποιο προβλημα τροφοδοσιας. το να αδειασεις τον ατμοποιητη για καθαρισμα δεν πιστευω πως θα βοηθησει μετα καποια απο ωρα ατμισματος και σιγουρα εντος της διαρκειας ζωης του.

εχε υποψη σου πως οι ιδιες γευσεις αποδιδονται διαφορετικα σε διαφορετικους ατμοποιητες, αν ειναι η πρωτη φορα που τους χρησιμοποιεις εγω θα το σκεφτομουν και αυτο  :thumpup:
Πρόβλημα με καμένο δεν πρέπει να έχω εκτός κι αν, για κάποιο λόγο δεν το καταλαβαίνω.
Λες δηλαδή ότι τώρα που ξεκίνησα να τον δουλεύω και είναι και μισογεμάτος να μην κάνω τον κόπο να τον αδειάσω, να πετάξω το υγρό, και να τον καθαρίσω, έτσι;
Πάντως είναι όντως η πρώτη φορά που τους χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω, σίγουρα δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά στη γεύση. Δεν είναι Tribeca δηλαδή!  :))

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1420 στις: Απριλίου 26, 2012, 15:41 »
το καμμενο αφηνει και ασχημη αισθηση στο λαιμο, θα το καταλαβαινες πιστευω..

ουτε τον καθαρισμο συστηνω εγω, αν δεις πως σου εχουν παραπανισιο εργοστασιακο υγρο τα φυτιλια μπορεις να τα καις λιγο μονα τους πριν ξεκινησεις να βαλεις υγρο κλπ. οι γευσεις εχουν τεραστιες διαφορες απο ατμοποιητη σε ατμοποιητη και αλλαζουν και απο τις επιδοσεις των μπαταριων, αυτο ειναι σιγουρο. ;)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1421 στις: Απριλίου 26, 2012, 15:45 »
Με τους CE4+ για να μην παίρνεις ποτέ καμένο πρέπει να "ποτίζονται τα φιτίλια με υγρό.
Δεν έχεις λοιπόν από το να αναποδογυρίζεις ή να περιστρέφεις τον ατμο για να βρέχονται :)

Αποσυνδεδεμένος pikroxolos

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1422 στις: Απριλίου 26, 2012, 16:01 »
Λοιπών επιδη δε μπορω να γραψω νεο θεμα .. δε ξερω γιατι.. (5 ποστ εχω ηδη κανει...) θα εκθεσω το προβλημα μου εδω.
Ειπα πως θα το κοψω και το επραξα 31/3/12 23¨00 το βραδυ.
Πηρα βιαστικα ενα Η.Τ. απο καταστημα της θεσσαλονικης ego-W με μπαταρια 1000αρα joitech , υγρο με γευση καπνου 24νικοτινη.
Και ετσι αρχισα το ετμισμα αποκληστικα.
Σε 3 μερες ομως το ατμισμα μου φαινοταν άγευστο και ανουσιο αλλα ειπα "σκασε και κολιμπα"
Φιλος ψωνισε επισης απο καταστημα το want. το δοκιμασα και σοκαριστικα με τι ποσοστητα του ατμου που εβγαζε με λιγη προσπαθεια. ... Έφυγα ΚΑΠΑΚΙ για το μαγαζι που πηρα το δικο μου με τη λογικη οτι ο ατμ. μου εχει προβλημα. Η κοπελα το δοκιμασε αλλα το βρηκε φυσιολογικο. Μου εδωσε τα εύσημα για τη καλη συντήρηση του ατμο/τη.
 Τεσπα.. έφυγα και ειπα πως τις επομενες μερες θα επερνα το ολο το "πανω" μερος του want. Ετσι και εκανα. Πηρα και το υγρο του που μου αρεσε περισσοτερο. ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
τα ιδια..... Κατελληξα πως η μπαταρια μου εχει το προβλημα τελικα. Δε θυμαμε καθολου αν η κοπελα που δοκιμασε το ego-w το εκανε με αλλη μπαταρια η τη δικη μου, οποτε δεν ειδε το προβλημα. Τωρα τι κανουμε?? Κατι διαβασα για "τις τασεις" της μπαταριας... παιζει κατι τετοιο?? Σημερα θα δοκιμασω το τσιγαρο μου με τι μπαταρια του φιλου... μπας και βεβαιωθει το προβλημα..

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1423 στις: Απριλίου 26, 2012, 16:08 »
Καταρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ και στον κόσμο του η.τ.
Κατά δευτερον προσπάθησε να γινεις λίγο πιό σαφης στο προβλημά σου.
Άλλαξες ατμοποιητη επειδη την τριτη μέρα σου φαινόταν το άτμισμα ανούσιο ή είχε καποιο προβλημα ο ατμοποιητής σου?
Με την μπαταρια τι προβλημα αντιμετώπισες?

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1424 στις: Απριλίου 26, 2012, 16:11 »
μηπως συνηθισες το υγρο και τη γευση του;  :hmmm:

οι μπαταριες πεφτουν κατα τη χρηση τους, οχι ομως σε βαθμο να ειναι τοσο απογοητευτικη η αποδοση τους..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310478 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123871 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias