vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 6 χρήστες
evildope, dkostas, Kouros17, Milarepa, maprix, tibolaso

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8490 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 16:47 »
Οι εργοστασιακοί δεν έχουν κάποια μαγικό υλικό που δεν γνωρίζουμε, έτσι κι αλλιώς. Αυτό που βλέπουμε και στους επισκευάσιμους είναι αυτό που συμβαίνει. Αλλά όλα τα χρόνια, με όλους τους τύπους εργοστασιακών, υπήρχαν κάποια σπάνια κομμάτια που έδειχναν να μην πεθαίνουν με τίποτα!
Θυμάμαι ακόμα και καρτομάιζερ να "κρατάει" δίμηνο.
Αυτό είναι παγίδα για τον ανενημέρωτο ατμιστή. Δεν είναι ασφαλές, δεν κρατάει στ' αλήθεια την ποιότητά του. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πιάνει μάκα μέσα σε λίγες μέρες. Αυτή η μάκα ψήνεται, ξαναψήνεται, θα εκλύει αλδεϋδη, ακρολεϊνη, νιτροζαμίνες και δεν ξέρω πόσα άλλα κέρατα.

Οι μελέτες που δείχνουν το άτμισμα ασφαλές δεν χρησιμοποιούν αντιστάσεις αιώνων.
Και είναι χαρακτηριστικό πως έρευνες που έβγαλαν αρνητικά αποτελέσματα για το άτμισμα είχαν λάθος μεθοδολογία με αντιστάσεις που σίγουρα θα έδιναν καμμένο και περίεργες ουσίες. Βασιζόμαστε στην γεύση μας, την όσφρησή μας αλλά ΚΑΙ στην κοινή λογική!
Μην πάμε γυρεύοντας να μοιάζει η ατμιστική μας εμπειρία σαν τις κακομελετημένες έρευνες παιδιά.

Ναι, είναι ακριβές οι εργοστασιακές κεφαλές. Ναι, μπορεί να τύχει να δείχνουν αυξημένη αντοχή κάποια κομμάτια. Αλλά βρείτε ένα μέσο όρο χρόνου από την εμπειρία σας, αυτόν που αφήνει ικανοποιημένο το λαρύγγι και την γεύση σας χωρίς αλλοιώσεις, και τηρήστε τον και στα "καλά" κομμάτια. Είναι θέμα υγείας!

Αποσυνδεδεμένος ManosS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8491 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 22:03 »
Καλησπέρα σας,
Νέος ατμιστής και νέος στο forum. Καλώς σας βρήκα λοιπόν!
Μετά από 20 χρόνια φουλ καπνίσματος από την περασμένη Δευτέρα ατμίζω αποκλειστικά!
Πήρα την συσκευή Joyeteck eGo One V2 και υγρό της ecig με 1,2% νικοτίνη με γεύση καπνού.
Αυτή την στιγμή ατμίζω 6ml/ημέρα περίπου!!! Θεωρείται πολύ;
Το υγρό δεν με ικανοποιεί και τόσο, θα ήθελα κάποιο με πιο ουδέτερη γεύση και ίσως περισσότερη νικοτίνη. Κάποια πρόταση;
Την συσκευή την χρησιμοποιώ με την αντίσταση 1ohm. Θα προτιμούσα περισσότερο ατμό κατά το άτμισμα. Ατμίζω τις λεγόμενες "τσιγαρίσιες".
Η συσκευή μπορεί να πάρει άλλους ατμοποιητές για καλύτερη απόδοση; Αξίζει τον κόπο;
Αυτά για αρχή, δεν ξέρω αν σας φανούν "αστεία" αλλά είμαι εντελώς νέος στον χώρο και χρειάζομαι κατατόπιση!
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8492 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 22:37 »
Γεια σου Μανο, 
με τον ego one εκοψα το τσιγαρο μαχαιρι πριν απο 10 μηνες και τον εχω ακομα. Φανταζομαι οτι ο ν2 ειναι ακομα καλυτερος. 
Απο υγρα ειχα ξεκινησει με καπνικες γευσεις και 18mg νικοτινη για 3 περιπου μηνες, μετα πηγα στα 12mg, στα 9 και τωρα ειμαι στα 5mg με υγρα που φτιαχνω μονος μου. 
Απο γευσεις, αν δε δοκιμασεις, δεν κανεις τιποτα. Για παραδειγμα εμενα μου αρεσει το Ace της ecig, σαν πιο ουδετερο καπνικο. Μπορει να αρεσει και σε σενα, μπορει ομως και οχι. 
Γενικη συμβουλη τωρα που εισαι στο ξεκινημα: Φροντισε να μην ξεμεινεις ΠΟΤΕ απο μπαταρια και υγρα, αλλιως σε βλεπω να τρεχεις στο πλησιεστερο περιπτερο. 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8493 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 23:25 »
Καλησπέρα Μάνο και καλώς όρισες στην παρέα. :bye:

Η συσκευή σου δέχεται και αντιστάσεις 0.5Ω με τις οποίες θα έχεις μεγαλύτερη παραγωγή ατμού και περισσότερο κτυπημα.
Θα σου έλεγα, αν έχεις σκοπό να τις δοκιμάσεις, μην πάρεις την ίδια στιγμή 18αρι υγρό γιατί μπορεί να αυξηθεί υπερβολικά το κτυπημα, σε ενοχλητικό βαθμό.
Αν ακόμα και με την 0.5Ω βλέπεις ότι δε σε καλύπτει, τότε δοκιμάζεις και ένα υγρό με περισσότερη νικοτινη.

Όσον αφορά το υγρό που λες ότι δε σου αρέσει η γεύση του, το πιο ασφαλές είναι να πας σε ένα κατάστημα με αξιοπρεπές δοκιμαστηριο και να ζητήσεις να δοκιμάσεις υγρά ουδέτερα καπνικά χωρίς κάποια επιγευση.

Αποσυνδεδεμένος ManosS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8494 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 00:04 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Η αλήθεια είναι ότι από το μαγαζί που αγόρασα την συσκευή μου έδωσαν να δοκιμάσω 4-5 υγρά αλλά λίγο η βιασύνη του υπαλήλου λίγο ο δικός μας ενθουσιασμός (κάναμε ταυτόχρονα την μετάβαση στο Η.Τ. με την γυναίκα μου) δεν πολυκαταλάβαμε και πολλά...
Όσον αφορά την αντίσταση, το κουτί περιέχει δύο αντιστάσεις (μία 1 και μία 0,5ohm) και τώρα διαπίστωσα ότι στο δικό μου έχει βάλει την 1ohm και στης γυναίκας μου την 0,5 ohm. H γυναίκα μου όμως έχει πάρει με 0,6% νικοτίνη, άρα δεν θα μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.
Αν βάλω για δοκιμή στο δικό μου την 0,5 και δεν με ικανοποιήσει, θα μπορώ να ξαναβάλω αυτή που χρησιμοποιώ τώρα (5 μέρες χρήση) ή θα πρέπει να αγοράσω καινούργια;
Η συσκευή έχει ρύθμιση για πιο σφικτή τζούρα ή για πιο αεράτη, σε αυτό δεν παίζει ρόλο και η αντίσταση όμως;

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8495 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 00:40 »
Παιζει τεραστιο ρολο η αντισταση. Η 1.0 ειναι για τσιγαρισιες τζουρες και η 0.5 ειναι για πνευμονικες. Σιγουρα μπορεις να κανεις τραμπα οποτε θες τις αντιστασεις, αλλα θελει μερικες τζουρες για να φυγει το παλιο υγρο και να ξεκινησει το καινουριο. Παντως με 0.5 και πνευμονικη, μια χαρα ειναι τα η 6αρα νικοτινη. Με παραπανω σιγουρα θα σε πνιξει.
Αν η γυναικα σου κανει τσιγαρισιες τζουρες με την 0.5, σιγουρα δεν θα ειναι πολυ ευχαριστημενη οσο θα ηταν με την 1.0 που ειναι για τσιγαρισιες.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8496 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 17:44 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Η αλήθεια είναι ότι από το μαγαζί που αγόρασα την συσκευή μου έδωσαν να δοκιμάσω 4-5 υγρά αλλά λίγο η βιασύνη του υπαλήλου λίγο ο δικός μας ενθουσιασμός (κάναμε ταυτόχρονα την μετάβαση στο Η.Τ. με την γυναίκα μου) δεν πολυκαταλάβαμε και πολλά...
Όσον αφορά την αντίσταση, το κουτί περιέχει δύο αντιστάσεις (μία 1 και μία 0,5ohm) και τώρα διαπίστωσα ότι στο δικό μου έχει βάλει την 1ohm και στης γυναίκας μου την 0,5 ohm. H γυναίκα μου όμως έχει πάρει με 0,6% νικοτίνη, άρα δεν θα μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.
Αν βάλω για δοκιμή στο δικό μου την 0,5 και δεν με ικανοποιήσει, θα μπορώ να ξαναβάλω αυτή που χρησιμοποιώ τώρα (5 μέρες χρήση) ή θα πρέπει να αγοράσω καινούργια;
Μπορείς να κάνεις εναλλαγή τις κεφαλές χωρίς πρόβλημα. Δοκίμασε οπωσδήποτε τις clr κεφαλές 1,0Ω, ιδια τιμή έχουν. 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8497 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 21:19 »
Αυτή την στιγμή ατμίζω 6ml/ημέρα περίπου!!! Θεωρείται πολύ;
Αν βάλω για δοκιμή στο δικό μου την 0,5 και δεν με ικανοποιήσει, θα μπορώ να ξαναβάλω αυτή που χρησιμοποιώ τώρα (5 μέρες χρήση) ή θα πρέπει να αγοράσω καινούργια;
Μπορείς να ξαναβάλεις πίσω την παλιά κεφαλή αλλά μη το κάνεις. Πάνε και πάρε μια καινούργια.
Οι κεφαλές δεν κρατάνε αιώνια. Μια καλή διάρκεια κεφαλής είναι τα 20-30ml που τα έχεις κάνει ήδη (6ml X 5 μέρες). Ίσως για αυτό δεν σε ικανοποιεί τώρα η συσκευή σου. Έπεσε η απόδοση της κεφαλής.

Αποσυνδεδεμένος ManosS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8498 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 23:35 »
Καλησπέρα σας και πάλι!
Ημέρα δοκιμών η σημερινή, μιας και μου δώσατε αρκετές ιδέες-συμβουλές.
Αρχικά άλλαξα την κεφαλή με μία 0,5Ω που είχε μέσα η συσκευασία. Υγρό παρέμεινε το ίδιο (ecig old horbor 12άρι).  Άνοιξα και την εισαγωγή αέρα στην συσκευή στο φουλ.
Το αποτέλεσμα, υπερδιπλάσιος ατμός σε σχέση με την αντίσταση 1Ω και κλειστή η εισαγωγή αέρα αλλά και πάλι κάτι δεν μου άρεσε στην γεύση-άρωμα.
Στην συνέχεια επισκεύτικα κατάστημα και ζήτησα κάποιο πιο ουδέτερο υγρό από το old horbor. Μου πρότειναν κάποιο χωρίς γεύση (σκέτη βάση;) και αφού δοκίμασα το 6άρι και μου άρεσε, αγόρασα ένα 18άρι!
Άτμισα περ. 2ml καλά από γεύση, αλλά λίγο πνίξιμο...
Έχοντας λοιπόν 2 old harbor (1 6άρι και 1 12άρι) και ένα χωρίς γεύση 18άρι άρχισα τις μίξεις!
Κατέληξα σε αναλογία 1/2 old harbor 6άρι + 1/2 χωρίς γεύση 18άρι και έτσι έχω ένα υγρό 12άρι αλλά με το μισό της έντασης του αρώματος, το οποίο και με ικανοποιεί πάρα πολύ σε συνδυασμό με την 0,5Ω αντίσταση (cl pure cotton την αναφέρει, είναι άλλη η clr;).

Edit: Διάβασα τι είναι η αντιστάσεις clr και κατάλαβα. Δεν είμαι σίγουρος αν τις δέχεται η συσκευή μου όμως...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 23:45 από ManosS »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8499 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 11:13 »
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη CLR στη συσκευή σου

Αποσυνδεδεμένος zen3gr

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8500 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 13:43 »
Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω μια απορία που μου προέλυψε ψάχνοντας να αγοράσω ανταλλακτική κεφαλή για το ΗΤ JustFog G14. Επειδή έχω δει κάποια βίντεο στο youtube που εξηγούν πως να φτιάξεις μόνος σου αντίσταση, σκέφτηκα μήπως αυτό γίνεται και στο συγκεκριμένο τσιγάρο. Ή είναι μόνο για τους "επισκευάσιμους" ατμοποιητές.
Επίσης, γενικά όπου αυτό είναι δυνατό, όταν φτιάχνεις καινούρια αντίσταση κρατάς την μεταλλική βάση ή κάθε φορά τα αλλάζεις όλα;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8501 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 14:03 »
Γίνεται να την επισκευάσεις αλλά πολύ παίδεμα. Ρίξε μια ματιά εδώ
Καλύτερα να αγοράσεις ένα καθαρόαιμο επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος geozoto

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8502 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 17:21 »
Γειά σε όλους! Είμαι νέος ατμιστής ,εδώ και 2 μήνες,και ατμιζω με αντίσταση 1.8 Ω στα 11 W(istick pico /melo3) . το υγρό που μου πρότεινε ο πωλητής ως πρωτο καπνικό, ειναι το black magic 11mg . Πολύ ωραίο για 'μένα . Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω τουσ έμπειρους της παρέας,θελω να φτιάξω το δικό μου υγρό ,και αν γίνετε να πλησιάζει στη γεύση του black magic. Τι προτεινετε σε άρωμα?? ίσως κάποιο συνδιασμό?  η βαση είναι 50/50  Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8503 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 17:40 »
Ποιας Εταιριας υγρο ειναι το Black magic Σκετο καπνικο ειναι?

Αποσυνδεδεμένος geozoto

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8504 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 17:46 »
e-liquid  καπνικό American blend. προσ το τέλος αφήνει μια γλυκιά επίγευση που δε σε κουράζει. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 17:56 από geozoto »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias